Ελληνικη οικονομική κρίση/δντ/νεα μετρα

Για πές μου έναν άνθρωπο που έχει αγοράσει η Intel

Δεν το πιστεύω! :lol2:

Bλαμμένος είσαι ρε; (καλά τι θέλω και ρωτάω)
Πες με ποιον τρόπο έχει αγοράσει καταναλωτή η intel. Εσύ την έιπες την παπαρια. Τώρα χασκογέλα

Πραγματικά δεν έχω χρόνο να συμμετέχω στην πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα, δυό-τρεις γρήγορες απαντήσεις σε χρήστες που εκτιμώ:

@Hope: Πράγματι στα Αμερικάνικα δημόσια λύκεια η ύλη των μαθηματικών είναι φτωχότερη από ότι στα δικά μας. Αυτό είναι ένα διαπιστωμένο πρόβλημα. Αλλά είναι -και εκεί- μία αποτυχία της δημόσιας εκπαίδευσης. Και είναι ο ιδιωτικός τομέας (οι επιχειρήσεις υψηλής τεχνολογίας που προσλαμβάνουν καραβάνια ξένων κάθε χρόνο) που πιέζουν για ενίσχυση της διδασκαλίας των μαθηματικών.
Στo παράδειγμα σου με το ΜΙΤ για να είμαι ειλικρινής δεν κατράλαβα τι ακριβώς θέλεις να πεις γιατί εκεί συνήθως αυτοί που γίνονται δεκτοί εκεί έχουν ένα υψηλό επίπεδο (ανεξάρτητα εθνικότητας) και αν έχουν τυχόν κενά αναγκάζονται να τα καλύψουν πολύ γρήγορα για να μπορέσουν να “επιβιώσουν”.

@Crabsody:
Ας μην μπερδεύουμε το διωτικό με το “για κέρδος”. Και όταν μιλάμε για κέρδος ας μην το βλέπουμε με λογική μικρομεσαίου, που βάζει κάποια λεφτά και περιμένει να ρεφάρει σε δυό χρόνια για να αρχίζει να κερδίζει.
Το βασικό στο πως εγώ αντιλαμβάνομαι την ιδιωτική παιδεία είναι πως βγάινει το κράτος από τη μέση. Δεν υπάρχει υπουργείο παοδείας να παίζει ρόλο προαγωγού. Μπορεί να ανήκει σε ιδιωτικούς μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς, σε ενώσεις προσώπων , εμπιστεύματα (trusts) ευεργετών. Ας μην κολλάμε εκεί και παίρνουμε παραδείγματα από την πραγματικότητα των Ελληνων μικρομεσαίων επιχειρηματιών που δραστηριοποιούνται στη μέση εκπαίδευση.
Σε κάθε περίπτωση, το να είναι κανείς φιλελεύθερος στην Ελλάδα σήμερα -πόσο μάλλον το να ψηφίσει χωρίς απόλυτη ιδεολογική ταύτιση- ΄φιλελεύθερο κόμμα στις εκλογές που έρχονται δεν έχει να κάνει τόσο με τον δημόσιο χαρακτήρα της υγείας και της παιδείας.
Γιατί:

  1. Το κύριο θέμα που μας καίει όλους αυτή τη στιγμή είναι το δημοσιονομικό. Από εκεί ξεκινά η καταστροφή της χώρας. Όποιος καταλαβαίνει πως η παρτίδα δεν σώζεται με τις φοροεπιδρομές για να μην μειωθεούν οι κρατικές δαπάνες, είναι έτοιμος για να ψηφίσει σε φιλελεύθερη κατεύθυνση και ας θέλει δημόσια υγεία/παιδεία. Κανείς μας δεν θα κάτσει να διαφωνήσει μαζί του για αυτά σε αυτή τη φάση
  2. Το Ελληνικό δημόσιο έχει ακόμα τόσο “λίπος” που μία έντιμη διακυβέρνηση μπορεί να φέρει σχετικά εύκολα πρωτογενές πλεόνασμα χωρίς να αγγίξει την υγεία και την παιδεία. Αντίθετα βλέπουμε τους μασκαράδες που κυβέρνησαν τα τελευταία δύο χρόνια να ενώνουν σχολεία και να κλείνουν νοσοκομεία για να συνεχίσει να εκπέμπει η γαμω-ΕΡΤ…

χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω αγόρασε αυτόνανε :stuck_out_tongue:

@Μule Εννοείται πως συμφωνώ σε όσα λες. Η όλη κουβέντα για την παιδεία ξεκίνησε από το δημοσίευμα που ούτε λίγο ούτε πολύ ανέφερε ότι έχουμε λίγου δ.υ. και απάντησα

“Στις αλλες ευρωπαικες χωρες εχουν υπηρεσιες. Αυτος που παει το παιδι του στο δημοσιο σχολειο δεν το παει και σε φροντιστηριο γιατι στο σχολειο οι δασκαλοι τον παιζουν.”

Mάλλον ο ChrisP δεν ξέρει ότι όποιος καταναλωτής θέλει είναι ελεύθερος να βάλει στο PC του AMD :-k:-k

Ας τον ενημερώσει κάποιος

Αλήθεια??? 8O 8O 8O

Έτσι φάνηκε εκτός αν απλά είσαι χαζός και δεν καταλαβαίνεις ότι διαβάζεις

Άντε να σου δώσω μια ευκαιρία ακόμα.

Με ποιό τρόπο η Intel αναγκάζει κάποιον να πάρει PC με επεξεργαστή της;

Δεν τον αναγκάζει (άμεσα τουλάχιστον).
Αλλά κατέχει συντριπτικά το μεγαλύτερο τμήμα της αγοράς.

Ας το πάρουμε λοιπόν από την αρχή:

Μπορούμε λοιπόν να παραδεχτούμε ότι πέταξες κοτσάνα

Ασφαλώς.

Εγώ είμαι άλλωστε αυτός που έγραψε ότι στην ελεύθερη αγορά ο μόνος τρόπος για να κατέχει μια επιχείρηση ένα τεράστιο ποσοστό σε κάποιον κλάδο, είναι να ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ τους καταναλωτές να χρησιμοποιούν το προϊόν της.

Μην τα συζητάς, κοτσάνα πέταξα, σε καμία περίπτωση δεν ειρωνευόμουν την υπ αριθμόν 1112 μαλακία που γράφεις κατά την προεκλογική σου καμπάνια. :slight_smile:

:D:D:D:D:D Πετάμε μια βλακεία και μετά λέμε ότι ήταν ειρωνεία!!! χαχαχαχαχα. Μόνο εσύ αυτά. Εύγε

Νομίζω καταλαβαίνω γιατί είσαι μαρξιστής. Σε ποιον ανταγωνισμό να επιζήσεις με τόσο μυαλό;

:frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

Δεν έχω καθόλου μυαλό.

Αν είχα, θα διατύπωνα κι εγώ πρωτοποριακές θεωρίες όπως να ιδιωτικοποιηθεί η παιδεία γιατί είναι προβληματικό το ότι τα δημόσια σχόλεια στέλνουν τους μαθητές στα ιδιωτικά φροντιστήρια (ως γνωστόν οι μαθητές των ιδιωτικών σχολείων δεν πάνε ποτέ σε φροντιστήρια).

Ιδιωτικό σχολείο, φροντιστήριο και ιδιαίτερα.

Το άκουσα από συνομήλικο γείτονα (ο οποίος δεν είναι καν πλούσιος) :wink:

crabsody, θα πεταχτώ λίγο σαν την τσουτσού, αλλά νομίζω ότι το χάνεις λίγο, πέρα από τις ιδεολογίες, σε αρκετά σημεία. Για παράδειγμα, ήταν πολύ φανερό ότι αυτό που είπε ο ChrisP δεν το εννοούσε με την σκληρή 100% έννοια τον λέξεων.

Όσο για το θέμα από το οποίο ξεκίνησε η διαμάχη, βρίσκεται ένας rothschild και αγοράζει τα μισά εκπαιδευτικά ιδρύματα μιας ιδιωτικοποιημένης ελλαδίτσας. Αυτό σημαίνει ότι έχει δικαίωμα να απολύσει τους μισούς εκπαιδευτικούς οι οποίοι δεν ταιριάζουν στα πρότυπά του. Αυτό σημαίνει ξεκάθαρη καθοδήγηση παιδείας-εκπαίδευσης-ιδεών. Αυτό σημαίνει μαζική κατευθυνόμενη γαλούχηση-καλλιέργηση ανθρώπων. Αυτό δεν είναι θεμιτό.

Kαλά ηρέμησε. Μην αρχίζεις στον παραλογισμό σου να κόβεις ράβεις από τα λεγόμενα μου για να με προσβάλλεις και καλά. Άντε στο καλό

Κομμούνια… τι περιμένεις…

Όύτε εγώ ρε. Από ότι γράφω κάθε φορά εννοώ ένα ποσοστό. Να με ρωτάτε να σας το λέω :wink:

Υ.Γ: Αλήθεια γιατί αυτός ο γείτονας που δεν είναι και πλούσιος στέλνει τα παιδιά του σε ιδιωτικό σχολείο;
Υ.Γ2: Δεν θα υπάρξει απαγόρευση σε κάποιον να πάει το παιδί του και σε 10 ιδιωτικά σχολεία και τριάντα φροντιστήρια αν το επιθυμεί

Ρε συ είναι ξεκάθαρο το τι εννοεί ο ChrisP…αν δεν θες να το δεις, αν δε μπορείς, δε σου φταίει και κανείς, η γλώσσα είναι γεμάτη από τεχνικές έκφρασης υποδηλώτικότητας… και δεν είναι τυχαίο

Λόγω της ανταγωνιστικότητας που υπάρχει στο εξεταστικό σύστημα. Ξεκάθαρα.

Γιατί αν ήταν θέμα ικανοποίησης ως προς την εκπαίδευση, δεν θα έκανε φροντιστήρια. Πόσω μάλλον ΚΑΙ ιδιαίτερα. Εκτός κι αν ήταν χαζός πχ. Ο συγκεκριμένος στόχευε πρωτοκλασάτη σχολή και πέρασε…έξυπνο παιδί

Ως προς το ΥΓ2…επειδή το βλέπεις αφελέστατα κατά την γνώμη μου. Πες, ακραία, ότι ο Αδερφός έχει το 95% του συστήματος της εκπαίδευσης, το έχει καταστήσει πάμφθηνο επειδή μπορεί, και το άλλο 5% είναι της 5πλάσιας τιμής. Η ανεξάρτητη εκπαίδευση είτε θα παραμείνει για λίγους και εκλεκτούς, είτε θα εκλείψει.