The Allman Brothers Band

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να ξέραμε αν έγινε και το αντίθετο. Δηλαδή ο Miles Davis να επηρεάστηκε από τους Allman Brothers Band. Αρνητικό στοιχείο βέβαια για τη συγκεκριμένη υπόθεση είναι η δεδηλωμένη απέχθειά του για τη βλαχομουσική των λευκών του νότου… :-k

Που είναι εν μέρει κατανοητή για μαύρο της γενιάς του, αλλά αν απέρριψε τους ABB ως… country μπάντα, αυτός έχασε! :wink:

Το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρουμε καν αν ασχολήθηκε μαζί τους. Το σίγουρο είναι ότι την απαξίωσή του την εξέφρασε κυρίως για τους (λευκούς άγγλους) συμπαίχτες του Jimi Hendrix στην Jimi Hendrix Experience και το αξιοθρήνητο hillbilly που υποτίθεται ότι έπαιζαν.

Δεν τον είχα ακούσει. Μου ήρθε πριν λίγες μέρες μαζί με ένα μπλουζάκι και κάποια προγράμματα. Είναι τρομερός, είχες δίκιο. Τι έβγαλαν ρε τα άτομα εν έτει 2003!

Μια και βρηκα θρεντ για τους ΑΒΒ, ας κανω την ερωτηση που θελω να κανω εδω και κατι χρονια: Επειδη η μονη μου επαφη με τη μπαντα ειναι το “Live At The Filmore East” το οποιο φυσικα και με εχει αφησει μαλακα, τι θα μου προτεινατε να ακουσω απο αυτους και με ποια σειρα? (μετα-reunion albums εννοειται πως θελουμε)

Γιατί μόνο μετά-reunion; :-s

Δεν σε ενδιαφέρει να ακούσεις τα φοβερά πρώτα στούντιο άλμπουμς (oμώνυμο πρώτο, Idlewild South) που οδήγησαν στο Fillmore East;

Διάβασε αυτό το θρεντ από την αρχή, μικρό είναι, θα βρεις πολλές προτάσεις Πάνο! 8)

Ναι το μετα-reunion το εβαλα εννοωντας “reunion albums included” :)…ξαναλεω δεν εχω ακουσει νοτα περα απο το Filmore…προς το παρον θα τσεκαρω τα δυο πρωτα και το Hittin’ The Note που ολοι λενε οτι γαμαει και μετα βλεπουμε!!! :slight_smile:

Και το τρίτο φυσικά.Eat a Peach.:wink:
Και το Brothers and Sisters.

Το ΗΤΝ είναι για μένα από τις καλύτερες κυκλοφορίες της ιστορίας τους και σίγουρα ένας από τους κορυφαίους δίσκους της περασμένης δεκαετίας συνολικά!

@ Mule ή όποιον άλλον γνωρίζει.
Έχει παίξει ποτέ ο Bobby Caldwell(Johnny Winter,Captain Beyond,Armageddon) ντραμς στους Allman Brothers???

Κορυστά στο Fillmore East. Όχι drums. Οι drummers των Allmans ήταν πάντα ο Butch Trucks και ο Jaimoe με εξαίρεση δυο χρόνια που ο Jaimoe είχε αποχωρήσει και τον είχε αντικαταστήσει ο Frankie Toler (ο οποίος πέθανε πρόσφατα).

Διάβαζα πως είχε παίξει βασικά στους Allman, αλλά πολύ αργότερα από το Fillmore,βέβαια η πηγή ήταν το allmusic που δεν το εμπιστεύομαι πολύ σε κάτι τέτοιες πληροφορίες…:-k

qft 8)

Σχετικά με την περίοδο που είχε αναλάβει τα ντραμς ο Frakie Toler που γράφει ο Παντελής:
Aυτές τις μέρες από ένα αφιέρωμα στην ιστορική εκπομπή της Αμερικάνικης τηλεόρασης Saturday Night Live είδα αυτό το βίντεο που δείχνει εκείνη την σύνθεση να εμφανίζεται στην εκπομπή (άρα μιλάμε για '80-'82)

41 χρόνια λέει από τον θάνατο του Duane Allman.

Mαζι με Τζιμι,οι καλυτεροι.

Αθανατος

Δεν ξέρω γι’αυτό αλλά πολύ ψηλά.

40 χρόνια και από τον θάνατο του τεράστιου Berry Oakley. :frowning:

Δίπλα στο φιλαράκι του, Duanne Allman.

[SPOILER]
[/SPOILER]

Και κάποια σχόλια από τον Butch και για τους δύο.

Πολύ καλό ποστ Hopeto!

Τεράστιο κομμάτι του θρύλου των ABB ο Oakley, θυμάμαι μία περυσινή συνέντευκη του Betts στο Hittin’ the note που περιέγραφε πως ο Oakley έβαλε τους Allmans στην όλη φάση του να παίζουν σε τεράστιας διάρκειας χίππικα φεστιβάλ από τις πρώτες μέρες στη Jacksonville και πως αυτό συνεχίστηκε και μετά την μετακόμιση στο Macon.

Πολύ ωραία η ιστορία του Butch, όντως. Ευχαριστούμε hopeto :wink:!

To φετινό Beacon run έχει ξεκινήσει:

http://www.jambands.com/news/2013/03/02/the-allman-brothers-band-open-their-beacon-run-with-new-covers-and-originals