Tι προτεινετε/συστηνετε απο

εγω συστηνω ανεπιφυλακτα το fear of a blank planet.εχω ακουσει και in absentia,sky moves… αλλα το fear of a blank planet με αφησε μαλακα.εχει και μια κομματαρα 17λεπτη…ολα τα λεφτα…τσεκαρε και αυτα που ειπαν οι υπολοιποι…κατι θα ξερουν.

εχω το fury and flames και μου αρεσε πολυ.δεν εχω ακουσει αλλα, οποτε για να το λες εσυ κατι θα ξερεις.
ευχαριστω πολυ…

Για Van Morrison τo Astral Weeks θεωρείται το αριστούργημά του.

Από κει και πέρα έχει και πολλές jazz στιγμές ειδικά στα τελευταία.

Απλα τα Ζuma, Ragged Glory ειναι αν αναζητας την πιο σκληρη μορφη του Neil και οχι την πιο country που εχει ας πουμε το κορυφαιο Harvest. :wink:

Kαλα τα γουστα ποικιλλουν γενικοτερα.Απλα το King Of All Kings στα δικα μου αυτια ηχει ως
κατι το οποιο μπορει να σου δωσει πραγματα.Εχει τεχνικη/καφριλα αλλα εχει και καλα τραγουδια,
καλοφτιαγμενα,ωραια δουλεια γενικοτερα.Ακουσε το !

θενκς θα αρχισω απο αυτο :roll:

Λοιπον φιλε black-metaller…Τι προτεινεις απο Marduk???

Βασικα ενδελεχως εχω ακουσει 2 αλμπουμ, αρκετα παλια, αλλα μετα τους παρατησα σαν ακουσμα.

  1. Το Heaven Shall Burn… και το οποιο ειναι εξαιρετικοτατο

  2. Το Panzer Division Marduk, το ποιο αντιθετως το βρηκα μετριο και βαρετο.

Ουτε εμενα μ’αρεσει το Panzer Division Marduk.Υπερβολικα παρα πολυ blastbeat.

Λοιπον πρωτη προταση το τελευταιο τους μεχρι στιγμης Rom 5:12,το οποιο μπορει να μην
το θεωρουν πολυ ως το κορυφαιο τους σιγουρα ειναι το πιο ωριμο τους.Οταν το ακουσεις θα
καταλαβεις.Πως να μην ειναι οταν τραγουδαει σε αυτο ο τραγουδιστης των Funeral Mist. 8)
Απο τα παλιοτερα τους θα σου προτεινα ή το Opus Nocturne ή το Nightwing που ειναι σε πιο
κλασικα Marduk μονοπατια.

Οι Morgana Lefay είναι ένα γκρουπ που πάντα έλεγα να ασχοληθώ μα ποτέ δεν τό’κανα:!:
Από την δισκογραφία τους έχω μία συλογή που περιέχει και τέσσερα καινούρια; τραγούδια και την διασκευή του Lost In Reflection των Crimson Glory:!:
Δεν έχω ενθουσιαστεί, αλλά για να είμαι ειληκρινής δεν το έχω πολύ ακούσει:!:
Λοιπόν ποιους δίσκους του προτείνετε:!:

Εδώ είσαι!

fixed :slight_smile:

Καποιος εμπειρος mathcoras[οχι μονο] να μου πει με ποιο cd να αρχισω τους botch .Εχω ακουσει μονο το we are the romans.Need more plx.Θελω να τους ακουσω σωστα και με σωστη σειρα. !

Βleeding, μπορεις να περιγραψεις λιγο την μουσικη αλλα και τις διαφορες στους δυο δισκους των Morgana Lefay ?

Θελω εδω και μηνες να αγορασω, αλλα ακουγοντας μερικα κομματια απο το Sanctified δεν θυμαμαι να ενθουσιαστηκα.
Βεβαια καταλαβα οτι η μουσικη τους ειναι απαιτητικη και χρειαζεται προσοχη.
Ως περιπλοκο βαρυ power με μερικα doom στοιχεια μου ακουστηκε…

Για κανε μια μικρη αναλυση.:slight_smile:

εγω πάντως που δεν είμαι ο πιο ειδικός απο τους Morgana Lefay, έχω να πω ότι το Aberrations Of The Mind του 07 είναι δισκάρα ολκής, και προσωπικά το γουστάρω περισσότερο από το Sanctified. A! και για το συγκεκριμένο άλμπουμ ο όρος power δεν έχει καμμία σχέση:!:

παρε κομματαρα…

και σωστα εμιλησε o παναγιωτης για το Aberrations Of The Mind…

Ρε αυτο ειναι σαν να βγηκε μεσα απο το black album…:stuck_out_tongue:

βασικα εχουν πολλες επιρροες απο μεταλλικα…ξεκινα παντως με το maleficium… Ειναι τρελο δισκιο…οταν το ειχα ακουσει πισω στα 1997 μου ειχε φυγει το κεφαλι… Ε αμα σκεφτεις οτι πια ειναι απο τα ελαχιστα πραγματα απο τον ευρυτερο χωρο του Power, που συνεχιζω να ακουω, φαντασου ποσο καλο ειναι…

Απορια, μονο εμενα ο τραγουδιστης μου θυμιζει μιξη Oliva με Dane???

παρε αλλη κομματαρα

εντιτ : πορωση Mode on…

ΡΕ ΠΟΣΟ ΓΑΜΑΝΕ!!!

Σ’ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:wink::!:

H αλήθεια είναι ότι από τότε που διασπάστηκαν σε 2 μπάντες σταμάτησα να τους παρακολουθώ, οπότε δε γνωρίζω για τα τελευταία τους…

Πάντως, το πάουερ που παίζανε έχει γενναίες επιρροές (ως προς τον όγκο στα ριφφς) από μετάλλικα, ενώ τιμούν και τη σκανδιναβική ντουμ σχολή. Βάλτε και την ιδιαίτερη φωνή (στα δικά μου αυτιά ακούγεται σαν θρας εκδοχή του Ολίβα). Δεν πρόκειται δλδ για τυπικό ευρωπαϊκό πάουερ.

Στο σανκτιφάιντ είχαν μια πιο πρίμα/μοντέρνα παραγωγή, με αποτέλεσμα κάποιοι τότε να τους χαρακτηρίσουν ιντάστριαλ (γελάει ο κόσμος), αλλά στην πραγματικότητα αυτό που έκαναν ήταν να προσαρμόσουν την ηχητική αντίληψη των νεβερμορ σε πιο κλασικές μέταλ φόρμες.

Το μαλεφίκιουμ είναι κόνσεπτ σχετικά με το κυνήγι των μαγισσών του μεσαίωνα και (φυσικά) είναι πιο ντουμ…

Αυτά. :slight_smile:

και μετα την επανασυνδεση, τα αλμπουμς που κυκλοφορησαν Grand Materia & Aberrations of the Mind, ειναι εξαιρετικα…