Το Spotify στην Ελλάδα

Το youtube σε σύγκριση με το δωρεάν spotify έχει πολύ καλύτερη ποιότητα μου φαίνεται. Αλλά πρέπει να επιλέγεις official τραγούδια ( τα autogenerated για όσους θυμούνται από μια συζήτηση που κάναμε στο Metallica topic ) που τα καταλαβαίνεις από τη νότα δίπλα απ’το όνομα του συγκροτήματος και συνήθως από τα λίγα views:

Το spotify έχει στο premium το high quality που απλά είναι γαμάτο, και προσφέρει και τα υπόλοιπα ( offline, κλειστή οθόνη κλπ ), αλλά υπάρχει πια και το youtube music που κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα και παραπάνω και είναι και πιο φθηνό. Αν θέλει, μπορεί να το κλείσει το spotify βασικά.

Scrobbleάρει στο last.fm μας;

Εγώ πάντως το premium έβαλα και είμαι σε φάση “πώς ζούσα χωρίς αυτό τόσα χρόνια”, μέχρι και το λαστφμ επανενεργοποίησα. ;p

1 Like

Δεν έχω ιδέα, μιας και δε χρησιμοποιώ το last.fm και τώρα έψαξα τι σημαίνει scrobble , αλλά φαντάζομαι ναι?

Άσχετο με spotify αλλα μόλις τώρα ανακάλυψα στο opera σαν feature στο sidebar ότι έχει music players <3

edit: @manos87 Ναι μπορείς, σύμφωνα με αυτό

Σκρομπλάρει ναι. Απλά για να γίνει σωστά η καταγραφή, πρέπει να παίξεις τα τραγούδια που είναι ανεβασμένα από τον καλλιτέχνη/auto-generated.

1 Like

Παιδιά πάντως όσοι ψάχνεστε με streaming κι έχετε revolut θα σας πρότεινα το Tidal σαν εναλλακτική.

Γράφεστε μέσω VPN στο τουρκικό, πληρώνετε με τη revolut και βγαίνει κανενα 2ευρο το μήνα. Πολύ καλυτερη ποιότητα ήχου

Master - Authenticated files from the mastering process. Studio quality. Unrivaled clarity and depth. MQA is authenticated by the artists themselves.
HiFi - Lossless CD quality (1411kbps or 16bit / 44.1kHz).
High - Best compromise between data usage and sound quality (320kbps AAC).
Normal - Reduced data usage for slower connections.

Και δίνουν κ λιγο περισσότερα φραγκοδίφραγκα στους καλλιτέχνες.

2 Likes

Η καλυτερη εναλλακτικη παντως ειναι το bandcamp μεσα απο το οποιο οι καλλιτεχνες παιρνουν ενα μεγαλο ποσοστο. Μεσα στη χρονια επισης πολλες φορες το σαιτ δεν πηρε καμια προμηθεια και ολα τα εσοδα ηταν 100% στις μπαντες.
Το χρησιμοποιω αρκετα μαζι με το Spotify και εχεις επιλογες να κατεβασεις το αλμουμ σε FLAC που νομιζω ειναι το καλυτερο σε ποιοτητα κ lossless.

4 Likes

αν ηταν να κατεβαζω τα αλμπουμ που ακουω σε flac, θα χρειαζομουν τρεις σκληρους.
αν θελετε καλη ποιοτητα ηχου, πειτε τον @awake να σας βρει vinyl rip :stuck_out_tongue:

κατι ακομα που προσφερει το spotify premium ειναι η δυνατοτητα να συμμετεχεις σε https://www.jqbx.fm/
οπου μαζευεστε 5-10 ατομα για music sessions και βαζετε ενας ενας κομματια.
Technically μπορεις να συμμετασχεις και χωρις premium ως dj αλλα για να ακους θα πρεπει να πατας σε καθε τραγουδι ξεχωριστα αντι να αλλαζει μονο του.

3 Likes

Ακούω μουσική πλέον αυστηρά απο το pc κατα βάση mp3 κατεβασμένα. Που κ που κανα youtube. Φυσική μορφή εχω πολλά χρόνια και τα εχω μαζεμενα ολα στο πατρικό μου.
Αξίζει να ασχοληθώ με spotify?

Συνδρομη η γενικα να ασχοληθεις? Η συνδρομη κατα την αποψη μου αξιζει αν ακους πολλη μουσικη στο κινητο, στο Desktop μια χαρα την βγαζεις με την free εκδοση η με το Youtube.

2 Likes

μεπιασε

4 Likes

Καλό το ΑΙ τους, μπράβο

spotify-bad

Nice.

1 Like

image

image

4 Likes

Ανεβάζω και αυτή την εικόνα προς απόδειξη ότι παίρνω πολύ σοβαρά το Album Exchange topic, έκανε twitch μέχρι και το ΑΙ @Clairvoyant

1 Like

Χαχαχαχ, γαμάτο. Οκ, δεν έχω καιρό το ακκαουντ για να είναι αντιπροσωπευτικό, αλλά το έκανα. 100 φορές με ρώτησε αν είμαι καλά που ακούω τόσο Ibrahim Maalouf @JTN. ;p

Δηλ άντε να τα παραβλέψω όλα, αυτό με τα 10s όμως πόνεσε.

1 Like

Κι εμένα την ίδια περιγραφή μου έβγαλε λόγω ff.

Για όσους αδαείς δεν ξέρουν, μάθετε ότι Cottagecore is an Internet aesthetic, also described by some sources as a Generation Z subculture,[1]that celebrates an idealised rural life and developed throughout the 2010s[2] until being named on tumblrin 2018.[3] It values traditional skills and crafts such as foraging, baking, and pottery, and is related to similar nostalgic aesthetic movements such as grandmacore , farmcore , goblincore, and faeriecore .[4] The ideas of cottagecore can help to satisfy for its proponents a desire for “an aspirational form of nostalgia” as well as an escape from many forms of stress and trauma.[4] The New York Times described it as a reaction to hustle culture and the advent of personal branding.[4]

1 Like

:rofl: :joy: :rofl:

Ωραία φάση, αν και στα τραγούδια/μπάντες έπεσε εντελώς έξω. Rainbow φέτος παίζει να άκουσα δύο φορές :smiley:

Ίσως έπαιξε ρόλο ότι η εφαρμογή στον υπολογιστή δεν συγχρονίζει το ιστορικό με όσα ακούω στο κινητό ή στο web browser της δουλειάς (αυτά τα δύο μεταξύ τους συνεργάζονται). Οπότε έκανε retrieve data από τον υπολογιστή και έχασε όσα ακούω από τις άλλες δύο πηγές. Αν θυμηθώ, θα το δοκιμάσω και στο γραφείο.

Στα υπογραμμισμένα γέλασα πολύ…


image


1 Like