Therion

Το μεγαλεπήβολο έργο του Christoffer βρίσκεται λοιπόν σε φάση ολοκλήρωσης. Μακάρι να αξίζει τον χρόνο και τον κόπο που αφιέρωσε ο δημιουργός του.
Παρ’ όλο που το Theli με είχε γοητεύσει βαθιά το 1996 που κυκλοφόρησε, σταδιακά κάπως έχασα επαφή με τους Therion. Αυτό όμως το επερχόμενο σκοπεύω να το ακούσω. Μetal όπερες (sic) πολλοί είχαν φιλοδοξίες να παρουσιάσουν, όμως οι πρωτοπόροι παραδοσιακά έχουν τα καλύτερα αποτελέσματα όταν κάνουν χρήση των σταθερών που οι ίδιοι επινόησαν.

http://www.agioskosmas.gr/themata.asp?isue=76&artid=5043

2 Likes

ΧΑΧΑ… ενταξει το link μου εφτιαξε το κεφι οσο δεν παει… Επος απο τα λιγα…

Ρε τι χρόνο ελεύθερο έχουν αυτοί;

Πολυ ωραιο κομματι, χαλια βιντεο απο τον νεο δισκο που κυκλοφορει 22/1

Δεν ειδα καν ποτε αυτο το τοπικ για καποιο λογο.
Εχουν γινει τοσο αδιαφοροι οι Therion εδω και 10 χρονια που πηρα πρεφα σημερα οτι εβγαλαν νεο δισκο.

Δεν τον εχω ακουσει ακομα. Για να δουμε.

Το προηγουμενο που ηταν μια ροκ οπερα δεν καταφερα να το τελειωσω ουτε μια φορα νομιζω.

1 Like

Το άκουσα 1-2 φορές όταν βγήκε και δεν με τράβηξε καθόλου. Δεν είναι άσχημο αλλά πλέον με κουραζουν αρκετά με το πόσο προβλέψιμοι έχουν γίνει.

Καλά τη ροκ όπερα την άκουσα δύο φορές κι αυτές με το ζόρι .Φουλ φλυαρία

2 Likes

θα το ακουσω και εγω σημερα, αυριο. Τιμης ενεκεν γτ τους λατρευω μεχρι και το Sitra Athra( με σαφη και εδω τα πρωτα σημαδια παρακμης για μενα). Τα Les Fleurs και η οπερα δεν μου αρεσανε καθολου.

2 Likes

Ειναι τιμιο album με αρκετες καλες στιγμε. Το eye of agol και το tuonela ειναι για μενα τα Hihglights

2 Likes

Εγω παλι εχοντας ακουσει τον δισκο μονο 2 φορες προς το παρον, εχω να πω τα εξης. Διαφωνω με τον Παργαλατσο (ο κοσμος δεν ξεχναει το οριτζιναλ ονομα), καθως προσωπικα ακουσα οτι πιο ενδιαφερον εχω ακουσει απο τους Therion απο το 2010 εως σημερα, και με περισσοτερα ακουσματα μπορει να αυτο το νουμερο να παει στο 2007 και στον τελευταιο τεραστιο δισκο τους, την γκοθοκαβαλα.

Συμφωνω με Red Viper οτι το Le Fleurs δεν με αγγιξε καθολου, περασε και δεν ακουμπησε αν και το ακουσα αρκετες φορες, ενω οπως εγραψα πιο πανω το Beloved Antichrist δεν καταφερα καν να το τελειωσω. Επισης συμφωνω πως ενω κι εγω τους λατρευω μεχρι και το Sitra Ahra, ηταν λιγο ανισο και φανηκε η αρχη της παρακμης τοτε.

Το Leviathan, οσο μπορω να το κρινω με μολις 2 ακουσματα, μου θυμιζει με τον ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ τροπο εποχες Λεμουρια και Sirius B περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο, οι συνθεσεις ειναι μεστες, δομημενες και με υπεροχα γυναικεια φωνητικα παντου, ενω εχει το πολυ σημαντικο στοιχειο του να με κανει να επιστρεφει το μυαλο μου στον δισκο και να σκεφτομαι “α αυτο θελω να το ξανακουσω”.

Ξεχωρισα προς το παρον τα Tuonela, Leviathan, Eye of Algol και το υπεροχο πανεμορφο Nocturnal Light. Νομιζω οι Therion (και καθε αλλη μπαντα δηλαδη) θα πρεπει να βγαζουν πλεον αλμπουμ με μαξιμουμ 12 συνθεσεις. Κανει την διαδικασια της ακροασης πολυ πιο ευχαριστη κατι τετοιο. Aint nobody got time για διπλους και τριπλους δισκους με 25-30 τραγουδια .

4 Likes

Ωραιο βιντεο απο την μπανταρα. Ισως μετα απο μια μετρια δεκαετια, κανει επιτελους την επιστροφη της, καθως ετοιμαζουν και το Leviathan II που θα κυκλοφορησει το 2022 , αλλα και το Leviathan III που θα κυκλοφορησει το 2023. Δεν το ειχα παρει χαμπαρι αλλα ειναι ειδηση απο τον Ιανουαριο:

LEVIATHAN RELEASE COUNTDOWN, FACT 15:
Me and Thomas have started to work out really well as a songwriting team. Due to this we managed to write over 40 (!) songs that were good enough to make demos of. Out of those there were 35 that were good enough for a record. So we ended up with material for 3 albums. So the situation was pretty much identical to when we wrote Lemuria and Sirius B and had over 30 songs. Back then we decided to make 2 album at the same time and save songs for a 3:rd album (but instead those ended up divided between Gothic Kabbalah, Sitra Ahra and one song even ended up on Beloved Antichrist as the scene ”Signs are here”).
This time we decided to release them one by one and instead of mixing it all up, decided to divide by style (though some songs are kind of overlapping).
LEVIATHAN I: Released on this Friday. This one is the most bombastic and epic sounding one. Hit oriented. Many will prefer this one.
LEVIATHAN II: Will be released some time next year. This one is more dark and melancholic. Many songs are also hit oriented, but in a more ”sad” way. It doesn’t sound like Vovin in any direct way, but that album was also more dark and melancholic than any other Therion album. My gut feeling tells me this one will be a bit more popular.
LEVIATHAN III: Will be released some time during 2023. This one is a collection of the remaining songs, which makes it more diverse. Some more adventurous and progressive songs, some folk inspired and also some heavier than usual tracks. Those who appreciated the more adventurous side of Therion over the years will probably favour this one, but in general I predict it will be the least popular one in the trilogy.
We have more songs than we need for these three albums, so there will be some leftovers that may be used as bonus tracks or even a special release like we did back in the days with A’arab Zaraq Lucid Dreaming and Crowning of Atlantis. We have a few album outtakes lying around in the vaults, so it could maybe be an idea.
We have already recorded a lot on Leviathan II and it should be mixed this spring. Also the drums have already been completed for Leviathan III. We will finalise it asap after II. So we will have the albums ready well in advance and will be able to pull them out of the pocket when it’s suitable to have them released, which is convenient, as we can then adapt to how situation will look like with touring.

3 Likes

Διαφορα νεα στο στρατοπεδο των THERION:

  • Το Leviathan II θα καθυστερησει να κυκλοφορησει λιγακι, γιατι ο Johnson ενημερωσε στην προσωπικη του σελιδα οτι πλεον παιρνει παρα πολυ χρονο να τυπωθουν σε βινυλια τα αντιτυπα (και φανταζομαι οτι εχει να κανει με την γενικοτερη ελλειψη παραγωγης στην βιομηχανια εδω και 2 χρονια λογω Covid19) , οποτε θα παρουμε το δευτερο μερος της τριλογιας στις 23 Σεπτεμβριου.

  • Ευρωπαικη περιοδεια το φθινοπωρο, με ημερομηνια στις 10 Δεκεμβριου για Αθηνα. Ζηλευω.

  • Επανακυκλοφορια με remaster ολων των albums απο το 1992 εως το 2004, δηλαδη μεχρι και τα διδυμακια Lemuria και Sirius B. Ο ιδιος ο Johnson δηλωνει οτι δε θα ειναι επανακυκλοφορια μονο και μονο για την αρπαχτη οπως κανουν ολοι οι αλλοι, αλλα οτι εχουν προσπαθησει ουτως ωστε να υπαρχει αισθητη διαφορα στην ποιοτητα του ηχου. Θα δουμε οταν κυκλοφορησουν. Ή και οχι, αφου θα τα βγαλει σε βινυλιο, και αρα ο ηχος αποκλειεται να ειναι κρυσταλλινος ραξ πετρακης αλφα εψιλον.

https://www.facebook.com/chris.vontherion/posts/499368794915752

Νομίζω ότι έχει να κάνει με την έλλειψη υλικών όσο αφορά το βινύλιο, αλλά κ την ζήτηση φυσικά. Είχα διαβάσει κάτι σχετικό αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς. Επίσης οι μεγάλοι καλλιτέχνες μονοπωλούν πλέον την κατασκευή βινυλίου οπότε όλοι οι υπόλοιποι περιμένουν πολλές βδομάδες/μήνες για να τους παραδοθούν οι παραγγελίες τους.

Τι εννοείς? Δεν νομίζω ότι ο ήχος του βινυλίου είναι κατώτερος από κάποιο άλλο μέσο. Εκτός αν εννοείς surface noise το οποίο είναι κατανοητό σε ένα φυσικό μέσο όπως είναι το βινύλιο.

Έντιτ. Επίσης τα πρώτα άλμπουμ της μπάντας είχε ανακοινώσει ότι θα τα βγάλει η Hammerheart εδώ κ καιρό

Εννοω οτι προφανως και ειναι κατωτερος ο ηχος του βινυλιου απο αλλα μεσα, ακριβως επειδη εχει surface noise. Σορρυ αλλα δεν ψηνομαι να ακουω σκρατσακια οταν ακουω μουσικη, και απορω με αυτους που ακουνε μουσικη απο βινυλιο βασικα.

Έχει τα θετικά του κ τα αρνητικά του. Πάντως κατώτερος δεν είναι. Δεν είναι απλά η μουσική όσον αφορά το βινύλιο. Δεν το λέω για να σε πείσω για κάτι. Σίγουρα το πως ακούει μουσική ο καθένας είναι καθαρά προσωπικό. Αυτοί που προτιμούν αυτό το μέσο θα καταλάβουν. Από εκεί κ πέρα υπάρχει το cd ή ακόμα κ το mp3, το οποίο εγώ από την πλευρά μου δεν μπορώ να καταλάβω :slightly_smiling_face:

Τεραστιο προβλημα πια το συγκεκριμενο. Νομιζω η κωλο-Adele ηθελε να κανει καποιο ρεκορ πωλησεων σε βινυλιο και ειχε δεσμευσει ολα τα εργοστασια του κοσμου, γαμωντας φυσικα τους μικρους. Για να κανουνε το κομματι τους, χεστηκανε για αυτους που μπορει να περιμενουν πως και πως να τυπωσουν και να πουλησουν καμια κοπια. Ουρτ.

1 Like

mp3 σε ψηλο bitrate ειναι παραπανω απο μια χαρα.

Δεν ειναι 1997 που το mp3 συμπιεζε τον ηχο σε αθλια επιπεδα.

Σεβαστα τα προσωπικα γουστα, μονο που ο ηχος του βινυλιου ειναι μια προσωπικη προτιμηση που δεν βασιζεται σε ποιοτητα, αλλα σε αλλα πραγματα, που δεν ειναι του παροντος.

Νομίζω είχε γίνει παραγγελία γύρω στα 500 χιλιάδες κομμάτια

Το βυνίλιο, όταν έχει γίνει αναλογική ηχογράφηση, έχει τεράστιο νόημα. Όταν έχει γίνει ψηφιακή ηχογράφηση είναι απλά φετιχ.
Γενικά αν έχεις καλό ηχοσύστημα έχει νόημα. Αλλιώς ναι, mp3 ή φλακ για τους φετιχιστές (πάλι).

:sweat_drops: :sweat_drops: :sweat_drops:

3 Likes