Ποια ταινία ξαναείδατε σήμερα;

Before Sunrise
Before Sunset

Όταν είδα για πρώτη φορά το before sunrise δεν είχα ιδέα πως ετοιμαζόταν και δεύτερο μέρος. Αυτό έκανε το φινάλε της ακόμα πιο όμορφο και βασικά ότι πιο μελαγχολικό είχα δει σε ταινία. Ήταν και μια εποχή που ήμουν λιγότερο κυνικός σε ότι αφορά τον ρομαντισμό στον έρωτα, ένιωσα άλλος άνθρωπος μετά την προβολή της. Χαίρομαι που το ξέθαμα του dvd και η επαναληπτική προβολή αρκετό καιρό μετά δεν χάλασαν αυτή την ταινία καθόλου. Ο Jesse και η Celine θα είναι από τους ελάχιστους λόγους να πιστέψει κανείς στον ρομαντισμό, στις βόλτες δίπλα στο ποτάμι. Το σικουελ όχι απλά δεν χάλασε την μαγεία αυτή αλλά την ενίσχυσε ακόμα περισσότερο, σε βαθμό να θες να βγεις να γνωρίσεις και εσύ της δική τους Celine που ίσως σε περιμένει στο διπλανό κάθισμα του τρένου με ένα βιβλίο στο χέρι.

Φοβόμουν να τις βάλω να τις ξαναδώ, πίστευα πως ο σημερινός κυνισμός μου στο θέμα της παντοτινής και αναλλοίωτης αγάπης θα επιδρούσε αρνητικά και μέχρι σήμερα άφηνα τα dvd στο ράφι χωρίς κανένα σκοπό να επισκεφτώ τα μέρη που σουλατσαριζαν οι 2 τους, ήθελα να αφήσω αναλλοίωτη την εντύπωση που είχα μετά το τέλος του before sunset από την τελευταία φορά που το είδα. Η τρίτη ταινία της σειράς που βγαίνει όμως δεν μου άφηνε επιλογή, χάρηκα που την έκαναν και μου έδωσε την τέλεια ευκαιρία να να ξαναζήσω αυτές τις αριστουργηματικές ταινίες.

donnie darko8)

Star Trek

Ποτέ δεν ήμουν μεγάλος φαν της σειράς, δεν είμαι καν σίγουρος αν έχω δει όλες τις ταινίες. Αυτή εδώ όμως μου έκανε τεράστια εντύπωση όταν την είδα το 2009 που βγήκε και σήμερα που την ξαναείδα μου άρεσε ακόμα περισσότερο. Ελπίζω το 2ο μέρος να είναι το ίδιο καλό.

θα μπορουσε, αλλα δεν ειναι…


Spiral περισσότερο γνωστό σαν Uzumaki και λιγότερο σαν Vortex. Αφού έκανα τη σύνδεση με Kairo στη προηγούμενη σελίδα, είπα να συνεχίσω με ιαπωνίλα και να ξαναδώ αυτό, αν και είμαι 100% σίγουρος ότι το έχω ποστάρει και σε άλλο θέμα. Δε χρειάζονται και πολλά λόγια, η ταινία είναι ο ορισμός των σπειροειδών, εμφανίζονται και σε κάμποσες σκηνές, όποιος καταφέρει να τα μετρήσει θα φύγει βλέπωντας κύκλους. :lol:

Αυτό το θυμάμαι όταν το είχες δει και το πρωτοπόσταρες. Μου είχε κινήσει την περιέργεια αλλά ακόμη να το δω.

On, [B]The Silence of the Lambs[/B]. Την είδα πάλι γιατί παρακολούθησα ένα ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ για τους πράκτορες του FBI και το πως προσπάθησαν να κατανοήσουν την συμπεριφορά των κατά συρροή δολοφόνων. Εισάγουν γυναίκα στην ανάκριση θεωρώντας ότι θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα. Όλη αυτή η ιστορία επηρέασε τον νοβελιστα Thomas Harris να γράψει το συγκεκριμένο βιβλίο. Ουσιαστικά στο ντοκιμαντερ ανακαλύπτουμε ότι ο Hannibal Lecter είναι πρόσωπο άμεσα επηρεασμένο από τον Ted Bundy μιας και ένας γοητευτικός και τόσο μορφωμένος άνδρας είναι υπεράνω υποψίας για τόσο στυγερές δολοφονίες.
Επίσης, ο χαρακτήρας του Buffalo Bill συνδέεται άμεσα με τον Ed Gein, γνωστό και ως Leatherface. Μιας και αυτός έκοβε δέρματα γυναικών φτιάχνοντας μια μάσκα, την οποία φορούσε μαζί με κραγιόν μάλιστα.

Όποιος ενδιαφέρεται για το ντοκιμαντερ. Ωραίες πληροφορίες πάντως.

[U]Serial Killers: The Real Silence of the Lambs [/U]

Υπάρχει και στο youtube το Uzumaki εδώ http://www.youtube.com/watch?v=5PI-E8CNS-o :slight_smile:
Διάβασα και τα τελευταία chapter απ’το manga χτες βράδυ, και το τέλος εκεί είναι διαφορετικό και καλύτερο. Κρίμα που δεν την κάναν μεγαλύτερη τη ταινία και δεν εξηγεί περισσότερα πράγματα. Επίσης μου κάνει εντύπωση πως δεν την πήραν κι αυτή οι αμερικάνοι. Έχει τόσο υλικό που θα μπορούσαν και σειρά να τη κάνουν σαν το Lost.

[B][I]Η ΔΙΕΡΜΗΝΕΑΣ [/I][/B]- με Νικολ Κιντμαν και Σων Πεν…

:slight_smile:

…το Τσικουλά:p τώρα

…ταινία με ονειρικό καστ, που δημιούργησε μεγαλύτερες προσδοκίες, απ’το καλό τελικά αποτέλεσμα
:):!:

[B]Legend[/B]

Κλασσικη 80ιλα απο τον αγαπημενο Ridley με Τομ Κροουζ τζοβενο, Mia Sara, Tim Curry!
Επικο fantasy.

…καλή ταινία…την είχα ξεχάσει:):!:

Σε σπιτι παλιοφιλου παρεα με καμια 20αρια καλαμακια, αφθονο κοκκινο κρασι και να παιζει θειικη τριλογια σε μεταμεσονυχτια προβολη:

Μετά από δέκα χρόνια και

[B]Unbreakable[/B]

Καταπληκτική ταινία, είχα ξεχάσει το πόσο καλή ήταν.


Ήθελα κάτι σχετικό με τον κόκκινο πλανήτη αλλά βαριόμουν να ξαναδώ το John Carter γιατί είναι μεγάλο. Επίσης μετά απ’αυτό ξεκίνησα και το Mission to Mars αλλά ήταν πολύ μαλακία και το διέγραψα. Τελικά ο Βαλ Κίλμερ εδώ παίζει καλά, αλλά και πάλι δεν είναι και τίποτα σπουδαίο. Συμμετέχει και το γκομενάκι που κάνε τη Trinity στο Matrix.

…προτιμώ αυτή με τον Γκάρυ Σινίζ…το Mission to Mars ήταν?:):!:

Ναι αυτό, αλλά μπροστά του το Red Planet μοιάζει καλύτερο. Και τα δύο ίδια χρονιά κυκλοφορήσαν, το 2000.

[B]Pirates of the Caribbean[/B]

[B]Curse of the Black Pearl
Dead Man’s Chest
At World’s End[/B]

Αν αναλογιστεί κανείς πως αυτή η σειρά ταινιών βασίζεται σε θεματικό λουνα παρκ τότε πιθανόν να είναι και η καλύτερη κινηματογραφική μεταφορά ever. Μακράν ότι καλύτερο έχει κάνει ο blockbuester παραγωγός Jerry Bruckhaimer σε αυτές τις 3 ταινίες υπάρχουν όλα. Καταραμένοι πειρατές, αμύθητοι θησαυροί, έρωτες, εντυπωσιακές μάχες, θεοί και δαίμονες, χορταστικά όσο δεν πάει.

Βέβαια η επιτυχία των ταινιών οφείλεται κυρίως σε έναν χαρακτήρα

[B]Captain Jack Sparrow[/B]

έμπνευση του ίδιου του Depp έγινε ένας από τους καλύτερους ρόλους του ever. Με μόνο άσχημο το ότι τα τελευταία χρόνια φαίνεται να έχει κολλήσει υπερβολικά σε αυτόν. Πάντως δεν νομίζω πως είναι ο μοναδικός γαμάτος χαρακτήρας. Εξίσου πολύ καλός ρόλος ήταν και αυτός του Barboσsa ερμηνευμένος από τον Jefry Rush

O όποιος τέλεσε ένας από τους πιο εντυπωσιακούς γάμους ever την ώρα την μάχης πάνω σε πλοίο στην τρίτη (και καλύτερη για μένα) ταινία της σειράς. Καθόλου τυχαία η πιο αδύναμη ταινία της σειράς (μετά την αδιάφορη 4η που την άφησα εκτός από τον μαραθώνιο) είναι η 2η που απουσιάζει.

Γενικά ένα γαμάτο roller coaster ride που ο χρόνος δεν έχει κόψει καθόλου από το αρχικό fun.

Καλά, η σκηνή του γάμου εν μέσω μάχης ήταν Ε-Π-Ο-Σ.

[I]Dearly Beloved, we be gathered here today to… nail yer gizzard to the mast, yer poxy cur![/I]

:lol::lol:


Μου το θύμησε ο Scourge Of God στο άλλο θέμα, κι αφού το βρήκα πρόχειρο το είδα. Πολύ καλή του 2006 είναι, όχι όμως με κινούμενη κάμερα στο χέρι σαν το Cloverfield. Στην ουσία εδώ έχουμε έναν πατερούλη που προσπαθεί να σώσει τη κορούλα του απ’το τέρας, με όλη τη γνωστή ανωριμότητα των ασιατών να προσδίδουν κι ελάχιστα κωμικά στοιχεία στην αγωνιώδες περιπέτεια τους. Τελικά περισσότερη ζημιά προκαλέσαν οι άνθρωποι πάντως.