Saxon live in Greece: 06/04/11 Θεσσαλονίκη | 07/04/11 Αθήνα

Ε σιγά και εμείς έχουμε :p:p Δεν νιώθω τπτ πια, έκατσα και τα ήπια μετά με κάποιους γνωστούς από το crew των Saxon και απ’ότι έμαθα φεύγουν αύριο στις 10. Το ξενοδοχείο το ξέρετε, οπότε όποιος δεν πρόλαβε σήμερα ας το κανονίσει.

23 κομματάκια. Δε μας χάλασε ε?

oι &^(^gjk%Jdfgnmdg :x οι αθηναίοι μη χάσουν ! και Spitfire support και 2+ ώρες σετλιστ … γαμώ την τρέλα μου … :evil:

Saxon φοβεροι, ο,τι και να πω ειναι λιγο! O Biff και τα 70 (που λεει ο λογος) να πατησει την ιδια αψεγαδιαστη φωναρα θα χει! Θα πρεπε να παιξουν λιγο παραπανω καθως για saxon σαν να το διαλυσανε καπως νωρις! Επλιζω να μας ξαναρθουν συντομα!
Το κοινο στη Σαλονικη παρα πολυ ζωντανο σε σημειο που το principal μετατραπηκε σε γηπεδο!

Οσο για Emerald Sun απλα αδιαφοροι! Ο τραγουδιστης οποτε μιλουσε μου θυμιζε μπουζουκια, και τα κομματια τους τπτ το ιδιαιτερο!

Εντάξει, πονάω παντού σήμερα, δεν υπήρχε το χθεσινό live. Τρομερή απόδοση από όλους, συνεχές headbanging και κινητικότητα πάνω στη σκηνή (ειδικά ο Νιμπς πιστεύω έκανε περισσότερο headbanging από όλο το κοινό μαζί). Ο Μπιφ ρε παιδιά δεν έχει χάσει καθόλου τη φωνή του (το αντίθετο μάλιστα, μπορώ να πω ότι έχει φτιάξει περισσότερο) και ειδικά στο Solid ball of rock τα δωσε όλα, τρομερή εκτέλεση, φοβερή επικοινωνία με το κοινό.
Τι να λέμε τώρα, έδωσαν μαθήματα πώς παίζεται το μεταλ: απλά και δυνατά. Ευχαριστήθηκα που άκουσα και νεότερα κομμάτια και από πιο πρόσφατους δίσκους που τα αγαπώ ιδιαίτερα και δεν περίμενα να τα παίξουν (π.χ. Attila, Demon Sweene Tod).

Οι Spitfire πολύ καλοί, το ιδανικό άνοιγμα για τη συναυλία, και αν δεν υπήρχε καθυστέρηση θα έπαιζαν 1-2 κομμάτια παραπάνω σίγουρα.

Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήρω το rocking.gr που μου έδωσε την ευκαιρία να τους δω από κοντά: αν και δεν είχαμε πολύ ώρα στη διάθεσή μας, ήταν και οι 5 εξαιρετικά φιλικοί, μας υπέγραψαν σε ότι κ αν τους δώσαμε και βγάλαμε κ φωτο κ όλα καλά. Ο Μπιφ γίγαντας, πολύ ψηλό παλικάρι!
Εύχομαι να τους δούμε ξανά σχετικά σύντομα, είναι τεράστια μπάντα κ επιτέλους κατάλαβα κ γω τι σημαίνει ένα live των Saxon.

πολυ καλο live…
οι SAXON γαμω, ο κοσμος αψογος και ο ηχος πολυ καλος!!!
το μονο ξενερωμα ηταν το εισιτηριο που ειναι κουτσικο και το σκισανε κιολας!!!:evil:

πάντως έχωντας πρόσφατες τισ επισκέψεις μου σε πρινσιπαλ και φαζ για live, ψηφίζω πρίνσιπαλ!

Το κατεστημένο της Αθήνας κάνει για άλλη μια φορά φανερή την παρουσία του… Ούτε στα live δεν υπάρχει ισονομία κύριοι…Καλά τα λέει ο Ζορό μας…:stuck_out_tongue:

Τουλάχιστον πήραμε την μάχη της κερκίδας…Θα μας αποζημιώσουν τα παππούδια την επόμενη φορά που δεν θα τους αφήσουμε να φύγουν από το live αν δεν κλείσουν 2.5 ώρες… Και θα τους πούμε εμείς πια τραγούδια να παίξουν έτσι για να σκάσουν οι άλλοι…:smiley:

[B][SIZE=“4”]Ride like the wind!!![/SIZE][/B]

Respect! Δεν έχω τι άλλο να πω, ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δε το περίμενα…

Ευχαριστούμε SAXON!

κι εγώ ride like the wind χέστηκα απτη χαρά μου! χωροπήδαγα γύρω γύρω σαν βλαμένο :lol:

Εννοείται αυτό ρε. Πολύ καλό το Principal, μάπα το Fuzz.

Mιλάμε για σετλιστάρα έτσι? Και εκπλήξεις, αλλά και κλασσικά κομμάτια.
Μπράβο ρε παππούδες!!! Ακόμα γα****τε! (κοχόνες όπως είπε κ ο Μπιφ:p)

Μια ερώτηση στους προηγούμενους: πού ακριβώς υπερτερεί το Prιncipal? Ρωτάω για να ξέρουμε τι να περιμένουμε όταν ανεβούμε καμιά φορά Σαλόνικα για κανα live.

Το πόσταρε πριν ο θέριον αλλά δεν το είδατε μάλλον, δείτε το από το δικό μου ποστ, ένα βιντεάκι απ το λαηβ στη Θεσσαλονίκη:!: σαξον ρε μουνιά:!:
http://fotokristall.narod.ru/mov0001.swf

το principal υπερτερει στο οτι εχει και τραπεζακια
και παιρνεις το μπουκαλακι σου η το ουισκακιι σου και σου φερνει
φυστικι αιγινης
και ποικιλια αγγουρακι καροτακι ελιες!!!
ειναι τουλαχιστον 20 χρονια μπροστα αυτο το μαγαζι
συνδιαζει μπουζουκια\μεταλ με εναν μοναδικο και ιδιαιτερο
τροπο!!!:lol::lol::lol::p:p

οσο για τους saxon χτες τα σπασανε και
παιξανε και 2 ωρες και κατι
υεχομαι να ειμαστε και μεις ετσι στα 60 μας
και οχι σε κανα καφενειο και να παιζουμε ταυλι!!

και οι spitfire πολυ καλοι
πολυ δυνατος ηχος και καθαρος

Εγώ θα ήθελα την επόμενη φορά να παίξουν υλικό απο τα 90s και μετά (και μόνο) μπας και ακουσουμε κάποια ξεχασμένα διαμάντια…αν το δω και αυτό θα εχω κλείσει οριστικά και αμετάκλητι τον κυκλο των συναυλιών που τους εχω δει…(δεν χορταίνονται οι ατιμοι,τι να κάνουμε…)

Υ.Γ Κομμάτια απωθημένα όπως:

Altar of the gods
Baptism of fire
Demolition alley
All guns blazing
All hell breaking loose
Crash Dive
Demolition Alley
Bloodletter

και άλλα πολλά

όπως είπε και ο φίλτατος sodomaniac, συνδυάζει το μεταλ με τα μπουζούκια :stuck_out_tongue:
βασικά το καλό του είναι οτί έχει πιο πολύ πλάτος σαν μαγαζί, δεν είναι στενό σαν το φαζ.επίσης μου φάνηκε οτί είχε καλύτερο ήχο, αλλά γιαυτό δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά γιατί παίζει ρόλο και τι μηχανήματα και τεχνικούς έχει το κάθε γκρουπ κτλ.
furthermore έχει πιο χαμηλό stage και τους έχεις πιο κοντά τους εκάστοτε αστέρες :stuck_out_tongue:

σοβαρα? παιξανε το Ride like the wind? αυτα ειναι!

Μην ξεχάσουμε και τις επικές στιγμές του Eagle has landed όμως ε??? :drunk:

Με το που τελείωσε το ?Lead me on? και ανοίξαμε κουβέντα με την παρέα, συμφωνήσαμε σε 2 πράγματα:
[B]1.[/B] Ότι είναι ανεπίτρεπτο να στερούμαστε το πλήρες set ενός σχήματος -ακόμα κι αν πρόκειται για supporting act- λόγω αδικαιολόγητων καθυστερήσεων.
Εμείς τουλάχιστον, φτάσαμε στην Πειραιώς γύρω στις 20:15 και ήδη η ουρά έξω απ’ το Fuzz ήταν ατελείωτη. Υπήρχε κάποιος λόγος που δεν άνοιξαν τις πόρτες λίγο νωρίτερα;
Υπενθυμίζω ότι η αναγραφόμενη ώρα έναρξης ήταν 21:00.
Έκαναν soundcheck την τελευταία στιγμή ίσως; (Ειλικρινά ρωτάω, δεν ξέρω)

[B]2.[/B] Ότι ο ήχος κατά την διάρκεια των 4 κομματιών των Spitfire που προλάβαμε, ήταν [B]αξιοπρεπής[/B] και σε κάθε περίπτωση ποιοτικά περίπου στον μέσο όρο
Εκτός και αν λέγοντας ?τους έθαψε ο ηχολήπτης? εννοείς απλώς [U]χαμηλότερη στάθμη dB[/U].
?if it’s too loud, then you’re too old? μπορεί να πουν - οι ΚΑΚΟΒΟΥΛΟΙ.
I beg to differ, αν και εδώ που τα λέμε κάποια χρονάκια τα έχω :smiley:

Αντίθετα πιστεύω ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να επανεκτιμηθεί η αναλογία [B]έντασης[/B] προς [B]διαύγεια[/B] (ή όπως αλλιώς θέλετε) προς όφελος της δεύτερης φυσικά.
Αν αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστεί να χαμηλώσουμε λίγο την ένταση, so be it.
Δεν είναι παράλογη απαίτηση να ακούμε ΚΑΘΑΡΑ όλα τα όργανα και όχι ένα συνονθύλευμα όπως συμβαίνει ΣΥΧΝΑ.
Σε κλειστούς χώρους τουλάχιστον, η ποιότητα του ήχου κυμαίνεται από καλούτσικη, μέτρια έως απλώς ανεκτή.
Όλα αυτά αναφορικά με metal συναυλίες και ειδικότερα σε σχήματα με 2 κιθάρες - σε ένα ακουστικό show εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να παρουσιαστούν προβλήματα τέτοιας φύσεως.

Χτες λοιπόν, στα πρώτα δύο νέα κομμάτια ?Hammer of the Gods? & ?Back In '79? με τα οποία οι Saxon άνοιξαν το set τους, η φωνή του Biff ήταν κάπως χαμηλά.
Το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε επιτυχώς, αλλά στην συνέχεια και συγκεκριμένα προς το τελευταίο τρίτο της συναυλίας παρουσιάστηκε αυτό που περιέγραψα παραπάνω.
Συχνό σύμπτωμα, τυπικό φαινόμενο συναυλιακών χώρων στην Ελλάδα.
Η ένταση ανεβαίνει τόσο, με αποτέλεσμα να γίνονται όλα δυσδιάκριτα.
Ευτυχώς δηλαδή που είχαμε και την φωνή του Byford να μας καθοδηγεί, γιατί τα riffs τα είχαμε (είχα) χάσει.
Με μία λέξη μιλάμε για [B]αποσυγχρονισμό[/B].
[Όλα αυτά από τις πίσω σειρές του εξώστη, λογικά το πρόβλημα στις πρώτες σειρές θα ήταν εντονότερο]

Προτού ρίξετε την πέτρα του αναθέματος και μου συστήσετε (κατεπείγουσα) επίσκεψη σε ΩΡΛ, απαντήστε μου σε μια ερώτηση:
Σας έχει τύχει ποτέ να ακούσετε (αξιοπρεπές) bootleg συναυλίας που παρακολουθήσατε στο καπάκι;
(ή έστω μερικές μέρες αργότερα για να μπορούν γίνουν άμεσες συγκρίσεις)
Είναι ή δεν είναι η μέρα με την νύχτα; (ρητορικό το ερώτημα)
Επί σειρά ετών είχα την λόξα να ηχογραφώ κάθε Live που πήγαινα με MiniDisc recorder + πυκνωτικό μικρόφωνο και είμαι κατηγορηματικός:
Βγαίνοντας απ’ το venue, βάζαμε να ακούσουμε κάποια δείγματα τυχαία (η ακρόαση μέσω ακουστικών είναι ιδιαιτέρως πειστική) και αναρωτιόμασταν αν ήμασταν στην ίδια συναυλία :?
Διαφωνεί κανείς;

Ίσως να έχετε παρατηρήσει μεμονωμένους θεατές με ωτασπίδες(!)
Οι μουσικοί επί σκηνής τις χρησιμοποιούν για να προστατέψουν την ακοή τους, η κατάσταση της οποίας για κάποιους έχει πληγεί ανεπανόρθωτα (δυστυχώς η πάθηση είναι irreversible)
Οι fans στην Ελλάδα ίσως θα πρέπει να αρχίσουν να κάνουν χρήση για άλλο λόγο:
Για να μπορούν να απολαύσουν την μουσική στο ακέραιο, όχι στο ?περίπου?

[U]Κατά τα λοιπά[/U]
Τολμηρό εγχείρημα από πλευράς Saxon να συμπεριλάβουν 4 τραγούδια απ’ τον επερχόμενο (ακυκλοφόρητο) δίσκο.
Δεν συναντάται πλέον από μπάντες τέτοιου βεληνεκούς και ιστορίας.
Από την early era:
Στην θέση του ?Never surrender? θα μπορούσε να βρίσκεται κάτι άλλο κλασσικότερο
Από την μεσαία περίοδο:
Αν υπήρχε το ομώνυμο απ’ το ?Dogs of war? θα γίνονταν ακόμη μεγαλύτερος σκοτωμός, ενώ κάτι μου λέει πως όσοι ξετρελάθηκαν με την επιλογή του ?Ride like the wind? θα γούσταραν εξίσου να ακούσουν και ?Requiem (We will remember)?
Με το υλικό από τα ?The inner sanctum? & ?The inner labyrinth? δεν έχω μεγάλη σχέση, η δισκοθήκη μου σταματάει στο ?Killing ground?
Αυτά…

τιμιο live,φοβερη μπαντα,χαιρεσαι να τους βλεπεις!!!α ρε biff αρχοντα!!γαμω ηταν!

οχι αλλο fuzz!!φωτια!!!