Φημες για συναυλιες #2

Η Ελλαδα πρεπει να ξεκολλησει καποια στιγμη απο τα στενα ορια της και τις κοντοφθαλμες αντιληψεις της.
Αν αυτο αξιζουν πλεον οι Lost σε ενα φεστιβαλ , αυτο θα παρουν.

Το φανατικο κοινο των Lost Που λες (που προφανως και υπαρχει και σιγουρα ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερο απο το αντιστοιχο φαν μπειζ που εχουν ολες οι αλλες μπαντες μαζι που θα εμφανιστουν στις 2 Ιουλιου ) μπορει καν να μην ψηθει να κατεβει στο χωραφι και να περιμενει την επομενη φορα που θα παιξουν οι Lost σε καποιο club χειμωνιατικα.

Μια χαρα ειναι η θεση τους εκει που ειναι και αν οντως βγουν στη μικρη σκηνη δεν θα εχουν και νταλα ηλιο και μπορει να γουσταρουμε κιολας που θα τους δουμε και οχι μονο να χαιρομαστε που θα βλεπουμε μια απο τις αγαπημενες μας μπαντες αλλα σαν ποιοτητα συναυλιας να ειναι εεεεε χμμμμμ αντε μπες απλα καλα.

Μεταξύ μας το κόβω χλωμό να ανοίγει η μεγάλη σκηνή…θα δείξει

Περιμένετε να εντυπωσιαστείτε από το μπούγιο που θα σκάσει μόνο για Molly. Όταν είχαν παίξει πριν μερικά χρόνια (τότε με Prodigy, Kyuss-ish, Monster Magnet και Therapy) είχε γίνει μάχη και κάνα χρόνο μετά που τους είχαν ξαναφέρει Gagarin το 'χαν πετάξει σολντ άουτ μέσα στο καλοκαίρι. Τα ίδια και με Murphys που πάνω-κάτω ίδιο κοινό έχουν.

Οι Evanescence, εκτός κι αν πέφτω τόσο έξω, για μεγάλη πάνε, απλά χωρίς ιδιαίτερο στριμωξίδι.

Για Gojira κι εγώ έχω έναν μικρό φόβο πόσος κόσμος θα τιμήσει. Αλλά είναι στα πάνω τους, λογικά δε θα είναι στη μεγάλη σκηνή για να τους φάει ο χώρος κι ελπίζω τα καλύτερα.

Τους Lost τους αγαπάω όσο λίγους, αλλά είναι τόσο αντι-φεστιβαλική μπάντα (δυστυχώς, γιατί με λίγη καλή θέληση κι ένα greatest hits σετ θα το είχαν για πλάκα) που η τέταρτη θέση είναι ό,τι πρέπει.

Με Poem και Tardive φτιάχτηκα, δυνατό 8/8 για τα γούστα μου.

2 Likes

Σιγά μην είναι και πολύ πολύ μεγαλύτερο, από τη στιγμή που σε “όλες τις άλλες μπάντες μαζί” είναι και οι Anathema ρε. Το υπερφανατικό κοινό των Paradise Lost σήμερα είναι για ένα Gagarin, μη τρελλαθούμε.

καλα ενταξει δεν θα τις βγαλουμε εξω αν τις μετρησουμε τις φαν μπειζ… αλλα νομιζω οτι οι Lost εχουν μεγαλυτερο κοινο στο Ελλαντα . Ποσο απο αυτο θα τραβηχτει στο χωραφι να τους δει ενω ξερει οτι τουλαχιστον φεστιβαλικη μπαντα δεν ειναι , θα φανει εκεινη την μερα.

Και οι Anathema για το Gagarin ειναι απλα οι Lost μαλλον εχουν πιο φανατικο κοινο. whatever , Λιγο με νοιαζει.

Μια χαρα πακετο ειναι , ευκαιρια να πιουμε καμια μπυρα παραπανω για να μεγαλωσει η κοιλια.

Μη παίρνεις και όρκο ότι το κοινό τους το ξέρει!

1 Like

Εμένα με στεναχωρούν περισσότερο κάποια σχόλια εδώ μέσα που αναφέρονται στους Gojira

Ότι π.χ. είναι άγνωστο πόσο κοινό έχουν και πόση στήριξη θα απολαυσουν . Προφανώς από κάπου πηγάζει αυτή η απαισιοδοξία , θα υπάρχουν ενδείξεις . Ούτε εγώ γνωρίζω πόσοι τελικά γουστάρουν Gojira στην Ελλάδα

Αλλά θα στεναχωρηθω παρά πολύ εάν δεν δω / νιώσω έντονο ενθουσιασμό στο σετ τους

Είναι η μεγαλύτερη μπάντα του φετινού φεστιβάλ, κι ας είναι 100 evanescence από πάνω τους στο billing

3 Likes

Το γνωρίζουμε πολύ καλά κύριε ότι δεν είναι φεστιβαλική μπάντα γιατί εμείς αγαπάμε βρετανική μιζέρια, όχι λιακάδες παραλίες και τέτοια…

Έτσι…

Τότε για ποια Ελλάδα μας λέτε κύριε ; ακόμα και οι ίδιοι για καμιά βουτιά θα έρθουν … :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Ρε τράβα άκου Metallica εσύ…γατάκι!

αυτοί είστε!

1 Like

Και πάλι καλύτερος είναι από τους Lost στα Live.

Ειμεθα και ειλικρινείς κύριε !
Όχι σαν κάτι άλλους που δεν ήθελαν brutal φωνητικά και τώρα που πουλάνε την γυρίσαμε την φάση . :smile:

Να τα πάρουμε λίγο με τη σειρά. Οι Evenescence είναι η μπάντα που έχει μεγαλύτερο κοινό από όλες τις υπόλοιπες του billing. Όχι μόνο στο εξωτερικό αλλά ΚΑΙ στην Ελλάδα. Είναι το μεγαλύτερο όνομα, τι να γίνει τώρα. Οι Evenescence τις προηγούμενες 3 φορές που ήρθαν Ελλάδα έδωσαν συναυλία στο θέατρο Λυκαβηττού. Πολύ μεγαλύτερος χώρος από το Fuzz και το Stage Volume 1 που παίζουν οι Paradise Lost.

Oι Gojira και με το Magma στις αποσκευές τους είναι μεγαλύτερο μέγεθος εμπορικά από τους Paradise Lost. Δικαιωματικά τους αξίζει η δεύτερη θέση. Τώρα για τους Flogging Molly δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και δεν έχω άποψη. Πάντως με ξενερώνει ότι θα παίξουν πάνω από Lost. Ήθελα Paradise Lost για τρίτη θέση. Βέβαια για να παίζουν οι Molly πάνω από Lost προφανώς θα θεωρούνται μεγαλύτερη μπάντα.

Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι τυχαία η σειρά με την οποία εμφανίζονται οι μπάντες. Υπάρχουν κάποια κριτήρια τα οποία σίγουρα δεν είναι οι προσωπικές προτιμήσεις του καθενός και το ποιο συγκρότημα θεωρεί ο Τάκης από τα Πατήσια καλύτερο ή χειρότερο.

να ξέρεις ότι ο Τάκαρος γουστάρει τρελά Paradise Lost και στεναχωριέται να τους βλέπει κάτω από τους Flogging Molly. Αλήθεια ας μας διαφωτίσει κάποιος,παίζουν celtic punk να υποθέσω, αξίζουν;

Καλοί είναι, κάτι σαν Dropkick Murphys των φτωχών.

άνετα οι Floggin Molly μόνοι τους μάζευαν παραπάνω κόσμο από τους Lost.
Οι Gojira θαυμάζονται περισσότερο από μουσικούς παρά από ακροατές. Στο Magma έκαναν ένα μεγαλύτερο άνοιγμα, αλλά παντού σε κλαμπ παίζουν. Αυτό δε λέει κάτι φυσικά, τεράστια μπάντα και είμαι σίγουρος πως μετά το σετ τους θα έχουν κρεμάσει πολλά σαγόνια στο πάτωμα.

3 Likes

Έβαλα 3-4 τραγούδια Flogging Molly να ακούσω, μου φαίνονται ψιλοάκυροι με το υπόλοιπο line up.

Δε σου φαινονται, ειναι εντελως ακυροι με το line up. Καμια λογικη γενικα.

Δεν πειραζει,ας ειναι ακυροι. Θα ξεκουραστουμε μετα τους Lost για να υποδεχτουμε και να παιξουμε λιγο ξυλο με Gojira. Γενικα θα ειναι ενα φεστιβαλ του υψους και του βαθους. Λιγη ηρεμια, λιγο κοπανημα,μετα παλι ηρεμια και ξαναμανα. Εαν δεν μαζευομασταν καλη και μεγαλη παρεα, δεν υπηρχε περιπτωση να παω. Αλλα με καλη παρεα, ωραιο τοπιο, μεταλ μουσικη, οποια και να ειναι αυτη, αρκετες μπυρες και καλη διαθεση, θα περασουμε σουπερ.

1 Like

Μπαινεις ροκιν, βλεπεις 30 νεα μνμ στις φημες κ ενθουσιαζεσαι, φτιαχνεις διαφορα σεναρια με το μυαλο σου στα 5 δευτερολεπτα μεχρι το κλικ…
Ποντικι τερμα πανω δεξια, κλικ… :roll_eyes:

3 Likes