The best doom group

Ναι ρε φίλε ναι!!! Αναρωτιόμουν αν θα βρεθεί κανείς να συμφωνήσει μαζί μου!!! Σε πάω ρε!!!

NAI! :thumbup:

και μοςς και γιομπ που τους βαζουμε κυριοι;

Δηλαδή, αν δεν απαντούσε κανείς, θα νόμιζες ότι δε συμφωνεί κανείς μαζί σου; :expressionless:

Μα βρε αγόρι μου… δε χρειάζονται επιβεβαίωση τα αυτονόητα… δηλαδή… μιλάμε για δίσκο (και μάλιστα από τους “πιο” doom) των Cathedral. Των CATHEDRAL. Είναι δυνατό να μην είναι γκάβλα δίσκαρος; :dunno:

Εσύ αγορίνα έλα στο επόμενο ρόκιν πάρτι να με βρεις να σε κεράσω κανα καφάσι μπύρες! :smiley:

ΜΕΣΑ!!! χαχαχαχαχα :slight_smile:

YOB λοιπον !
Ωραιος ο Αλεκος.Μεγαλη μπαντα οι κυριοι.
Σε αυτο το thread ταιριαζουν και αυτοι απλα το poll ειναι
πιο κλασικο.

Oι Lamented Souls ειναι ιδιαζουσα περιπτωση (και γαματη).
Δεν εχουν/ειχαν την απηχηση/αντικτυπο των αλλων αλλα οσοι
τους εχουν ακουσει τους θεωρουν κορυφη.

εσυ ο απανου συμπληρωσε κανα πολ ε!

καλυτερο doom metal group:-s…καλα οι my dying bride που ευρισκονται ?μηπως εξιφανισθην ?μαλλον τους εφαγε η μαρμαγκα:( καλα για candlemass που αποτελουν τους προπατορες και γενητορες του ιδιωματος αυτου,απ’οτι παρατηρω ουτε λογος να γινεται[-X
το ελαχιστο στο οποιο δυναμαι να προβω ειναι να παραδωσω απο μια ψηφο στα 2 αυτα μεγαθηρια !

Είσαι λατρεία!

λωλ!.

αρε μπαγασα ignorant pig το επιχειρημα που εθεσες με εχει αποστομωσει πληρως ! εσυγκλονισθην ταμαλλα ! αντε και εις αλλα με υγεια :lol:

θα μπορούσα να διευρύνω πολύ τον όρο doom και να πάω μέχρι και σε “καμένο” ψυχεδελικό sludge αλλά θα περιοριστώ στις επιλογές του poll.
cathedral γιατί δεν έχουν βγάλει κακό δίσκο αλλά και γιατί στηρίζω lee dorrian λόγω της αγαπημένης rise above.

Ε νομίζω οι επιλογές του πολλ είναι πιο παραδοσιακό ντουμ κάτι που δεν πιστεύω ότι είναι οι μπραϊντ. Ωραία μπάντα παρόλα αυτά αλλά δεν θα κάνω και τούμπες. Τώρα για τους καντλμας, κακώς πιστεύω λείπουν, αλλά από την άλλη αν έμπαιναν θα γινόταν λίγο άνισο το πολλ καθώς τους ξέρουν οι πάντες και θα έβγαιναν πρώτοι με διαφορά. Εδώ οι καθιντραλ που είναι λίγο πιο μεηνστρημ από τους υπόλοιπους και κοίτα πόσο μπροστά είναι.

Ναι, οκ αλλά νυσάφι πιά. Μια ζωή στο απυρόβλητο οι Candlemass κι ο φλωρο-ποζερό-μπασίστας τους. Το λεπόν:

1. Pentagram
2. Pagan Altar
3. Trouble
4. Lamented Souls
5. Άγιος Βίτος
6. Αιδεσιμότατος Μπιζάριος
7. Cathedral
8. Κόμης Κόραξ

και για το τέλος 2 καινούργιες:
9. Witchcraft
10. Black Pyramid

να βαζαμε και πειραγμενο ντροουν ντουμ; *βλεπε σανν ο))) και λοιποι μουρλοι;:slight_smile:

Όχι

δεν βλεπω τη φωτο!:-k

Αν και είμαι νιούφις στο ντουμ, ψηφίζω Pentagram γιατί τις τελευταίες 2 βδομάδες τους έχω λιώσει όσο δεν πάει.
Από κοντά οι Cathedral.
Με τους υπόλοιπους δεν έχω πολυασχοληθεί ακόμα. Σιγά-σιγά…

η αλήθεια είναι πως τώρα αρχίζω κ την ψάχνω με το Doom , και το συγκρότημα που ψήφισα είναι οι Trouble λόγω των διπλων κιθαριστικών lead (κάτι που με κέρδισε από την πρώτη στιγμή που τους άκουσα) . βέβαια δίνω αμέριστο respect σε St. Vitus & Pentagram .

προτείνω σε όλους τους doom-άδες εκεί έξω να ψάξουν και να ακούσουν τους NWOBHM-άδες Witchfinder General . παίζουν κυρίως heavy metal αλλά έχουν πολλά doom στοιχεία . ακούστε τα 2 πρώτα τους full-length .

smell ya ! 8)


[SIZE=1]Photo by bleedin history[/SIZE]

Mε χαρακτηριστική άνεση η κορυφαία μπάντα στον κόσμο αυτό τον καιρό.

Δεμένοι, power trio, βασανιστικά αργοί, κιθάρες με ένα όγκο νααααα, σάπιοι, εσωστρεφείς με την καλή έννοια, τρομερά φωνητικά χωρίς να κλαίνε τη μοίρρα τους, σε κάθε κοπάνημα τρίζει όλος ο περίγυρος. Μερικές φράσεις που ίσα που περιγράφουν το ένα δέκατο από τον οδοστρωτηρα που λέγεται YOB.