Διασκευές που θεωρείτε καλύτερες απ' τα αντίστοιχα αυθεντικά κομμάτια

ουτε καν. μπροστα στον Hawkins η εκτελεση των ccr δεν πιανει μια. ισως το μονο κομματι που χει τραγουδησει η simone και το προτιμω απο αλλον ειναι το house of the rising sun απο dylan. και τα κομματια που εχει τραγουδησει και η holiday. εκει δεν μπορω να διαλεξω.

To Hurt από Johnny Cash είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα και έχει ήδη αναφερθεί βεβαίως. Γαμώ τις μπάντες οι ΝΙΝ αλλά είναι αλήθεια θαρρώ.
Το επόμενο που θα πω είναι μεγάλη ιεροσυλία και ντρέπομαι, αλλά δυστυχώς το Orgasmatron μου αρέσει πιο πολύ από τους Sepultura.
Τέλος, πολλά από τα κομμάτια όπου κατά κάποιο τρόπο ο Tom Waits διασκευάζει τον εαυτό του στο Glitter and Doom live μου αρέσουν περισσότερο από τα αυθεντικά. Όντως τα θεωρώ διασκευές καθότι έχουν τελείως διαφορετική ενορχήστρωση. Για παράδειγμα προσέξτε πόσο διαφορετικά και γαμηστερά παίζει το Lucinda. Θεός!

Paranoid τών Megadeth :tomato:

Εχει ποιο πολύ “δράση” ετσι οπως το λέει ο Mustaine απτον πρεζακια οζζυ,ακούγεται ποιο ωραίο…

(Δε μ’αρέσουν οι Megadeth btw)

Όλα τα λεφτά όμως το “NICK! NICK!” του Mustaine στο τέλος :lol:

1.o Μustaine ειναι γνωστος εξισου πρεζακιας
2.Οχι

ο οζζυ ομως περνει 5 κιλά κρακ και 5 ηρωίνη καθηερινά.Ο mustaine μπορεί να κανει καναν μπάφο που και που

Εσύ παραείσαι βλάσφημος. Ωραία διασκευούλα, έχει πολλά να μάθει όμως ακόμα ο Dave.

Άλλο που μου έσκασε τώρα, μου αρέσει πιό πολύ το House Of The Rising Sun όπως το παίζουν οι Flower Travellin Band. 3 φορές πιο αργό και κάμποσο πιο κλαψιάρικο. Ντάξει η φωνή του Burdon είναι άπιαστη αλλά το σύνολο γαμεί.

ok…

Βασικά υπάρχουν φήμες ότι “Το Βαπόρι Απ’τη Περσία” γράφτηκε για τον Dave!

Αυτό πρέπει να το τσεκάρω!

Κατα τ’ άλλα

I Fought The Law - The Clash
Needles & Pins - Ramones
[U]The Passenger[/U] - Siouxsie and the Banshees (τουλάχιστον ισάξιο, αν όχι ανώτερο απο το original)
[U]True Faith [/U]- Dreadful Shadows
Am I Evil & Blitzkrieg - Metallica
Twist and Shout - Beatles
Tainted Love - Soft Cell (αν και μου αρέσει και το original πολύ)
Gloria - Patti Smith

Korn-Word up (απο Cameo)

Η διασκευη των Animals συνεχιζει να μου αρεσει περισσοτερο απο ολους.

ον τοπικ

Whitney Houston
I Will Always Love You

Ουτε για αστειο να συγκριθει με την Dolly…:stuck_out_tongue:

Oλα τα λεφτα στο 0:17 που λέει mosh και γίνεται της πουτάνας

Ω ναι! :wink:

Για αρχή, ο ορσμός είναι το [I]All Along The Watchtower[/I] από τον Hendrix!

Τέλος αυτό ήταν . Να κλειδώσει το thread . Να αγιάσει το χέρι σου και τα πλήκτρα που πάτησες . Τέλειο . Ορισμός διασκευής . Αναγνώριση από τον Dylan και δεν είναι τυχαίο οτι και ο ίδιος ξεκίνησε τότε να το παίζει ηλεκτρικά .

Παίζει να ναι η 1η φορά που συμφωνώ μαζί σου. :stuck_out_tongue:

Επίσης δεν ξέρω ποιο αγαπώ πιο πολύ το original [I]Solitude[/I] από [B]Black Sabbath[/B] ή την υπέροχη διασκευή από [B]Ulver[/B].

Θεωρώ καλύτερο και το [I]Roads[/I] ([B]Portishead[/B]) από [B]My Dying Bride[/B].

Τέλος, [B]Tiamat[/B] - [I]Sympathy for the Devil[/I] ([B]Rollig Stones[/B])

Gimme Shelter από Sisters Of Mercy στο γνωστό κομμάτι των Rolling Stones. Δεν το αλλάζουν και πάρα πολύ αλλά και μόνο η φωνή του Andrew φτάνει για να ανεβάσει το τραγούδι πολλά επίπεδα.

Εντόντε γιου κραϊ ετουνάιτ-Aνοριμοι
διασκευει απο το Don’t Cry Guns N Roses

http://www.youtube.com/watch?v=dUStfAkvO_s

Aν οχι καλυτερο, μια οντως πολυ δυνατη διασκευη που:τοκος mode on: αγγιζει την παγκοσμια τελειοτητα:τοκος mode off: