Πως αντέδρασαν οι γονείς σας όταν αρχίσατε να ακούτε rock/metal?

Το αστειο ειναι,πως οταν τους επρηζα με μεταλ σε αμαξι κ ετσι,οταν ημουν 18 περιπου,μου αρχιζαν ‘‘τα πρεζονια,τα μαστουρια κτλ…’’ και μεχρι και τωρα,που θα βαλω κανα παλιοροκακι ή κανα φλουντ ξερω γω,ακουω τπτ τετοιο,ΕΝΩ,ο πατηρ μου,γουσταρει ολα τα χασικλιδικα ρεμπετικα,παιζει και μπουζουκι κανα χρονο,και μονο τετοια θελει να ακουει…οταν λοιπον αρχιζει για τα ‘‘πρεζακια’’ που ακουω,τον αρχιζω και γω πλεον για τα δικα του και γινεται το σωσε…αλλα γενικα ηταν οκ,δεν σκαγαν και πολυ,απλα να μην ψηλωνα στη διαπασων,να μην κυκλοφορω σαν λετσος κ καλα και να κοψω το μαλλι-το πετυχαν το τελευταιο δυστυχως…-…

δεν ειπαν τπτ.ουτως η αλλος ο πατερας μου ηταν μεγαλος ροκας και η μαμα μου ακουει που και που.μονο τα κλασικα πιο σιγα τη μουσικη τι στιχοι ειναι αυτοι για το number of the beast(h mana moy moy ta leei).και σιγουρα το προτιμουν απο ποπ και σκυλαδικα.ακουνε εντεχνη

+1 σαν τους δικους μου:)
καλα αν ακουγα σκυλαδικα θα με ειχαν αποκληρωσει 100% :stuck_out_tongue:

δεν ειπαν απολυτως τιποτα…βασικα για rock γιατι metal δεν ακουω…

AXAXAXAX ποιος θεούλης ψήφισε ότι τον πήγαν για εξορκισμό;;;

χθες με την μανα μου ειχαμε μια συζυτηση…της λεω ποτε θα αρχισεις να συμβιβαζεσαι με το οτι ακουω μεταλ?μου λεει ποτε…επειτα αρχιζω να κανω headbangin και τα κερατακια μπροστα της…και μου εκανε κωλοδαχτυλο:lol::lol::lol::lol:

αρχικα περνωντας στεοκονταν να ακουσουν τι ειναι αυτοι οι ηχοι που ξεπηδουν απο τα ηχεια.

κατοπιν με ρωτησαν τι ειναι αυτο.τους απαντησα οτι ειναι μεταλ που σημαινει κατα καποιο
τροπο βαρυ ροκ.ευκολα κατεληξαν στο συμπερασμα οτι αυτα ειναι βλακειες.

οταν ειδαν εξωφυλλα
μου λεει η μανα μου τι “δρακουλες” ειναι αυτοι?της απαντησα οτι δεν ειναι “δρακουλες” και οτι
ειναι τεχνη με ακραια ή συμβολικη εκφραση.δεν παιζει να καταλαβα βεβαια τι της ειπα.

με συμβουλεψαν να μην ακουω μονο αυτα τα “πραματα” και να ακουω και “κανονικη”
μουσικη γιατι αμα βγω με καμια παρεα εξω πως θα διασκεδασω?θα καθομαι και θα τους κοιταζω
ενω οι υπολοιποι θα διασκεδαζουν.

φυσικα τα cd ειναι αχρηστα στρογγυλα πραματα με τρυπα στη μεση και πιανουν χωρο.
επισης κοστιζουν ενα σωρο λεφτα.με αυτα τα λεφτα εγω ταιζω τους “πρεζακηδες”.

υπαρχει η σιγουρια ακομα και μετα απο 11 χρονια οτι καποια στιγμη θα μου περασει
και θα ακουσω κανονικη μουσικη.και τοτε να δω τι θα κανω ολα αυτα τα cd.

ολα αυτα βεβαια ηταν σε ανεκτο βαθμο διοτι δεν εδινα και πολυ αερα.υπερασπιζομουν
τις επιλογες μου με καθε τιμημα.και οχι μονο στη μουσικη.τωρα πλεον το εχουν κοψει το
παραμυθι διοτι εχουν καταλαβει οτι θα ακουω οτι γουσταρω.αυτο που με λυπει ιδιεταιρα
ειναι οτι αντι να χαιρονται που ειμαι διαφορετικος και εχω κανει τις επιλογες μου σε πολλα
πραγματα καθαρα μονος μου,συνεχιζουν να θεωρουν φυσιολογικο αυτο που μας πλασαρει
η τηλεοραση ή γενικοτερα η σημερινη κοινωνια ως φυσιολογικο.αλλα ποιος νοιαζεται?
η ζωη ειναι πολυ μικρη για να δινεις σημασια στο τι λεει ο ενας κι ο αλλος ακομα κι αν
αυτος ο αλλος ειναι οι γονεις σου…

AXAXAXA ΚΕΡΑΤΑΚΙΑ ΑΧΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑ ΠΟΣΟ ΚΑΛΤ ΛΕΞΗ ΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧ

αχαχαχαΑΧΑΧΑσασασαχαχαχαχαΑΣΑΣΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Εμενα οι δικοι μου ειδη ακουγαν rock, punk,hard rock …εχω καλες βασεις.θυμαμαι με πηγαινε ο μπαμπας μου το πρωι στο σχολειο 2 δημοτικου και μου εβαζε στο αμαξι το closer απο Jοy Division, τοτε δεν το αντεχα μου φαινοταν πολυ καταθλιψη…

ΡΙΣΠΕΚΤ ΜΙ ΜΕΕΕΝ.

νταξει. Εγραψε!
lol

Toυς εκανα να ακουνε κι αυτοι, αφου καταλαβαν πως προκειται για την πιο σοβαρη, σκεπτομενη και εμπνευσμενη μουσικη.

Τους εχω γραψει διαφορα cd’s στον καθενα και γουσταρουν και αυτοι τωρα, τα εχουν ‘‘λιωσει’’.

πωπωπ αυτά είναι,εμένα ο πατέρας μου μόνο όταν ακούω Led,Deep και κάτι τέτοιο χαίρετε,αλλιώς…
ευτυχώς και στο αυτοκίνητο ακούω τουλάχιστον αυτά και περνάει ευχάριστα η ώρα.


Now playing: Anathema - Closer
via FoxyTunes

Όλα οκ τι να πουν οι άνθρωποι. Απλά η μάνα παθαίνει μια φρίκη με τα μπλουζάκια που παίρνω. Των DEATH “Sound of preservearance” πάντως της άρεσε! Το βρήκε φιλοσοφομένο…Μπράβο μάνα!:smiley:

Έχω βάλει στον πατέρα μου Rotting Christ και του άρεσε το Gaia tellus (που έχει το κλαρίνο). Του έχω βάλει Manowar και του άρεσαν τα φωνητικά. Οι Metallica δεν του αρέσουν καθόλου, και για τους Cannibal Corpse είπε “τι σκούζει έτσι αυτός;” Στη μάνα μου δεν τολμάω να βάλω τίποτα γιατί τρομάζει :stuck_out_tongue:

ο πατερας μου καταλαβε οτι σοβαρευομουν οταν 10 χρονων τον τραβηξα στην συναυλια Steve Vai+sheehan …τα ειδε ολα εκεινο το βραδυ:lol:

Αδιάφορα.
Ποτέ δεν μου είπαν να μην ακούω.

Στη μάνα μου άρεσαν οι Therion.

:lol::lol::lol::lol::lol: Χαζο μανος γαμω!

Εμενα οι δικοι μου δεν φρικαραν ποτε, ισως μονο παλιοτερα που ειχα δειξει στην μανα μου ενα βιδεοκλιπ των Cradle of Filth. Κατα τα αλλα, αφου δεν ντυνομαι και με καρφια και τετοια γραφικα, ουτε εχω γεμισει το δωματιο μαιταλ αφισες, σε γενικες γραμμες δεν ξερουν καν τι μουσικη ακουω. Δεν ασχολουνται. Στην μανα μου αρεσουν ομως οι Γκανζ(εεεεε, γονιδια γαμω) και στον πατερα μου οι Καλεξικο(μαλλον του θυμιζουν το χωριο).

Στην μητέρα μου άρεσε τρελά το Hypnotize (το άσμα των System), και της αρέσει η φωνή του Axl.
Μια μέρα άκουγα το live των Dark Tranquility και απόρησε με τον Stanne, αν είναι έτοιμος να ξεράσει.

Ο πατέρας μου μια φορά μπήκε και ρώτησε τι τραγούδι είναι αυτό, εκείνη την ώρα που άκουγα.
Ήταν Amon Amarth στο Wacken, video.
Μια άλλη φορά άκουσε το Home To Once Brave (Bathory) και ξετρελάθηκε από τον ρυθμό.
Επίσης έχει έρθει Metallica & Iron Maiden (φέτος).8)
Πέρασε εξαιρετικά είπε.:slight_smile:

Oι γονεις μου τα επαιξαν,οταν,πρωτο ετος,πρωτα χριστουγεννα,ειχαν να με δουν και 3 μηνες,κατεβαινω απο το πλοιο,εχοντας φυγει τρεντικα απο το σπιτι 3 μηνες πριν,με μπλουζακι Kiss,στρατιωτικο τζακετ,καμπανα κ ολσταρ,και με μαλλι φρατζα μεχρι τα ματια…πολιτισμικο σοκ επαθαν,οχι ψεματα…