Μεγάλες ταινίες που δεν μας άρεσαν

Απο όλα αυτά της λίστας διαφωνώ σε trainspotting και antichrist. Τα άλλα οκ καλές ταινίες, αλλά όχι τόσο μεγάλες όσο θεωρούνται

Αυτό δεν ισχύει. Το comic μιλάει για ιδέα κυρίως, ενώ η ταινία, πιο ασφαλής, μιλάει κυρίως για εκδίκηση. Όχι ότι είναι κακή, αλλά το ίδιο καλή ή πιστή [SIZE=“1”](όσο θα μπορούσε να είναι)[/SIZE] δε τη λες.

ε δεν μιλαω για ακριβη μεταφορα. μιλαω για καλη μεταφορα, που ειχε ως αποτελεσμα μια αρκετα καλη ταινια. τωρα βεβαια, του jiopa δεν τουα ρεσει, αλλα οπως ειπα γουστα ειναι αυτα. ισως αυτο με τις μεταφορες κομικ αν το κανουμε αλλο θρεντ.

Το βρηκα λιγο δηθεν,ψευτικο,εκβιαστικα στυλατο με αποψη και γενικα δεν μου ειπε και τιποτα το ιδιαιτερο και φυσικα βαρεθηκα κατα την προβολη της ταινιας.

Συμφωνώ, το σενάριο και ο χαρακτήρας του v είναι εντελώς διαφορετικός στην ταινία.
Όπως και να χει είναι από τις αγαπημένες μου μεταφορές, εκεί ψηλά μαζί με το sin city.

Βαρέθηκα και βρήκα κοινότυπο το Drive, αν θεωρείται μεγάλη ταινία.

Ryan εκνευριστικότατος όπως πάντα, Bryan θέουλας όπως πάντα

νταξ, πλην του V-το οποιο θεωρω αρκετα καλη ταινια αλλα πολυ χειροτερη της κομικ εκδοχης του-, στις αλλες δεν εχω προμπλεμ, ψιλοσυμφωνω κιολας

Εντάξει, με το σχόλιο για Trainspotting έμεινα λίγο σε φάση :eek:[B] wtf?!?[/B] αλλά δεν είμαι καθόλου αντικειμενική με αυτή την ταινία, οπότε πάω πάσο. Για το V For Vendetta πάντως ούτε εγώ θα διαφωνήσω όσον αφορά τη σύγκριση με το κόμικ.

Κι εγώ συμφωνώ με jiopa, αν και το Trainspotting μου αρέσει πολύ, όπως και το V, δεν τα θεωρώ ογκόλιθους. Για τα άλλα δύο μπορώ να προσθέσω κι εγώ πολλά “κοσμητικά”, ειδικά για το τελευταίο, το οποίο βρίσκω μια αναίτια μπούρδα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε, για το Irreversible τα έχουμε πει στο παρελθόν οπότε ξέρω την άποψή σου και ξέρεις τη δική μου (κοινώς, no surprise here, ούτε και λόγος για υστερίες), το Trainspotting η αλήθεια είναι ότι το θεωρώ μεγάλη ταινία αλλά λόγω της ακρότητάς της δε μου κάνει εντύπωση το να μην αρέσει σε κάποιον, το V for Vendetta μ’ αρέσει αλλά δεν ξέρω ούτε γω αν μπορεί να θεωρηθεί “μεγάλη ταινία” και το Antichrist δεν έχω μπει στον κόπο να το δω.

Με λίγα λόγια άραξε, κανείς δεν εκπλήσσεται που έχεις τη γνώμη που έχεις, κανείς δε σκίζει τα ρούχα του κτλ. κτλ. :stuck_out_tongue:

[FONT=“Georgia”][B][SIZE=“4”]L’Albero Degli Zoccoli[/SIZE][/B] (1978 )

Θα πέσει ξύλο, το βλέπω, έρχεται ο jiopas…:stuck_out_tongue:
Μπορεί αντικειμενικά να είναι masterpiece, όπως χαρακτηριστικά γράφει και το άνωθι πόστερ, αλλά θα το πω: ΚΟΥΡΑΣΗ !
Έκανα το λάθος βέβαια να το δω μετά από μεσημεριανό φαγητό συνοδευμένο με μερικά ποτηράκια κρασί και στο τέλος κατέβαλα τιτάνιες προσπάθειες να κρατηθώ ζωντανός…
Ένα έπος τριών ωρών που περιγράφει την καθημερινή ζωή τριών οικογενειών κολίγων της Λομβαρδίας στις αρχές του περασμένου αιώνα.
Εντάξει παραδέχομαι πως ο σκηνοθέτης (Ermanno Olmi) είχε balls of steel για να γυρίσει αυτή την ταινία.
Ανύπαρκτα σκηνικά αφού οι τοποθεσίες ήταν αληθινές, μηδενικός φωτισμός (που έκανε λίγο δύσκολα τα πράγματα στα νυχτερινά πλάνα…) και το βασικότερο: οι ηθοποιοί δεν είναι ηθοποιοί (χα, καλό), είναι πραγματικοί χωρικοί της περιοχής !!
“Ένας ακόμη λόγος για να αποθεώσεις, γιατί δεν σου άρεσε ?”, θα μου πείτε.
Γιατί η όλη φάση μου θύμισε περισσότερο ντοκυμαντέρ παρά ταινία.
Δεν έχω πρόβλημα με τον “Αγγελοπουλικό” ρυθμό/πλάνα, αλλά αυτό που μου τη σπάει περισσότερο είναι όταν μια ταινία δεν έχει κάποιο σκοπό, δεν περνάει κάποιο μήνυμα. Μια αφοπλιστικά ωμή περιγραφή της φτώχειας και της εξαθλίωσης των ανθρώπων εκείνης της εποχής και τίποτα παραπάνω. Εκτός από μερικές συγκινητικές εξαιρέσεις (το δέντρο και τα τσόκαρα προφανώς, την ντοματιά του παππού, το τραγικό τέλος κ.α.) δεν ένιωσα ότι μου άφησε κάτι αυτή η ταινία.

Ναι είμαι μυρωδιάς, το ξέρω. Κράξτε ελεύθερα :)[/FONT]

Xα,χα.
Δεν την εχω δει ακομα,οποτε κραξε αφοβα.

Μόλις είδα για πρώτη φορά το The Big Lebowski και δεν τρελάθηκα.
Θα το εκτιμούσα εάν κάποιος με 1-2 προτασούλες μου εξηγούσε γιατί του αρέσει (τόσο πολύ).

Γιατί είναι κουλ δικέ μου

Γιατί είναι από τις πιο πρωτότυπες και έξυπνες κωμωδίες που έχουν βγει.

Όλοι οι χαρακτήρες είναι συναρπαστικοί μέσα στην μοναδική τους τρέλα. Πάρτους έναν-έναν και δες τι μεγαλειώδης σκιαγράφιση έχει γίνει. Δεν είναι καρικατούρες, είναι άνθρωποι ενός παράλληλου, θεότρελου σύμπαντος, με την ξεχωριστή του προσωπικότητα ο καθένας. Άσε που όλοι παίζουν εκπληκτικά με πρώτο και καλύτερο τον φανταστικό Τζον Γκούντμαν. Και επίσης ο Τζεφ Μπρίτζες στο ρόλο του ΝΤΟΥΝΤ, έδωσε νέο ορισμό στην έννοια “coolness”.

Για μένα οι θεϊκοί χαρακτήρες και το ευρηματικά καλογραμμένο σενάριο που βγάζει αβίαστο γέλιο ξεφεύγοντας εντελώς από κάθε τι το συμβατικό, είναι αυτά που κάνουν τη συγκεκριμένη ταινία, ίσως την καλύτερη κωμωδία που έχει γυριστεί αλλά και μια από τις καλύτερες ταινίες έβερ.

Εντίτ: Α, έχει και επικό σάουντρακ. Dylan, Captain Beefheart, Costello και διάφορα άλλα ωραία.

Σωστοοοος ο παιχτης

Επιτέλους ένα φόρουμ που αποτελείται από άντρες κυρίως,μου δίνει την ευκαιρία να κράξω αυτό εδώ το βραζιλιάνικο για indie-δες (ακόμα και ένα βραζιλιάνικο θα υπετερούσε βασικά,λόγω εμφάνισης των πρωταγωνιστών) http://www.youtube.com/watch?v=AeNXmKvuzKI

Λοιπον…ποτε δεν μ αρεσε η Amelie…η γνωστη γαλλικη ταινια
http://youtu.be/sECzJY07oK4 τελειως ξενερωτη,χωρις εξαιρετικες ερμηνειες απο τους ηθοποιους…οι οποιοι μου φαινονταν να βαριουνται:p

Kαι να σκεφτεις πως καποτε σε αγαπησα… [-X

[SPOILER]Ενταξει οχι και ετσι, αλλα το καημενο το Αμελι μωρε? :lol:[/SPOILER]

χαχα και χαρηκα στην αρχη…μετα ειδα το σποιλερ:lol::lol:

ελαα ειναι χαλια!!ξενερωτη γαλλικουρα:p