Roger Waters touring The Wall 2010 - 2011

2 και σήμερα!!!Φύγαμε!!!

Φευγουμε και εμεις αποψε για Βερολινο…

Πείτε εντυπώσεις όσοι πήγατε Βερολίνο :smiley: Ήμουν κι εγώ εκεί και πέρασα υπέροχα!
Ή εγώ είμαι τρελή φαν ή απλώς όντως δεν υπήρχε κανένα απολύτως άσχημο σκηνικό. Ο ήχος ήταν άψογος, ο Roger θεός, ο χώρος τεράαααααααστιος και μέχρι και το κοινό αρκετά ενθουσιώδες (βέβαια στις κερκίδες που ήμουν δε χειροκροτούσαν τόσο!:()
Ακόμα δεν έχω πιστέψει τι είδα/άκουσα :’) Comfortably numb ειδικά…ανατριχίλα!

http://www.youtube.com/watch?v=AYhKiD8K5x4 :slight_smile:

Απορώ πώς και δεν έχει σχολιάσει κανείς ακόμα.Υπάρχουν δύο εκδοχές: 1)δεν πάτησαν καν το link 2)το πάτησαν κι έμειναν κάγκελο 8O

Νεφελάκι μου γλυκό,μόνο και μόνο από το βίντεο φαίνεται πόσο πραγματικά άψογα είναι όλα.Ειδικά ο ήχος,οι κιθάρες αλλά και οι φωνές.Συγκίνηση!Σα να ακούς από τον δίσκο είναι.Α ρε Waters τιτανοτεράστιε Θεέ,δεν έχεις γεράσει μα τον Τουτατη!Ανυπομονώ για να έρθουν Αθήνα!ΑΧ!!! :bow2::yahoo:

Βασικα… Δεν εχω λογια!!! :bow2:

Οι λεξεις ειναι πολυ μικρες για να εκφρασουν τιν εμπειρια που ζησαμε χθες…

Ας πουμε μονο οτι τωρα θελω και εισιτηριο για Ελλαδα!

Αργεί η 8η του Ιούλη;;;;

'Ημουν και εγω Βερολινο στις 15! Απιστευτο ειναι, μην το χασετε με τιποτα! Αλλα πολυ ησυχοι αυτοι οι Βερολινεζοι βρε παιδι μου! :stuck_out_tongue:

Εμ τα έλεγα εγώ για τους Βερολινέζους… :stuck_out_tongue:

Λοιπόν στα πεταχτά,μια και πριν λιγο επέστρεψα στα πάτρια εδάφη…

Το όλο σόου δεν είναι να το δεις μόνο μια φορά.Δεν φτάνει ούτε για πλάκα.Χαίρομαι απίστευτα που βγαίνοντας απο κει ήξερα ότι θα το δω και Αθήνα.

Το Comfortably numb νομίζω ότι είναι με διαφορά η κορυφαία στιγμή της συναυλίας.

Οι Γερμανοί παίρνουν το βραβείο του πιο ΓΤΠ κοινού σε τέτοιου είδους μουσικής παράστασης μακράν.Τέτοια νέκρα είχα χρόνια να δω.Αντίθετα την προηγούμενη μέρα στους SOAD έπεσε τόξο ξύλο και γινόταν τέτοιος πανικός που τα χα δει όλα με το “γερμανικό κοινό”.Πραγματικά εντυπωσιακές αντιδράσεις!Κοινό των άκρων μάλλον.

Όπως τα λες είναι, δεν βγάζεις άκρη. Τελείως ενδεικτικά, Fear Factory δεν κουνιόταν φύλλο μέχρι το Replica, ενώ Garcia plays Kyuss (δεν μιλάω καν για Kyuss lives) γινόταν χαμός μέχρι την πόρτα από την αρχή μέχρι το τέλος.
Όσο αξίζει κάποιες συναυλίες να τις βλέπεις εξωτερικό, άλλο τόσο αξίζει να βλέπεις κάποιες άλλες στην Ελλάδα.

Επίσης είναι μεγάλος μύθος η ‘άψογη συναυλιακή συμπεριφορά’ και η ‘τήρηση των κανόνων’ από τους Γερμανούς, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Αυτό ακριβώς μου έκανε περισσότερο απ όλα εντύπωση στην μικρής διάρκειας παραμονή μου στο Βερολίνο και με παραξένεψε είναι η αλήθεια,αν όντως όπως λες είναι στοιχείο της καθημερινότητας.

Δλδ απ το να κάθονται άλλοι στις (αριθμημένες) θέσεις μας στο Ο2 και να στραβώνουν κιόλας που τους σηκώσαμε,μέχρι το να σε σπρώχνουν στο μετρό κάνοντας ντου στα βαγόνια με κίνδυνο ποδοπατήματος μετά τους SOAD και να σκάνε 5-6 μπάφους στο βαγόνι χοροπηδώντας μέσα στο στριμωξίδι, ε δε το λες και “τήρηση κανόνων”.Άπειρα ζωάδια και δεν το περίμενα,για να μαι ειλικρινής.

Λίγο οφτόπικ, αλλά σχετικό με το προηγούμενο. Από τη μικρή ταξιδιωτική μου εμπειρία σε ευρωπαϊκές πόλεις, στην μόνη που τρόμαξα στο μετρό (ή σε υπέργειες γραμμές, πάντως τρένο εντός πόλης) κανονικά ήταν στο Βερολίνο. Και ήταν και νωρίς απόγευμα…

Ti μήνα πήγες? Γιατί εγώ που πήγα τώρα μου φάνηκε αρκετά ήσυχη και ασφαλής πόλη :-k
Σχετικά με το live, πολύ σας ζηλεύω όσους τον δείτε στην Αθήνα, γιατί α)οκ, δεν έχει καμία σχέση το ελληνικό με το γερμανικό κοινό (βέβαια προς υπεράσπιση των γερμανών, όσοι κάθονταν στις πρώτες θέσεις της αρένας στο δεύτερο μέρος είχαν σηκωθεί/φωνάζαν/χειροκροτούσαν κλπ) και β)γιατί όντως αυτή η συναυλία δεν είναι για μία φορά μόνο :frowning:
Ντρέπομαι που θα το πω, αλλά κι εγώ πολλές φορές ξεχνούσα να χειροκροτάω :oops: ρε δεν υπήρχε το θέαμα!8O

Ακόμα στο οφτόπικ :roll:. Πριν κάνα δυάρι χρόνια, άνοιξη. Μεθυσμένοι τύποι, σε ημιάγρια κατάσταση. Δεν ξέρω μπορεί να πέσαμε σε δυο μεμονωμένα περιστατικά, τι να πω. Αλλά αυτό δεν το είδα αλλού και το αναφέρω σαν γεγονός.

Γκουχ, γκουχ, εν μέρει off topic!

//Γενικά στις ευρωπαικές χώρες γίνεται αυτό…στη Φινλανδία πχ. ξέρω ότι πρωτομαγιά γίνεται της τρελής από μεθυσμένους που βρίζουν,πλακώνονται κλπ. Αλλά τώρα στο Βερολίνο τα πράγματα ήταν σαφώς πιο ήρεμα. Μοναδική φορά που αισθάνθηκα λίγο άσχημα ήταν στο Ανατολικό (απέναντι από το Ο2 που ήταν η συναυλία) γιατί ήταν σχετικά υποβαθμισμένο μέρος. Κατά τα άλλα cool :slight_smile: //

Α γεια σου. Αυτό το γεγονός που θυμάμαι κι εγώ είναι κάπου κοντά στο Ο2.
Ον τόπικ. Κι εδώ καμιά 20αριά μέρες μείνανε πάνω-κάτω…

Απέναντι από το Ο2 είναι το kreuzberg, το οποίο ανήκε μεν διοικητικά στο δυτικό τομέα της πόλης, όμως επειδή γεωγραφικά ήταν προς τα ανατολικά και χωμένο σε μια καμπύλη που κάνει το τείχος σε εκείνο το σημείο, ήταν πάντα τόπος διαμονής φοιτητών, καλλιτεχνών και μεταναστών. Όταν έπεσε το τείχος γέμισε με καταλήψεις, τις οποίες σταδιακά εκκένωσε το κράτος με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Πλέον, κι ενώ διατηρεί έναν υποτιθέμενο underground χαρακτήρα (πανκ, αναρχία, τούρκοι κλπ.), έχει γίνει ένα ωραιότατο super market κατανάλωσης για το ‘εναλλακτικό’ κοινό με τη γνωστή μέθοδο του [U]Gentrification[/U].
Δεν είναι καθόλου υποβαθμισμένη περιοχή, δεν ξέρω γιατί το λες αυτό. Πρέπει να πας αρκετά πιο νότια και ανατολικά για να βρεις υποβαθμισμένες περιοχές.

Η εμπειρία να ακούτε το The Wall ακριβώς δίπλα από εκεί που περνούσε το Τείχος του Βερολινου πώς σας φάνηκει;

Και εμενα μου φανηκε παρα πολυ ησυχο το Βερολινο, τοσο ησυχο που απορουσα μερικες φορες :stuck_out_tongue: Παντως δεν νομιζω να υπαρχει πιο ταιριαστο μερος για το συγκεκριμενο live, με το τειχος ακριβως απεναντι απο το Ο2. Για το κοινο τι να πω, ισως να εφταιγε η συγκινηση :stuck_out_tongue:

Βασικά η όλη μέρα μου ήταν απίστευτη,το πρωί να είσαι στο Sachsenhausen concetration camp στο Oranienburg,μετά στο Checkpoint Charlie και στα καπάκια να βλέπεις να χτίζεται μπροστά σου ένα τείχος 10 μέτρων και να εμφανίζεται ο Waters με στολή που παραπέμπει άμεσα στα SS τραγουδώντας το Waiting For The Worms,ε νομίζω δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο έντονο ως βιωματική μουσική εμπειρία.

Παρισι εχεις παει;;;;