Ripper ή Barlow;

Ποιος ειναι καλυτερος για τους Iced Earth? RIPPER η BARLOW?

Νταξ, ο Ρίπερ καλό παιδί είναι, τεχνίτης στην φωνή του, αλλά δεν έχει αυτό το “κάτι” που είχε ο Ματθαίος…
Τον είχα συνδέσει τόσα χρόνια με τα τραγουδάκια των Earth, για συναισθηματικούς λόγους… (Απλά ακούστε το “I know you Can’t Forgive me, I know I’m on my own, I know I’ve Betrayed you, you know I walk alone” στο τελείωμα του “A Question of Heaven”…)
Δεν ξεσυνδέεται έτσι εύκολα…

Χωρίς να σημαίνει κάτι το ξεχωριστό για μένα ο Barlow τον προτιμώ γιατί το “Glorious Burden” με τον Ripper στα φωνητικά δεν ακούγεται… Κρίμα και είχα χαρεί στην αρχή.

Πιστευω πως δεν υπάρχει συγκριση
Barlow

Φυσικα Barlow, ουτε λογος να γινεται.

Για Earth εννοείται Barlow.

Φωναρα ο Ripper,αλλα δεν ταιριαζει στο στυλ που μας συνηθισαν οι Iced Earth…Ειμαι περιεργος να τον ακουσω live σε τραγουδια οπως Stormrider,Angels Holocaust,Question Of Heaven,Pure Evil κτλ.

Μια ηταν η απιστευτη φωναρα που συνδεθηκε με το κορυφαιο κατ’εμε live album:
Matt Barlow.-

Αν μιλάς για το Alive In Athens (που λογικά για αυτό μιλάς) δεν ξέρω κατά πόσο είναι δόκιμος ο όρος live.

Επεξεργασμένο μέχρι εκεί που δεν παίρνει και με επανηχογραφημένα μέρη. Όλα είναι λίγο ή πολύ, αλλά αυτό παραείναι…

Όσον αφορά το τόπικ. Έχοντας δει και τους δύο live είναι υψηλού επιπέδου, αλλά ο Ripper ήταν ακόμη ανώτερου επιπέδου. Πραγματικά, αν όχι η καλύτερη, τότε μια από τις καλύτερες φωνές γενικά.

Σε studio δουλειές βέβαια ο Ripper δεν έχει υποστηρίξει και τις καλύτερες δυνατές συνθέσεις. Όσοι τον είδαν live με Iced Earth έχουν να λένε για εκπληκτικές ερμηνείες. Για να μην πω ότι τα κομμάτια των Priest τα έλεγε live πολύ καλύτερα από τον Halford.

Σαν φωνή πιστέυω πως ο Ripper έχει ένα πλεονέκτημα, αλλά θα πρέπει να το υποστηρίξει κάποια στιγμή και με πραγματικά δυνατές συνθέσεις (όπως είναι το Getysburg από το A Glorious Burden) για να αναδειχθεί.

O Barlow (θυμάστε τον Κένεθ που έπαιζε στον ΠΑΟΚ?) άντε να τραγουδήσει στο soundtrack του νέου Police Academy. Δυστυχώς…

Barlow

Barlow.

Barlow

Για Iced Earth μαλλον Barlow, απο τις πιο ομορφες και πιο χαρακτηριστικες χρειες που εχω ακουσει. Απο την αλλη ο Ripper ειναι σαφως καλυτερος, αλλα δεν ταιριαζει σ’αυτο το στυλ.

Adam & Greely :stuck_out_tongue:

Ακουγωντας το alive in athens σε ενα συμπερασμα καταληγω… BArlow και ξερο ψωμι… Τι δυναμη, τι παθος, τι ενταση, κριμα που χαθηκε ετσι απο τη μουσικη αυτος ο ανθρωπος…

Matt-αρος !!!
Οχι πως ο ripper δε γ@μεί…αλλά πώς να το κάνουμε, για Iced Earth ο Βarlow ήταν ότι καλύτερο…!

και γενικότερα ο Barlow μου κάθεται καλύτερα στο αφτί. Τον ακους και λες: “Α! ωραία φωνή”

τον Ripper τον ακούς και λες:" Α! Halford" :lol: :lol: :lol:

Αυτο το λες για τον Scheepers (ex-Gamma Ray, και τωρα Primal Fear).
Οχι για τον Ripper.

+1

O barlow δεν έγινε μπατσος;

Λοιπόν να ξεκινήσω από τον Ripper. Για μένα είναι μία από τις κορυφαίες φωνές της τελευταίας δεκαπενταετίας. Σαφέστατα ο Barlow δεν φτάνει το ευρος της φωνής του. Η ατυχία του ήταν ότι κληθηκε να αντικαταστήσει μία από τις πιο αγαπητές metal φωνές του κοινού. Οπότε ήταν αναμενόμενο να αντιμετωπισθεί με καχυποψία. Προσωπικά πάντως όταν είχα ακούσει το Jugulator των Priest πραγματικά με ξετίναξε! Ακόμη θεωρω αυτό το άλμπουμ ένα από τα πολύ αγαπημένα μου από Priest! Οπως και στους Priest έτσι και στους Iced Earth μπήκε στη μπάντα σε μία εποχή πού και οι 2 είχαν κυκλοφορήσει από πολύ πριν τα albums-σταθμούς τους. Οπότε η “αδυναμία” του είναι ότι δεν συμμετείχε σε κάποιο άλμπουμ πού να το αποδεχτεί ευρέως το κοινό.
Και για όσους λένε ότι αντιγράφει τον Halford ας ακούσουν το Heart of a Killer άλμπουμ των Winter’s Bane! :wink: (1993)

Barlow: Θεωρώ ότι είχε τη πολύ μεγάλη τύχη να τραγουδήσει στα πιο επιτυχημένα albums των Iced Earth (The Dark Saga, Something Wicked this Way Comes) Γι’αυτό και χαίρει μεγάλης εκτίμησης από τους περισσότερους! Αν και προσωπικά θεωρώ τα 3 πρώτα albums της μπάντας αξεπέραστα. Ο Schaffer σε αυτά έχει γράψει τα καλύτερα riffs του.

Επίσης πολύ καλός θα έλεγα ότι ήταν και ο John Greely πού τραγούδησε στο μεγαλειώδες Night Of The Stormrider.
Εκείνος πού θα έλεγα ότι μου αρέσει λιγότερο απ’όλους ήταν ο Gene Adam, τραγουδιστής του ομώνυμου ντεμπούτου τους.

O Ripper έχει φωνάρα μην γελιόμαστε αλλά πιστεύω ο Barlow έδωσε μια ξεχωριστή μαγεία στους Iced earth με την χαρακτηριστική φωνή του.Τον ξεχώριζες αμέσως…Κρίμα που δεν συνέχισε…(Dantes inferno προσκυνώ)

Oχι μόνο το κορυφαίο τους τραγούδι, αλλά ένα από τα κορυφαία στο metal! 8)
Και το Burnt Offerings είναι το αγαπημένο μου από Iced Earth! :wink: