Οι κακοί αναρχικοί

Διαβαστε αυτα που σας ειπε ο Necro και η συζητηση συνεχιζεται.

σορυ κιολας, αλλα με αυτα που γραφουν πιστευεις πως υπαρχει η παραμικρη βαση για συνεχισετε τη συζητηση?

σορυ κιολας, αλλα με αυτα που γραφουν πιστευεις πως υπαρχει η παραμικρη βαση για συνεχισετε τη συζητηση?

καλα αν ειναι να λεμε μαλακιες, δεν γαμιεται καλυτερα?!!

σε συμπαθησα απο την υπογραφη σου No Guts, No Glory FTW!!!

Αχά. Προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι πολύ ‘‘λίγο’’ να λέμε ότι το αποτέλεσμα του Δεκέμβρη ήταν οι αλλαγές που λες.

Μη βλέπεις αυτά που ειπώθηκαν σαν λόγο για να σταματήσει η συζήτηση. Δες το σαν λόγο να ακούσεις περισσότερες απόψεις. Τα pm π.χ.θα σου προσφέρουν πολύ λίγότερα από όσα θα σου προσφέρουν οι απόψεις 2-3 users εδώ μέσα.

Ρε παιδια, πριν γραψετε κατι, να το ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ. Οπως επισης και να προσεχετε τι δηλωνετε. Αν δεν δηλωνατε αναρχικοι προτου τα γραψετε αυτα,θα γλυτωνατε πολυ κραξιμο. Δεν σας λεω οτι κακως ειστε ή δηλωνετε αναρχικοι, αλλα καλο θα ηταν να ειστε 100% σιγουροι για αυτο που δηλωνετε.

Ριξτε διαβασμα και εδω ειμαστε.

εγω δεν περιμενα να γινει απολυτως τιποτα απο αυτο το κωλοκρατος μας, αλλα ειναι και αυτο κατι, σαφως πολυ λιγο οπως λες, αλλα ειναι κατι…

νομζω μπακουνιν,μαρξ,πουντον,λενιν και γενικα βιβλια περι αριστερας κτλ που εχω διαβασει και οι συζητησεις που εχω κανει μεχρι τωρα ειναι επαρκης για μπορω να θεωρω τον εαυτο μου ως υπερασπιστη της αναρχιας…βεβαια εχω να μαθω και να ζησω πολλα ακομα περι του θεματος…σημασια εχει ομως τι σημαινει για εμενα αναρχια…οπως καποτε ειχα ζητησει με κατι ατομα μπορει σε μερικα πραγματα να μην συμφωνουμε απολυτα με τον αναρχισμο μιας κ ο καθενας βλεπει την αναρχια απο διαφορετικη σκοπια,οποτε αν αρνηθουμε τον ορο αναρχικοι απλα μετα θα μας κραζουν οτι κρυβομαστε πισω απο δαχτυλο μας κτλ
για εμενα αναρχια ειναι ελευθερια…ειναι η ουτοπια που λενε ολοι…ειναι οανθωπος οπως θα επρεπε να ζει χωρις να υπαρχει καποιος που να οριζει την ζωη του με νομους και κανονες,να τον ελεγχει και να τον εξουσιαζει…

ντάξει εδω γελάμε.

Εσεις το επιλέγετε

Θα τρίζουν τα κόκκαλα του μπακούνιν και του κροπότκιν ρεεεε

[SPOILER]βασικά αν θες ξαναδιαβασε τα (αν όντως το χεις κάνει ήδη)

Επίσης γιατί τόση μανία με τον αυτοχαρακτηρισμό?
[/SPOILER]

Και πραγματικά δεν ήθελα να γίνω κακός και κράχτης γιατί δεν συννενοουμαι και συζητώ έτσι στην πραγματικότητα αλλά δεν μπορούσα…

ΟΚ. Αλλά πέρα από τον Μπακούνιν και τον Προυντόν (by the way, σε τόση μικρή ηλικία έχεις διαβάσει κιόλας τόσα πολλά; Μπράβο) υπάρχουν και άλλα πράγματα εξίσου σημαντικά. Όπως π.χ. συζητήσεις με άλλα άτομα στην καθημερινή μας ζωή. Ώστε να διακρίνουμε και κάποια βασικά πράγματα για τα οποία ίσως έχουμε λάθος άποψη, δες π.χ. τη σύγχηση που έχεις με τους όρους ‘‘εξουσία’’ και ‘‘πολιτική’’.

με τον ορο πολιτικη αναφερομαι στην συγχρονη εννοια την σημερινη που αναφερεται στα κομματα και την κοινη κομματικη πολιτικη και οχι στην πρωταρχικη εννοια που βρηκα απο καποιο λεξικο,γιατι αν ειναι να χρησιμοποιηουμε τις λεξης με τις ακριβες τους σημασιες τοτε θα ειχαμε προβλημα μιας και εχουμε αλλοιωσει τις περισσοτερες.
ακομα θα ηθελα να προσθεσω οτι η πολιτικη δινει στους ανθρωπους που την απαρτιζουν (θα φερω πχ προθυπουργους,βουλευτες κτλ) εξουσια,μιας και μεσα απο αυτην βγαιινουν οι νομοι και οι κανονες.

αν μετραει συχναζω σε στεκια καταληψεων κ εχω μιλησει με ατομα απο εκει περα καθως επισης και με ατομα σε αναλογα φορουμ.
τελευταια κανω συζητηση με διαφορους καθηγητες μου πουεχουν γνωσεις πανω στο θεμα

(ομως θα ξαναπω οτι εχω ακομα πολλα να μαθω και να παρω πανω στο θεμα της αναρχιας)

Και πάλι φαίνεσαι μπερδεμένη. Η πολιτική δεν έχει αλλάξει καμία έννοια. Τα κόμματα, η βουλή κλπ. που αναφέρεις δεν είναι χαρακτηριστικά της ‘‘πολιτικής’’. Είναι χαρακτηριστικά της κοινβουλευτικής δημοκρατίας.

Τα στέκια και οι καταλήψεις που πας, είναι πολιτικοί χώροι.

Δεδομένου ότι καταλαβαίνετε πως κυνηγάτε την ουρά σας εδώ και 2-3 σελίδες, θα πιαστώ εγώ από τη λέξη ουτοπία που είπε η black tulip, και η οποία αναφέρθηκε και παραπάνω σε σχέση με το (ορθό;) της αναρχίας ως ουτοπικής κατάστασης, και θα ποστάρω τον εκπληκτικό ορισμό του Κ.Μanheim για την ουτοπία από το επίσης εκπληκτικό βιβλιαράκι (on topic) Ουτοπία και Επανάσταση του Ernst Bloch (εκδ. Έρασμος)

“Μία κατάσταση πνεύματος είναι ουτοπική όταν είναι ασυμβίβαστη με την κατάσταση της πραγματικότητας μέσα στην οποία τοποθετείται. Αυτή η ασυμφωνία είναι πάντοτε καταφανής από το γεγονός ότι μία τέτοια κατάσταση πνεύματος στην εμπειρία, στη σκέψη και στην πρακτική προσανατολίζεται προς αντικείμενα τα οποία δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα (…) θα αναφέρουμε ως ουτοπικούς μόνον εκείνους τους προσανατολισμούς που υπερβαίνουν την πραγματικότητα οι οποίοι, όταν διαπερνούν τη συμπεριφορά τείνουν να συντρίψουν είτε εν μέρει είτε εν όλω την επικρατούσα κατά την εποχή τους τάξη πραγμάτων

Αυτό το μικρό χωρίο κατ’ εμέ συνοψίζει την ουσία της επανάστασης. Και εξηγεί γιατί η επανάσταση που γίνεται σε επίπεδο πολιτικό (πραγματικό), μένει σε επίπεδο πολιτικό. Στην καλύτερη/χειρότερη περίπτωση θα οδηγήσει σε μία αλλαγή, η οποία ωστόσο θα είναι πάντα, αποκλειστικά και μόνο σε επίπεδο πολιτικό (και δεν είναι αυτό το ζητούμενο, ε). Εξ’ ού και η επομένη της δολοφονίας του Αλέξη και οι αλλαγές που επήλθαν ή δεν επήλθαν.
νομίζω πως όοοολη αυτή η σύγχιση των τελευταίων σελίδων μπορεί να βοηθήσει ως προς αυτό: να αποσαφηνίσουμε λιγάκι τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε πως θέλουμε να περιθωριοποιηθούμε, πώς μπορούμε να το κάνουμε αυτό, πάνω απ’όλα σε ποιο επίπεδο/ σφαίρα, και ανάλογα με το πού θα κινηθούμε τι είναι δυνατόν να επιτύχουμε.

Παντως ναι μανια με τον αυτοχαρακτηρισμο…Δεν χρειαζετε ρε παιδια…Κανε και πες πραγματα και ο αλλος θα καταλαβει τι εισαι και οχι τι θες να εισαι…Και να μη το καταλαβει τι σε νοιαζει δηλαδη?Δεν νομιζω οτι το ζητουμενο εδω ειναι να ανηκεις ντε και καλα καπου…Εγω απο τα 16 μου μεχρι τωρα στα 20 συνηδητοποιω συνεχως καινουρια πραγματα διαβαζοντας,συνομιλοντας αλλα κυριως σωντας…Οι ζυμωσεις που γινονται οταν εχεις ενδιαφερον να ασχοληθεις ειναι απιστευτες και ειναι κριμα να τις καπελωνεις με ενα χαρακτηρισμο.
Φιλικα παντα ε…Αλλωστε οπως ειπε και ο μανσον αν θελησεις θα πολιτικοποιηθεις και για μενα αυτο ειναι το ζητουμενο και οχι τοσο οι πορειες,η Μεσολλογγιου και οι σναυλιες στις καταληψεις.(τουλαχιστον οχι αυτα σκετα)

Δικαίωση
:lol::lol::lol::lol:

Μπορώ να πεθάνω ήσυχος πλέον!!!:lol::lol:

δεν είναι καρβού, αλλά κάρβου. Τονίζεται στο “α” :stuck_out_tongue:

ρε απο κει θα ξεκινησει η επανασταση :wink:

Αν δεν αλλάξουν μυαλά αυτοί που αράζουν εκεί δύσκολο το κόβω. Σκατά στα παιδιά του Νετσάγιεφ λέμε…

τα συγκεκριμενα παιδια θεωρω πως “ετυχε” να βρισκονται εκει.
θα μπορουσαν ανετα να εινα χρυσαυγιτες και να κοπανανε μεταναστες. πολλοι λιγοι εχουν οντως μελετησει κατι.
ολο το χρονο μεσολογγιου, και περιμενουν τον τυρναβο και την ικαρια το καλοκαιρι…

Aν και δεν μ αρεσει που δεν υπαρχει αντιλογος.Θα συμφωνησω και γω οτι καλο το αραγμα και οι μπαφοι στο ‘‘στεκι’’ μας αλλα μεχρις εκει…Και φυσικα δεν παει για ολους αυτο απλα υπαρχει αρκετος κοσμος με τετοια αντιληψη.

Μία ενδιαφέρουσα για μένα πτυχή της όλης συζήτησης που κάνουμε είναι η εξής. Αν κάποιος συνειδητοποιήσει πλήρως την πολιτικοκοινωνική κατάσταση της εποχής μας θα αηδιάσει. Έτσι θεωρώ τουλάχιστον εγώ. Αν δλδ κάποιος εξετάσει τα ΜΜΕ, τα κόμματα, την “δημοκρατία” μας, την συμμετοχή των πολιτών σε αυτή και φυσικά τη διαφθορά και τον παρταλισμό που διέπει τη χώρα λογικά θα αηδιάσει.

Μετά λοιπόν από αυτην την συνειδητοποίηση ξεκινάνε οι επιλογές του καθενός. άλλοι κάθονται άπραγοι και λένε έτσι είναι τα πράγματα και δεν αλλάζουν, άλλοι κράζουν απτο νετ, άλλοι κράζουν από παντού :p, άλλοι βολεύονται σε κόμματα( Πασόκ-ΝΔ), άλλοι οργανώνονται σε παρατάξεις, άλλοι σηκώνονται και φεύγουν , άλλοι τείνουν προς την αναρχία για την οποία και μιλάμε εδώ.

Νομίζω το πιο σημαντικό μετά από την απαραίτητη συνειδητοποίηση που αναφέρω παραπάνω, είναι να επιλέξεις τον δρόμο σου. Να ξέρεις δλδ τι κάνεις και γιατί. Και ακόμα παραπάνω να επιλέξεις αν είσαι εκτός κοινωνίας ή αν είσαι μέσα σε αυτή. Αν επιλέξεις να είσαι εκτός κοινωνίας νομίζω πως δύσκολα θα μπορέσεις να βρεις την ισορροπία σου. Στοχοποιείσαι, υποφέρεις και κυνηγάς δαίμονες. Από την άλλη όντας μέσα σε μια σάπια κοινωνία είσαι πάντα δίπλα στον συμβιβασμό, δίπλα στην σαπίλα.

Όπως και να χει το πιο σημαντικό είναι να παραμείνεις άνθρωπος. Να ορίζεις εσύ τις ελευθερίες σου(στο βαθμό που μπορείς και αντέχεις), να τις διεκδικείς, να κάνεις πράγματα με προσωπικό κόπο και σε χώρους που να βλέπεις τα άμεσα αποτελέσματα, να συμμετέχεις…

Συμφωνώ, απλά καμιά φορά παρότι έχεις συνηδειτοποιήσει την κατάσταση και θες να δράσεις για να την αλλάξεις, βλέπεις ότι οι συνοδοιπόροι σου (αλλά και αυτοί που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι συνοδοιπόροι σου) τελικά είτε εθελοτυφλούν σε κραυγαλέα πράγματα, είτε κλείνονται στον μικρόκοσμό τους είτε επιδιώκουν διαφορετικά αποτελέσματα από αυτά που μοιάζουν προφανή. Και κάπου εκεί έρχεται η απογοήτευση…