Περί σειρών γενικά

Ναι,δεν κοίταξα imdb εντωμεταξύ,απλά έχω ακούσει αρκετούς να λένε τα ίδια με σένα για την σειρά.

Απλά εγώ στα πρώτα 5 επεισόδια δεν μπορώ να δω αυτή την σπουδαιότητα.

Θα συνεχίσω προφανώς με την προσδοκία να επαληθευτούν οι κριτικές.

[B]Boston Legal[/B] είμαι στον 4ο κύκλο, πολύ καλή σειρά! Την προτείνω.

Περιμένω τα νέα επεισόδεια απο [B]Entourage[/B] και [B]Breaking Bad[/B] που ξαναρχίζουν…

Επόμενη σειρά που θα δω είναι το [B]The Wire[/B] το έχω αποφασίσει! Πάντως ένας φίλος που εμπιστεύομαι το γούστο του μου λέει να αρχίσω το [B]Psych[/B]. Το έχει δει κανείς?

Το psych το δειχνει στο alter αλλα ΣΥΝΕΧΕΙΑ του αλλαζει την ωρα . Εχει φαση αλλα δεν ειναι η σειρα που θα [U]κατεβαζα[/U] για να την δω .
ειναι κωμικη σειρα μυστηριου . Ο πρωταγωνιστης εχει ικανοτητες μεντιουμ και λυνει ετσι τις υποθεσεις της αστυνομιας μαζι με τον συνεταιρο του που [U]νομιζω[/U] σαν χαρισμα εχει καταπληκτικη οσφρηση . Οι καλυτερες σκηνες ειναι οταν τρομαζουν αυτοι οι δυο .

θα σου προτεινα να δεις κανενα επεισοδιο στο αλτερ πρωτα

OK ευχαριστώ, θα δω κανά επεισόδειο και βλέπουμε…

ειδα 3 επεισοδια [B]Louie [/B]
η σειρα δειχνει τον [B]Louie C K[/B] σε διαφορα stand up comedy και καποιες αλλες σκηνες
τα stand up comedy τα βαρεθηκα γρηγορα , οι υπολοιπες σκηνες ειχαν καποιες γελιο .Στο τριτο επεισοδιο επαιξε και ο [B]Ricky Gervais[/B] αλλα την παρατησα την σειρα

ειδα και το [B]Extras[/B]
6+6 επεισοδια των 28 λεπτων + 1 “χριστουγεννιατικο” μιας ωρας και εικοσι λεπτων
O Αντι Μιλμαν ([B]Ricky Gervais[/B]) ειναι κομπαρσος και προσπαθει να γινει ηθοποιος . Η αφελης φιλη του Μαγκι ειναι επισης κομπαρσος και πολλες φορες αθελα της λεει πραγματα γι’αυτον που δεν τον κολακευουν ιδιαιτερα. Εχει επισης εναν αχρηστο ατζεντη που δεν τον απολυει απο λυπηση .
Η σειρα εχει πολυ πλακα ενω το τελευταιο επεισοδιο εχει και την δραματικη του πλευρα .
Σε καθε επεισοδιο υπαρχουν πολλα guest και μαλιστα οι γνωστοι ηθοποιοι εχουν και τους πιο αστειους ρολους.
Οι guests με τους καλυτερους ρολους για μενα ηταν ο [B]Daniel Radcliffe[/B] (ειχε προταθει για καλυτερο επεισοδιο)
Ο [B]Orlando Bloom[/B] , [B]Ben Stiller[/B] , [B]Kate Winslet[/B] , [B]Patrick Stewart[/B] (xavier) ,[B]Sir Ian Mckellen[/B] (Gandalf) , [B]Chris Martin[/B] (coldplay)
Την προτεινω

Nαι, πιθανως δεν σε τραβηξε η σειρα επειδη περιφερεται κυριως απο την μιζερια που τον διακατεχει, οντας μεσηλικας, χωρισμενος και με 2 μικρα παιδια. Σχεδον το ιδιο πραγματευεται και στα stand ups του (τα specials, οχι της σειρας), δηλαδη απαισιοδοξες φασεις της ζωης του. Το πουλαει ομως πολυ καλα αυτο το θεματικο αντικειμενο.

Κατι αναλογο στα πλαισια του αυτοσαρκασμου θα βρεις στον Larry David και το Curb Your Enthusiasm, αλλα σαφως πιο αισιοδοξο μεσα απο ολες τις ατυχιες και γκαφες που βιωνει ο συγγραφεας.
Larry David= συνδημιουργος της πιο επιτυχημενης κωμικης σειρας, Seinfeld.

Οσον αφορα το Extras, Οπως και το Office, o Gervais ειναι αριστος στα απρεπη αστεια, ειδικα οταν προκειται για μειονοτητες. Αν δεις το Curb Your Enthusiasm, Θα παρατηρησεις πως ο Gervais εχει επηρρεαστει φανερα απο τον David, που εχει ως ειδωλο φυσικα.

ειδα 7 επεισοδια [B]My name is Earl[/B] γιατι με επρηξε ενας φιλος μου
δεν ενθουσιαστηκα και επειδη ξερω οτι απο τον τριτο κυκλο χαλαει ,την παρατησα τελειως

ειδα πρωτο επεισοδιο [B]Six Feet Under[/B] και φαινεται οτι βρηκα τη σειρα που εψαχνα.
2 πραγματα με χαλασαν

[SPOILER]1) οτι ολοι βλεπουν τον νεκρο και κανουν και συζητησεις μαζι του. ενας αν το εκανε θα ηταν καλυτερα
2) οτι ο ντεξτερ φιλουσε στο στομα τον μπατσο.Μ’αρεσε που παιζει τον γκέυ αλλα ξενερωσα σε εκεινο το σημειο.[/SPOILER]

Six Feet Under είναι καταπληκτική σειρά. Να την δεις όπως και δήποτε!

Τώρα είμαι σε δίλημμα όμως… Να συνεχίσω το Entourage ή να ξεκινήσω κάτι άλλο?

ε ειπαμε θα την δω

Απ’το Entourage εχω δει πρωτο επεισοδιο και ισως και το δευτερο .Δεν εψαξα να δω τι θεμα εχει πριν τα κατεβασω και τα ειδα απλα επειδη ηταν γνωστη σειρα. Δεν με τραβηξε πολυ αλλα ειναι λογικο γιατι οπως ειπα ειδα μονο το πρωτο.

Αν δεν εχεις δει Dexter στο προτεινω.

o antenna θα δειξει τα [U]Eli Stone[/U] και [U]Reaper[/U] πρωτη φορα τα ακουω και απο τα τρειλερ μου φανηκαν χαλια , ειδικα το πρωτο . Και μ’αρεσει που λεει με περηφανια στο τρειλερ οτι ειναι πρωτη τηλεοπτικη μεταδοση

Entourage ξεκίνησε ο 8 και τελευταίος κύκλος. Εμένα μου αρέσει πολύ και την προτείνω για feel good σειρά. Για να έρχομαι στα ίσια μετά απο Βreaking Bad…:slight_smile: Παίζονται και την ίδια μέρα.

Eγω τελείωσα το TBBT και το IT Crowd. Γαμάτες σειρές και οι δύο. Είδα το υπέροχο “Black Books”, βρετανικη και θεική!!! Την προτείνω ανεπιφύλακτα. Τώρα ξεκινάω σιγά σιγά να δω Criminal Minds!

[B]The Wire
Breaking Bad
Arrested Development
The Shield
Six Feet Under[/B]

Σειρες που σκοτωνουν.

[B]σκατα στο friends και στο χιουμορ δημοτικου [/B].ask for more.

Σκατά σε όλες τις αμερικανιές :!:

Συμφωνώ όσο δε φαντάζεσαι. Γενικά οι αμερικάνικες κωμικές σειρές δε με ενθουσιάζουν. Θεωρώ πολύ φλατ το χιούμορ τους. Μόνο [B]Arrested Development[/B] και [B]Community[/B].

Και βασικά στις σειρές που αναφέρεις πρόσθεσε και τα [B]Treme[/B] και [B]Deadwood[/B].
Γενικά εμπιστευόμαστε τυφλά HBO.

Για τρελή μουσική, φοβερές ατάκες και ακόμα πιο φοβερές γυναίκες: [B]Californication[/B]: Μυθική πρώτη σεζόν, στη συνέχεια πέφτει σταδιακά, αλλά η 4η νομίζω ήταν η καλύτερη μετά την πρώτη.
Για τη σειρά που δεν έχει κανένα ταμπού και προσφέρει πολύ και καλό χιούμορ: [B]Weeds[/B]: Είναι στην 7η σεζόν, προσωπικά θα πρότεινα τις 4 πρώτες.
Για Τιμ Μπάρτον φάση: 1η σεζόν του [B]Pushing Daisies [/B]
Για εξωγήινους κτλ, προφανώς: [B]X-Files[/B] (είχε 9 σεζόν, αξίζουν τρελά οι 5 πρώτες και σε διαστήματα η 6).
Για φάση Star Wars / Star Trek αλλά στο πολύ πιο σοβαρό:[B] Battlestar Gallactica[/B] (κυλάει λίγο αργά αλλά αξίζει)
Για την καλύτερη σειρά μυστηρίου ever: [B]Twin Peaks[/B] (κυρίως 1η σεζόν)
Για κάψιμο: [B]Family Guy[/B]
Για την καλύτερη κωμική σειρά του σήμερα: [B]Community[/B]
Για την καλύτερη κωμική σειρά ever: [B]Friends[/B] (σκατά στο δήθεν ελιτισμό)
Για ένα καλό υποκατάστατο αυτής: [B]How I Met Your Mother[/B] (μέχρι και 4η σεζόν)
Για mindfuck: [B]Lost[/B]
Για 60’s ατμόσφαιρα: [B]Mad Men[/B] (προσοχή, είναι επίσης λίγο αργό)
Για drama και ερμηνείες: [B]Breaking Bad[/B]
Για όσους σπούδασαν θετικές επιστήμες:[B] Big Bang Theory[/B]

Επόμενη σειρά που θα πιάσω, Game Of Thrones. Και κάποια στιγμή: Wire & Sopranos.

Πάντως βλέποντας το Boardwalk Empire, είναι να απορείς για το πως θα ήταν το Mad Men αν ήταν στο HBO.

Για καλοκαίρι: [B]Entourage[/B] και [B]Burn Notice[/B]

Κάποια στιγμή θέλω να τα ξαναδώ από την αρχή και τα 2.

Προδοσία!!!

Έχεις δίκιο:

Αξίζουν ΟΛΕΣ.