Stoner Rock/Heavy Rock Κυκλοφοριες-Προτασεις

Τους Ολλανδους Tank 86 τους ειχα ανακαλυψει πριν 2 χρονια ακουγοντας το ΕΡ τους ονοματι '‘Behold’'το οποιο με ειχε εντυπωσιασει και περιμενα με αγωνια να ακουσω το πρωτο full length αλμπουμ τους.
Αυτο(Rise) κυκλοφορησε φετος και πραγματικα ο δισκος με κερδισε.Τα παλικαρια παιζουν instrumental stoner metal.Το αλμπουμ ειναι γεματο πορωτικα Heavy Riffs και με μια παραγωγη πεντακαθαρη που απογειωνει τις συνθεσεις της μπαντας.
Στα συν του δισκου και οι συμμετοχες των Peter Van Elderen(Peter Pan Speedrock) και Tommi Holappa(Dozer).
Η μπαντα αξιζει της προσοχης γενικα απο ολους τους φανς των Karma to Burn(αν και το τελευταιο τους δεν με ενθουσιασε)

Aκουστε εδω

Eίδα αναφορές και στο τρομερό γκρουπ των Across Tundras. Υπάρχουν απ’ το 2004 και έχουν κυκλοφορήσει 7 album!!! To τελευταίο τους είναι και το αγαπημένο μου. Κυκλοφόρησε πριν λίγο καιρό, ακούστε το οπωσδήποτε!

Το καινούριο Kamchatka είναι καλό?Μπορεί να έχετε αναφερθεί αλλά βαριέμαι να ψάξω…:stuck_out_tongue:

Δεν ειναι κυκλοφορια, αλλα τους βρηκα (μαλλον αυτοι με βρηκανε) στο Youtube και γουσταρα πολυ τα κομματια τους.
The Whirlings λεγονται, απο την Ιταλια. Μου θυμισαν πολυ My Sleeping Karma.
Απ’οτι ειδα δεν εχουν βγαλει δισκο αλλα τα λιγα κομματια που εχουν ανεβασει, λενε.


:thumbup:

Τυχαία από τη ραδιοφωνική εκπομπή του Downtunedmag έμαθα την παρασκευή οτι κυκλοφόρησαν και δεύτερο φέτος.

Το συγκεκριμένο που αναφέρεται πάνω είχε βγει άνοιξη κάπου εκεί και είναι φοβερό πραγματικά! Cowboys and Indians φάση!

το καινούριο μπορείτε να το ακούσετε από εδώ: http://acrosstundras.bandcamp.com/album/tumbleweeds

οι σπεσιαλιστς εδω μεσα,για πειτε γνωμες για The Machine και Lonely Kamel,αξιζουν,τι να ακουσω κτλ,γιατι δεν τους ξερω και περιοδευουν στο Up In Smoke III με My Sleeping Karma και Samsara Blues Experiment,και περνανε απο Τιλμπουργκ σε 2 βδομαδες και παιζει παρα πολυ να παω.

(12 ευρα ε,λολ)

Πολύ ωραίο line up. The Machine αξίζουν, έχουν αυτό το στονερ-ψυχεδελικο στυλ. Άκου το Solar Corona

Α μάλιστα…μαζί μιλούσαμε στο chat την Παρασκευή στο downtuned, μαζί με τα άλλα και για τις σουηδικές μπάντες της Rise Above.

Therion οι Lonely Kamel εχουν βγαλει 2 δισκους(σε λιγο καιρο κυκλοφορει και ο τριτος)που γαμανε.
Ακου απο το ομωνυμο αυτο

και απο το “Blues For The Dead” αυτο

για να καταλαβεις περιπου τι παιζουν

Τωρα οι The Machine ειναι πιο ψυχεδελικοι(Colour Haze φαση) και εχουν βγαλει 3 υπεροχους δισκους.Παρτα και λιωσε τα ολα(το Drie λιγο παραπανω)

και μην το σκεφτεσαι να χασεις την συναυλια

Τωρα για τους Across Tundras προτιμω το περσινο Old World Wanderer,οχι οτι ειναι κακο αλμπουμ το Sage.Για το tumbleweeds δεν εχω αποψη μιας και δεν το εχω ακουσει ακομα

Ψηνομαι τρελα να παω,απλα ξεκιναει 7.30 και εχω μαθημα εκεινη τη μερα μεχρι 5.30,και μενω 1.30 ωρα απο το Τιλμπουργκ,οποτε αν παω λογικα θα χασω την πρωτη μπαντα.Αλλα νταξει,δε νομιζω να το ακυρωσω γι αυτο το λογο.

Θενξ για τις προτασεις,οι The Machine αν ειναι σε φαση Colour Haze πιστευω θα μ’αρεσουν πολυ

A μπράβο :wink:

Bumb :hippy:

Το ντοκυμαντέρ[B] “Such Hawks Such Hounds”[/B] το έχουμε αναφέρει πολλάκις.

Μπορείτε να το δείτε ολόκληρο εδώ —> [I]http://www.youtube.com/watch?v=-njKCr6ieKE[/I]

Εχουμε καινουργιο κομματι απο My Sleeping Karma

και μεσα στο 2012 θα εχουμε νεο δισκο απο Greenleaf.

Ακομα τσεκαρετε το ντεπουτο των ψυχεδελικων OTEHI απο την Ιταλια ονοματι Noisy Spirit

Τρομερη κυκλοφορια!!!

Warchief-For Heavy Damage [EP]

Φινλανδία μεριά. Ένα 20λεπτο [I]τραγούδι[/I] όλο κι όλο, δυναμίτης. Πιάνει κι άλλα χωράφια.

Κοιτάζω τη σελίδα της μπάντας μου στο YouTube. Και με κάνουν add αυτοί οι μάγκες από την Αργεντινή ονόματι [B]STONE DÖZER[/B]. Για οπαδούς των Down, Pantera (από Far Beyond Driven) και μετά και φυσικά Motorhead. Μου αρέσαν πολύ. :smiley: Πάρτε εδώ βίντεο:

Weedskey Line

και σελίδα με μια βιντεοκριτική στο άλμπουμ τους

http://stonedozerband.blogspot.com/

Bγηκε το νεο Black Pyramid.Δεν εχει ληκαρει αλλα το πουλανε.

Έχει ληκάρει μία version του αλλά είπαν πως είναι unmastered και δε το κατέβασα.

Πάρτε εξώφυλλο και tracklist:

  1. Endless Agony
  2. Mercy’s Bane
  3. Night Queen
  4. Dreams of the Dead
  5. Tanelorn
  6. Sons Of Chaos
  7. Empty Handed Insurrection
  8. The Hidden Kingdom
  9. Into The Dawn

[B]Sungrazer - Mirador (2011)[/B]

  1. Wild Goose
  2. Octo
  3. Sea
  4. Goldstrike
  5. Behind
  6. Mirador
  7. 34 & more…

Κυκλοφόρησε ο δεύτερος δίσκος των Ολλανδών, ο οποίος είναι μάλλον ένα κλικ πιο πάνω από το ντεμπούτο τους. Για όσους δε γνωρίζουν, πρόκειται για μία μπάντα βαθιά επηρεασμένη από τους Colour Haze, με trippy, ατμοσφαιρικά σημεία, psych/space stoner στην ουσία που δεν του λείπει καθόλου το Sabbathικό riffing. Απολαυστικότατο και τιμιότατο.