The Bassist's Thread

Tο συγκεκριμένο http://www.songsterr.com/a/wa/song?id=3708 bass tab για το chop suey! είναι σωστό?

ρε παίδες με τα κουρδίσματα τι παίζει? κάποιος μου είπε
πως αν κουρδίσω drop d παίζει να υπάρξει πρόβλημα με το μπάσο.

Απλά κουρδίζεις για drop D κανονικά και την E την κανεις D το μπάσο δεν παθαίνει τίποτα από το κούρδισμα :stuck_out_tongue:

έχει κανένας σωστή παρτιτούρα για το holiday green day? δεν υπάρχει πουθενά

Αυτί; :-s

Καλό θα σου κάνει και δεν είναι και κανα δύσκολο κομμάτι να πρέπει να το δεις από κάπου.

Άμα έχεις και καλά ακουστικά λογικά θα ακούγεται το μπάσο αν έχεις καλό αυτί.

Για τα κουρδίσματα εξαρτάται … άμα έχεις κανα καυσόξυλο ίσως έχεις πρόβλημα, αλλιώς για παράδειγμα εγώ στο πρώτο Ibanez που είχα, του’χα αλλάξει τα φώτα, τι drop A, τι 2 τόνους όλο κάτω, δεν είχε πρόβλημα, πέρα απ’το προφανές, που είναι ο ήχος που έβγαζε επειδή ήταν πολύ χαλαρές οι χορδές. Γι’αυτό το θέμα θέλει σετάρισμα.

παίδες…βοήθεια!
πήγα χθες με έναν φίλο μου να πάρει καινούρια κιθάρα
και πήγα και εγώ να δοκιμάσω κάνα μπάσο από απορία και μόνο
να δω πόσο καυσόξυλο είναι το δικό μου. (Ibanez GSR190)
όταν μπήκαμε ανεβήκαμε πάνω στα όργανα και με το που το είδα
πραγματικά το ερωτεύτηκα.
Το έπιασα, περίπου στα ίδια κιλά με το δικό μου, είχαμε μία
πνευματική επικοινωνία για 2 λεπτά μέχρι να φέρει η κοπέλα το καλώδιο να το δοκιμάσω.
με το που μπήκε στην πρίζα και έπεσε η πρώτη νότα
απλά μπήκα σε οργασμό.
Ήταν το παρακάτω μπάσο
http://www.gear4music.com/Guitar-and-Bass/Vintage-EST96-Active-Bass-Guitar-Natural/2K8

Και πραγματικά ήταν ανάμεσα σε ένα Warwick Infinity SN 4
και ένα ibanez των 1000? (τα δοκίμασα και τα 2)
και πραγματικά μου φάνηκε ότι το vintage τους την έμπαινε άνετα
και για τα λεφτά του…(250? στο net 338? στο μαγαζί…)

Και έρχομαι εγώ να ρωτήσω, έχετε ακουστά την μάρκα αυτήν?
Κάτι μου χτυπάει ότι παίζει θυγατρική της Music Man (ολόιδιο το μπάσο με stingray)

Και να μου προτείνεται ένα μπάσο μέχρι 500? που να ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ το fucken slap.

Αυτά…(L)(L)(L)

Βασικα δεν πρεπει να ειναι θυγατρικη,πρεπει απλα να κλεψανε το σχημα οπως εκανε και η warwick(corvete) με τη spector.

θυγατρική ή μη…
τα κόντραρε και τα 2…:stuck_out_tongue:

Ευχαριστώ για το tip εφτιαξά δικιά μου ταμπλατούρα για το κομμάτι και ακούγεται καλύτερα από τις προχειρότητες πού κυκλοφορούν :slight_smile:

Μιας και η Wretch κοπροσκυλιάζει, θέλω γνώμη για τον εξής συνδυασμό:

http://guitare.playback-europe.com/cort-evl-z4b_bks-52011.html
+
http://guitare.playback-europe.com/zoom-b2_1u-10207.html

Το πεταλάκι θα εκτελεί κυρίως χρέη προενισχυτή.

Βασικα και τα 2 καλα ειναι αλλαα το μπασο μου φαινεται πολυ βαρυ κατι που θα ειναι προβλημα αμα χρειαστει να παιξεις live η ορθιος.

Το συγκεκριμενο μπάσο το έχω. Εκτός απο το βάρος του νομίζω εχει πρόβλημα και στη μπαταρία αφού την τρώει σε 3μήνες .

Ευχαριστώ, αρχικά.

Είχα πάει στο Λογοθέτη πέρσι να το τσεκάρω και νταξ, δε θυμάμαι να ήταν ασήκωτο :stuck_out_tongue:

Αυτό με την μπαταρία δεν το είχα υπόψιν, αλλά μία εννιάβολτη το τρίμηνο δεν είναι και εκτός budget…

Άλλα σχόλια, ιδίως εσύ ο αποπάνως που το έχεις κιόλας;:slight_smile:

Παντως για το βαρος ειναι πραγματικα βαρυ αμα δεν παιξεις ορθιος δεν το καταλαβαινεις.Εχω ενα ολοιδιο yamaha μονη διαφορα οτι εχει και ενα pickguard.Αμα σ’σεραει πολυ παρε αυτο,μπορεις να κανεις και βαρη χωριςγυμναστηρια και μλκιες :stuck_out_tongue:

Το πόσο βαρύ είναι εξαρτάται από το ξύλο του. Το άτιμο το maple μου έχει βγάλει την ψυχή. Και καλά στα live, στις 3ωρες και 4ωρες πρόβες είναι ικανό να μου γονατίσει τη μέση.

Το βάρος δεν είναι πρόβλημα άμα πάρεις καλή ζώνη εγώ έχω μία δερμάτινη με μαξιλαράκι και δεν νιώθω μία την χρησιμοποιούν όλοι οι μπασίστες στα σκυλάδικα που παίζουν 4 ώρες :lol::lol::lol:
Αλλά και η γυμναστική ισχύει τόσο καιρό που τρέχω στο στουντιο με το μπάσο στην πλάτη έχω χάσει κιλά χαχαχ

Εκτός από τον Λογοθετη είχα πάει και αλλού και έψαξα. Αλλά αυτό που με κέρδισε ήταν σχέση ήχου και τιμής και EMG επισης που το καταλαβα αμέσως μετά το παίξιμο του μπάσου.:slight_smile:

Kι εγώ έχω μαξιλαράκι στη δική μου, αλλά δεν μπορεί να κόψει βάρος.

+1000 για την τελευταία πρόταση! :smiley:

Καλά, ο Λογοθέτης το έχει 620 στο site του. Τη στιγμή που στο νετ είναι στα 300… #-o

Πάντως κι εμένα μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις (γουστάρω πολύ και εμφάνιση :p) όταν τό χα δοκιμάσει και σ’ αυτές τις τιμές δε νομίζω πως μπορώ να βρω κάτι πολύ καλύτερο… Απλά είπα μήπως έχει κάποιο καραμπινάτο (sic) μειονέκτημα που δεν είχα εντοπίσει.

O Λογοθετης κλέβει με τις ώρες του. Εγω το πήρα πέρσυ με την ίδια τιμή με thomann και ήταν στα 420.
Παντως είμαι ικανοποιημένος και απο κόντα επίσης είναι πιο όμορφο.