The best doom group

Μονο 4 ατομα (μαζι με εμενα) ψηφισαν Pentagram? :?

Καταρχάς θα διαφωνήσω πως οι Pentagram ήταν η πρώτη Doom μπάντα. Από την πρώτη εποχή τους το χαρακτηριστικότερο “doom” τραγούδι τους είναι το When The Screams Come. Τα υπόλοιπα τραγούδια αυτής τους της εποχής δεν ήταν αμιγώς doom. Επίσης το γεγονός ότι οι Black Sabbath προυήρχαν και επηρέασαν τους Pentagram όπως επίσης και το γεγονός ότι είχαν τραγούδια όπως τα “Black Sabbath”,“Electric Funeral”,“Iron Man”, που ΚΑΙ θεματολογία doom είχαν αλλά και “αργή” μουσική (Αυτός είναι ο ορισμός του Doom…Γιατί ένα αργό τραγούδι δεν είναι απαραίτητα και doom - για μένα τουλάχιστον.) τους καθιστά το πρώτο DOOM συγκρότημα!
Βεβαίως στα 80’s οι Pentagram με τον Victor Griffin (εννοείται Sabbath Maniac) γίνανε εμφανώς πιο doom και κυκλοφορήσανε φοβερά άλμπουμς. Αλλά και πάλι επίσημη κυκλοφορία είχαν το 85. Τους είχαν προλάβει Trouble και Saint Vitus. Ναι, το υλικό των Pentagram (που ήταν αμιγώς doom) ίσως να υπήρχε από το 81-82. Το ίδιο όμως μπορεί να συνέβαινε και για τους Trouble.
Το θέμα είναι ένα : οι Pentagram ΔΕΝ είναι η πρώτη Doom μπάντα.

Τώρα διαφωνώ και σε αυτά που λες για τους Candlemass, αλλά ντάξει στα πανε κι άλλοι.

Ωραία! Ίσως να ήμουν λιγάκι απόλυτος στο προηγούμενο post μου, αλλά μου άρεσε που προκάλεσα έντονες αντιδράσεις! Έτσι, να ανάψουν λίγο τα αίματα! :stuck_out_tongue:
Καταρχάς, οι Black Sabbath είναι η #1 μπάντα για μένα. Αυτοί όμως ξεκίνησαν το metal σαν μουσικό είδος. Ήταν η αρχή, η ρίζα του “κακού”. Μπορεί η μουσική τους να χαρακτηρίστηκε ως doom, αλλά αυτό έγινε πολύ αργότερα όταν άρχισαν να διαμορφώνονται τα παρακλάδια και να μπαίνουν ταμπέλες. Τότε υπήρχε μόνο το metal /heavy metal/ βαριά μουσική/ πείτε το όπως θέλετε. Κατ’αυτή την έννοια τους άφησα απ’έξω. Btw, άλλοι λένε πως η πρώτη heavy μπάντα ήταν οι Blue Cheer…
Η πρώτη μπάντα που προσπάθησε να επεκτείνει τον βαρύ ήχο των Sabbath και να ασχοληθεί αποκλειστικά με αυτόν ήταν οι Pentagram. Ιδρύθηκαν το '71 και κυκλοφόρησαν το πρώτο τους single το '72! Μην κοιτάς που το πρώτο album βγήκε το '85. Η μπάντα ήταν ενεργή στο χώρο του underground πολύ πριν δημιουργηθούν οι Saint Vitus και οι Trouble το 1979. Ρίξε μια ματιά και στο πολύ απολαυστικό documentary “Such Hawks Such Hounds”.
Μπορεί τα albums τους να άργησαν να κυκλοφορήσουν, αλλά το υλικό τους υπήρχε πολύ πιο πριν και το δούλευαν / παίζανε σε συναυλίες σχεδόν μια δεκαετία πριν. Για παράδειγμα, το “When The Screams Come” που αναφέρεις πρωτοκυκλοφόρησε σε single το '74.
Τώρα όσο για τους Candlemass, αυτά που είπα ήταν μεταξύ σοβαρού και αστείου. Είναι μεγάλη μπάντα και τη σέβομαι, απλά μου τη σπάει λίγο που στην Ελλάδα όλοι έχουν συνδέσει το doom με τους Candlemass για κάποιο λόγο και μπάντες όπως οι Pentagram και οι Saint Vitus είναι λιγότερο γνωστές. Όπως π.χ. συμβαίνει με το prog και τους Dream Theater…
Πιο doom δίσκος τους για μένα είναι το Epicus με τον Längqvist στα φωνητικά (μεγάλη αδυναμία). Αλλά ακόμη και αυτός έχει epic στοιχεία (το λέει και ο τίτλος άλλωστε…). Μετά, με τον Messiah και το ‘οπερετικό’ του στυλ , άλλαξε το ύφος και χάθηκε πολύ από τη dark-ίλα του ντεμπούτου (ΙΜΗΟ).
Το ίδιο συμβαίνει και με τους Trouble και τα ιδιαίτερα,high-pitched φωνητικά του Wagner. Τι συναυλιάρα ήταν αυτή το '07 στο Gagarin…
Απλά για μένα πιο αντιπροσωπευτικά φωνητικά για doom είναι των Liebling, Wino, Dorrian κ.λ.π.
Όμως όλα αυτά είναι καθαρά βάση γούστων. Ο καθένας έχει τη δική του άποψη και αυτό είναι που κάνει αυτές τις συζητήσεις ενδιαφέρουσες.
Πάντως, να πω επίσης πως το θέμα με όλα τα polls δεν είναι να ρίχνουμε μόνο μια ψήφο στο έτσι. Καλό είναι να πέφτουν ιδέες στο τραπέζι για να γίνεται κουβέντα. Μην βαριέστε να γράφετε… 8)

[SIZE=“3”][FONT=“Times New Roman”]Doom Or Be DOOMED Guys !!![/FONT][/SIZE]

Κόμης Κόραξ…

Αυτό που ήθελα να πω πριν είναι ότι οι Pentagram από το 1971-1980 (χωρίς να συμπεριλαμβάνονται μέσα και οι Bedemon) είχαν ένα μόνο αμιγώς doom τραγούδι και αυτό ήταν το “when the screams come”. Στα περισσότερα η θεματολογία τους μιλούσε για θανάτους και διάφορα προβλήματα, αλλά μουσικά δε μπορώ να παραδεχτώ πως ήταν πιο “doom” από τα προαναφερθέντα τραγούδια των Sabbath!

ένταξη για μένα χαλαρά η saint vitus… τους count raven δεν βλέπω όμως…
ουτε τους revelation… σε λίγο θα θυμηθώ κιάλα…

ειμαι μεταξυ σειντ βαιτους και πενταγκραμ! μαλλον σειντ βαιτους! οταν σε 325234635 χρονια βγαλουν καινουργιο δισκο ι πενταγκραμ το ξανασυζηταμε!:stuck_out_tongue:

Χαζούλι και ελλειπέστατο το πολλ, αλλά το θρεντ είναι μια πολύ καλή ευκαιρία/δικαιολογία να φτιάξουμε μια ντουμο-λίστα. 8)

  1. Trouble
  2. Candlemass
  3. Pentagram
  4. Cathedral
  5. The Obsessed
  6. St. Vitus
  7. Lamented Souls
  8. Count Raven
  9. Reverend Bizarre
  10. Warning
  11. (bonus) Confessor

βασικα και γω αυτο ηθελα να πω, κλειδωστε αυτο εδω, να φτιαξουμε καινουργιο η συμπληρωστε το πολ γιατι κριμα ειναι

Ετοιμαζόμουν να κάνω επικό ποστ για το πόσο γκάβλα δίσκαρος είναι το Endtyme και γιατί εξαιτίας του ψηφίζω Cathedral, αλλά τώρα που πετάχτηκε η ιδέα για λίστα θα κάνω κι εγώ την δικιά μου.

  1. Electric Wizard
  2. Cathedral
  3. Reverend Bizarre
  4. Pentagram
  5. Saint Vitus
  6. Candlemass
  7. Witchcraft
  8. Trouble
  9. Goatsnake

Δεν υπολόγισα βέβαια τους πατέρες Sabbath, γιατί είναι πολύ πιο πάνω από τον χαρακτηρισμό doom και γιατί προφανώς θα έμπαιναν πρώτοι στην λίστα οπότε θα καταντούσα γραφικός.
Εντάξει, μερικοί ίσως πουν ότι οι Wizard είναι stoner metal, μαστούρα metal ή κι εγώ δεν ξέρω τι, το ίδιο και για τους Goatsnake ή ότι οι Witchcraft ψυχεδελο-ροκίζουν επικίνδυνα, αλλά ο καθένας μπορεί να αντιλαμβάνεται αλλιώς τα πράγματα.

Ω ναι ! Ω ναι ! Μεγιστος,τεραστιος,ανυπερβλητος δισκος !
Μεχρι και το artwork γαμαει.

Ναι ρε φίλε ναι!!! Αναρωτιόμουν αν θα βρεθεί κανείς να συμφωνήσει μαζί μου!!! Σε πάω ρε!!!

NAI! :thumbup:

και μοςς και γιομπ που τους βαζουμε κυριοι;

Δηλαδή, αν δεν απαντούσε κανείς, θα νόμιζες ότι δε συμφωνεί κανείς μαζί σου; :expressionless:

Μα βρε αγόρι μου… δε χρειάζονται επιβεβαίωση τα αυτονόητα… δηλαδή… μιλάμε για δίσκο (και μάλιστα από τους “πιο” doom) των Cathedral. Των CATHEDRAL. Είναι δυνατό να μην είναι γκάβλα δίσκαρος; :dunno:

Εσύ αγορίνα έλα στο επόμενο ρόκιν πάρτι να με βρεις να σε κεράσω κανα καφάσι μπύρες! :smiley:

ΜΕΣΑ!!! χαχαχαχαχα :slight_smile:

YOB λοιπον !
Ωραιος ο Αλεκος.Μεγαλη μπαντα οι κυριοι.
Σε αυτο το thread ταιριαζουν και αυτοι απλα το poll ειναι
πιο κλασικο.

Oι Lamented Souls ειναι ιδιαζουσα περιπτωση (και γαματη).
Δεν εχουν/ειχαν την απηχηση/αντικτυπο των αλλων αλλα οσοι
τους εχουν ακουσει τους θεωρουν κορυφη.

εσυ ο απανου συμπληρωσε κανα πολ ε!

καλυτερο doom metal group:-s…καλα οι my dying bride που ευρισκονται ?μηπως εξιφανισθην ?μαλλον τους εφαγε η μαρμαγκα:( καλα για candlemass που αποτελουν τους προπατορες και γενητορες του ιδιωματος αυτου,απ’οτι παρατηρω ουτε λογος να γινεται[-X
το ελαχιστο στο οποιο δυναμαι να προβω ειναι να παραδωσω απο μια ψηφο στα 2 αυτα μεγαθηρια !

Είσαι λατρεία!