The Ultimate Grindcore Thread

Στα δικά μου αυτιά βγάζει αρκετή Ντεθίλα για να λέγετε Grindcore. Καλά βαράνε πάντως. Και ναι βρωμάνε πως είναι αμερικανοί.

Σήμερα είμαστε σε Καναδά μεριά. Τυχαία βέβαια αλλά να προτείνω αυτά που άκουσα τελευταία.

Grindcore χωρίς split…δε γίνεται.

[B]Grotesque Organ Defilement split with Archagathus[/B] εδώ το ακούτε ολόκληρο.

[U]http://primevalsounds.bandcamp.com/album/ps001-g-o-d-archagathus-split-7[/U]

Με τους [B]Grotesque Organ Defilement[/B] και [B]Archagathus[/B] από Καναδά. Έμεινα με στόμα ανοιχτό μόλις άκουσα την Grotesque μεριά να πω την αλήθεια. Φυσικά οι Archagathus μου αρέσουν περισσότερο. Έχω ακούσει παραπάνω κιόλας. Οι Grotesque εξάλλου εκτός από 2 split και ένα demo δεν έχουν ακόμη κάτι άλλο. Αναμένω.

Θα αναφερθώ στο [B]Canadian Horse[/B] των [B]Archagathus[/B]

Και ναι ο δίσκος είναι τόσο μπροστά όσο το εξώφυλλο. :stuck_out_tongue:
Του 2011 και δεν έχει καμία σχέση με την εποχή του. Νομίζεις ότι κάτι τόσο καλό έχει καμιά δεκαετία που βγήκε. Τελείως mind crusher ο δίσκος. Κοπάνημα και χορός φυσικά.
Να πω επίσης ότι χαρακτηρίζονται ως mincecore αυτοί όπως και οι [B]Agathocles[/B] για παράδειγμα που πρώτοι εισήγαγαν αυτόν τον χαρακτηρισμό για τη μουσική τους. Δηλώνουν δηλαδή με τον όρο αυτό ότι ο ήχος τους ουσιαστικά θυμίζει το παλιό old school grindcore των 80’s, όπου η παραγωγή ήταν ωμή, και οι στίχοι τους αφορούν άμεσα κοινωνικοπολιτικά δρώμενα.

Split [B]Massgrave[/B] και [B]P.L.F[/B] (αναφέρθηκα προχθές στους Αμερικάνους). Toυ 2007.

Οι Massgrave είναι πιο crust να πω την αλήθεια αλλά για το καλό των split τους έβαλα εδώ.
Το ακούτε και ολόκληρο εδώ [U]Massgrave + P.L.F. - Split[/U]

Προτιμώ τη μεριά των Massgrave εδώ!Ωραίο split επίσης. In grind we crust :wink:

Τέλος, πάρτε μια καλύτερη γεύση των [B]Massgrave [/B] από τη split-άρα με [B]Stormcrow[/B] του 2008 που νομίζω οι δεύτεροι σας είναι πιο γνωστοί με το Full του 2005 [B]Enslaved in Darkness[/B]. Αν δεν σας είναι να το τσεκάρετε. Αμερικάνοι οι Stormcrow.

Το ακούτε τώρα εδώ : [U]MASS GRAVE_STORMCROW [FULL SPLIT][/U]

Πολύ καλά τραγούδια από Massgrave. Ποικιλία, κοπάνημα συνεχόμενο. Η Massgrave μεριά κρατάει 12 λεπτά ενώ η Stormcrow 18 με 3 κομμάτια. Και αυτό είναι το περίεργο με αυτή τη μπάντα. Χαρακτηρίζεται ως death/grind αλλά έχει πολύ μεγάλα κομμάτια. Πάντως το split με [B]Coffins[/B] το ευχαριστήθηκα. Ενώ είναι αργοί ανά διαστήματα, έχουν αρκετά ξεσπάσματα. Διαφορετική προσέγγιση από τη μπάντα χωρίς να με χαλάει καθόλου. Αντιθέτως, το split θα το χαρακτήριζα πάρα πολύ καλό.

Το ξέρω ότι γίνεται λίγο χαμός στο topic, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ και να μην post-άρω το “Repugnant perturbation excursion” EP των (Αυστραλών) [B]Maximum Perversion[/B]. Μην τρομάζετε με το όνομα, δεν είναι εντελώς καμμένη φάση, βασικά είναι ό,τι πρέπει για αρρωστάκια που νοσταλγούν Carcass και Impetigo. Δηλαδή σιχασιάρικα φωνητικά, πολύ mid-tempo και γενικά κολλητικά ρυθμικά, κάποιες μελωδικές/rock ‘n’ roll σφήνες, θα αρέσουν στάνταρ στους fans. Τα τραγούδια ακούγονται πολύ άνετα και τα μαθαίνεις κιόλας.

Α, δεν είναι τίποτα καινούριο, του 2001 είναι.

Χμ, δεν με έπεισαν τόσο. Anyway! Θα ακούσω πάντως το EP.
Καλά κάνεις και ποστάρεις, τι χαμός γίνεται στο τοπικ?? Τα death/grind καλύτερα είναι :stuck_out_tongue:

Πάντως αν θέλεις καλή Carcass-ίλα θα σου προτείνω The County Medical Examiners και τους παλιούς Τσέχους κλώνους Pathologist.

Θα τους τσεκάρω, δεν τους ξέρω.

Το νέο Nails πώς σας φάνηκε;

Γαμάει ό,τι κινείται.

Ή και όχι. Βασικά έτσι κ’ έτσι

Φίλοι μου grinders εδώ οι Πολωνοί [B]Squash Bowels[/B] μας ετοίμασαν μεγάλη σφαλιάρα για το 2013. Εγώ την έφαγα, η σειρά σας τώρα. Ακούστε το, χθες!!

P.S Καμία σχέση με goregrind στο metal archives. Συμβαίνουν καμιά φορά αυτά.

[B]Full Of Hell - Rudiments Of Mutilation (2013)[/B]

Grind, sludge, noise και crust γίνονται ένας γαμάτος, ισοπεδωτικός και γεμάτος μίσος, αχταρμάς που έχει το ξύλο του αλλά κρύβει και εγκαφαλικότητα. Πολύ δυνατό.

Παίζει και κατεβαίνει πληρώνοντας όσο θέλει ο καθένας από εδώ: http://a389recordings.bandcamp.com/album/a389-127-full-of-hell-rudiments-of-mutilation-12-cd

και νέο εφτάρι από progress of inhumanity[B] http://progressofinhumanity.bandcamp.com/album/economy-extortion[/B]

Tρελό σφηνάκι κι αυτό! 8)

πάλι βγάλαν υλικό τούτοι. πότε προλαβαίνει ο προπέλας;

To άλμπουμ ήταν έτοιμο από καιρό.
Και παίζει να έχουν και άλλο υλικό έτοιμο, εκτός από αυτό το εφτάρι.
Thumbs up ως προς την πολύ σαφή ηχητική διαφορετικότητα ανάμεσα σε άλμπουμ και εφτάρι. Progress.

Αυτό του Keyser έχω βάλει στο μάτι αλλά δεν έχω αξιωθεί ακόμη…

Χαμός σήμερα. Φρέσκο και βάναυσο.

[U]RAW NOISE APES SPLIT EP WITH SLAUGHTERDAY[/U]

ΓΑΜΗΣΕ αυτό!!!ειδικά η RNA πλευρά!

Υπάρχει και grindgaze λέει…
Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους και μόνο.

Με μπέρδεψε και δεν ξέρω αν μου άρεσε. Εσένα ΕίΝίκ?

Πλάκα είχε, αλλά μέχρι εκεί. Βασίζεται πολύ στα σαμπλς από την ταινία που ενέπνευσε το δίσκο, ενώ δεν κατάλαβα πού κόλλαγε το shoegaze ως αναφορά, δεν είναι από τους δίσκους που θα ξανακούσω, πάμε γι’ αλλα.

Ε, ναι! Δεν ξέρω ποια ταινία ενέπνευσε το δίσκο. Μερικές από τις μπάντες που ακούω περιέχουν αρκετά samples τα oποία δεν βαριέμαι αλλά εδώ δεν κολλούσαν. Εντάξει κακό ήταν μεταξύ μας! :smiley: