Καλλιτέχνης: ΕΡΓΟ ή ΠΡΑΞΗ (βίος);

Εγω επηρεαζομαι αναλογα με το τι ‘‘λαθος’’ ή στραβο εχει κανει ο καθενας. Αδιαφορω αν παιρνει πρεζα ή αν ειναι γκευ, αλλα αν ειναι παιδοφιλος, ναζι ή δολοφονος ξερω γω, τοτε ναι επηρεαζομαι. Και δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω με την μουσικη του ή να σκασω λεφτα για cd του, για live κτλ… Δεν προκειται να δει δεκαρα απο εμενα. Γιατι το βασικο ειναι καποιον να τον θαυμαζεις σαν καλλιτεχνη και ταυτοχρονα σαν ανθρωπο, σαν προσωπικοτητα. Οπως τον Dio που ειναι το πρωτο παραδειγμα απαραμιλλου ηθους που μου ερχεται, αλλα και πολλους αλλους…

Έχεις ένα σοβαρό point εδώ. Και στην τελική, είναι πολύ σύνηθες ένας καλλιτέχνης να είναι πειραγμένος στο μυαλό. Αν ήταν φυσιολογικοί απόλυτα, τότε μάλλον θα ήταν τραπεζικοί υπάλληλοι ξέρω γω. Βέβαια από την άλλη, άλλο το ειδικό βάρος ενός Poe και άλλο του τύπου των Mamas & The Papas. Ο πρώτος είναι διαχρονική ιδιοφυϊα και κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητίσει αυτό. Ο δεύτερος έκανε ένα χιτάκι και κάτι τρέχει στα γύφτικα.
Γενικά λοιπόν, εμένα με επηρεάζουν κάτι τέτοια ανάλογα την περίπτωση αλλά σε γενικές γραμμές δεν με επηρεάζουν.

Για Motorhead το λες αυτο;;;

Γιατι απο τη μια θυμαμαι οτι σ’ αρεσαν κι απο την αλλη θυμαμαι και μια φωτογραφηση που ο Λεμμυ ηταν τιγκα στις σβαστιγγες κι ετσι.

Βασικα, το μονο στο οποιο με επηρεαζει η ζωη των μουσικων ειναι η ταυτιση μαζι τους.

Δε θα ηθελα να γινω σχεδον σαν κανεναν απο τους ροκ-σταρς (ειδικα των 70ς-80ς), ομως μπορω να λατρευω τη μουσικη τους.

το θεμα ειναι οτι αυτη η λογικη μπαζει. πρωτον δεν ξερεις τι κανει ο καθενας στην προσωπικη του ζωη. δευτερον το τι κανει δεν σημαινει οτι αντικατοπτριζεται μεσα απο την τεχνη του. δηλαδη αν εχει σκοτωσει καποιον δεν σημαινει οτι ειναι μισανθρωπος και κατ’ επεκταση οτι και η μουσικη του θα ειναι το ιδιο. τριτον θα αποφασισεις για το τι ανθρωπος ειναι αναλογα με το εγκλημα που εχει διαπραξει χωρις να γνωριζεις την ζωη του η τις συνθηκες που τον οδηγησαν σε μια εγκληματικη πραξη? πεμπτον πως διαχωριζεις τα λαθη? αν δερνει την γυναικα του η τα παιδια του ειναι οκ η οχι? εκτον πως καθοριζεται το καθε εγκλημα οπως η παιδεραστια για παραδειγμα? ειναι το σεξ με ανηλικο η ο βιασμος? γιατι αν ειναι το πρωτο τοτε η μιση ροκ σκηνη δεν παιζει να μην εχει παει με 15χρονες μαστουρομενες γκρουπις ξερω γω.

δεν λεω οτι δεν μπορει να σε επηρεασει καθολου η συμπεριφορα ενος καλλιτεχνη αλλα δεν εχει αμεση σχεση το τι κανει στην προσωπικη του ζωη με το τι ειναι σαν καλλιτεχνης. αν εχει να σου πει κατι δεν βλεπω τον λογο να μην τον ακους. εκτος αν αυτα που προβαλει μεσα απο την τεχνη του αντιβαινουν στην συμπεριφορα του οποτε μπορεις απλα να πεις οτι ειναι υποκριτης. αλλα και παλι δεν λεει κατι. ας πουμε αν σ’αρεσουν οι deicide θα σταματησεις να τους ακους επειδη ο αλλος εκανε θρησκευτικο γαμο?

τωρα στον ιδεολογικο τομεα, αν ειναι πχ ναζι και αυτο βγαινει μεσα απο την μουσικη του τοτε λογικο να μην μπορεις να ταυτιστεις και να μην σ’αρεσει. αλλα αν δεν ειναι ξακαθαρο η οι δηλωσεις του δεν εχουν σχεση με τη μουσικη του τοτε τι? περιεργη περιπτωση.

εμενα παντως αυτο που θα με επηρεασει στο αν θα δωσω λεφτα η οχι σε ενα μουσικο η μπορει να με ξενερωσει, ειναι η σταση του ως προς την μουσικη και το κοινο. πχ δεν θα δινα ποτε λεφτα για αλμπουμ Kiss αλλα bolt thrower παιζει να σκασω στο λαιβ και ας μην εχω ακουσει ακομα αλμπουμ τους.

που ακιρβως το ειδες αυτο? γιατι τον λεμμυ τον εχουν ρωτησει και εχει αρνηθει κατι τετοιο (οτι ειναι ναζιστης) απλα εχει πει οτι εχει τρελα με τον β’ παγκοσμιο και ειναι συλλεκτης αντικειμενων.

:expressionless:

Ontopic-και offtopic παραλληλα-,εμενα στα @@ μου και να βιαζει μωρα στην Αιτη,σνιφαροντας κοκες πανω τους,αμα παιζει καλη μουσικη κλαιν μαιν…(βεβαια,αμα κανει τα παραπανω,οι πιθανοτητες να παιζει και καλη μουσικη ειναι απειροελαχιστες:p,οπωτε…got the point anyway)…

εδιτ και +1 στον αποπανωνε,το μονο που θα με νοιαξει,ειναι η σταση του απεναντι στο κοινο του(αν και ειμαι ελαφρως γκαου μιας και πηγα kiss:p-και δεν μπορω να πω πως καλοπερασα τελικα),και αυτο μονο…

Sorry ρε μάγκες αλλά τι μπούρδες είναι αυτές που αραδιάζεται? Καταρχήν πρέπει κάποιος να είναι ξεκάθαρος στο τι θέλει από τον καλλιτέχνη. Περιμένει κανείς σοβαρό βλάσφημο, μηδενιστικό, σκοτεινό, σκατόψυχο Black από τον πρόσκοπο της γειτονιάς? Οι Slayer περιμένε κανείς να βγάζαν τέτοιο μίσος χωρίς να είναι οι εγωίσταροι που είναι? Ο Mustaine θα έβγαζε ότι έβγαλε αν δεν ήταν τόσο κομπλεξικός? Μάλλον δε θα άνοιγε καν μαγαζί για να το κλείσει.

Ποιος είπε ότι κάποιος πρέπει να είναι καλός άνθρωπος για να βγάζει καλή μουσική? Ίσα-ίσα που πολλές φορές απαιτείται και το αντίθετο. Αυτό που μετρά είναι το ταλέντο, το που θα στοχεύει αυτό το ταλέντο είναι άλλο θέμα. Να μη πιάσουμε τώρα κάτι ιερά τέρατα και βάλουμε στο μικροσκόπιο την προσωπική τους ζωή, άστο καλύτερα γιατί άμα είναι έτσι θα καταλήξουμε όλοι να κόψουμε τη μουσική.

Darth και (ειδικά) Vangelis τα λένε περίπου όπως τα βλέπω εγώ. Γενικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, δεν μπορείς να αντιμετωπίζεις όλους το ίδιο. Απλά θεώρησα αφελή το διαχωρισμό “δε μας πειράζει να παίρνει να ναρκωτικά κ να πίνει μια θάλασσα αλκοόλ αλλά μας πειράζει αν είναι βιαστής ή παιδόφιλος”. Γενικά οι καλλιτέχνες είναι extravagant περσόνες, και οι ψυχολογικές ή εγκεφαλικές τους διαταραχές που βγαίνουν στη μουσική τους πολλές φορές την κάνουν και μοναδική. Ακόμα και περί φιλοναζισμού που λέγαμε, η μουσική του εντελώς πειραγμένου Vikernes σε συνδυασμό με το όλο κλίμα της τότε εποχής στη Νορβηγία δεν μπορεί παρά να σε ιντριγκάρει (τουλάχιστον).

Ούτε καν ρε.
Σε κάτι γελοίες NSBM μπάντες αναφερόμουν κυρίως. :wink:

Σου απαντά ο Βαγγέλης για Λέμμυ.


Μιας και είμαστε εντελώς οφ-τοπικ, αν θέλει κάποιος mod ας τα μεταφέρει σε κάποιο σχετικό θρεντ ή, αν δεν υπάρχει, κάντε ένα νέο γιατί εγώ πρέπει να φτιάξω drilldown objects…

Πάνω κάτω αυτά ήθελα να συζητήσουμε στο θρεντ “καλλιτέχνης: έργο ή πράξη”. το έβαλα βέβαια στο ποντιουμ. Ίσως ταιριάζουν εκεί… και ας μεταφερθεί το θρεντ στη μουσική κατηγορία

+100000000000000000000000000000
:):):slight_smile:

Εσύ δηλαδή θαυμάζεις σαν προσωπικότητα τον Κομπέην που αυτοκτόνησε.

ωπ, λιγα με τον κομπειν την αγαπη μου
δεν εχω χρονο να το αναλυσω τωρα γιατι @@@μαι στην δουλεια αλλα 8α επανελθω

Νεκρόφιλη!

Τι δουλειά είναι πια αυτή? :stuck_out_tongue:

Ανεξαρτητα με την πραξη του αυτη που εννοειται δεν συμφωνω, πιστευω οτι ηταν ενας ξεχωριστος καλλιτεχνης με ιδιαιτερη προσωπικοτητα, τελειως αντισταρ που αυτο στην ουσια τον σκοτωσε.Φυσικα τον θαυμαζω ασχετα αν επαιρνε ναρκωτικα αφου μοιραια ενα μεγαλο ποσοστο απο τους καλλιτεχνες εχουν παρει καποια στιγμη στη ζωη τους ειτε το παραδεχονται ειτε οχι.Δεν ακυρωνει σε καμια περιπτωση το εργο του, απλα σε σχεση με την προσωπικοτητα του θα πρεπει να στεκομαστε στα θετικα στοιχεια του χαρακτηρα του.

Ηθικο,ξεηθικο το υποσυνειδητο μου κανει μονο του το διαχωρισμο.Υπηρξαν περιπτωσεις που γουσταρα απο πριν καποια μπαντα,εμαθα κατι για καποιο απο τα μελη της και η απολαυση μου ακουγοντας καποιο δικο της εμεινε αμειωτη,αντικτυπο μηδενικο.Οποτε τι παραπανω να πω τωρα…Η οικονομικη ενισχυση τετοιων ανθρωπων μεσω της αγορας των δισκων η του merch ειναι βεβαια κατι διαφορετικο,που σηκωνει κουβεντα…

Ωραία, κι εγώ θαυμάζω τα θετικά στοιχεία του Pete Townshend, τι να κάνουμε που σε μια στιγμή περιέργεια είπε να επισκεφτεί sites παιδοφιλίας?

Υπάρχει κανείς που έχει χαλαστεί από τις ταινίες του Πολάνσκι, επειδή αυτός κάποτε είχε αποπλανήσει ανήλικη;

H μεγαλη διαφορα σχετικα με παιδοφιλιες και βιασμους ειναι οτι ο Cobain έκανε κακό μόνο στον εαυτό του, δυστυχως περισσοτερη βοηθεια και συμπαρασταση επρεπε να ειχε απο το περιβάλλον του.:frowning:

Παιδιά, οικογένεια, φίλους δεν είχε ο Cobain. Μόνος κι έρημος ήταν, ε;

Γενικώς ο διαχωρισμός αυτός σε μουσικούς πρέπει να υπάρχει, κατά τη γνώμη μου. Ο ChrisP έθιξε τα ναζιστικά που απασχολούν και μένα συνήθως. Πιστεύω ότι δεν είμαι ο μόνος που που έχει ξεσκονίσει περιπτώσεις Lemmy, Slayer κ.ά. που χρησιμοποίησαν ναζιστικά σύμβολα για να σοκάρουν ή ή απλώς είχαν εμμονή να περιγράφουν τέτοια σκηνικά κλπ. Anyway, πάντως υπάρχει σημαντική διαφορά (και πρέπει να το τονίσουμε) περιπτώσεις NSBM συγκροτημάτων και συγκροτημάτων τύπου Burzum π.χ. Άλλο να χρησιμοποιείς τη μουσική και τους στίχους σου για να περάσεις ναζιστικά μηνύματα και άλλο να δηλώνεις π.χ. ναζί αλλά πουθενά στα της μουσικής σου να μη βάζεις τέτοιες ιδέες. Έχει σημαντική διαφορά.

Συμφωνω με leper οσον αφορα τα ναζιστικα.
Υπηρχαν μπαντες που τα λεγανε μονο και μονο για να προκαλεσουν
και τωρα μας βγηκαν αριστεροι και ετσι :stuck_out_tongue:

Ωπ, για πες!