Progressive Rock

Πιο Dear Hunter γίνεσαι κυνηγός.Αλλά είναι όμορφο.:stuck_out_tongue:

Μια παρενθεσούλα με κάποιες σκόρπιες σκέψεις. Επειδή βλέπω ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχουν πολλές μπάντες με μουσικούς υπερπαίχτες και φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια.

Γενικά έχουμε γεμίσει με μια νέα γενιά συγκροτημάτων που είναι φανμπόηδες, ακούνε πολλή μουσική, κατέχουν πολύ καλά τα όργανά τους. Δεν μου αρκεί πάντως για να κάνουν τη διαφορά. Η προσωπικότητα είναι το παν…όχι να μου πάρεις κάτι ήδη έτοιμο και χρησιμοποιώντας τις (δεδομένες) ικανότητές σου να το διαφοροποιήσεις λίγο.

Κυρίως τα’χω με συγκροτήματα που ξεκινούν με αφετηρία τους Tool. Εκεί τα παίρνω κανονικά. Αλλο να έχεις κάτι δικό σου και να βάλεις επιρροές Tool (ποιος ΔΕΝ το κάνει;) άλλο να ξεκινάς με αφετηρία αυτούς και να προσθέτεις δικά σου στοιχεία στην πορεία. Και μιλάμε για ένα τέρμα μοναδικό συγκρότημα έτσι; Που πας ξεβράκωτος στ’αγγούρια;

Πάντως για να μη ξεφεύγω, το αποπάνω το θεωρώ δυνατό. Αλλά για να κάνει τη διαφορά κανείς πλέον, θέλει πολλά. Θέλει και προσωπικότητα, θέλει και συνέπεια.

[FONT=“Comic Sans MS”][SIZE=“4”]Autumn Chorus - The Village To The Vale[/SIZE] (2011)

Οι Autumn Chorus είναι μία νεοσύστατη μπάντα από την Αγγλία και το συγκεκριμένο album σήμανε το δισκογραφικό ξεκίνημά της.
Αυτό το δισκάκι το είχα κατεβάσει πέρυσι μα πέρασε εντελώς απαρατήρητο για κάποιο λόγο και πιστεύω πως αξίζει να του δωθεί ιδιαίτερη προσοχή. Η μουσική που θα ακούσετε εδώ νομίζω πως δεν παίζεται συχνά πια και τούτοι οι τύποι φαίνεται να γνωρίζουν πολύ καλά αυτό που κάνουν.
Μου είναι λιγάκι δύσκολο να περιγράψω τον ήχο τους. Στην αρχή μού ήρθε στο μυαλό η παλιακή ορολογία “art rock” μα στη συνέχεια σκέφτηκα πως δεν είναι και τόσο rock. Ο ήχος τους περιέχει στοιχεία folk μουσικής με ιδιαίτερα μουσικά όργανα όπως μεταλλόφωνο (\m/), thumb piano (ξέρετε ποιο λένε έτσι ε?), τρομπέτα, hammond αλλά και στοιχεία κλασικής μουσικής αφού βιολιά και λοιπά κλασικά έγχορδα παίζουν κυρίαρχο ρόλο σε αρκετά τραγούδια.
Τα φωνητικά δένουν απόλυτα με το μουσικό background ενώ έχει γίνει εξαιρετική δουλειά στις αρμονικές και στις πολυεπίπεδες εγγραφές. Η παραγωγή είναι άρτια, με κρυστάλλινο ήχο, όπως αρμόζει σε αυτού του είδους τη μουσική.
Είναι κάπως light άκουσμα και δεν ξέρω αν έκανα καλά που το πόσταρα εδώ αλλά ρίξτε μια αυτιά όσοι γουστάρετε τέτοιες φλωριές :stuck_out_tongue:
Νομίζω πρόλαβα τουλάχιστον την κατάλληλη χρονική στιγμή, μιας και το φθινόπωρο δεν μας έχει εγκαταλείψει. Τέλος, το ρουστίκ εξώφυλλο κολλάει αρκετά θα έλεγα με το μουσικό περιεχόμενο.

Πάρτε ένα δείγμα εδώ: [B]http://www.youtube.com/watch?v=4AsppDLcZpQ[/B]

Το bandcamp τους [B]εδώ[/B].

Τα περισσότερα τραγούδια του δίσκου (7, συνολικής διάρκειας 52 λεπτών) μπορείτε να τα στρημάρετε στο youtube αλλά μιας και απ’ό,τι είδα, ολόκληρο το άλμπουμ λίγο δύσκολο να το βρείτε για κατέβασμα πια, όποιος ενδιαφέρεται μου το ζητάει με pm (το έχω ήδη ανεβάσει) ;)[/FONT]

αρκουδειδες… ακούστε το από πάνω. πολύ όμορφο άκουσμα , ειδικά αυτόν τον καιρό.
μπράβο brein.d3d :thumbup:

*τι light και ξεlight μωρεεε…

Μπράβο ρε Χρήστο!!
εντάξει με μια ακρόαση το πάνω δείχνει οτι θα ενθουσιάσει (αν δεν το έχει κάνει ήδη :p) όλους τους Ντικέυδες, Χοκάμιδες, αμέζινγκ τζέρνιδες, καραμουρτζούνιδες, τσακαλάιενσς και λοιπές προγκ συνιστώσες, αλλά θα αρέσει πολύ και σε πιο ποστ ροκ αγόρια, που δεν πρέπει να αφήσουν το ρετρό εξώφυλλο να τους παραπλανήσει

Δεν έχω youtube στη δουλειά, σκάστε:p

Πάντως εμένα το light δε με χαλάει καθόλου, άλλωστε στα prog υποείδη, πάνω κι από canterbury prog, symphonic prog, eclectic prog κτλ βάζω το cottage cheese prog:D:!:

Πάντως από την περιγραφή και μόνο φαίνεται ωραίο:)

Κουφάλες, σας άρεσε ε ?
Έκανα μάρκετινγκ τρικ, βάζοντας το καλύτερο κομμάτι του άλμπουμ… :stuck_out_tongue:

Ποστ ροκ δε νομίζω να μου έφερε στο μυαλό (ίσως να είμαι αρνητικά προκατειλημμένος με αυτό το είδος) αλλά Καντερβουρία όπως επίσης αναφέρθηκε, μού θύμισε σίγουρα.
Δεν ξέρω αν κατάγονται από κεινα τα μέρη οι τύποι. Λιγοστές οι πληροφορίες που μπορώ να βρω στο διαδίκτυο.

σε κάποια σημεία την πιο ‘dreamy’ πλευρά του είδους

Έλα ρε γαμάτο το Autumn Chorus. Δηλαδή φαίνεται γαμάτο , γιατί μόνο το κομμάτι που πόσταρες άκουσα , το οποίο όμως αρκεί για να μείνω κάπως έτσι 8O .
Prog on!!!

Επειδη παραείμαι λαουντζ αγορι ωρες ωρες το παραπάνω του Brein με ξετρέλανε8)

Eμ βέβαια, αν δεν άρεσε στο μέγα φανμπόη των Steely Dan σε ποιον δεν θα άρεσε:p

Ον τόπικ, θα σας χέσω ε επίτηδες το κάνετε, σε λίγο θα σχολιάσει και ο Γράκχος για το δίσκο:p. Δεν μπορώ να το ακούσω ακόμη λέμε. Ώχου, φεύγω απο το thread:p

…το οποίο θυμίζει τα γιοφύρια του “in the land of grey and pink”, ε;

Να δώσω κι εγώ τα εύσημα στον brain.d3d, τον διακριτικό σκαπανέα του thread. Πολύ καλό album πραγματικά και κρίμα που το “χάσαμε” πέρσι.

Ένα μικρό update σε φετινά δισκάκια που λιώνω τελευταία:

[B][SIZE=“3”]Aranis - Made in Belgium[/SIZE][/B]

Oμολογώ ότι ο 6ος δίσκος των Βέλγων ήταν ο πρώτος που άκουσα από αυτούς και πολύ λογικά έπεται συνέχεια με τα προηγούμενα. 6μελής μπάντα αποτελούμενη από 4 γυναίκες και 2 άντρες…τι να περιμένει κανείς; Η απάντηση είναι RIO υψίστου επιπέδου με πολύ προσωπικό παίξιμο και φρασεολογία. Η ορχήστρα των Aranis είναι σπάνια περίπτωση δεινότητας σε καλλιτεχνικό επίπεδο και σε εκτελεστικότητα. Ακουστικός δίσκος, από τα πιο βαριά φετινά ακούσματα. Και από τους καλύτερα φετινά albums βέβαια. Ο τίτλος είναι εμφατικός. Σημαιάκι στο χάρτη για πάρτη τους.

[B][SIZE=“3”]Diagonal - The Second Mechanism[/SIZE][/B]

Οι απαιτήσεις από τους Diagonal μετά το ομώνυμο ντεμπούτο τους ήταν τεράστιες. Απ’ ότι αποδείχθηκε τελικά κατάφεραν να σταθούν στο ύψος αυτό, αποφεύγοντας ταυτόχρονα τις συγκρίσεις. Ο Πάνος τα γράφει πολύ ωραία στο [B][U]review[/U] [/B]του.

Τα στοιχεία Canterbury και η αμείωτη ενεργητικότητα στο (πιο απλό και σαφές εδώ) παίξιμο, καθιστά το The Second Mechanism σπουδαίο album, επίσης από τα καλύτερα φετινά. Η επιρροή East Of Eden στο These Yellow Sands λυγίζει και τον πιο αυστηρό κριτή. Καταπληκτικός ήχος επίσης. Μπορεί να μην έχουν ξεπεταχτεί ακόμα τόσο μαζικά οι Βρετανοί, αλλά όταν παίζουν prog rock το κάνουν καλά, γιατί είναι δικό τους κληροδότημα, κακά τα ψώματα.

[B][SIZE=“3”]Lalle Larsson?s Weaveworld - Nightscapes[/SIZE][/B]

To ακούω συνεχώς από χθες και προβληματίζομαι πολύ με τούτο. Ο Lalle Larsson είναι ο πληκτράς των Karmakanic και διακεκριμένος υπερπαικταράς και ήρωας του οργάνου. Το Nightscapes είναι το 3ο και τελευταίο album της τριλογίας Weaveworld (τα προηγούμενα: Weaveworld [2009] και Infinity of Worlds [2010], και τα 2 πολύ καλά). Η μπάντα εδώ:

  • Lalle Larsson / piano,keyboards
  • Richard Hallebeek / guitar
  • Stefan Rosqvist / guitar
  • Jonas Reingold / bass
  • Walle Wahlgren / drums

Αν αναζητήσει κανείς πληροφορίες για οποιονδήποτε από τους παραπάνω θα καταλάβει πως μιλάμε για ένα σύνολο advanced παικτών. Από την όμορφη παρέα ξεχωρίζει ο Hallebeek, για τον οποίο πιθανότατα θα ακούμε πολλά στο μέλλον. Fusion και συμφωνικό prog rock παντρεύονται απίστευτα, ενώ υπάρχουν και σημεία που καταλήγουν σε καθαρή jazz ή ακόμα και σε metal. 69 λεπτά καθηλωτικής μουσικής με over-the-top παίξιμο και αισθητική που προκαλεί σεβασμό.

[B][SIZE=“3”]Μagma - Félicité Thösz[/SIZE][/B]

Ο 12oς δίσκος μιας μπάντας με ιστορία περίπου 45 χρόνων πόσο ενδιαφέρων μπορεί να είναι; Όσο και οι προηγούμενοι 11, με εξαίρεση το μοναδικό αδύναμο, Merci [1984]. Κουβαλώντας μία τεράστια ιστορία γεμάτη με αριστουργήματα, οι Μagma του 2012 εκπλήσσουν πάλι και ακούγονται ερχόμενοι από το μέλλον πάλι, σε ένα κατά βάση ακουστικό album που ξεχωρίζει και αυτό στο 2012. Βαθιά υπόκλιση στον Christian Vander και τις μουσικές που μας έχει χαρίσει.

[B][SIZE=“3”]Panzerballett - Tank Goodness[/SIZE][/B]

Eίναι μεγάλη αγάπη οι Panzerballett και ο 4ος δίσκος τους δεν αφήνει παράπονα. Λίγοι έχουν πιάσει το νόημα του Zappa τόσο καλά και για άλλη μια φορά οι συγκεκριμένοι Γερμανοί τρολλάρουν τόσο σοβαρά που μένεις άφωνος. Εξαιρετική παραγωγή, εμπνευσμένα κομμάτια και (όπως πάντα) διασκευές που προκαλούν. Πάντως στο Take Five μεγαλούργησαν και χωρίς να το ήξεραν όταν το έγραφαν, είναι εξαιρετικά επίκαιρο αυτό.

θεουληδες

[B]Echolyn[/B] Live at Catapult Sound performing Past Gravity-Headright October 14, 2012 with special guest Francis Dunnery

[B]Past Gravity [/B]

[B]Headright[/B]

Πόσο όμορφα τραγούδια ρε γαμώτο???

@Dekay για άλλη μια φορά εξαιρετικός!!!

Oi Caravan υπάρχουν ακόμα? :-k Είδα πως κάνουν συναυλίες…

[B]Steven Wilson ? The Raven That Refused to Sing (And Other Stories)[/B]

ειναι εκει εξω

Όλο το άλμπουμ;;;;!!

ναι ολο

ΑΔΦΑΔΦςΙΕΗΣΔΓΣΔΓΒΛςΕΓ;ΒΕΠςΟΓΒ;ΠςΓΑΣΓΛΑΣΓΛΆςΦ;΄ςΞΦ΄;ςΞΦΛ;ςΦ΄;ςΛΦ;ςΦ;ΞΛςΦΞΑΛΣΞΦΛΑΣ

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ???

Θα πάρω το 11888 για να μου δώσει κανα λινκ.Εκτός αν…

edit: οκ,πήρα το 11888.