Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

Μου εδωσε χθες ενας φιλος μου το cd Open Fire των Καναδων Eudoxis που κυκλοφορησε το 1991.Αγνωστη σχετικα μπαντα αλλα αυτο το cd περιεχει 7 υμνους thrash/speed με ακρως πορωτικα κοφτερα riffs kai παρανοικα solos.Oσοι ειστε καμμενοι αξιζει να το ψαξετε.Ειναι ισοπεδωτικο

Πιστεψέ με! Το EP attack from above είναι κλάσεις ανώτερο. Αν σου άρεσε το Open Fire, με αυτό εδώ θα ξετρελλαθείς!

Τσεκαρετε οπωσδηποτε το καινουριο Sadist!
Τεχνικο prog/thrash/death που λιγοι μπορουν να παιξουν!Μεχρι και μπουζουκι παιζουν μεσα οι ανθρωποι!!

μπουζουκι?ειμαι περιεργος να δω πως ακουγεται

Παιδιά έπεσα πάνω σε κάτι τύπους ονόματι Into Eternity και έπαθα πλάκα. Ακούω το περσινό τους δίσκο The Scattering Of Ashes, και μιλάμε είναι απίστευτος. Βρήκα αυτό στο net, για κάποιες πληροφορίες:

Into Eternity represents a breath of fresh air in the metal scene, a band that manages to forge an original sound while still maintaining a solid traditional metal foundation. Musically, they are best described as very heavy, intricate speed metal, with occasional technical flourishes and not without a great deal of groove and crunch. Vocally, they blend two disparate styles, which is where much of their originality comes from, with the primary vocals being clear, often harmonized voices that would be at home on any progressive metal album, but there are other vocals that are near hardcore/death in style and intensity. Their ability to harness several varying influences and maintain a focused sound is remarkable, resulting in this being the kind of album that prog, power, and even death metal fans can appreciate. Into Eternity is one of the most promising new bands to emerge in some time.

Νομιζα οτι τους ηξερες βρε παναγιωτη
Το εχω το album εδω και ενα εξαμηνα και σπερνει.Συνδυαζει πολλα πραγματα που γουσταρω.Τρομερα ισοπεδωτικα riffs,ωραιες μελωδιες στα ρεφραιν,ποικιλια απο solo,εναλλαγες φωνητικων(καθαρα,μελωδικα,halfordika,harsh,guttural οτι ποθαει η ψυχη σου).Δεν εντασσονται σε συγκεκριμενη κατηγορια.Μπορεις να βρεις ο,τι θες.Speed metal σημεια,τεχνικα περασματα,progressive στοιχεια και φυσικα
death(κυριως στα φωνητικα)Severe emotional distress,Timeless Winter τα αγαπημενα μου κομματια.Φερνουν κατι και απο το μαγικο φιλτρο των 3 Inches Of Blood.
Αρκετα κοινα στοιχεια επισης με Opeth,Scar Symmetry
Ιδιομορφος δισκος ,απιστευτα πορωτικος

Σαν όνομα και μόνο τους είχα ακουστά, αλλά ποτέ δεν έιχα ακούσει κάτι, όυτε ήξερα σε τι στύλ παίζουν!
Το έχω λιώσει το δισκάκι λέμε! Ρε powera, τα λέμε αυτά!!!
Α! και by the way, οι 3 Inches είναι okay group. Deadly sinneeers…

Tυχαινει να εχω ολα τα cd των Into Eternity…πραγματικα αν ακουσε απο το πρωτο μεχρι το καινουριο θα παθετε πλακα με το πως αυτη η μπαντα εξελιχτηκε!!Φοβερη μπαντα!Βεβαια παιζουν Death!

Άκουσα τελικά το νέο Sadist. Αν και τους ήξερα από παλιά δεν έιχα ακούσει κάποια ολοκληρωμένη δουλειά τους. Το δισκάκι είναι αρκετά ενδιαφέρον, στα πλήν είναι ότι σε σημεία μου θυμίζουν σε έντονο ( πολύ έντονο ) βαθμό τους θεούς Sadus.

Επαθα ζημια με αυτον το δσκο!!!
Ο δισκος περιεχει πραγματικα τα παντα:) :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: Heavy riffs,ακουστικες κιθαρες,ωραιες μελωδικες γραμμες,πολλα thrashy ξεσπασμα,μια progressive διαθεση να αιωρειται!Απλα τελειο!

Τελικα οι System of A Down εχουν καλο γουστο:twisted: :twisted: :twisted:

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Πολύ ωραία τα είπες ρε powera! Να συμπληρώσω απλώς “και μπόλικη δόση τρέλλας”! Σωστή και η παρατήρηση σου για τους SOAD!

Δεν ήξερα σε ποιο thread να ποστάρω το συγκεκριμένο άλμπουμ…άνετα πάντως κόλλαγε και στο “δισκάρες που προτείνουμε …” καθώς και στο “progressive κυκλοφορίες”. Anyway, μικρή σημασία έχει.

Massacra - Sick ( 1994 )

[CENTER][/CENTER]

Οι Massacra ήταν ένα θρυλικό death metal συγκρότημα από Γαλλία και έκανε ντεμπούτο με το “Final Holocaust” το 1990, το οποίο αποτελεί ένα από τα καλύτερα δείγματα ωμού death. Μετά από άλλες δύο κυκλοφορίες στο ίδιο στυλ, φτάνουμε στο 1994, όπου κυκλοφόρησαν ένα από τα καλύτερα άλμπουμς των 90’ς ( personal opinion ), ονόματι Sick. Πρόκειται για ένα αριστούργημα που κινείται στα μονοπάτια του techno / progressive thrash με mid tempo ρυθμούς… Φανταστείτε μία πιο groovy εκδοχή των Coroner ( ειδικά στα φωνητικά ), όπου σε σημεία υπάρχουν κάποιες αναφορές σε Metallica. Ειδική μνεία στα πολύ ωραία solos των κομματιών, ο κιθαρίστας πραγματικά έχει κάνει εξαίρετη δουλειά. Επίσης για όσους γνωρίζουν το κομμάτι amped των Grip Inc, σε αυτόν εδώ τον δίσκο θα ανακαλύψουν από που δανείστηκαν το riff του ( Harmless Numbers ). Ο δίσκος κλείνει με ένα τρομερό ατμοσφαιρκό instumental κομμάτι (Piece Of Real).
Τι και αν με την κυκλοφορία τους αυτή απογοήτευσαν τους σκληροπηρυνικούς οπαδούς του death? Πάρτε και ένα απόσπασμα από ένα review που βρήκα:

[I]Their is only one album “Sick” can be compared with and this is KREATOR’s “Renewal” but KREATOR were still KREATOR on “Renewal”. MASSACRA were no longer the band they once were. Yes it was a sad day for the Death Metal fans, but for the rest it could have been all fun if the had listened to this “Death Metal” band.

So if you are open minded you should test this album somewhere between “Post Groove Thrash” and Heavy Metal.[/I]

edit: μην τους μπερδέψετε με τους Massacre, μιαν άλλη ιστορική death metal μπάντα.

voivod, slayer

τι σκατα δειχνει το εξωφυλλο?

νομίζω ότι είναι τρίλιζα πάνω σε κοιλιά.

WATCHTOWER, PANTERA

εδεησα σημερα να ακουσω το By Inheritance των Artillery και οντως γαμαει…
ανατολιτικες μελωδιες,ωραια κοψιματα…και αρκετα τεχνικα riffs ανα διαστηματα…
και το Khomaniac ειναι μακραν το πιο πορωτικο track…

To ποστάρω εδώ αν και δεν είναι technical, αλλά anyway

Mortal Sin - An Absence Of Faith ( 2007 )

[CENTER][/CENTER]

Οι Mortal Sin είναι παλιές καραβάνες στον χώρο του thrash/speed metal, καθότι υπάρχουν δισκογραφικά από το 1987. Ήταν το πιο γνωστό thrash συγκρότημα της Αυστραλίας, μιας και με το ντεμπούτο τους είχαν κάνει αρκετή αίσθηση. Δυστυχώς το διέλυσαν κάπου το 92 αν θυμάμαι καλά, και μετά από μια παρένθεση του 97, επανέρχονται φέτος με το νέο τους δισκάκι. Για όσους δεν τους γνωρίζουν, παίζουν κάτι ανάμεσα σε παλιούς Metallica και Overkill με λίγο πιο speed διαθέσεις. Οι επιρροές αυτές είναι παρούσες και στο νέο τους άλμπουμ, μόνο που αυτή την φορά τους ακούω πολύ πιο τσαμπουκαλεμένους από τα παλιά τους!!! Σε σημεία υπάρχουν αρκετά heavy heavy riffs, κάτι που δεν μας είχαν συνηθίσει οι Mortal Sin. Σαφώς η 80’s - ίλα έχει μειωθεί, γενικώς ο δίσκος ακούγεται ευχάριστα σήμερα, μιας και υπάρχουν και αρκετές up to date αναφορές ( κιθάρες σε σημειά μου θυμίζουν από την μία το oriental παίξιμο του Sami των Kreator και από την άλλη τον Roy Z ). Ας κάνω και μία ειδική αναφορά στα death άρικα breaks των κομματιών tears of deception και say your prayers ( το riff του μου θυμίζει σε σημεία το dispossable heroes, δεν άντεξα - ήθελα να το πω αυτό )… Γενικώς, μια recommended επιλογή.

Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα…

πο…πο…ακουω τωρα το screams and whispers απο anacrusis :band: και περιττεουν τα πολλα λογια…
Τα προηγουμενα ειναι ακομη καλυτερα παναγιωτη?

Σωστός!! Κατά γενική ομολογία το Screams and Whispers και Manic Impressions είναι τα καλύτερα τους. Εγώ μεταξύ αυτών των δύο ψηφίζω Screams, αλλά και το Manic σπέρνει χαλαρότατα.
Από την άλλη τα δύο πρώτα τους ( Suffering Hour και Reason ) είναι πιο κοντά στον κλασσικό thrash ήχο. Ειδικά το Reason είναι αρκετά καλό δισκάκι.

Ρε συ το κομμάτι Too Many Prophets δεν είναι απίστευτο???