Superhero Movies

Deadpool 2 με Liam Neeson για Cable το 2018 :?:

για λογους που δε θελω να επεκταθω, θαχει πλακα ναναι ο Νησον ο Cable.

αλλα προφανως για Cable, ΜΟΝΟ STEVEN LANG.

Μόλις είδα πιο είναι το πρώτο track στο soundtrack του Deadpool και δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω.

δεν εχεις ιδεα.

135 τριήμερο και 150 4ημερο στο box office για Deadpool. Έσπασε κάθε ρεκορ για r-rated και πλέον θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε αν θα επιστρέψει η r-rated εποχή των action movies στο Hollywood.

https://www.youtube.com/watch?v=dKrVegVI0Us

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

:vibrate:

ΚΑΒΛΑ!

Και γαμω, να κι ο spidey!

Ελπιζω η στολη τοου Σπαιντι να ειναι αστειο… γτπ καβαλα!

νταξει, ειναι κατευθειαν απο 60ς,90ς καταστασεις αλλα ναι, δεν δενει θαρρω με τους υπολοιπους tricked-out μοντερνους.

βασικα, ξενερωσα καπως που μας τον δειξανε. Ξεραμε πως θαταν εκει αλλα δεν ηθελα να τον δω, ηθελα να φωναξω στους σινεμαδες.

Απο την αλλη, τι αλλο να κανουν; Θα φερει πολλαπλασιους καζουάλες τωρα στις αιθουσες αυτο

καθαρα cgi o spidy εδω, φανταζομαι επειδη ειχε ξεκινησει ηδη το γυρισμα των σκηνων αυτων και μπηκε εμβολιμα. το θεμα ειναι τι ρολο θα παιξει εν τελει στην ταινια, αυτον του κομικ η κατι τελειως διαφορετικο.

τωρα παλι θα ειμα γραφικος και κολλημενος :stuck_out_tongue: αλλα αυτο πραγματικα, deep down inside ποιος θεωρει αυτη τη ‘‘ταινια’’ ταινια και οχι ενα προιον μιας πολυεθνικης?

δεν αμφιβαλω οτι θα βλεπετε πολυ ευχαριστα πχ ενα βραδυ παρασκευης σινεμα και μετα ποταρες αλλα πραγματικα, υπαρχει τιποτα που δε βροντοφωναζει μαρκετινγκ, νουμερα box office ή καλογυαλισμενο action figure για αμερικανακια?

υπαρχει δλδ, και αληθεια δε το λεω να κοντραρουμε παλι ή τπτ :stuck_out_tongue: εντελως καλοπροαιρετα - κ μ διαθεση για κουβεντα-, οτιδηποτε το καλλιτεχνικο σε αυτο το προιον?

δλδ διαολε, και το ματριξ πχ ηταν ολα τα παραπανω (το ενα μιλαω παντα) αλλα ελοχευε και σε μια καλλιτεχνικη φλεβα του κοινου, ειχε δυνατο μαρκετινγκ αλλα αυτο δεν καλυπτε την οποια κινηματογραφικη καθαρα δυναμικη που απεπνεε το εργο σαν κινηματογραφικο φιλμ…

δλδ μου φαινεται αδιανοητο, ειδικα σαν comic junkie σχεδον 2 δεκαετιων, με σοβαρη ενασχοληση και απειρη επενδυση χρονου χρηματων και φαιας ουσιας να μην με αγγιζει πλεον τιποτα απο αυτα αλλα να μου βγαζει μια αισθηση προιοντος και πλαστικουρας…

ναι η στολη γαμαει, ειναι pure steve ditko style για τους φαν του κομικ ακα η πιο γαμηστερη era του spidey, οταν κουνησαν τα ματια του σχεδον φωναξα μονος μου σπιτι αλλα η ολη φαση-εμφανιση-σεκανς ειναι σα να λεει ‘‘hey, αν ειχατε καμια αμφιβολια οτι δε θα μας δωσετε το τικετο σας, δειτε εδω τι αγορασαμε και σας φεραμε?’’

μλκ στο νταρκ ναιτ τρεηλερ οταν εσκασε ο τζοκερ, το κοινο δε πανυγηριζε σα λοβοτομημενα κοτοπουλα, αλλα εμεινε βουβο με το στομα ανοικτο και μαλακας και ειπε '‘τι-στο-πουτσο-ειναι-αυτος-ο-ψυχοπαθης-και-γιατι-εχω-κλασει-τωρα-πανω-μου?’'
Εδω σκαει ολοκληρος σπαιντερμαν και μονο το σημα του δολλαριου δεν εχει στο στηθος του αντι την αραχνη και λες ναι, οκ, ο σπαιντερμαν παιζει εδω, οκ, αυτο, κλαιν, ναι…
γτ το νταρκ ναιτ στο φιναλε, οσο και αν αρεσε η οχι στο καθενα κοιταξε να ειναι εξαρχης ΤΑΙΝΙΑ και μετα μερος ενος franchise ή μπραντας… οπως και οι 3-4 κομιξοταινιες που τελικα αξιζουν τα τελευταια 25 χρονια, σαν το Κορακι, το V for Vendetta (που το θεωρω μηδαμινο μπροστα στο κομικ αλλα διαολε ειχε ταυτοτητα), το Road to perdition, το oldboy, τα 2 πρωτα ΧΜΕΝ (τραγικες μεταφορες του ομοτιτλου κομικ, γαμηστερες ταινιες ομως) και μερικες ακομα…

σορυ αλλα δε μπορω να χωνεψω την εμπορικιλα με τους μισθομενους σκηνοθετες που μου βγαζει σχεδον σε οτι κανει η Μαρβελ και την μηδενικη αισθηση καλλιτεχνικης δημιουργιας που διεπει σχεδον καθε ταινια της…

ναι ο σπαιντερμαν γαμησε σαν φιγουρα, η εμφανιση του ομως ηταν αλλο ενα ξεδιαντροπο money grabber κολπο της μαρβελ…

μα συμφωνω απολυτα σε ολα οσα λες. Προφανως χωσαν μεσα στο σπαηντερμαν να φερουν και αλλους καζουαλ θεατες και οχι αυτους που ήξεραν οτι θα ειναι εκει (ειτε επειδη ξερουν την ιστορια είτε επειδη παρακολουν νεα για καστιν κλπ).

προφανως δεν περιμενουμε αρτιστικο οραμα απο μαρβελ ταινιες. Καβλαντα και feel good αισθηση θελουμε (και αυτο περιμενουμε στο κατω κατω)

ε ναι ρε, αλλα καβλαντα και feel good αισθηση ειχε πχ και το spiderman 2 ή το x2…
επασχαν σε οραμα ομως ή μια πιο αρτιστικη προσεγγιση μιας απλοικης χολυγουντιανης μπλοκμπαστεριας?
ε οχι

για τα τελευταια Χμεν τα ιδια πιστευεις; εγω ναι πχ, τα ιδια ακριβως. Κανενας απο τους συντελεστες των ταινιων αυτων δεν παει εκει για να ολοκληρθωει σαν καλλιτεχνης πιστευω. Ειναι το βιος τους γιατι αυτο πουλαει.

Μεσα στην επομενη δεκαετια που θα βλεπουμ κολαν και θα ξερναμε, θαχει βγει το κατι καινουργιο (που μαλλον θαναι video game adaptations) ε και τοτε θα ξαναβρεις την κουλτουρα σου στους υπερηρωες.

προφανως θαχεις καποιες εξαιρεσεις (οπως ηταν ο νολαν που βγηκε και ειπε, οχι μανμου, θα σου κανω γω εναν υπερηρωα γειωμενο και βρωμικο και θα δεις - ε και μετα η μπιζνα το πηρε πρεφα και γινεται οτι γινεται.

το ποιντ σου ειναι πως ο τωρινος κυκλος ταινιων του χολιγουντ καταπιανεται με κατι πολυ κοντα σε σενα και δεν το σεβεται ή δεν το χρησιμοποιει οπως θες, λυπαμαι…

Όλες οι ταινίες του Hollywood που κοστίζουν από 90-100 εκ και πάνω είναι μετοχές χρηματιστηρίου για τους executives που είναι από πίσω και θα προωθούνται αποκλειστικά και μόνο ως τέτοιες μέχρι να φέρουν πίσω τα 2πλασια, 3πλασια και 4πλασια. Αυτό συμβαίνει από την εποχή του Jaws μέχρι σήμερα, δεν έχει αλλάξει κάτι και ούτε υπάρχει περίπτωση να αλλάξει στους αιώνες και αιώνων. Αυτά είναι γνωστά πράγματα.

Ο Τζόκερ έκανε αυτή την εντύπωση όταν έσκασε επειδή αυτήν την εντύπωση [U]έπρεπε[/U] να κάνει, επειδή οι έρευνες των studio έδειξαν ότι αυτό θέλουν οι θεατές από τον Τζοκερ. Ο Spiderman δεν είναι τζόκερ και οι πανηγυρισμοί από όσους είδαν το trailer ταιριάζουν πολύ περισσότερο σε ένα τέτοιο χαρακτήρα. Δεν είναι σκοτάδι ο Spiderman μην τρελαθούμε.

Προφανώς και οι ταινίες Marvel (όπως και σχεδόν όλα τα blockbster) είναι καταρχήν καβλαντα και feel good αίσθηση όπως σωστά είπε ο Giasonas. :stuck_out_tongue: Για αυτό έχουμε και ξεχωριστό thread για superhero movies στην τελική. Αυτό που όλοι θέλουν και ελπίζουν είναι να βρεθεί και μια ομάδα σκηνοθετών, ηθοποιών και κτλ με μεράκι και όρεξη να μας δώσει κάτι καλό, κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνά για μένα Εγώ μια φορά σαν φαν της Marvel από πιτσιρικάς όταν έτρεχα στο περίπτερο να πάρω το νέο τεύχος, με το που είδα αυτόν τον spidey να ξεπηδά στην συγκεκριμένη σκηνή… I lost my marbles και δε πα να λέτε ότι θέλετε οι υπόλοιποι :stuck_out_tongue:

Τώρα γιατί τόση ξενέρα ρε συ Lupin εγώ ομολογώ δεν έχω καταλάβει ακόμα :stuck_out_tongue:

Το κορεάτικο trailer για το Batman v Superman (διάρκεια 1 λεπτό) έχει νέες σκηνές. Δεν θα το έβαζα αλλά εκείνη η στιγμή στο 40’’ ήταν γαμάτη.

https://www.youtube.com/watch?v=Ez_TA97jyGM

Για όσους φοβούνται τα spoiler για την πλοκή δεν υπάρχει κίνδυνος. Δεν δείχνει κάτι το ιδιαίτερο.

Ναι αφού το πρώτο τρέιλερ μας έδειξε όλη την ταινία και

το “ω” του Darkseid που θα είναι στο justice league λογικά Τεσπα 10 μέρες έμειναν μόνο, δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις, μακάρι να μας εκπλήξει ευχάριστα.

Sent from my D5803 using Tapatalk