Μεγάλες ταινίες που δεν μας άρεσαν

Και γιατί παρακαλώ κύριε, σας χαλάει το Gone with the Wind ας πούμε;

Εγώ τη Λιακάδα την έχω δει και σινεμά. :bleh:

[κουλτουριάρης]Νιώθω μια ευγνωμοσύνη γι’ αυτή την ταινία, γιατί μεταξύ άλλων μου έμαθε τον μέγιστο Alexander Pope (από τους γνωστούς στίχους που ακούγονται στην ταινία). [/κουλτουριάρης]

Νταξ μωρέ δεν το λες και για πέταμα αλλά πολύ μελαδούρα, άσε που μας είχε πρήξει 3 ώρες η άλλη που δεν είχε να φάει αλλά το σώζει η τελευταία ατάκα του Gable. Τώρα και ο Ben Hur μελό ήταν αλλά όπως και να το κάνουμε ήταν το χολιγουντιανό αντίστοιχο της καλύτερης ταινίας όλων των εποχών(ναι “η οδύσσεια ενός ξεριζωμένου” είναι και ντροπή σου που δεν έχεις γράψει ακόμα στο Thread του παιδιού του λαού) μέχρι και τα Trademarks του έχει με τους λευκούς μπογιατισμένους μαύρους επειδή δεν είχαν μαύρους ηθοποιούς

ρε γαμώτο είχα όλη την καλή διάθεση να μου αρέσει αυτή η ταινία (η λιακάδα) αλλά δεεεε… Δε ξέρω τί συνέβη.

Ο jim carrey πάντως ήταν γαμάτος, αν και παίζει να τον προτιμώ στο τρούμαν σόου

Βασικά, στο Truman Show υπήρχαν κάποια απομεινάρια από τις μέρες της απύθμενης ΕησΒεντουρικής βλακείας στην ερμηνεία του. Δεν μπόρεσε να ελέγξει τον εαυτό του όπως θα ήθελε. Στη Λιακάδα όμως ήταν τέλειος, με άψογο έλεγχο στα (ούτως ή άλλως ανεξάντλητα) εκφραστικά του μέσα.

εισαι οτι πιο αμπαλο φοριεται και κυκλοφορει αυτη τη περιοδο, σε παρακαλω μην ξαναποσταρεις εδω,οκ,ευχαριστω πολυ!

Βασικά όχι μωρή, δεν είναι ΟΚ, πες τη μαλακία σου, τεκμηρίωσέ την και άσε τα ενδυματολογικά σχόλια, φρου φρου κι αρώματα. ΒΛΑΚΑ.

Ισχυρίζεσαι ότι είναι ανώτερη η ερμηνεία του Carrey στο Truman Show ξέρω γω;

Πριν απαντήσεις μην ξεχνάς ότι το Truman Show είναι μέσα στις 2-3 αγαπημένες μου ταινίες όλων των εποχών ε.

Το Truman Show για μένα είναι πολύ καλύτερη ταινία από την Λιακάδα, βέβαια μιλάμε για μια ταινία που μαζί με το American Beauty, το Fight Club σημάδεψαν τα 90’ς στον αμερικανικό κινηματογράφο (και όχι μόνο).
Και έπειτα ο Κάρεη κράτησε το εησεβεντουρικό έστω και σε μικρό βαθμό σε όλες τις ταινίες του, ακόμη και στο θρίλερ Number 23.

Α κάτσε, γιατί είμαι και λίγο χαζός, τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω. Μήπως ο λόγος που εξερράγης είναι το σχόλιο περί ΕησΒεντουρικής βλακείας; Ε Λουπέν αγορίνα;

Μην κολλάς βρε, αγαπάμε όπως και να χει απύθμενη ΕησΒεντουρική βλακεία! <3 <3 Απλά άλλες οι ανάγκες δραματικών ρόλων, όπως στο Truman Show ή τη Λιακάδα…

βασικα δεν τεκμηριωνω τιποτα, μολις διαβασα πως υπηρξε σχεση μεταξυ εησβεντουρικης βλακειας και τρουμαν σοου, i rest my case:bye:

Απομεινάρια, ρε πίθηκε. ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙΑ.

σταματα να γραφεις λεμε αμπαλε, το χειροτερευεις…
(ουτως ή αλλως η εταιρη αληθεια βρισκεται στο Man of the moon)

Mόλις σε συγχώρεσα για τις γέφυρες του Ιστγουντ.

:lol: μα φυσικά, μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι φίλοι μου.
Άνετα θα πρόσθετα στην λίστα μου και το Mulholland Drive που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το γουστάρουν τόσοι πολλοί. (Καλά εγώ ίσως και να το μισώ λόγω μαθήματος στην σχολή που έπρεπε υποχρεωτικά να δω αυτή την ταινία κλπ.)

Το τελευταίο “μεθυστικό αριστούργημα” του Αρονόφσκι.Όντως μεθυστικό, έπρεπε να τα είχες πιεί για να σου αρέσει αυτή η ταινία.Βαθιά νοήματα για 15 χρονους που περνούν δύσκολη εφηβεία.Εντάξει,η ερμηνεία της Πόρτμαν έτσι,η Πόρτμαν αλλιώς…Το ξέραμε από άλλες ταινίες ότι Πόρτμαν,Κασέλ και Ράϊντερ ηθοποιάρες.Αλλά αυτή η ταινία απλά δεν σώζεται ακόμα και αν έπαιζε ο Ζεράρ Ντεπαρτιέ.Τόσο κλισέ πεθαίνεις.

[B]Κυνόδοντας: [/B]Η ταινία έχει πει ότι έχει να πει μέσα στο πρώτο 20λεπτο, το έχει πει μάλιστα και εντελώς επιφανειακά και στην συνέχεια επαναλαμβάνεται.

[B]Φόρεστ Γκαμπ: [/B]Αμερικανιά όσο δεν πάει, επιτηδευμένη συγκίνηση, η διαφυγή κάθε μπλοκμπαστεράκια που εκτός από ταινίες του village ξέρει και από “ποιοτικές” ταινίες.

[B]Ο Νεκρός:[/B] Δεν έχω πρόβλημα με τις αργές ταινίες αλλά αυτή απλά δεν παλευόταν. Οκ, αντε το πρώτο μισάωρο παλευόταν, μετά μου ερχόταν να την βάλω στο γρήγορο.

[B]Ο Ελαφοκυνηγός: [/B]Τα πρώτα πενήντα λεπτά είναι ότι πιο ανούσιο έχει γυριστεί στην ιστορία του σινεμά, από εκεί και μετά η προπαγάνδα πέφτει σύννεφο…

Για το ‘‘Φόρεστ Γκαμπ’’, ότι γράφεις συμφωνώ με τα χίλια
…για το ‘‘Ο Νεκρός’’, απλά δεν το θεωρώ΄αργή ταινία ειδικά για Τζαρμούς, που πάντα είχε μια ανάλογη ανάπτυξη στα θεματά του, γιατί πάντα πίστευε ότι η πραγματική ζωή, έχει ανάλογους ρυθμούς, αλλά και χρώμα ασπρόμαυρο
:):!:

Σηκωθηκα με ορεξη σημερα και ειπα να προκαλεσω λιγο…

Θα αναφερω τεσσερις ταινιες που θεωρουνται μεγαλες,αλλα προσωπικα δεν μου ειπαν και πολλα.
Τις βαζω σε spoiler για να παθετε το σοκ σιγα σιγα.
Μετα απο αυτο σιγουρα θα εχουμε μαζικες αιτησεις για ban μου,οποτε παιδια χαρηκα,τα λεμε καποια στιγμη απο κοντα…
1)

[SPOILER][/SPOILER]

Aυτην την ταινια ,την οποια και θεωρω μια απο τις χειροτερες ταινιες στην ιστρορια της εβδομης τεχνης,εχω βαρεθει να κραζω,οποτε την ξερετε προ πολλου την αποψη μου!!!

[SPOILER][/SPOILER]

Σιγα τ’αυγα.Indie και ξυστα τα τετοια…Μοδα,θυμαμαι οτι ειχει γινει σαλος οταν ειχε πρωτοβγει.Δεν ειναι κακη ταινια φυσικα,αλλα οχι και μεγαλη οπως θεωρειται.
Προτιμω την πρωτη ταινια του ιδιου σκηνοθετη.

3)[SPOILER]

[/SPOILER]
Σε αυτην την ταινια η εκφραση ‘‘σιγα τ’αυγα’’ παιρνει σαρκα και οστα!!!

[SPOILER]
[/SPOILER]

Aυτη εδω δεν ξερω αν θεωρειται μεγαλη,ξερω ομως οτι ειναι ενα ΑΙΣΧΟΣ!!!

Υ.Γ
Βλεπω Lupin να με ξεγραφει απο φιλο,Γρακχο να ναυλωνει αεροπλανο και να ερχεται Βολο να μου βαλει φωτια το σπιτι και τους υπολοιπους σινεφιλ του rocking να κανουν ομαδικες αιτησεις,διαδηλωσεις στους δρομους και petitions να ‘‘φαω ban’’.

[B]τη γλιτωνεις πανηγυρικα γιατι ανοιξες τα χορορ και gialo threads :lol[/B]:

Να εισαι καλα ρε φιλε.Τελικα σε τουτο το ματαιο κοσμο δεν ειμαι μονος!!!

δεν σ’αρεσει το V for Vendetta?? 8O8O
για μενα ειναι παρα πολυ καλα γυρισμενη και απο τις καλυτερες μεταφορες κομικ. φυσικα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα που λεμε, αλλα τι δε σου αρεσε ακριβως??