The Wire - Η Καλύτερη Σειρά Εver

θεματακι για αυτην την υπερσειρα

διαβασα σε αλλα φορουμς κ αρθρα απο εξωτερικο κ πηρα τον 1ο κυκλο

οκ δεν εχω να πω πολλα

απλα ενα πραγμα , ειναι η 1η σειρα που αποφασιζω να αγορασω το box-set με τους 5 κυκλους της σειρας

κανενας αλλος εδω που την εχει δει ? εντυπωσεις ?


υγ : lupin , εσυ που εχεις ψαρωσει με το galactica παρε δες το να δεις τι σημαινει πραγματικα μεγαλη τηλεοραση :stuck_out_tongue:

υγ 2 : μακναλτυ μεγαλη μορφη !!!

super sos :μολις το αγορασα απο το amazon.co.uk το εχει super προσφορα το boxset (κ οι 5 κυκλοι-60 επεισοδια) σε απιστευτη τιμη μου ερχεται με τα μεταφορικα στα 71 ευρω (οταν το fnac το εχει στα 150 ευρω αχαχαχαχαχα ελλαδαρα !!!)

Εμπιστέυομαι το IMDB, και γουστάρω τα δραμα-αστυνομικά. Θα το κάτεβάσω το βραδυ. Να ξεκινήσω κανονικά απο τη πρώτη season ;

ναι κ μη περιμενεις ποζεριες κ ευκολους εντυπωσιασμους στυλ prison break κ λοιπες ‘φουσκες’

ειναι ευφυης τηλεοραση για ευφυεις,υπομονετικους τηλεθεατες

εγω εχω κολλησει πολυ ασχημα

κρατα κ αυτο το λινκ για περαιτερω μελετη

http://sepinwall.blogspot.com/search/label/The%20Wire%20season%201%20(Newbies)

τρομερο μπλογκ με απιστευτες αναλυσεις

Γαμαει ρε η σειρα,εχω δει 1.5 κυκλο και χμας θα προμηθευτω υπολοιπα…ξεκινηστε την αμεσα,σπερνει…τα περι ευφυειας κτλ,οκ,awake talking,παντως οποιος δεν χτυπαει iq πανω απο 200,και παλι να το δει λεω εγω,θα νιωσει…και καμια σχεση με bsg,το bsg ειναι sci-fi(και sci-fi at its best btw)…

φοβαμαι πως δεν εχω τα φοντα να ανταπεξελθω στο επιπεδο της σειρας :frowning:

εδω εισαι λαθος

κ τα 2 ειναι κοινωνικες σειρες στη καρδια τους

απλα το ενα εχει κ καλα sci-fi ‘περιτυλιγμα’ το αλλο εχει police

στα περι ευφυιας , δεν λεω οτι θελει να εχεις iq 200 η phd στη νευροχημεια για να δεις τη σειρα

απλα αμα θεωρεις οτι ειναι σειραρα πχ το friends (που ειναι σειρα με χιουμορ δημοτικου)

ε παιζει το wire να μη σου κανει κλικ

Ειναι κοινωνικες σειρες,δε λεω,αλλα και παλι,οσο κοινωνικους προβληματισμους να εχει το bsg,ε,οταν το ενα ειναι sci-fi opera με κοινωνικες προεκτασεις και το αλλο real life police drama,ε του πουστη,δεν μπορεις να τα συγκρινεις ακριβως…τεσπα,κλαιν…το friends δεν ειναι σειραρα,αλλα εχει καποιες παρα πολυ καλες σεζον,που σιγουρα χιουμορ δημοτικου δεν ειναι,αντιθετα εχουν χιουμορ πληρως εναρμονισμενο στην εποχη που προβληθηκαν(μεσα 90ς,για τις πρωτες σεζον λεω που μ αρεσουν) και αν οχι σουπερ χιουμορ,τουλαχιστον το ελαχιστο απαραιτητο για να κανει επιτυχια…παραλληλα ομως,μου εκανε κλικ το wire…giasonas,υπαρχει και για σενα σωτηρια τελικα:p…(κανονισε να δεις κανα κυκλο friends ολοκληρο και να αλλαξεις παλι γνωμη μετα)…

ειναι μετριοφρων:roll::lol:

αυτό δεν είναι τίποτα, εδώ ο philip dick είναι dickhead:p

awake πλακα κανω, σαγαπάμε:roll:

για τη σειρά btw θα τη δω έχω ακούσει τόσο καλά λόγια κατα καιρούς, ευχαριστούμε για την πρόταση

Λοιπον κατεβαζω πρωτο κυκλο…φαινεται αρκετα καλη…

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B001BBHG1S/ref=ox_ya_oh_product

αν κανεις ψηνεται να αγορασει σε ΤΡΕΛΗ τιμη ολο το boxset κ με τους 5 κυκλους στα 71 ευρω 8O μαζι με τα ταχυδρομικα (60 επεισοδια ειναι αυτα λεμε !!!)

ας κλικαρει το παραπανω λινκ

περιμενω αλλους καμμενους με τον αστυφυλακα macnalty :smiley:

agouehk κατεβάζω πρώτη σεζόν.

Αν δεν είναι καλή, θα με δεις στην πόρτα του Mo Better τη μέρα που παίζει ο Σκοτ.

Δε μπαίνεις.

σαμανε κουβαλας ‘βαρυ’ νικνειμ

περιμενω λοιπον να φανεις ανταξιος του ονοματος σου κ το επομενο μηνυμα σου εδω να ειναι

‘μαλακα αγουεικ με εκαψες , κατεβασα κ τους αλλους 4 κυκλους’

και βρες καλους υποτιτλους ελληνικους γιατι εχει τρελο σλανγκ απο υποκοσμο

φιλια στον καστανεντα :stuck_out_tongue:

κατεβάζω και εγω τον 1ο κύκλο.

μη περιμενετε μπαμ-μπουμ κ τρελα πιστολιδια κ μπατσινες-μουναρες 8)

ειναι σειρα που σε κερδιζει επεισοδιο με το επεισοδιο

καλη τηλεθεαση !!!

Δεν ξερω, μετα το The Shield και Bones ψιλοβαρεθηκα τα αστυνομικα του τυπου “εξιχνιαζω εγκληματα αλλα κατα βαθος κανω και γω τις παρανομιες μου”. Γενικα, φονοι, στεναχωριες μεταξυ οικογενειων,ανακρισεις κομπαρσων οι οποιοι εχον ακριβως την ιδια συμπεριφορα σε καθε αστυνομικη σειρα, με κουρασαν.

Και αν εχεις δει 24, τοτε τα χεις δει ολα, οποτε… ισως οταν τελειωσω οοοολες τις κωμωδιες που εχω στη λιστα για αγορα/κατεβασμα, θα δω αλλη μια “στους δρομους του L.A.” lookalike σειρα.

καταρχας πψς μπορεις κ εκφερεις γνωμη διχως να εχεις δει το παραμικρο?
δες 3-4 επεισοδια κ ελα μετα να μου πεις γιατι η τοποθετηση σου ηταν εντελως αστοχη.

υγ : α και μη το συγκρινεις με το 24.δεν ειναι σειρα ποπκορν για να εντυπωσιαζεται το ματι.

Μόλις τελείωσα τον 4ο κύκλο και ξεκίνησα τον 5ο. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να δω μετά από αυτό, αυτή η σειρά είναι τόσο καλή.

Κατά τη γνώμη μου, αυτό που την κάνει τελείως διαφορετική από άλλες “αστυνομικές” σειρές, είναι η παντελής απουσία εύκολων λύσεων. Είτε στο αστυνομικό κομμάτι της, είτε στο κοινωνικό, είτε ακόμα και στις προσωπικές ζωές των ηρώων. Τίποτα ωραιοποιημένο, απόλυτα ρεαλιστικές καταστάσεις. Άλλωστε οι περισσότεροι ηθοποιοί που παίζουν μικρούς ρόλους, παίζουν στην ουσία τους εαυτούς τους.
Όπως διάβασα και κάπου αλλού, άμα δεις the wire ξαφνικά σειρές τύπου CSI σου φαίνονται τελείως γελοίες, όπου η λύση εμφανίζεται απλά με ένα ζουμάρισμα στην οθόνη τους.
Επίσης υπάρχει απίστευτη σημασία στην λεπτομέρεια. Μπορεί η σημασία μιας ατάκας του πρώτου επεισοδίου του πρώτου κύκλου να αποκτήσει νόημα στον επόμενο κύκλο πχ.
Τέλος πάντων, με αυτή τη σειρά θα μπορούσα να παραμιλάω με τις ώρες. Μπορεί να αρέσει σε κάποιους, μπορεί και όχι. Πάντως μην την απορρίψετε σαν άλλη μια αστυνομική σειρά, δεν είναι αυτό, είναι μια κατηγορία από μόνη της.

Α, και ο μακνάλτυ είναι Άγγλος στην πραγματικότητα.

σωστος 1000% :slight_smile:

δες κ αυτο να καεις ακομα πιο πολυ

http://sepinwall.blogspot.com/search/label/The%20Wire%20season%201%20(Newbies)

Eμπιστευομαι το τηλεοπτικο γουστο του Awake οποτε θα τσεκαρω σιγουρα και θα επανελθω.Ετσι κι αλλιως ξεμενω απο σειρες λογω διακοπων των προβολων λογω γιορτων και θελω μεθαδονη μεχρι τις 2 του Φλεβαρη.Μετα και μεχρι τον Μαιο σταματαει καθε τηλεοπτικο ενδιαφερον περα απ το εβδομαδιαιο 45λεπτο του επους.