Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

Τι το απίστευτο έχει μωρέ;
Το ίδιο με τα υπόλοιπα neo-retro-pipes-thrash εξώφυλλα είναι

εμενα μ αρεσει και μαλιστα πολυ! :stuck_out_tongue:

παμε να το obscure-αρουμε λιγο το θεμα. ξεθαψα σημερα το δευτερο (νομιζω) αλμπουμ των Ιάπωνων Gargoyle του 1990, “Furebumi”. ολα στα ιαπωνεζικα, δεν καταλαβαινεις γρι, αλλα η μουσικη τους μετραει… αρκετα γαμηστερο speed/thrash…


[B]
http://www.youtube.com/watch?v=FDRt8V0Tdqg&feature=mfu_in_order&list=UL

http://www.youtube.com/watch?v=ijQOgPjxLoM&feature=related[/B]

[U][B]
… α, ρε μια απο αυτες τις μερες πρεπει να κανουμε επαναληψη τα πρωτα X-Japan, εκει να δειτε κοπανημα…[/B][/U]

φρεσκαδουρα.

[B]Nekromantheon - Rise, Vulcan Spectre[/B]

[SPOILER][/SPOILER]

κα-κά-κια.
:smiley:

^ Ειναι εξαιρετικο

ΠΟΛΥ καλο το καινουριο Nekromanthron…

Αξιολογοτατος δισκος, του 1987. Σε γενικες γραμμες, οχι το σουπερ ουαο αλμπουμ, αλλα αξιζει την προσοχη σας. Εκτος απο το γαματο εξωφυλλο, δωστε βαση σε Mongrel Horde και Battle Hymn (The Centurian) που ειναι τα highlights του δισκου μαλλον, δυναμιτες!

Παρτε Mongrel Horde, να ευχαριστηθει η ψυχη σας. Θρας.

Eννοειται ρε, πολυ καλος δισκος. Νταξει οχι αριστουργημα, οκ δεν περιμενει νομιζω κανεις κατι τετοιο, αλλα εγω μαι χαρα ευχαριστα τον βαζω στο cd player συχνα!

Ο κιθαριστας επαιζε και στους Megadeth!

Noμιζα οτι τους ειχα ξανααναφερει αυτους παντως.

Μαλλον τους εχεις αναφερει (ή καποιος), γιατι κατι τετοιο θυμαμαι και εγω. Αλλα με ενα προχειρο σερτς δεν βρηκα κατι και ειπα να τους (ξανα)αναφερω!

Οσο για τον κιθαριστα “επαιζε” στους Megadeth. Τρεις μηνες ξερω γω ηταν αυτοι :stuck_out_tongue:

Xαχαχα, καλα ναι περαστικος ητανε.

Λογικα θα το χα κανει σαν εσενα δε θα χα γραψει ονομα μπαντας οποτε δε το εμφανιζε στο search :wink:

@Nir: Ακουσα καποια κομματια απ τους Ιαπωνες, η φωνη μου ειναι τρομερα ενοχλητικη, αλλα η μουσικη ειναι οντως καλη. Μου θυμισε κατα καποιο τροπο τους Βραζιλιανους Stress και το πρωτο δισκο τους που η μουσικη εχει τη φαση της (ειδικα αν σκεφτεις απο που βγηκε και σε τι εποχη --> '82), αλλα η φωνη δε παλευεται με τιποτα. Ενα δειγμα εδω: http://youtu.be/pcHzrKLSEh0 για οσους δεν τους ξερουν.

Δευτερον, αναφορικα με τη “πυτζαμα” σου, :stuck_out_tongue: το Dies Irae απο αυτο το δισκο, σου αρεσει; Προσωπικα μου καθεται λιγο περιεργα.

Σε σημαντικα ΘΡΑΣ ΝΕΑ παντως τα τρια πρωτα albums των Protector βγαινουν επανακυκλοφορια σε βινυλια κι απ’ οσο ξερω η Nuclear Winter θα φερει σιγουρα κοπιες. Ενας, δυο απο δω σας κοβω να ενδιαφερεστε δηλαδη.

Dies Irae ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγαπη απο το Sanity Obscure, απλα το λατρευω, ειναι η ανοιχτομυαλια η ιδια, ξεχειλιζει δημιουργια και εμπνευση, και ειναι τιγκα ποτισμενο απο ενα μελαγχολικο feeling Που εμενα προσωπικα με ανατριχιζει, τεραστιο κομματι.

Πω τι μου θύμησες ρε μλκ…μου είχε γράψει στο γυμνάσιο ένας συμμαθητής το Golem σε κασέτα το οποίο είχε σε βινύλιο αν θυμάμαι.Να τον πάρω κιόλας να βγούμε για καμιά μπύρα:lol:

τι περίεργα, αρχές 90ς και στα μεταλομάγαζα το παίζανε πιο πολύ και από orgasmatron :stuck_out_tongue: οι περισσότεροι μόνο αυτό ξέρανε έτσι κι αλλιώς από Believer…

Πώ και μένα στο λύκειο ρε μου είχε γράψει φίλος το Golem, αρχές 90, ηρωικές εποχές.

Μπόμπα το καινούργιο Aura noir, το ευχαριστήθηκα μάλλον περισσότερο από το προηγούμενο τους hades rise. Αν και έχει ποσταριστεί σχετικά με το άλμπουμ και στο black metal thread νομίζω πως μάλλον εδώ ταιριάζουν λίγο περισσότερο. The Grin from the Gallows, Trenches και Deathwish τα κομμάτια που ξεχωρίζουν κάπως από τα υπόλοιπα.

Ελα ρε… Το Hades Rise ηταν/ειναι δισκαρα. Μακαρι να εχεις δικιο και να ναι καλυτερο θα περασουμε μια χαρα.

Γενικα δεν εχω προλαβει καθολου να τσεκαρω νεες κυκλοφοριες… Μονο το NEkromantheon που σκιζει!

Σκετη καυλα ειναι το Aura Noir.
Μου θυμησε λιγο και το Necrosis απο Cadaver σε σημεια
κατι που μονο καλο ειναι.

Μπορειτε να με βοηθησετε με μια κυκλοφορια που ψαχνει ενας φιλος; συγκεκριμενα:

“Το 95-96 είχα ακούσει στο Virgin Megastore ένα thrash album που είχε εξώφυλλο που θύμιζε πάρα πολύ το Defenders of the Faith… έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να ήταν; 100% ήταν αιλουροειδές σαν ρομπότ. Μου είχε κάνει εντύπωση γιατί το συνέκρινα εκείνη την ώρα με των Priest.”

Σας ευχαριστω πολυ!

Μπαχαλάκηδες που τριγυρνάτε εδωπέρα, έχετε ακούσει το παρακάτω ?

[B]Assaulter - Boundless![/B] (2011)

Δύσκολα ακούω πια καινούργιες μπάντες που παίζουν αυτό το ρομαντικό ρετρό thrash.
Συνήθως δεν μου λένε και πολλά. Για μένα το θρας έχει πεθάνει εδώ και καιρό δυστυχώς.
Πώς μου έκατσε όμως και άκουσα το παραπάνω δισκάκι !
Μια το εξώφυλλο, μια που είδα ότι είναι από Αυστραλία, λέω ας δοκιμάσω.

Είναι καύλα ε ! Πολύ το γουστάρω!
Φωνητικά που είναι ένα μπαστάρδεμα Mille Petrozza και Angelripper (πόσο πιο γαμάτα δηλαδή!), γαμάτες old-school κιθάρες με σωστά ριφς και ωραία τύμπανα.
Η παραγωγή έχει βρει τη χρυσή τομή μεταξύ καθαρού και βρωμιάς και οι συνθέσεις είναι επίσης πολύ δουλεμένες. Blackened thrash διάβασα κάπου σαν genre αλλά δεν θα το έλεγα ακριβώς. Βγάζει μια κακία λόγω των φωνητικών περισσότερο, αλλά εγώ θα προσέθετα πως αποπνέει κι ένα διακριτικό, επικό feeling με τις μελωδίες και τις δισολίες στις κιθάρες (μου θύμισαν λίγο Flotsam & Jetsam).

Δοκιμάστε το !

[B]“Entrance”[/B]
[B]“Into Submission”[/B]

[SPOILER][/SPOILER]