Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

πραγματικα κορυφαιο…μαζι με το sense of will τα αγαπημενα μου μετα την πρωτη ακροαση…
κουβαλανε μπολικη τρελα παντως …

Πολύ ωραίο thread.Είδα κάποιες
μπάντες που μετράνε άσχημα.
Aκουσα καλά σχόλια για τους Artillery και κατέβασα το By Inheritance.Και ναι!Το Khomaniac είναι ύμνος!Όχι ότι τα υπόλοιπα πάνε πίσω.Thnx guys.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

ας κανω και ενα τελευταιο ηρωικο ποστ πριν τις διακοπες…
Οι Γερμανοι Despair, πριν διαλυθουν,εφτιαξαν τρεις αξιολογους δισκους…
Καλυτερος κατα τη γνωμη μου ο δισκος Decay Of Humanity…
Γρηγοροι σχετικα ρυθμοι,αρκετα ενδιαφεροντα τεχνικα riffs(τα οποια βεβαια επαναλαμβανονται αρκετα)
και απιστευτα φωνητικα(το ευρος της φωνης του Henschel ειναι τρομερο,υπαρχουν φοβερη φωνητικη ποικιλια)…

Δεν τους ξέρω αυτούς. Θα σου πω την γνώμη μου όταν γυρίσεις. Άντε ρε καλές τουρίστριες!!!

Τους Metal Church δεν τουε εχετε αναφερει γιατι δεν αναγονται σε αυτο το ειδος η γιατι απλα τους εχετε παραλειψει?

Ε αυτοί κινούνται σε πιο traditional metal μονοπάτια. Καλά, έτσι και αλλιώς πολλούς δεν έχουμε αναφέρει!

Μετα την αποχωρηση του David Wayne(RIP)οι Metal Church αλλαξαν στιλ και τραγουδιστη(Mike Howe).Στα πρωτα 2 αλμπουμ τους παιζαν κατι αναμεσα σε thrash και speed.Mπανταρα κατα την αποψη μου,που στην ουσια δεν υπαρχει πια.Ξερει κανεις που βρισκετε τωρα ο Howe γιατι εχει και γαμω τις φωνες ο ανθρωπος

πσάξου.

Koιτά εγώ βασικά πέραν του δίσκου που έχει μέσα το Α Day With Poverty κτλ δεν έχω ασχοληθεί, οπότε…

Αnyway , back on topic, όπου μετά από αρκετές ακροάσεις νομίζω ότι είναι η αγαπημένη μου φετινή κυκλοφορία ως τώρα:

Project: Failing Flesh - The Conjoined (2007)

[CENTER][/CENTER]

Όταν σε μία μπάντα τραγουδάει ο κύριος Eric Forrest ( ex Voivod ), σίγουρα είναι ενδιαφέρουσα από μόνη της. Δεύτερος δίσκος λοιπόν για τους Project: Failing Flesh και από ότι φαίνεται οι κύριοι εξακολουθούν να βρίσκονται σε άλλο σύμπαν! Μουσικά τώρα. Αν έχετε ακούσει τις δουλείες των Voivod της περιόδου 1995 -1998 έχετε μια κάποια γεύση. Δηλαδή αρρωστημένο techno-industrial thrash, μόνο που οι Project: Failing Flesh πήραν το μπασταρδεμένο παιδάκι που γεννηθηκε από τους Voivod, Kreator (Renewal) και Coroner,και το συνέστησαν στις πιο αρρωστημένες παρέες του σήμερα. Διεστραμμένες ιδέες, άρρωστα riffs, dark σημεία, ακόμα και τρομπέτες επιστρατεύονται για να δημιουργήσουν μία από τις σάπιες ατμόσφαιρες ever, και - πιστέψτε με - το κατορθώνουν μια χαρά!! Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι λείπουν και τα straight to your face thrash σημεία δίσκου ( πχ τα κομμάτια Eya Of Demise και Second Impact Syndrome ). Στις υγείες μας λοιπόν.

EDIT: Να συμπληρώσω ότι κάποιες σκόρπιες αναφορές στο Σουηδικό death metal που υπήρχαν στην πρώτη τους κυκλοφορία (η οποία σπέρνει επίσης), εδώ έχουν έχουν φάει ban για τα καλά. Κατά την γνώμη μου καλά κάναν!!

STEVE DIGIORGIO = ΘΕΟΣ!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Σίγουρα είναι αρκετά ενδιαφέρον το Swallowed… αλλά το personal favourite από Sadus είναι το Elements Of Anger του 97.

[CENTER][/CENTER]

Χαρακτηριστικό παράδειγμα δίσκου που δεν “χωράει” στην παραγωγή του. Θα το χαρακτήριζα space thrash! Το κομμάτι safety in numbers το έχει ακούσει κανείς?

:metal: :metal: :metal: :metal: :metal:
ας επαναφερουμε το τοπικ στην επιφανεια…

Σωστά! 8)

οι forbidden αναφέρθηκαν; τα δυο πρώτα είναι μπόμπες. επίσης τα πρώτα flotsam & jetsam
& το Nothing’s Sacred των Laaz Rockit. Οι δυο δίσκοι των complex 7 (water & Process) είναι επίσης αξιόλογοι.

χαχα! σωστός! ρε συ οι Despair είναι μια χαρά! Δεν ήξερα ότι υπήρχε και ο Sorychta στο line up τους!

@somnambulist: oi Laaz στον δίσκο που λες είναι διαφορετικοί από το Annihilation Principle ( που κινούνται σε αρκετά κλασσικά μονοπάτια )? complex 7 ? (πρώτη φορά τους ακούω ):slight_smile:

πάνω κάτω στα ίδιο στυλ είναι παναγιώτη. άντε ίσως είναι λίγο πιο επιθετικό το nothing’s sacred (λόγω και της παραγωγής που είναι πιο δυνατή). οι complex 7 είναι γερμανοί, περισσότερο κινούνται στο τεχνικό μεταλ, παρά στο speed/thrash, αλλά είπα να τους αναφέρω αφού αξίζουν. το process είναι εξαιρετικό. το site τους

[QUOTE=panagiotis;173477]Koιτά εγώ βασικά πέραν του δίσκου που έχει μέσα το Α Day With Poverty κτλ δεν έχω ασχοληθεί, οπότε…

Mηπως τους εψαξες καλυτερα? :lol: :wink:

αν και ασχολουνται με χριστιανικα θεματα,οι Αμερικανοι Believer παιζουν μελωδικο progressive thrash με αρκετα τεχνικα στοιχεια,τουλαχιστον στο cd sanity obscure που εχω…
ειδικα τα τραγουδια dust to dust και Nonpoint σπερνουν…

sanity obscure(1991)

[quote="“Defix,post:78,topic:3327”]

xaxa! ναι κάποιος με έχωσε στο trip ακι τους…!:stuck_out_tongue:

Ωραίος! Οι Believer είναι παλιές καραβάνες. Το Sanity Obscure είναι οκ, αλλά το Dimensions (το επόμενο από το Sanity Obscure και τελευτάιο τους) είναι ακόμα πιο ξεχωριστό! Άσε που κάτι μου λέει πως αμα ακούσεις το trilogy που κλείνει το συγκεκριμένο δίσκο θα πάθεις σοκ!