Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

Ρε σεις δεν ξερω, κατι με χαλαει στη φωνη (μουσικα ειναι αφθαστο, το λεω). Το ακουσα ξανα και μαλλον το βρηκα, λιγο η προφορα του, λιγο η χροια φταινε. Τωρα θα μου πειτε εσυ ακους κατι καρακιτσαριες μπλακμεταλ που δε σε χαλανε και κολλας σε κατι τοσο ανεπαισθητο και θα χετε δικιο.

εμενα μ αρεσει φουλ η φωνή του πάντως. Βασικά δε μπορώ να φανταστώ πως αλλιώς έπρεπε να είναι!

Nέο album και για τους OFF! (νέα μπάντα του Keith Morris -black flag / circle jerks).

16 μονολεπτα κομματια αμερικανικου hardcore, βγαλμενα απο αλλη εποχη.

To neon piss γιατί δε μπορώ να το βρω κάπου? Έχει κυκλοφορήσει στο ίντερνετ, ή να χωθώ κατευθείαν στην αγορά του? Τα 2 κομμάτια που έτυχε ν’ ακούσω πάντως είναι πολύ ωραία. Για καλύτερο της χρόνιας δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει. Έχει να ξεπεράσει ονόματα τύπου terrible feelings, και warsong. χε! Ας στείλει λινκ κάποιος!

Από τα καλά ονόματα πάντως που’ χουν ξεπήδησει τελευταία στο Bay Area, μαζί με τους καινούριους fastcor-αδες replica.

Oι φανατικοί ποπ πάνκηδες να τσεκάρουν και τους σουηδούς Vanna Inget. Terrible feelings ακόμη πιο Pop. Tι σκατά κάνουν εκεί ση σουηδία.

εδιτ: Θενξ για το λινκ!

έχει βγει νέο εφτάρι 1981 με δυο νέα τραγούδια. μελωδικό αναρχοποστπανκ από φιλανδία. εδώ τα κομμάτια http://i98i.bandcamp.com/
παλιότερη τραγουδάρα εδώ http://www.youtube.com/watch?v=DkgH1R2Ga70

και oι φιλανδοί vivisektio (παλιό anarchopunk) κυκλοφορησαν φετος μετα απο 30 χρονια νεα κομματια!

[B]http://vivisektio.bandcamp.com/[/B]

Για 1981 καπου το χε παρει το ματι μου. Κομματαρα το παλιο, θα χωσω και τα καινουρια! Aπ’ ότι τσέκαρα έχουν βγάλει πολλές κυκλοφορίες για 2-3 χρόνια ύπαρξης οι τύποι. ευγε

angmar neon piss ουτε καν δισκος της χρονιας ε. συμπαθητικος αλλα μεχρι εκει (μαζι με κατι εξαιρετικα σημεια με μπασσακι). Ασε που τα 5 κομματια ηταν του ντεμο. Τρια καινουρια δηλαδη? που πανε?:stuck_out_tongue:

Neon Piss, Uzala και Motorpsycho ειναι τα μονα φετινα που με εχουν ΠΟΡΩΣΕΙ οποτε φιλαρακι δεν ξερω τι με λες :!: Οκ, και το Mauser ητο πορωτικο επισης οπως και κανα δυο αλλα, αλλα εδω μιλαω αποκλειστικα για full length. Tabula Rasa καλα σας χωνει αρκουδεηδες :!:

Edit: Οκ, μλκιες λεω, ειναι και το Ea. Γενικα λιγα βαρβατα πραματα μεχρι στιγμης δυστυχως. :confused:

τι σημασία έχει που ήταν και στο ντέμο 5 τραγούδια; πόσο μάλλον όταν οι εκτελέσεις είναι διαφορετικές ή και καλύτερες. το ίδιο και ο ήχος. ουσιαστικά ακούς νέα κομμάτια. σαν πρόβα ακούγεται το ντέμο, και το σημαντικότερο είναι ότι αναδείχθηκαν οι μελωδίες των φωνητικών στον δίσκο, ενώ και τα τρία τα νέα κομμάτια είναι εξαιρετικά. τώρα για καλύτερα της χρονιάς και τέτοια, στην πουτσάρα μας γενικώς!

ε παρε το 0 και συ τοτε :!: αμπαληδηδες ολοι :!:

Ντάξει προσωπικά δε χαλούσε καθόλου μα καθόλου μα καθόλου η παραγωγή και το αποτέλεσμα του ντέμο. Ίσα ισα το καραγουσταρα, μια χαρα αλητικο ηταν, και θα προτιμουσα τωρα περισσοτερο καινουριο υλικο επειτα απο αυτα τα 2 χρονια (ενάμησι)! Ή μεγαλύτερη αναμονή για κάτι καινουριο, ή Ep/Split με αυτα τα τρια κομματια. Αυτο!

ντάξει δεκτό, ούτε εμένα με χαλάει το ντέμο άλλωστε, το αντίθετο. απλώς μου αρέσουν οι νέες εκτελέσεις περισσότερο, ασχέτως ήχου (ο οποίος έγινε πιο δύνατος απλώς, δε νομίζω ότι φλόρεψε ή κάτι). εν τέλει, εκ του αποτελέσματος, νιώθω τυχερός που επανηχογράφησαν και το ντέμο και δεν έβγαλαν απλώς ένα εφτάρι με τα 3 νέα. άλλωστε, κι έτσι, οι πιθανότητες να έχεις νέο εφτάρι σε κάνα τετράμηνο είναι οι ίδιες :Ρ

χαχαχα αυτό μπορεί!!

τσεκάρετε κι αυτό το ντεμάκι (κασέτα) του 2011:

[B]http://www.youtube.com/watch?v=w4FWs6Lfegw[/B] [B](irreparables - demo)[/B]

απλά και ουσιαστικά punk άσματα στο clean channel

Τι σας λέει τούτο δω;

Nervosas - Ardentes, 2012

άθομαι στο ακατάστατο γραφείο και μετράω τις λιγοστές μέρες για να επανενταχτώ στο τιμημένο άνεργο ελληνικό δυναμικό. Καταλαβαίνεις τώρα, ειδικά αν έχεις κάνει στρατό ή δημόσιο, την “απαλεψιά” της συγκυρίας. Κι εκεί που σερφάρω ανενόχλητος στους ωκεανούς του ιστοχώρου αγνοώντας, ασυναίσθητα, πλήθος κανόνων περί αποδοτικότητας και καθωσπρεπισμού του υποδειγματικού, παραγωγικού υπαλλήλου ο οποίος ακόμη και άνευ αντικειμένου πρέπει να υπομένει άεργος τους βασανιστικούς χτύπους του ρολογιού έως τη λήξη του ωραρίου, το βαριεστημένο μου βλέφαρο πέφτει πάνω σε μια ιστορία αγάπης: Την περίπτωση του Jeff (Kleinman) και της Mickey (Mocnik) και πώς οι δυο τους, με αφορμή την πρώτη τους επέτειο, “χτύπησαν” στο μπράτσο τους tattoo των Wipers. Συγκίνηση…

Και κάπως έτσι, η έρευνα ξεκινά. Το ζεύγος, λοιπόν, μετά από ολιγόχρονη θητεία σε τοπικά γκρουπάκια, σε καταγώγια και λαϊβάδικα του Columbus (Ohio), σκοντάφτει επάνω στον Nick (Schuld) και οι τρεις τους πλέον, έχοντας για αφετηρία τα παρόμοια μουσικά τους γούστα, αποφασίζουν να σχηματίσουν τους Nervosas και να γράψουν μουσική, με τον τρόπο που το έκαναν οι παλιοί, τότε, στις αρχές των 80s.

Βγάζουν ένα 7ιντσο στην Meth Mouth Records, προσφέρουν στο bandcamp του συγκροτήματος ένα live ep, διασκευάζουν Dead Moon και φτάνουμε στις 30 Δεκέμβρη 2011, οπότε και κυκλοφορούν το πρώτο τους άλμπουμ, μια συλλογή παλιότερων αλλά και νέων δημιουργιών. Με 11 ασύλληπτα κομμάτια, 43 δευτερόλεπτα σιωπής και ένα bonus track, το τιτλοφορούμενο Ardentes (μτφ: Καύση) είναι ικανό να σου προσφέρει 23’44’’ πραγματικού “καψίματος”. Underground έπη σαν τα: “Empty hearts”, “Anxious tendencies”, “Junky”, “Incinerator”, “Poison Ivy”, “Mutation ritual”, σίγουρα θα βάλουν τα δυνατά τους ώστε να σου προξενήσουν 100% ζημιά, η οποία ποσοτικά θα μπορούσε να αναλυθεί στις εξής (όχι ιδεολογικο-πολιτικές) συνιστώσες:

  • 50% Wipers
  • 15% Dead Kennedys
  • 10% Dead Moon
  • 10% Wire
  • 10% Big Black
  • 5% TSOL, Radio birdman, Mission of Burma, X, Buzzcocks, Warsaw

Ο Jeff, ακροβατώντας φωνητικά μεταξύ Jello Biafra και Steve Albini, δε σταματά να φωνάζει. Και ξέρεις, μετράνε οι τραγουδιστές που φωνάζουν. Η Mickey, αναμφίβολα, μετά από ατελείωτες ώρες μελέτης και εξάσκησης, καταφέρνει να αφομοιώσει στις χορδές της κιθάρας της, τις παρτιτούρες του Greg Sage. Συχνά-πυκνά την ακούμε και σε ταιριαστά δεύτερα φωνητικά, ωσάν άλλη Toody Cole. Τέλος, ο Nick στα τύμπανα, πάντα με σωστό μέτρημα, δεν παρασύρεται ποτέ σε skate-punk υπερβολές. Τα τραγούδια, τα οποία ακούγονται κοφτά κι απέριττα, κατά πλειοψηφία δεν ξεπερνούν το ψυχολογικό φράγμα των δύο λεπτών της ώρας. Post garage-punk στα όρια της hardcore, δηλαδή.

Σε γενικές γραμμές, ο δίσκος “πάσχει”. Πάσχει από την ανεξάντλητη ενέργεια που θα κατακλύσει τα ηχεία σου, πάσχει από θανατηφόρα “γυρίσματα” που διατάζουν το κεφάλι σου να κουνηθεί πάνω-κάτω για να τα αποφύγει, πάσχει από αξιοπρεπέστατο στίχο και από την all-time αγαπημένη, ακατέργαστη παραγωγή.

Σταματώ τις φιλολογίες και ρίχνω μια ματιά τριγύρω. Ήμουν σίγουρος: Όλοι τους “φιδιάζουν”. Ξαναπατάω play για 10η (και βάλε) συνεχή φορά και κλείνω τα μάτια. Το υγρό πυρ της μουσικής μολότοφ που άξαφνα έχει σκάσει στο ενδιάμεσο των αυτιών μου παίρνει σάρκα και οστά και απειλεί να τηγανίσει και τις δύο υπερφορτωμένες SDRAM του πανάρχαιου laptop μου, κυλώντας μέσα από τα ακουστικά-ψείρες στο audio-in των 3.5mm, φοβερίζει ότι θα εξατμίσει έναν προς έναν όλους τους χιλιάδες υγρούς κρυστάλλους της κατασκονισμένης 15άρας οθόνης και ξεχειλίζοντας από τις ξεχαρβαλωμένες θύρες USB θα σπεύσει να βάλει πυρκαγιά σ’ ολόκληρο το δυτικό κόσμο, την ώρα που όλοι τρέχουν πανικόβλητοι προς την έξοδο μπας και γλιτώσουν.

Μπα… περασμένες 2μιση, για να χτυπήσουνε κάρτα ξεσηκώθηκαν όλοι τους. Άντε, να μαζεύω κι εγώ, σιγά-σιγά. Τρεις κι απόψε, ρε!

Ποιος έλεγε ότι χρόνια έχει να βγει ένα καλό πανκ άλμπουμ; Νάτο!
Punk’s not dead, ρε!


Το παραπάνω άλμπουμ, ολόκληρο και προπαντός δωρεάν (ή ό, τι έχετε ευχαρίστηση) μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

[RIGHT][mic.gr][/RIGHT]

το χωσα τωρα, αλλά γενικώς, όποιος λέει ότι χρόνια είχε να βγει καλό πανκ άλμπουμ λέει βλακείες

ε καλά, μην το παίρνεις και μετρητοις. ο τύπος ξέρει ότι γράφει σε ένα site που ένα σεβαστό ποσοστό των άλμπουμ που παρουσιάζονται είναι αν όχι καθαρόαιμο πανκ, σίγουρα πανκ related όμως.

Άσε που στο report (του ιδίου συντάκτη) για το λαηβ των Sacred Reich τα λέει και μια χαρά (άσχετο, αλλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου :lol:).

πάντως -ασχετο επισης- στην κριτική των zounds πέρισυ είχε υπερβάλλει (εν τέλη). Όπως και οι περισσοτεροι στην αρχη. Δεν ξερω αν είναι ο ίδιος τύπος, αλλά για το σαιτ γενικά το λέω!

Δεν ξέρω αν είχε υπερβάλλει, εγώ γενικά το περσινό Zounds ακόμα το λιώνω μπάντως:!: Κατα τα άλλα, ναι, εγώ μπορώ να βρω αρκετά παραδείγματα παρόμοια “υπερβολής”. Αλλά μια χαρά είναι το site, ε τώρα μια κριτική και μια βαθμολογία, κλάην στην τελική. Άσε που καταγγέλω το σάητ αυτό για μια μεροληπτική παρουσίαση της Σαλονικιώτικης πανκ σκηνής - έναντι της Αθηναϊκής, που κατά καιρούς έχει κάνει :stuck_out_tongue:

Λεπόν, καιρό έχω να γράψω εδώ.

Το νέο Sonic Avenues, πέρα από τα πρώτα 3 κομμάτια που ΣΚΙΖΟΥΝ, απο 'κει και πέρα τίποτα το ιδιαίτερο.
Neon Piss, πολύ πολύ καλό και όσο περνάει ο καιρός και οι ακροάσεις κερδίζει πόντους…
όπως και το νεό White Lung το οποίο στην αρχή δε μου είχε φανεί για κάτι ξεχωριστό αλλά παίζει σχεδόν καθημερινά από τη μέρα που το πήρα χαμπάρι, το ζητάει ο οργανισμός, πράγμα καλό που σημαίνει οτι έχει ψωμί ο δίσκος. Ίσως μοναδικό μείον η διάρκεια (19:12), αλλά από την άλλη ακούγεται ολόκληρο/ενιαίο και θες κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο…8)