Μεταναστεύοντας

Σκανδιναβία πουθενά δεν έχει δίδακτρα.

απλο Civil Engineering το μπατσελορ.

Ναι ισχυει αυτο με τα 6/6 για οφφσορ, αλλα νταξει, ειναι οντως πολλα τα λεφτα που παιζουν, αλλα καλυτερα να το κανεις νωρις νωρις, που δεν εχεις αλλες αγκυρες στη ζωη σου, και χαλαλι η μουντικλα και η μοναξια. τοση φαγαμε στη μαπα τοσα χρονια πανω, ας με πληρωνουν τωρα.

[SPOILER]στο κεφαλι μου την εχω ηδη παρει τη δουλεια ξερωγω :|[/SPOILER]

Βεβαια δε με νοιαζει, πραγματικα, δουλεια να βρω κι ας με στειλουν οπου στο διαολο θελουν

Σαν λίγα μου φαίνονται για Σκανδιναβίκή χώρα… Όταν λες “με όλα μέσα” τι εννοείς ακριβώς?

http://kandidat.au.dk/en/arrivingandlivingindenmark/costsmoneyandbanking/
Living expenses
Living expenses for the average student in Aarhus are estimated at DKK 5,000 per month, including travel expenses. However, expenses vary depending on your own spending habits and your living situation.

5000 =672?

also
The minimum wage perhour in Denmark is approximately 12 Euro.

:roll:

Αυτά χωρίς έξοδα διαμονής φαντάζομαι.

http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Denmark&city=Copenhagen

μόνο το νοίκι θέλει ένα 800? μεσ’ το νερό.

Δουβλίνο που είναι πιο φτηνή πόλη από Κοπεγχάγη θες περίπου 1100-1200 τον μήνα.
Περίπου 500 ευρώ σε αξιοπρεπές σπίτι με συγκατοίκηση εννοείται. Λογαριασμοί περίπου 60 τον μήνα. Συγκοινωνία περίπου 100/μηνα, αν δεν έχεις ποδήλατο. Ε και μετά θες 450-600 για φαγητό, διασκεδαση, ταξιδια, ρούχα.

Και αυτά χωρίς να κάνεις καμία σουπερ ζωάρα. Φυσιολογικοί ρυθμοί ζωής και καθημερινότητας.

νομιζω οτι ειναι χωρις νοικι αλλα δεν ειμαι σιγουρος

για το νοικι λογικα θα παω για το μαστερ με τη κοπελα μου αρα δια 2:p
και γενικα σκεφτομαι οτι λογω μπατσελορ θα μπορεσω ηδη να δουλευω παραλληλα σε καποιο αρχιτεκτονικο γραφειο οποτε θα μπορεσω να τα βγαλω περα

και επισης σκεφτομαι οτι τα πανεπιστημια στη σκανδιναβια εχουν μεγαλη αναγνωριση στο εξωτερικο (ειδικα το πανεπιστημιο της κοπεχαγης οπου απο εκει αποφοιτησαν μεγαλη αρχιτεκτονες οπως μπιαρκε ινγκελς και γιορν αντσον) αρα ειναι και μια επενδυση για το μελλον :smiley:

επισης για πες μου λιγο τι παιζει και με δουβλινο
βασικα

  1. το πανεπιστημιο εχει tuition fee?
  2. η σχολη αρχιτεκτονικης εχει καλο επιπεδο αποκαταστασης; (για μαστερ παντα μιλαμε)

Το θέμα με τη Σκανδιναβία έχει ως εξής: Πανεπιστήμια χωρίς δίδακτρα - ακριβό κόστος ζωής. Οπότε εξισσοροπείται κάπως, έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον. Βέβαια, στις μη πρωτεύουσες των χωρών αυτών ίσως βγαίνεις και με κάτω από χιλιάρικο, χαρακτηριστικά κοιτούσα ότι σε μια ξεχασμένη (:p) πόλη στη βόρεια Σουηδία ίσως τη βγάζεις και με 800?

εγω παντως, στο κωλοχωρι μου στη σκωτια.

νοικι 300 λιρες

ζωη 110 λιρες, με οικονομια βεβαια ολαυτα και πολυ μαγειρεμα μονος και εξοδους παρεακι σπιτια κλπ, και μια φορα τη βδομαδα για μπυριτσα κλπ εξω.

516 ευρω λεει

αυτό που έχεις δεν λέγεται ζωή όμως :smiley:

οι υπολογισμοί του isis μου φαινονταί νορμαλ και περίπου εκεί να τα υπολογίζεις για βρετανία (+200 για λονδίνο που είναι ειδική περίπτωση)

  1. Ναι εδώ παίζουν δίδακτρα στο επίπεδο των 5000 - 6000 ευρώ ετησίως, ανάλογα τη σχολή. Ευτυχώς στην περίπτωσή μου είναι όλα καλυμμένα.
  2. Συγκεκριμένα για την Αρχιτεκτονική δε μπορώ να σου πω, αλλα γενικά τα 2 μεγάλα πανεπιστήμια του Δουβλίνου , το UCD και το Trinity, είναι διεθνούς φήμης και γενικά πολύ ψηλά στα διάφορα ratings.

Να σου κάνω μια ερώτηση; Τι στο διάολο τρως; :lol::lol:

Δηλαδή οκ, μου θυμίζεις τον εαυτό μου στα προπτυχιακά χρόνια (Αθήνα) που περνούσα τον μήνα με 550 ευρώ με τα οποία πλήρωνα νοίκι, λογαριασμούς και ότι έμενε, περίπου 200 ευρώ, για φαγητό, διασκέδαση κλπ. Πάλι καλά που μεσημέρια έτρωγα εστία γιατι αλλιώς δεν θα την έβγαζα πέρα.

Εδώ τώρα δίνω 450 ενοικιο - λογαριασμους, σε σουπερ σπίτι, αλλά για να το βρώ πέρασα 2 μήνες σε αναζήτηση. Φαγητό τουλάχιστον 300 ευρώ και μαγειρεύω αποκλειστικά φαντάσου, σπάνια τρώω έξω. Ε και άλλα 300 - 350 σε διασκεδαση, ρουχισμό, βιβλία, ταξίδια.

μακαρονια με κοτοπουλο και κρεμμυδακι (παιζει να μπορουσα να ζω μαυτο) - μακαρονια wholewheat 1.20=3 μαγειρεματα, κοτοπουλο μπουτι φιλετο 3 λιρες τα 3 φιλετα=3 μαγειρεματα = 3 μερες

κοτοπουλα/γαλοπουλες/σαντουιτς (4 λιρες τα εξι φιλετα γαλοπουλα πχ, πουναι 12 σαντουιτς, που ειναι εξι μερες, με σαλατικα και φτηνιαρικο τυρι μεσα, και thick wholewheat ψωμι)

αυτα κυριως/ δεν εχω τρελη ποικιλια αλλα δε με πολυνοιαζει. στο τσακιρ κεφι πατατες στο φουρνο, φασολια κονσερβα/ coronation chicken filling που απλα ειναι το καλυτερο πραμα στον κοσμο. τετοια πραματα

πχ ομως πρεπει να μαθεις και τα κολπα, σε φαση τα τεσκο τα 24ωρα μετα τις 10 αυτα που ‘ληγουν’ τα βαζουν σε σουπερ προσφερες και τετοια. γενικα ναι, εχω γινει και σουπερ μιζερος με τα λεφτα και λοιπα, αλλα τι να κανεις, ειναι οι μερες μας τετοιες.

Eντάξει, Tesco εδώ Ιρλανδία είναι αφενός σουπερ σαπίλα και αφετέρου ασύμφορα. Το μόνο σούπερ μάρκετ εδώ που είναι της προκοπής είναι των Marks & Spensers, αλλά με κάτι τιμές αποκλειστικά για εφοπλιστάδες και golden boys τραπεζών.

Δηλαδή τα επόμενα καλύτερα σε ποιότητα super market είναι τα Lidl / Aldi. Δε συζητω για Spar.

Βασιλόπουλος εδώ θα χτυπούσε κορυφή. :stuck_out_tongue:

Apo septemvri tin kanw apo parisi kai paw sto manchester. Ama exei kanenas plirofories kiriws gia enoikiasi spitiou klp euprosdektes. :-k

χαχαχαχ
σωστος
και μεις ετσι την βγαζουμε
αμα προσεχεις και ψωνιζεις απο σουπερμαρκετ
τη βγαζεις οικονομικα
ευτυχως εμεις εχουμε διπλα μας tesco,iceland,waitrose,poundland,coop και lidl
και καμια φορα κατεβαινουμε στη διπλανη πολη και ψωνιζουμε απο λαικη αγορα και απο sainsburys
το προβλημα μας
ειναι τα νοικια στο λονδινο και οι συγκοινωνιες φυσικα

ζευγαρι 30 χρονων δεν εχει επιλογη να βρει φθηνο σπιτι
αναγκαστικα θα μεινεις σε one bedroom house οπου μαζι με council tax χτυπας ανετα 1000+.

δεν μπορω να καταλαβω αυτο το πραγμα
να μην υπαρχει σπιτι για ενοικιαση με νοικι κατω απο 800 λιρες

ειναι σαν να σου λενε
μεγαλε κοιταξε μεχρι τα 30 σου να εχεις αποκατασταθει επαγγελματικα
αλλιως shared ή council house

εχει κανείς στην Νυρεμβέργη:
ζήσει
δουλέψει
μεγαλώσει
εχει άκρες για δουλειά
εμπειρίες
γνωριμίες
κιλίμια
χαλιά

οτιδήποτε??

Σου έγινε κάποια πρόταση? Αν ναι, μπράβο σου ρε συ, άντε με το καλό!!! Πρέπει να είναι πάάάρα πολύ όμορφο μέρος!!!

οχι αυτό ειναι το θέμα. το να μου κανει:lol:. πάω και για καθαρίστρια. δεν εχω κανένα πρόβλημα/κόλλημα