Tι προτεινετε/συστηνετε απο

Fourth Judgment και Age of Mastery

Thanks,θα τα τσεκαρω8)

Ααααααααααααα όχιιιιιιιιιιιιιι το Chain of Command πρώτα, το Chain of Commaaaaaaaaaaaaaaaand!!! :bounce:

Λοιπόν…

γενικά οι τύποι ξεφεύγουν απ τα όρια του prog (όποια κι αν είναι αυτά!) και ανήκουν στον χώρο του λεγόμενου Zheul (Τσόϊλ), του οποίου θεωρούνται και πρωτοπόροι. Το Mekanik είναι μια καλή αρχή στον κόσμο των Magma, ώστε να πάρεις μια γερή δόση από την Kobaian φιλοσοφία τους και την περίεργη ατμόσφαιρα τους.

Προσωπικά το κόλλημα μου και η πρώτη μου επαφή ταυτόχρονα με τους Magma ήταν το μυθικό Udu Wudu (1976) το οποίο και θεωρώ ένα απ τα κορυφαία τους. Ειδικά το έπος De futura συγκαταλέγεται ανάμεσα στα αγαπημένα μου κομμάτια γενικώς.

Ωπ, ωραίος ο hokam ! Θενξ !

Δεν είχα ιδέα περί Zheul κλπ… :oops:

Χριστέ μου αυτό θα μας φάει όλους.

Ωχ

ωΩΧ

Χχχμη μη φύγε φυ΄γε εεΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

αΑΑΑΑΑαααααααααααμαμάμαμμαααααααάάάά
Αγόρι μου, είσαι καλά είσαι εισαι ΕΙΣΑΙ φως της ψυχής μου,βασανισμένης κ μαύρης αυτη΄ς ψυχής.

Είσαι εντάξει αγορίνα μου?

THANX φιλε για τις πληροφοριες σου.

Aπό την αχανή δισκογραφία των Boris?

Δεν ξέρω τα γούστα σου, αλλά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με pink και smile που είναι ανθρώπινη μουσική :stuck_out_tongue:

Από κει και πέρα μπορείς να τσεκάρεις τις πρώτες κυκλοφορίες που παίζουν drone, δηλαδή τα absolutego και amplifier worship (<- και γαμώ τους τίτλους).

Επίσης πρέπει να ακούσεις σίγουρα τα heavy rocks, flood, feedbacker, Sound Track from Film “Mabuta no Ura”

Οι boris είναι από τις ελάχιστες μπάντες που πειραματίζονται συνεχώς στον ήχο τους και δεν μένουν ποτέ στάσιμοι. Για παράδειγμα στο soudtrack… η wikipedia γράφει χαρακτηριστικά " Mabuta no Ura is not a real film but rather the result of the band imagining a film in their heads and writing the soundtrack to it. The album is very driven on photography and art-styling." Ενώ στο vein, στην hardcore πλευρά, ψιλοcrustίζουν.

Δεν είναι όλες τους οι κυκλοφορίες κορυφαίες αλλά σίγουρα είναι πάνω του μετρίου. Πιστεύω οτι αξίζει να ασχοληθείς και να τους δώσεις τον χρόνο και τις ακροάσεις που χρειάζονται.

edit: άμα ήμουν εκατομυριούχος θα ήθελα να έχω όλα αυτά τα limited βινύλια που κυκλοφορούν.

Οκ rip noob θα ξεκινήσω με pink και smile που είπες,και μετά θα τσεκάρω υπόλοιπη δισκογραφία,θενξ για τη βοήθεια μεγάλε:)

Ωραία στα είπε ο rip_noob.

Οι Boris τα παίζουν όλα και συμφέρουν ! Με την τεράστια δισκογραφία τους έχουν καλύψει άπειρα μουσικά genres. Οπότε είναι καθαρά θέμα όρεξης το τί θα ακούσεις.

Επειδή όμως έχω “κόψει” τα γούστα σου, προσωπικά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με [B]Amplifier Worship[/B] και μετά Feedbacker.

Από κει και πέρα, Heavy Rocks (το φετινό “sequel” δεν το έχω ακούσει ακόμα) και Akuma No Uta για stoner διαθέσεις.
Για noise σαμπαθίλες πας στο Pink και για πιο ψυχεδελοκαταστάσεις στο Smile.

Αγαπημένο δισκάκι και το minimal/drone Flood.
Επίσης πολύ ωραίο και χαλαρωτικό είναι και το Sound Track from Film “Mabuta no Ura” που σου είπε ο rip.

Και βέβαια μην ξεχνάμε και τις drone φάσεις τους έτσι?
Πιο ευκολοχώνευτο είναι το Dronevil, μετά τα τρία volumes “The Thing Which Solomon Overlooked” και τέλος αν έχεις @@ από ατσάλι πας και στο Absolutego (1 τραγούδι, 1 ώρα…)

Τώρα αν μπλέξεις και με τις συνεργασίες τους…τρέχα γύρευε.

Αξίζει να ακούσεις το εξαιρετικό Altar που βγάλανε με τους Sunn O))).

Διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με τα κέφια σου.
Πάντως η ανάλυση της δισκογραφίας των Boris θα έπρεπε να είναι θέμα για μεταπτυχιακές εργασίες…Θέλει γερά κότσια και υπομονή!

Ωραίος, ρε braind d3d,αν και δεν ειμαι πολυ στη φαση για drone,θα τα τσεκάρω κια αυτά αν αξίζουν όπως λέτε,αλλά μάλλον αργότερα.Ευχαριστώ πάντως:)

Αλήθεια τώρα που το θίξατε το ζήτημα (περί μπόρις), άλλο άλμπουμ (ή κομμάτια) σα το vein έχουν οι Μπορις?

Προφανώς εννοείς την hardcore πλευρά. Η απάντηση είναι δυστυχώς(?) όχι.

ναι ναι αυτό έννοουσα. Καλά δε ξέρω κι εγώ να σου πω δυστυχώς/ευτύχως μιας και είναι εμφυτο της μπαντας οι άλλαγες οι πειραματισμοι κλπ, αλλά ρώτησα από περιέργια, γιατί γούσταρα το δίσκιο

Άκου τα smile και pink. Θα περιμένω post αποθέωσης. Δεν θα δεχτώ “δεν μ’αρέσει αυτός ο ήχος” “δεν ακούω τέτοια” κτλ. πήγες και είδες godspeed οπότε δεν έχεις καμία δικαιολογία πλέον.

χαχαχαχαχαχχαχ

οκ οκ θα τα τσέκαρω σίγουρα κάποια στιγμή! (σύντομα)

Καλά τα είπαν ο ριπ και ο brein, εγώ να προσθέσω αυτό, όποιος από σας δεν το χει ακούσει να το κάνει σύντομα. Δε βγαίνουν κάθε μέρα σαουντρακ με Boris, Sunn O))) και Εarth. Kαι είναι πιο πολύ ambient παρά drone.

  1. Bad Rabbit - Intro 0:14
  2. Boris with Michio Kurihara - Fuzzy Reactor 3:43
  3. La Macarena - Saeta 2:18
  4. Bad Rabbit - Sea Green Sea 4:14
  5. Boris - Feedbacker (TLOC Edit) 3:33
  6. Manuel el Sevillano - Por Compasión: Malaguenas 2:03
  7. Boris - Farewell 7:30
  8. Sunn O))) & Boris - N.L.T. 3:46
  9. Carmen Linares - El Que Se Tenga Por Grande 3:21
  10. Bad Rabbit - Dawn 1:42
  11. The Black Angels - You On The Run 4:51
  12. Earth and Bill Frisell - Omens and Portents 1: The Driver (TLOC Edit) 2:44
  13. Talegón de Córdoba & Jorge Rodriguez Padilla - El Que Se Tenga Por Grande 3:55
  14. Sunn O))) & Boris - Blood Swamp (TLOC Edit) 4:33
  15. Ensemble Villa Musica - Schubert 2. Adagio [String Quintet in C, D.956] (TLOC Edit) 5:16
  16. LCD Soundsystem - Daft Punk Is Playing At My House 5:16
  17. Boris - " " (TLOC Edit) 1:04
    Kαι η ταινία μετρά επίσης.

κανά ίνφο για την ταινία??? Γιατί με τέτοιο σαουντρακ αισθάνομαι ότι πρέπει να τη δω. Δε βγαίνουν τέτοια σαουντρακ συχνά:o

[B]Eδώ[/B] τα είχαμε πει εν συντομία με Κeyser, για τα υπόλοιπα το imdb είναι φίλος σου. Πολύ δυνατή ταινία.