The Bassist's Thread

Εχω ακουσει καλα λογια για το συγκεκριμενο. Ο θειος μου ειναι επαγγελματιας και τωρα που ψαχνομαι για καινουργιο μπασακι, αυτο μου προτεινε. Ειναι και πολυ καλη μαρκα τα Cort. Ειδικα σε αυτα τα λεφτα, τα μπασα της Cort ειναι αρκετα καλυτερα απο τα περισσοτερα των πιο μεγαλων ονοματων (Yamaha, Ibanez κλπ.). Οχι δεν κανω διαφημιση παιδια, μη με δειρετε :oops:

Κι εγω μαλλον αυτο θα παρω αν και ζαχαρωνω και αυτο http://www.thomann.de/gb/ibanez_sr705tk.htm αλλα ειναι κομματακι πιο ακριβο :stuck_out_tongue:

Και εγω εχω μαξιλαρακι στη ζωνη αλλα παλι το ιδιο μου φαινεται.

Για τον λογοθετη:Ολοι στην ελλαδα κλεβουν,ο νακας το ειχε 360 ευρω στο σαιτ και μου το πουλαγε 408.

Alucard σε αυτην την τιμη θα σου προτεινα ενα warwick η ενα spector.

Αυτη η τρουπα πανω απο τους μαγνητες σε τι οφελει? :lol:

Αν λες αυτο το καφε πραμα, δεν νομιζω οτι ειναι τρυπα, γιατι σε αλλες φωτο του μπασου δεν υπαρχει. Για παραδειγμα εδω http://www.guitarrez.com/newpics/ibzsr705bmcu.jpg

Οποτε υποθετω οτι ή ειναι ενα κομματι πλαστικο ή ξυλο που εχουν σφηνωσει εκει μεσα σε αυτη τη φωτο, ή ειναι οντως τρυπα αλλα μοντιφα των τυπων του Thomman :?
Εν παση περιπτωσει, δεν εχω ιδεα τι ειναι ή τι κανει, αλλα δεν ειναι μερος του μπασου.

Παίδες εδώ και 9 μήνες το μπάσο μου έχει το εξής πρόβλημα. Όταν βάζω το καλώδιο και συνδέω με ενισχυτή, πολλές φορές άμα κουνηθεί το καλώδιο, δε μεταφέρεται το σήμα στον ενισχυτή και ακούγεται σαν να είναι αποσυνδεδεμένο.
Βασικά όταν βάζω το καλώδιο στον ενισχυτή, το νιώθω ότι είναι σα να χει φαγωθεί το ξύλο από μέσα και το καλώδιο δεν είναι σταθερό. Έχω βάλει και άλλο καλώδιο (αχρησιμοποίητο) και πάλι το ίδιο γινόταν.

Αυτό φτιάχνεται άμα το πας για service? πόσα παίρνουν πάνω κάτω για μια τέτοια δουλειά? Το μπάσο είναι φθηνό (180 Ευρώ). Έχετε να μου προτείνετε μέρος?

Καλημέρα,
είμαι καινούριος στο φόρουμ και το βρίσκω πολύ χρήσιμο,μπράβο σας!
λοιπόν κάποιες ερωτήσεις τώρα…

πριν δυο χρόνια μου είχε έρθει η όρεξη να μάθω μπάσο και έτσι πήρα απο το thomman ένα harley benton μιας και ήταν φτηνό για αριστερόχειρο.
μετά όμως λόγω προβλημάτων δεν κατάφερα να το ακουμπήσω ούτε λίγο,
και ήρθε πάλι ο καιρός να ασχοληθώ.

κάποια στιγμή θα αναφερθώ σε δάσκαλο,αλλα για αρχή θα το κάνω μόνος μου.
πρέπει να πάρω ενισχυτή γιατι ο παλιός δεν λειτουργεί για τους δικούς του λόγους!
ένα κουρδιστίρι και φυσικά να μάθω νότες και λεπτομέρειες για το όργανο.

διάθεση υπάρχει το μόνο βέβαιο,
χρήματα για ενισχυτή είναι μέχρι 100 και άλλα 20-30 για κουρδιστίρι.(ένα site εγχώριο θα ήταν ότι καλύτερο)

νότες πως μπορώ να μάθω μόνος μου?

και γενικά λεπτομέρειες που θα μου φανούν χρήσιμες είναι ευπρόσδεκτες.

ευχαριστω!

ρε παιδια έχω ενα πρόβλημα με το μπάσο…ακούστε και αν μπορείτε βοηθήστε

Οι χορδές είναι πολυ μακρυά/ψηλά απο την ταστιέρα,τις χαμήλοσα απο το truss rod αλλα μετα απο λίγο ξαναανέβηκαν τι να κάνω???

Βιδωσε το truss rod :stuck_out_tongue:

τι ενοείς ακριβώς???

αφου τις κατεβασες απτο τρασ ροντ το βιδωσες ρε παιδιμ?γιατι αλλιως πως ανεβηκαν παλι μονες τους?

γαμω την τρέλα μου…δεν καταλαβαίνω.#-o#-o#-o
γυρισα το truss rod και κατέβηκαν και μετα δεν έκανα τιποτα αλλο στο truss rod απλα αρχισα να παίζω.Τι πρέπει να κάνω?αρρραραργγγ

Ξαναγυρνα το truss rod απο την αντιθετη κατευθυνση αυτη τη φορα ετσι ωστε να μην ανεβοκατεβαινουνοι χορδες σου.

κατα πόσο να το γυρίσω(γαμώω το αρχιδομπάσο μου…)?Μια πλήρη στροφή??

αγορασε καινουριο.
οχι ρε συ απλα πηγαινε
το σε ενα μαγαζι να στο σεταρει\ρυθμισει
θα σου πει εκει ο
μαστορας τι χρειαζεται

ρε γαμωτο το πρόβλημα είναι οτι απο την στιγμή που το πήρα δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου,όλο βλάβες ρε γαμώτο.Το παει να μου το σετάρουν 2-3 φορες μέσα σε 6 μήνες,έλεος,βαρέθηκα…

Τι μπασσο εχεις?

ibanez gsr 180

Ibanez και ειναι τοσο μπαζο??

δεν ξερω ρε γαμώτο τι να πω΄?Παντως μου χαλασε όλη την εικόνα για την συγκεκριμάνη μάρκα…

Εγω θα σου προτεινα να μζεψεις λεφτα και να παρει αλλο,γιατι εσυ κανει περισσοτερα σερβις παρα να παιζεις.