Ελληνικη οικονομική κρίση/δντ/νεα μετρα

χαχαχα…:smiley:

θες να πετάξεις ντομάτα στους πολιτικούς ? την πάτησες.! δεν μπορείς να την κάνεις εσύ…πρέπει να την αγοράσεις.! χα.! άμα θες πέτα ρε αλήτη…:lol:

Σύμφωνα με στοιχεία της Ελληνικής Κυβέρνησης η εξέλιξη του χρέους (ως ποσοστό προς το ΑΕΠ) θα είναι η ακόλουθη :

2009 : 127,1%
2010 : 142,8%
2011 : 160,6%
2012 : 174,8%
2013 : 183,6%
2014 : 191,7%
[B][SIZE=“3”]2015 : 198,9%
[/SIZE][/B]

Με άλλα λόγια ΣΟΔΟΜΙΣΜΟΣ χωρίς σάλιο…

http://www.protothema.gr/files/1/2011/06/09/to_sxedio_nomou.doc

Να κάτσουμε να δουλέψουμε να πληρώσουμε τους δανειστές μας. Τίποτα άλλο δεν πρέπει να σκεφτόμαστε. Δουλειά, δουλειά,δουλειά. Για αυτό έχουμε έρθει στη γη, για να πληρώνουμε τόκους δανείων :slight_smile:

Γενικά αφήστε την γκρίνια . Οι αγορές πρέπει να δουλέψουν με την ησυχία τους !!!

Φίλε ζούγκλα εγώ δηλαδή που δεν ψήφισα ΠΟΤΕ το ΠΑ.ΣΟΚ και την ΝΔ, που δεν έχω ζητήσει κανένα δάνειο απο το ΔΝΤ γιατί ρε φίλε να δουλέψω για να πληρώσω τους φόρους?
Δηλαδή έλεος…να πληρώσουν ΑΥΤΟΙ που τα φάγανε…

ναι,αρκεί να πληρώσουν και όσοι εξισώνουν τον φασισμό με τον κομμουνισμό. πλέρωνε σου λέω.

wtf…

you are a troll8)

Α ναι το είχα ξεχάσει…
Πάνε και 7 χρόνια Deckard…αλλά όπως λέει και ο ζούγκλας έκανε μαλακίες ΠΛΕΡΩΝΕ
:smiley:

Η ανεργία στο 16,2%, δηλαδή οκτακόσιες χιλιάδες άνεργοι, στην πραγματικότητα, ένα εκατομμύριο.Βόμβα.

Στους νέους η ανεργία στο 42% -ο ένας στους δύο! Δεν υπάρχει σπίτι -πλην Συβαριτών χωρίς άνεργο, ή ανέργους.

Βόμβα.

Και οι Δωσιπάτριδες πουλάνε τα όπλα της χώρας, ενέργεια, λιμάνια, δρόμους, νερά, αεροδρόμια

για να προσπορισθούν πόρους για τους τόκους δύο-τριών-πέντε ετών. Κι ύστερα;

Οχι! δεν θυσιάζεται κατά εκατόμβες ο λαός προκειμένου να υπάρξει μια έστω αμυδρή ελπίδα για το αύριο,

εξουθενώνεται συστηματικώς κι ενσυνειδήτως για να ξαναγίνει σκλάβος. Στο διηνεκές.


Είμαστε σε εμπόλεμη κατάσταση και οι Ελληνες πολίτες, ο λαός, ηττάται από πεμπτοφαλαγγίτες ταγούς κι ανδράποδα…

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=11%2F06%2F2011&id=283555

O Σταυρόπουλος, που όσο πάει διώχνει και τις τελευταίες του ικανότητες για πολιτική ανάλυση, να πει όμως και τι θα γίνει όταν φύγει ο παπανδρέου όμως και τι θα γίνει με το σαμαρά που θα ρθει στη θέση του “κακού” ΓΑΠ. Αλλιώς θα μείνει να βγάζει τις ίδιες άναρθρες κραυγές.

Να ψηφίσουμε όλοι Αλέκα να γίνουμε η Κούβα του Νότου:lol:

Έλεος πια… όποιος δεν γράφει στον “Ρ”, υποτιμάται αυτόματα. Αχ αυτές οι παρωπίδες…

Ο Ρεντ Ραμ έκανε μια πολύ συγκεκριμένη παρατήρηση/κριτική πάνω σ’ αυτά που έγραψε ο Στάθης. Όποιος διαφωνεί καλό θα ήταν να πει γιατί, αλλιώς ας αφήσει τις μαλακίες περί “παρωπίδων”.

Θες να πεις Γράκχε πως δεν ισχύει πιά το δόγμα που τόσο γλαφυρά είχε κάποτε συνοψιστεί στη φράση “Όταν το πρόβατο φεύγει από το μαντρί, λύκος να φάει τη μάνα του”; :roll:

Δεν ξέρω ούτε ποιό είναι το πρόβατο, ούτε ποιό είναι το μαντρί, ούτε ποιός είναι ο λύκος, ούτε ποιά είναι η προβατομάνα.

ε όταν φυγει ο Γαπ , θα έρθει ο Σαμαράς για να μας “διαχειριστεί” καλύτερα. Κοινώς , αν δεν κάνουμε κάτι άμεσα, την δεκαετία έτσι θα την φάμε.

Ναι αλλά το κέρδος του τελευταίου ποιό είναι; Γέμισε το λογαριασμό του στην Ελβετία αλλά αυτά τα λεφτά δεν μπορεί να τα φέρει Ελλάδα… Έτσι δεν είναι; Είμαι άσχετος με αυτά.

Fixed.

Το Σταυρόπουλο το σέβομαι, έχω παρακολουθήσει και διάλεξη που έχει δώσει, αλλά δε σημαίνει πως δε μπορεί να δέχεται και κριτική. Ο άνθρωπος έχει δυνατότητα σοβαρής πολιτικής ανάλυσης, αλλά μόνος του την αφαιρεί από τον εαυτό του μ΄αυτά που επιλέγει να γράφει.

[SPOILER][/SPOILER]

Ένα μικρό κάτι που μου έμεινε αναμεσα στα πολλά που ακούγονται μέσα στο σύνολο.

[I]Δυστυχώς καλή μου γιαγια όμως πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι να μην γευτούμε ούτε εμείς αυτό που θα ζυμώσουμε…[/I]

Από άρθρο του Μπάμπη ( καλό σκυλάκι του αλαφούζου) στην καθημερινή…

Κατά κανόνα, εμείς οι δημοσιογράφοι «κλαίμε» [B]για την υψηλή ανεργία των νέων[/B]. Πράγματι, στις ηλικίες από 15 ώς 24 ετών, το ποσοστό φτάνει στο 42,5% ή, περίπου, 130 χιλιάδες νεαρά άτομα. Καταγγέλλουμε το γεγονός, αλλά αρνούμαστε να κοιτάξουμε[B] τρεις αιτίες: την παράνομη εργασία (κυρίως των μεταναστών), το απαγορευτικά υψηλό πρώτο μεροκάματο των συμβάσεων εργασίας και την έλλειψη επαρκούς εξειδίκευσης.[/B]

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_2_12/06/2011_1295490

Για την ανεργία των νέων( ναι για εμάς μιλάει ο γελοίος), φταίνε οι μετανάστες, ο υψηλός πρώτος μισθός( 5 κατοστάρικα και κάτι ψιλά) και η έλλειψη επαρκούς εξειδίκευσης( φταις δλδ που δεν είσαι 45άρης με 15 χρόνια εμπειρία και προυπηρεσία).

[B]Γίνεται να κατέβουμε 2 εκατομύρια κόσμος στους δρόμους για 10 μέρες , ούτως ώστε να διώξουμε τους παπάρες που παίζουν με τις ζωές μας και να αποφασίσουμε πως θα πορευτούμε μετά?[/B]