Ελληνικη οικονομική κρίση/δντ/νεα μετρα

Με τόσα λεφτά λοιπόν που ξόδεψε πιθανόν να έβγαζε και ένα μεγάλο ποσοστό των διδάκτρων για ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο απείρως καλύτερο από αυτό το δημόσιο στο οποίο πέρασε. Αλλά άστο μην ανοίξουμε και άλλη πληγή.

Ώπα αυτό ήταν εντιτ και δεν το είδα πριν

Ποιός θα έστελνε το παιδί του σε ένα τέτοιο σχολείο;

Μην ανοίγεις, κάνε κράτει και για τις επόμενες εκλογές, σύντομα θα γίνουν.

Ο φτωχός, ο άπορος, αυτός που κάθεται και ακούει ΝΕΤ,Mega και Ant1, στην τελική, ο κάθε άμοιρος ο οποίος δε γνωρίζει το παρασκήνιο…

Με τόσα λεφτά λοιπόν που ξόδεψε πιθανόν να έβγαζε και ένα μεγάλο ποσοστό των διδάκτρων για ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο απείρως καλύτερο από αυτό το δημόσιο στο οποίο πέρασε. Αλλά άστο μην ανοίξουμε και άλλη πληγή.

Αυτό είναι επιχείρημα για κάτι? 1002 λόγοι υπάρχουν για να μείνει κάποιος εκεί που μεγάλωσε, ας μην το επεκτείνουμε. Όσο για τα πανεπιστήμιά της χώρας, νομίζω πως κάνεις μεγάλο λάθος.

:lol::lol::lol: Εγώ το βλέπω αφελέστατα ή εσύ;

1)Τι θα πει ο Αδερφός πήρε το 95% της εκπαίδευσης;
2)Με τη λογική σου ο Αδερφός θα μπαίνει μέσα με τα μπούνια μόνο και μόνο για να παρέχει κακή εκπαίδευση στον κόσμο. Υπάρχει τέτοιος άνθρωπος;

Σου έδωσα ένα παράδειγμα γιατί μέχρι τότε έκανες πως δεν καταλαβαίνεις :wink:

Long story short, ο κάθε ιδιωτικός θα μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει… Ειδικά όταν δεν θα υπάρχει ένα κεντρικό σχολείο-σύστημα αναφοράς. Είμαι Κινέζος μεγιστάνας, έχω τα φθηνότερα σχολεία, και προσλαμβάνω μόνο ασιάτες μετανάστες. Αν θες πάνε στον παραδίπλα ο οποίος είναι ακριβός.

Savvy?

Υπάρχουν 1002 ακόμη επιχειρήματα, δε θα πω κανένα άλλο. Ό,τι γουστάρει καταλαβαίνει ο καθένας άλλωστε…

Το ξέρω αυτό για τα αμερικάνικα λύκεια Mule. Επίσης πέρα από την Αμερική και σε αρκετές ευρωπαικές χώρες το επίπεδο των ελλήνων μαθητών είναι αρκετά υψηλότερο από αυτούς. Ακόμη να μην ξεχνάμε ότι κάθε χρόνο πολλοί έλληνες φοιτητές πηγαινουν σε ξένα πανεπιστήμια και “παίρνουν” τις θέσεις άλλων ξένων φοιτητών που θεωρητικά πάντα έρχονται από καλύτερα πανεπιστήμια. Έχουν δημιουργηθεί ελληνικές αποικίες σε ξένα πανεπιστήμια από Έλληνες που κάνουν το διδακτορικό τους(πχ ETH πρόσφατα).

Όλα αυτά συνηγορούν στο ότι μια παρόλα τα δεινά της ελληνικής κοινωνίας το επίπεδο γνώσεων αλλά και το επίπεδο της εκπαίδευσης(γιατί παιδεία στην ελλάδα με την ευρεία έννοια του όρου δεν έχουμε-όπως και αρκετές χώρες δυστυχώς-) είναι σε ένα αξιοπρεπέστατο επίπεδο. Οπότε το να αρχίζουμε τους αφορισμούς και τα σκατά στους καθηγητές δημόσιοι υπάλληλοι είναι απολύστε τους ας κοιτάξουμε τις πραγματικές αιτίες που οδηγούν στα φροντιστήρια 2 από τις οποίες παρέθεσα πιο πριν(ανταγωνισμός, όλοι πρέπει να σπουδάσουν στην ελλάδα).

Οι καθηγητές στην πλειοψηφία τους φυσικά(γιατί σε κάθε σύνολο ανθρώπων μπορείς να βρεις σκάρτους) κάνουν τρομερή προσπάθεια αν αναλογιστείς τις συνθήκες στις οποίες εργάζονται. Όλοι είδαμε πώς τα σχολεία λειτουργούσαν χωρίς βιβλία στην αρχή της χρονιάς και παρόλα αυτά δεν έκλεισαν και οι καθηγητές έκαναν μάθημα. Επίσης αρκετοί από εμάς έχουμε ακούσει για καθηγητές σε επαρχιακές μικρές πόλεις που κάθονται παραπάνω ώρες χωρίς να πληρώνονται υπερωρίες για να μάθουν στα παιδιά γράμματα.

Το θέμα με το ΜΙΤ ήταν ότι ο γνωστός που έχω εκεί παραδέχτηκε ότι τα αμερικάνικα σχολεία είναι σε χαμηλό επίπεδο κάτι που ο κράπσοντι άρχισε να κράζει κρίνοντας το ως αναληθές(η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας τελικά). Δεν είχα και λινκ να παραθέσω και χωρίς λινκ τι να κάνεις σε αυτό το φόρουμ:(

Εσύ μάλλον κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

Όποιος φτιάχνει ένα φθηνό σχολείο θα υπάρχει ένας άλλος που θα φτιάχνει ένα λίγο ακριβότερο και τα λοιπά και τα λοιπά. Έτσι θα υπάρχουν σχολεία για όλα τα βαλάντια. Κανείς ποτέ δεν θα κάνει ένα φθηνό σχολείο για να προσελκύσει και να γαλουχήσει κόσμο. Θα κάνει σχολείο όσο πιο ακριβό μπορεί για να έχει μέγιστο κέρδος. Που είναι το κακό σε όλο αυτό; Στην πρόταση τη δικιά μου το σχολείο που θα πήγαινε ο τελείως άπορος θα ήταν ένα σχολείο περίπου όπως το σημερινό δημόσιο σχολείο. Μάλλον και λίγο καλύτερο γιατί οι δάσκαλοι αν κοιμόντουσαν στη μέση του μαθήματος θα απολύονταν

Αφού φίλε δεν είσαι ημιμαθής ΜΑΘΕ ότι σε αυτή τη ζωή χωρίς αποδείξεις δεν μπορείς να λες ότι θέλεις και να περιμένεις και ο άλλος να το δεχθεί αναγκαστηκά. Στη θεωρία και εγώ είμαι καθηγητής στο Harvard εδώ και 50 χρόνια και ξέρω ότι οι χειρότεροι μαθητές είναι οι Έλληνες. Όταν συζητάς σε ένα φόρουμ μην περιμένεις οι άλλοι να δεχθούν όσα λες χωρίς αποδείξεις. Και εγώ έχω πει ότι ο αδερφός μου είναι καθηγητής στο δημόσιο και πρώην του ιδιωτικού αλλά δεν περιμένω να το δεχθείς με το ζόρι. Μπορεί στην πραγματικότητα να έχω ιδιωτικό σχολείο και να θέλω να μαζέψω κόσμο.

Προφανώς δεν το πίστεψα δεν είχε λινκ για να γελάσουμε άλλωστε:!:

Καλα εκανες

crabsody πιο χαζός πεθαίνεις ρε φίλε, πόσες σελίδες τώρα ή τον χαζό κάνεις ή είσαι.

Ναι βρε πανέξυπνε, υπάρχει. Και προφανώς δεν θα παρέχει “κακή” εκπαίδευση γιατί είναι ο μηδενιστής Dr.Evil και απλά θέλει να καταστρέψει.
Τι καλύτερο από το να έχεις στο χέρι σου την γαλούχηση όλων των νέων μιας χώρας; Μετά από λίγα χρόνια θα έχεις στο χέρι σου όλο τον λαό. Μπορείς κυριολεκτικά να τους κάνεις ότι θες. Και για να έρθω σε αυτό που σπαμμάρεις πάντα και βλέπεις μονόπλευρα, ο έξυπνος επιχειρηματίας δεν κάνει μόνο πώληση ενός μόνο προϊόντος του, αλλά προσπαθεί να στείλει πελάτες και στα υπόλοιπα προϊόντα του. ΛΟΓΙΚΟ;
Πρόσθεσε και αυτό στη συνταγή άρα μαζί με τα παραπάνω και πες μου τώρα ΜΗΠΩΣ και κατανόησες τι σου λένε όλοι τόση ώρα.

sorry για το double, έκανα misclick

Προφανώς και δε θα θελα να κλείσουν τα ιδιωτικά σχολεία.Κάποιο σκοπό εξυπηρετούν και αυτά.Άσε που εκτονώνουν την μικροαστική μεγαλομανία της μαντάμ-Σουσούς της διπλανής πόρτας.

όσο για τα σκηνικά που φαντάζεσαι δεν σημαίνει ότι θα πραγματοποιηθούν όπως στη φαντασία σου.

Καλά και τα σκηνικά που περιγράφεις επίσης αποκυήματα φαντασίας θα μείνουν,αλλά κουβέντα να γίνεται.

Η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική. Γιατί ο ανταγωνιστής ιδιοκτήτης θα δίνει στον καθηγητή περισσότερα και πάει λέγοντας. Στο τέλος ο μισθός του θα είναι αυτός που πρέπει. Και ο ιδιοκτήτης που θέλει να δίνει στους καθηγητές λιγότερα θα κλείνει

Ναι…όπως και τώρα ένα πράγμα.:lol::lol: Έχουν τρελαθεί όλοι να δίνουν αυξήσεις.Αλήθεια,αναρωτιέμαι,ο αδερφός σου γιατί έφυγε απ το ιδιωτικό και πήγε στο δημόσιο,αφού ήταν τόσο ρόδινα όλα εκεί?:-k

Κοίτα να δεις που πάνε και μοιράζουν τα διδακτορικά

Βαρεθηκα να γραφω τα ιδια και τα ιδια. Σιγα μην καταλαβεις. Μαλλον θα πιστευεις οτι μας ψεκαζουν κιολας για να αγοραζουμε τα προιοντα τους. Πρεπει να διαδηλωσουνε λοιπον να κλεισουν τα φροντιστηρια γιατι γαλουχουν κοσμο να αγοραζει κοκα κολα.

Οχι. Δεν ηταν. Εκει επρεπε να δουλευει γιατι αλλιως θα ετρωγε ποδι. Τωρα περιμενει να ερθει αυριο ο γιος σου , και να κανει μαθημα οποτε γουσταρει και παιρνοντας λεφτα απο τους φορους σου απο το βιβλιοπωλειο.

Αυτό… τίποτα άλλο. Χωρίς τροφοδότηση, ίσως σταματήσει :-s :-k

Τιποτα αλλο απλα εναν χαρακτηρισμο που μπορει να ριξει και ενα μωρο τριων ετων και μετα σιωπη για να μην τροφοδοτουμε. Μεγαλη μαγκια

Τουλάχιστον είσαι συνεπής.