Rockwave Festival 2017

για τους Gojira ουτε λεξη? Μην μου πεις οτι δεν τους ειδες καν…

1 Like

Πριν σχολιάσεις σκέψου λίγο.
Ψοφια από κόσμο. Η μπάντα έσκιζε όμως.

Γαμησαν οι gojira.
Θεϊκά ήταν

σχολιάζω βάσει του τι γράφεις, χωρίς να φαντάζομαι τι ήθελες ίσως να γράψεις

2 Likes

Όποιος γέλασε είναι ήρωας.

Ας κάνω κι εγώ ένα μινι review

Αρχικά να πω ότι είμαι υποστηρικτής του γνωμικού " αν έχεις καλή παρέα, περνάς ωραία " και επειδή σχεδόν πάντα πηγαίνω μόνος μου σε συναυλίες όσο να ’ ναι μετριάζεται η απόλαυση. Γι αυτό ευχαριστώ τον @drenie που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα και καθίσαμε παρέα ( αν και δεν δέχτηκε το οφειλόμενο κέρασμα μπύρας που είχα υποσχεθεί :grin:). Χάρηκα πολύ για την γνωριμία :+1:

Μου κακοφάνηκε που ήταν κλειστή η δυτική πύλη γιατί είχα σταθμεύσει κοντά και αρχικά καταχάρηκα πριν φάω την κρυάδα . Έπρεπε να περάσουμε ανάμεσα από συμπαθέστατα άλογα ( που μοιραία ο χώρος βρωμούσε απίστευτα ). Έφτασα στο χωράφι 18:15 με 18:30 σε ημιλυπόθημη κατάσταση απ τη ζέστη

ANATHEMA : Είδα & άκουσα το μισό σετ. Εντελώς αδιάφοροι για τα γούστα μου . Προτίμησα να βρω σημείο να κάτσω περιμένοντας Flogging Molly. Ούτως ή άλλως έχω επιδερμική έως ανύπαρκτη επαφή με την μπάντα . Γι αυτό δεν κάνω κριτική

FLOGGING MOLLY : Δεν είναι του γούστου μου το είδος μουσικής τους. Αλλά αναγνώρισα και σέβομαι απεριόριστα την δυνατότητα τους να μετατρέπουν το λαηβ σε πάρτυ. Πολύ καλοί , πέρασα πολύ όμορφα

PARADISE LOST : Δυνατή εμφάνιση απ την μπάντα. Τέλειος ήχος κιθάρας ειδικά στα lead parts θέριζε .Όπως μου άρεσε να τους ακούσω . Τρελή ευκρίνεια οι κιθάρες . Μόνο στον καθαρό ήχο ήταν ιδιαίτερα δυνατά και κάλυπτε την φωνή του Νικ ( φάνηκε ουσιαστικά μόνο στο Faith divide us ) . Στα τραγούδια του The Plague Within, ο Νικ ήταν άψογος και τα doom style ριφφάκια φωτιά . Σετλιστ με χιτάκια ή τεσπα πασίγνωστα και σωστά έπραξαν , έπαιξαν και pity the sadness . Μπράβο στην μπάντα γιατί έφαγε κράξιμο προκαταβολικά :grin:

GOJIRA : Long Live EVH 5150 amp !!! Απίστευτη ηχάρα , μπήκαν με αέρα μεγάλης μπάντας (που είναι ) . ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΕΣ όπως μας είχαν προετοιμάσει τα παιδιά εδώ . Τα λόγια περιττά. Είναι μια εκ των κορυφαίων της εποχής μας . Λατρεύω όταν μετά από start&stop ριφακια και blast beats έκοβαν απότομα το κομμάτι και μας πετούσαν ένα " thank you " . Ήμουν σε φάση " τι έζησα τώρα;;" . Σε καθηλώνουν τόσο πολύ, που προσωπικά αρκέστηκα σε headbanging γιατί ήθελα να τους βλέπω συνέχεια . Καπνοί - φωτισμοί- pyros όλα προσεγμένα

EVANESCENCE : Άκρως επαγγελματική εμφάνιση. Με πολύ ωραίο ήχο κιθάρας και η Amy πολύ ωραία φωνητικά, αλλά την θυμόμουν με λίγο πιο “γλυκιά” χροιά . Δεν έχω να προσάψω κάτι αρνητικό αλλά δεν προκάλεσαν και ενθουσιασμό . Έλειψε η ατμόσφαιρα σε κομμάτια τύπου Haunted . Περίμενα την σουπερ μπαλαντάρα My Immortal για να κρίνω ερμηνεία και δεν απογοήτευσε . Καλοί αλλά όχι κάτι το φοβερό

3 Likes

Οι Paradise lost έπαιξαν κάποιο καινούριο κομμάτι?

Όχι ευτυχώς!

1 Like

Γιατί ευτυχώς?

Όχι και μάλιστα είχε πλάκα που λέει ο holmes “την 1η Σεπτέμβρη θα βγάλουμε νέο δίσκο που τον λένε medusa, το επόμενο κομμάτι ΔΕΝ είναι από το δίσκο αυτό και το λένε beneath broken earth …” αγγλικό χιούμορ χαχα. Σχετικά με την απόδοση των λοστ έχω να πω κλασσική απόδοση λοστ καμία έκπληξη απλά για κάποιους λόγους έχει περάσει σε αυτό το φορουμ ότι δεν δίνουν καλά λαιβ (μάλλον λόγω της ατύχους εμφανισής τους το 2012 στο ίδιο φεστιβαλ) όπως λένε καλύτερα να σου βγει το μάτι…

Γιατί δεν ήμουν εκεί :smiley:

1 Like

Χαχαχα οκ! Λέω κ γώ, τι παίχτηκε…

Υποθέτω ότι έχεις ακούσει το πρώτο δείγμα όμως…

Ε καλά 30" δεν μου λένε κάτι… . Αν κ ο ήχος στις κιθάρες μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Και στο Stage Volume 1 το '14 πρέπει να ήταν καθηλωτικοί :stuck_out_tongue:

Καλό νέο το ότι έπαιξαν καλά χτες. Να μη τους κράζουμε και συνέχεια.

Μια χαρά ήταν το 14, ο χώρος ήταν ΣΚΑΤΑ

Μικρές απαιτήσεις έχεις. 14 τραγούδια είχαν παίξει, πιο σκατά κι απ’ τον χώρο η διάρκεια.

Μιλάω για θέμα απόδοσης, αν έπαιζαν παραπάνω το πιο πιθανό θα ήταν να είχαμε λιποθυμίες…

Σάββατο είχα ήδη πάρει την απόφαση να μην πάω rockwave.
Πήγα βόλτα στα ανίψια μου… και κατέληξα να γυρίσω σπίτι στις 6 το πρωί την ώρα που ο πατέρας μου ετοιμαζόταν να πάει εκκλησία (είναι ψάλτης). Μέσα στα μαγαζιά ήταν κομπλέ, όταν έβγαινες στο δρόμο ερχόταν η κατάπτωση.

Aircodition την Κυριακή, ούτε θάλασσα ούτε τίποτα.

Με αυτά που ακούω, ελπίζω για Γκότζιρα σε στάδιο ή μαγαζί!

Το θέμα είναι ότι χθές τα νέα κομμάτια των λοστ (με εξαίρεση το no hope που ακόμη ο ηχολήπτης ψαχνόταν) ΕΛΑΜΨΑΝ γεγονός που δικαιώνει μεταξύ άλλων και την ηχητική τους κατεύθυνση αυτά