Stoner Rock/Heavy Rock Κυκλοφοριες-Προτασεις

Αυτο εχει βγει απο το καλοκαιρι.Φοβερο αλμπουμ και το Sea ειναι ανετα στα αγαπημενα μου τραγουδια της χρονιας.

bump

Εκανα ενα search κι απ οσο ειδα πιο πισω σχολιαζατε κατι ωραια πραγματα για μια μπαντα τους Sahara Surfers. Λοιπον αυτους τους τσεκαρα τυχαια απο προτροπη φιλου και μου φανηκαν παραπανω απο απλα καλοι. Η επιρροη Kyuss κανει ΚΡΑ σε βαθμο σχεδον προκλητικο αλλα αυτο το φετινο τους που ακουσα με τιτλο Sonar Pilot μου φανηκε καλο σε σημειο απιθανο να μη τους εκτιμησει κανεις για το ομωνυμο κομματι, εστω.

όποιος δεν έχει κάτι καλύτερο την πέμπτη 8-10 μμ οι 1000mods θα κάνουν striptease στον αέρα του www.noizground.com :wink:

θα ακούσουμε όλο τον νέο δίσκο με κομένταρι από την μπάντα και θα συνεχίσουμε με lo fi αλητείες κ τραμπουκισμούς

Τιμιότατο ναι, καλύτερο από το πρώτο για κανένα λόγο.

MonstrO κανεις?
αν και δεν ειναι ακριβως stoner

Αρκετα καλοι οι MonstrO.
Μεγαλη δισκαρα εβγαλαν οι deepspacepilots που παιζουν stoner-doom με psychedelic στοιχεια
Τσεκαρετε οπωσδηποτε

Μόλις έλαβα mail από τους tuber για το καινούργιο κομμάτι τους (digital single) με τίτλο “Smoked Up Notes”.

Ακούστε το εδώ:

παιδια βγαλαν και lord 13 δισκο και δεν το πηρα χαμπαρι;
Εγινε πουθενα μνεια γι αυτο εδω περα; Τ ακουσε κανεις;

Ναι, λέγεται ‘2013’ και μπορείς να το κατεβάσεις απο το site της μπάντας (http://www.lord13music.com/) όπως και όλα τα προηγούμενα άλμπους τους. Κάπου διάβασα ότι θα κυκλοφορήσει και σε ΣιΝτι - Βινύλιο σε λίγο καιρό (αν δεν έχει κυκλοφορήσει ήδη…).

Ορίστε και εξώφυλλο:

Με την πρώτη ακρόαση γούσταρα πολύ, αν και για μένα δύσκολα θα ξεπεράσει το ντεμπούτο τους το 2006 :drunk:

Cheers και καλωσήρθα.:slight_smile:

Καλως ηρθες λοιπον και παντα τετοιες προτασεις!

Μπήκε στο last.fm radio ένα από το φετινό Blood Ceremony.

Πανέμορφο κομμάτι. Μ’έψησε. Για πείτε (ή είπατε)?

Εδω εισαι
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=19981&highlight=blood+ceremony

Νέο κομμάτι(?Sphere?) από το καινούργιο δίσκο(’‘Calmer Than You Are’’) των The Machine που θα κυκλοφορήσει τον Μάρτιο απο την elektrohasch.Ο δίσκος λένε οτι θα είναι πιο straight forward και περισσότερο rock από τα προηγούμενα άλμπουμς.

Νόμιζω λέρωσα λίγο το βρακί μου με το κομμάτι!.. Τι υπεργκρουβιά ήταν αυτή ρε;!;!

Keyser οντως σούπερ γκρουβιά το κομμάτι,αναμένουμε μεγάλη δισκάρα απο τους The Machine.
Το νέο πόνημα των ARC OF ASCENT ονόματι “The Higher Key” θα έχουμε τον Απρίλιο.Μετά το καταπληκτικό “Circle of the Sun” αναμένουμε κι απο αυτούς μεγάλη δισκάρα

Tracklisting

  1. Celestial Altar
  2. Land of Tides
  3. Search for Liberation
  4. Redemption
  5. Elemental Kingdom
  6. Through the rays of Infinity

Πάμε γερά για #2 του 2012…

Το άκουσε κανείς άλλος;
Ωραίο ακούγεται, αρκετά straight forward.
Εντωμεταξύ στα (αργά) σημεία νομίζω ότι ακούω τον Argy να τραγουδά! :stuck_out_tongue:
Το Save Me From Myself μήπως είναι διασκευή; Έχει πολύ classic rock ύφος!

Edit:
Και το Red Tide Rising σαν πρώτο βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=kHxiouKy8Ho

Καλώς όρισες νέε μου
Ο νέος δίσκος απλά σπέρνει

Άλλος ένας δίσκος που δεν μπορείς να πεις ότι ανήκει εξ ολοκλήρου εδώ, αλλά εφόσον οι ίδιοι έχουν σαν πρώτο χαρακτηριστικό της μουσικής τους το stoner, ας μην τους χαλάσω το χατήρι. Καινούριο [B]Behold! The Monolith[/B] λοιπόν με τίτλο [B]Defender, Redeemist[/B]

4 χρόνια μετά το πολύ δυνατό, αλλά ωμό και χωρίς και τόσο καλή παραγωγή EP τους και 3 μετά τον πρώτο δίσκο που ναι μεν είχε κάποια καλά riffs και ιδέες, αλλά χωρίς την ιδανικότερη κατανομή κάπου με κούρασε με τα μεγάλα χαλαρά κενά, ενώ θεωρώ ότι αυτό το συγκρότημα παίζει καλύτερα όταν ο ήχος του είναι πιο stoner ή πάει προς το thrash (όπως λένε οι ίδιοι) και όχι όταν γίνεται τόσο space.
Το [B]Defender, Redeemist[/B], με 2-3 ακροάσεις, φαίνεται να τα καταφέρνει καλύτερα από τον προκάτοχό του με πιο σφιχτές συνθέσεις, όχι ότι λείπουν τα ανοίγματα, αλλά σα να έχουν στρώσει κάπως και να είναι πιο εύστοχοι ως προς τον σκοπό τους. Το εισαγωγικό Halv King είναι έπος και θα ήταν το πιο μαστοντονικό κομμάτι έχουν γράψει ποτέ, αν δεν περιλάμβαναν και το άλλο έπος Witch Hunt Supreme από το EP.
Δεν ξέρω αν αξίζουν το 10/10 που τους έδωσε πριν κανένα μήνα το συχνά όχι και τόσο φειδωλό doommantia, αλλά σίγουρα αξίζουν τσεκάρισμα.