Stoner Rock/Heavy Rock Κυκλοφοριες-Προτασεις

Το άκουσα μια φορά το stonerider και δεν μπορώ να πω ότι κόβω φλέβες. Καλό αλλά οκ…

Όχι ακριβώς stoner, αλλά ας το ποστάρω εδώ.

Ξέρω ότι θα φανώ υπερβολικός, αλλά το άκουσα σήμερα αυτό εδώ και αισθάνθηκα όπως όταν άκουσα για πρώτη φορά The Tea Party…

Όπως είπε και ο Hokam, σαν οι Sabbath να τζαμάρουν με Floyd. Και το αποτέλεσμα να έχει αυτό το “κάτι” που συνήθως λείπει απ’ όλες τις μπάντες που το προσπάθησαν. Και το έχει σε υπερθετικό βαθμό.

Bigelf-Hex

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Ψάξε βρες και το videoclip τους στο “Madhatter”, σπέρνει…[/SIZE][/FONT]

Στην πρωτη ακροαση ειχα τις ιδιες ακριβως εντυπωσεις.

κάπου είχαν αναφερθεί αυτοί παλιότερα. Τα σπάνε. Και ιδίως το “Hex”.

Τελευταία ακούω πολύ έναν δίσκο από κάτι τύπους ονόματι 35007. Βασικά μου έκανε εντυπωση το ονομα τους που παραπέμπει σε Ταχυδρομικό Κώδικα της ευρύτερης περιοχής της μαμάς πατρίδας Λαμίας, και τους έψαξα. Νομίζω ότι κολλάνε με το thread αν και τους θεωρώ πιο space rock γκρουπ. Το άλμπουμ που άκουσα ήταν το ομώνυμο.

Ένα must δισκάκι

Νebula - To The Center

Monkey3 (Psychedelic Rock)http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=17878590
2 αλμπουμς εχουν το ομωνυμο(2003) και το “39 laps”(2006)…

Το 39 laps τα σπάει.
Ωραία παραγωγούλα και μπόλικες Tool επιρροές!

The Linus Pauling Quartet (Psychedelic Rock) τσεκαρετε τους,περσι τους ανακαλυψα και με εχουν εντυπωσιασει…τελευταιο δισκακι τους το 2007 με το All Things Are Light…φοβερο!!

ΟΥΑΟΥ απλα! Θελει πολυ προσοχη αυτο θρεντ! Πω μπραβο ρε σεις!!
Λοιπον οποιοσδηποτε που σεβεται τον εαυτο του θ’ ακουσει sabbath για ΠΟΛΥ αρχη κι επειτα για να μπουμε στην stoner kyuss φυσικα. Δεν θα προτεινω kyuss και τα τριγυρω γιατι ολοι πανω κατω τους γνωριζουμε. Λοιπον!

The Obsessed - The Church Within

Πιο doom απο τους συνηθισμενους ηχους. Θα πω μια λεξη: Wino.

Nebula - Atomic Ritual

Νebula. Απλα δυνατοι. Οτι πρεπει γι’ αρχη κατε με.

Colour Haze - Tempel

Βαζουν κατι ξεχωριστο στον ηχο τους διχως να φενεται ασχημο και μακρια απο την stoner.

Spirit Caravan - The Last Embrace

Διπλο cd και λιγο “πολυ” για stoner αλλα αρκετα ωραιο. Kαι εδω θα πω Wino.

Και για το τελος ενα απο τ’ αγαπημενα μου αλμπουμ γενικα…

Dozer - Through the Eyes of Heathens

Απλα απιστευτος ηχος. Τοσο χαμηλων τονων αλλα τοσο δυνατος ταυτοχρονα. Εχουν συνεργαστει και με Garcia (Unida). Αν δεν το εχετε ακουσει και σας αρεσαν με τους Unida απλα τσιμπηστε το οταν το βρειτε.

edit/ τσεκαρετε αυτο το blog http://chilistoner.blogspot.com/ τρελο καψιμο μιλαμε :smiley:

Καλά αυτό το Dozer είναι τρελή δισκάρα!!!Να σαι καλά που το πρότεινες. Τα σέβη μου και :respect:

Ω ναι, το Dozer τα σπάει αγρίως

Με το days of future past εχω παθει ασχημη ζημια. Ολος ο δισκος ειναι κατι περα απο τ’ ανθρωπινα δεδομενα βεβαια. Μπορει να πηγαινει και στο νο1 των stoner δισκων που εχω ακουσει, δε ξερω. Ωραιο να βλεπω και υποστηρικτες παιδες 8) Τεσπα…

Bongzilla - Methods for Attaining Extreme Attitudes

Πιο doom αυτο. Τα φωνητικα δλδ. Μουσικα μ’ αρεσει παρα πολυ. Προσεγμενο. [Θυμαμαι το χα παρει μαζι με το through the eyes of heathens.]

Χτυπημα κατω απ τη μεση:!:

Για να βαλουμ κι εμεις.

Ενα:

[CENTER][SIZE=“2”]Boris - Akuma No Uta[/SIZE]


[/CENTER]

Βρωμια και χυμαδιο.

Δυο:

[CENTER]
[SIZE=“2”]Mammatus - The Coast Explodes[/SIZE]

[/CENTER]

Stoneroχασιμο. Τσεκαρετε το αντιστοιχο ριβιου συναδελφου:

http://www.rocking.gr/review1495.php

8O 8O και σε αυτο το thread βλεπω δισκαρες,μπραβο παιδια
για σημερα προτεινω Sir Hedgehog - Sir Hedgehog(2003) η φωνη μοιαζει αρκετα του Chris Cornell,παρα πολυ καλο δισκακι http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=2111559

Όντως το τόπικ είναι το καλύτερότερο 8)

Λοιπόν οι Ολλανδοι 7zuma7(ροκ,χέβι,σπεις) έβγαλαν ένα πολύ καλό δισκάκι αλλά κάπου χάθηκαν στο χωροχρόνο…Αξίζουν πιστέυω.Νομίζω το λινκ είναι το profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=76063797

Μλκ μ’ εστειλες αδιαβαστο. Ενας θεος ξερει που το χω θαμμενο… #-o

Edit: Επίσης (δε ξερω αν το εξωφυλλο ειν’ το σωστο):

Αυτο τελικα groovαρει πολυ ομορφα:!:

Σωστος ο Zouglau,7zuma7 απο ολλανδια τα παληκαρια εβγαλαν το δισκακι Deep Inside,αξιζει να το ακουσετε

Groovαρει παρα πολυ θα ελεγα,σωστος και ο angmar8)