The best doom group

[quote=“The_Arcade”]

Hr8e h wra na symfwnhsoume k se kati…
Na pros8esw kai tous koryfaious Saint Vitus.[/quote]

Δεν τρέχει και τίποτα που διαφωνούμε… Λόγω διαφορετικής ηλικίας προφανώς τυχαίνει να έχουμε διαφορετικά ακούσματα, όπως είπε και ο ειδικός μουσικός διαμεσολαβητής montecristo… Εγώ είμαι 30something κι εσύ προφανώς 20something…

K de mou les, apo pou to symperanes?

K de mou les, apo pou to symperanes?[/quote]

Από τ’ ακούσματα σου…

Esy, sta 20something sou akouges punk kai meta to gyrises teleiws dhladh?

Esy, sta 20something sou akouges punk kai meta to gyrises teleiws dhladh?[/quote]

Δεν κατάλαβες τι θέλω να πω… Εννοώ ότι λογικό είναι εγώ που είμαι 30something να γουστάρω τη μουσική που μεσουρανούσε την εποχή της εφηβείας μου, δηλαδή hard rock - heavy metal, epic, progg, power, thrash… Λογικό είναι οι 20something να γουστάρουν περισσότερο τη μουσική των 90’s που ήταν περισσότερο επιρεασμένη από το punk…

Swsto, alla ti se kanei na pisteyei oti egw den akouga (prin kairo vevaia) metal kai genikotera hard rock? Apla, den ginetai synexeia ta idia kai ta idia, Kapoia stigmh ta variesai. Kai oso psaxneis perissotera eidh, toso pio poly mikrainei sta matia sou to metal (toulaxiston se mena esti synevh). Xwris fysika na 8elw na miwsw thn a3ia tou (opws se ola ta eidh mousikhs, etsi k se ayto yparxoun kai foveres k a8lies bandes).

Ektos, fysika, an eisai kollhmenos…

Είναι λάθος να μένεις κολλημένος… Όπως λάθος είναι γνωρίζοντας κάτι καινούργιο να απαξιώνεις τα παλιά… Απλά υπάρχουν αγαπημένα πράγματα και λιγότερο αγαπημένα…

Telika oso pas, mou ginesai pio sympa8hs. Bebaia, ta aytonohta les, alla kapoioi (vlaxo)metallades oute kan ayta den paradexontai.

An den eixes k ekeino to SPIRIT OF THE UNDERDOG… :slight_smile:

Telika oso pas, mou ginesai pio sympa8hs. Bebaia, ta aytonohta les, alla kapoioi (vlaxo)metallades oute kan ayta den paradexontai.

An den eixes k ekeino to SPIRIT OF THE UNDERDOG… :)[/quote]

Αν την ψάξεις λίγο περισσότερο θα σ’ αρέσει κι εσένα αυτό το SPIRIT OF THE UNDERDOG…

Mhn thn anoi3oume kalytera ayth thn kouventa…

Mhn thn anoi3oume kalytera ayth thn kouventa…[/quote]

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Cathedral από αυτά που είναι στο poll γιατί ουσιαστικά ανέστησαν το είδος στα 90s.To carnival bizzare είναι δίσκος μνημείο.Γενικώς θα έλεγα οι μέγιστοι Candlemass.Tα 2 πρώτα τους πρέπει να διδάσκονται σε doom φροντιστήρια…

Γενικά δεν μου αρέσει το είδος, με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις. Αυτές οι εξαιρέσεις είναι κάποια τραγούδια από Candlemass & Cathedral και το Manic Frustration των Trouble! :wink:

ξεθαβω ,για πειτε οι νεοι

Saint Vitus απλά.Μετά ακολουθούν οι Cathedral αν και εγώ δεν θα τους έβαζα στο συγκεκριμένο πολλ, μιας και ο ήχος τους είναι διαφορετικός από τις υπόλοιπες.(και όντας πιτσιρικάς δεν τους έχω δει ακόμα και καίγομαι). Καμιά μπάντα όμως δεν με έχει κάνει να νιώσω όπως ο Άγιος Βίτος μέχρι τώρα,και χωρίς δεύτερη σκέψη πήραν την ψήφο μου.

Όσοι ήταν στο ΑΝ, ίσως ξέρουν κάτι παραπάνω!!:D:D

CATHEDRAL:):!:

Αν και η αδυναμία μου παραμένουν οι Saint Vitus, αφού ήταν οι πρώτοι που με έμπασαν στο πραγματικό doom (με το Mournful Cries), ψηφίζω Pentagram γιατί :
[ul]
[li]ήταν η πρώτη doom μπάντα ever (έτσι απλά)
[/li][li]o Bobby Liebling είναι φωνάρα και cult μορφή
[/li][li]Victor Griffin, μια από τις πιο βαριές κιθάρες του σύμπαντος (βλ. και Place Of Skulls)
[/li][li]Hasselvader στα drums και Sweney στο μπάσο = rhythm section γρανίτης
[/li][li]τα τρία πρώτα albums (και όχι μόνο) είναι τα ευαγγέλια του doom
[/li][li]τους έχετε κλάσει στο poll
[/li][/ul]

…και μην ακούω παπαριές περί Candlemass. Καλά έκανε ο τύπος που ξεκίνησε το thread και δεν τους συμπεριέλαβε. Μιλάμε για καθαρό doom! Για Κάντλεμας τη χάρη!

cathedral και από εδώ, αλλά έλεος ρε παιδιά, ΟΧΙ DOOM ΟΙ CANDLEMASS??? #-o
θα τρελαθούμε…
στην τελική ας γίνει πιο σαφές το thread γράφοντας the best “traditional” doom group, να τελειώνει η υπόθεση…:anyone:

Ασχολίαστες οι ενστάσεις περί Candlemass πραγματικά!
Στο θέμα:
Μπαντάρες όλες, τώρα από την ελλειπή λίστα που άνετα θα μπαίνανε άλλες τόσες μπάντες, οι Τrouble είναι μακράν οι αγαπημένοι μου… Και θα κοιμηθώ με τους ήχους του The Skull απόψε μουχαχαα8)

απ’το πολλ εύκολα: