Τζίμης Πανούσης

συμφωνω σ αυτα που λες…ωστοσο θεωρω πως σαν καλλιτεχνης ειναι πολυ καλος στο να σατυριζει…ειμαι βεβαια της αποψης οτι μπορεις να σατυριζεις τα παντα αρκει να μην προσβαλεις τον αλλο.οσων αφορα τους παπαδες και τους λοιπους θρησκολιπτους ειναι σιγουρα για το πουτσο εκτος απο ερισμενες εξαιρεσεις…πριν απο κανα δυο χρονακια δεν ειχαν βγει τα σκανδαλα με τους παπαδες??που ειναι η καθαρση που θα εκανε ο χριστοδουλος??
εδω βεβαια στην ελλαδα ολα ξεχνιουνται μολις παρατησει ενα τοσο σημαντικο θεμα η τηλεοραση…

                                                                           πατερ γιωσακης O:)  O:)[/quote]

Επειδή έχεις υπέροχο avatar κι ακόμα πιο ωραίο Nickname θα συμφωνήσω μαζί σου… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Απλά είμαι της άποψης ότι υπάρχει μια κάστα συγκεκριμένων ανθρώπων στην Ελλάδα που έχουν ασυλία και κρίνουν τους πάντες… Αυτό δεν μ’ αρέσει και όχι το γεγονός ότι κράζει τους παπάδες… Και οι παπάδες κρίνονται και μάλιστα πολύ αυστηρά στις μέρες μας… Οι “Πανούσηδες” από ποιους κρίνονται; Και μην μου πείτε την γνωστή επωδό που παπαγαλίζουν όλοι όσοι εργάζονται στα MEDIA… “Aπό το πόσο επιτυχημένη είναι η δουλειά τους”… Μ’ αυτό το σκεπτικό την Eκκλησία δεν πρέπει να την πειράζει κανείς… Έχει την περισσότερη “πελατεία” απ’ όλους…

Καλα κανει και εχει βιλα.Δεν τα εκλεψε απο κανεναν.Πως ειναι βολεμενος? Του την χαρισε κανενας? Που ειναι το κακο? Και ο Αλαβανος αριστερος ειναι και ειδαμε τι εχει. Δηλαδη για να εισαι αριστερος πρεπει να μενεις σε παραγκα?Επισης δεν ξερεις πως διαχειριζεται τα λεφτα του.Μπορει να κανει δωρεες, δεν θα βγει να το πει. Και δεν νομιζω οτι πουαλει αριστερη ιδεολογια. Ουτε κατεκρινε κανεναν ο Πανουσης επειδη τα “εχει” ουτε το επαιξε υπερανω, ισα ισα που το λεει.Προχθες τον ειδα στον δρομο για τα λαδαδικα και ηταν με τα ποδια ντυμενος με τζιν, δερματινο μπουφαν απο πανω στα @@ του τελειως. Δευτερον η σατιρα του ειναι παντα εξυπνη και εχει κατι να πει.Δεν ειναι τυπου επιθεωρησης με τις ιδιες ηλιθιες ατακες 10 χρονια που το μονο που κανουν ειναι να σχολουνται με το βαρος ενος πολιτικου.Βαζεις τον Νταλαρα στο ιδιο τσουβαλι με τον Πανουση? Που κολλανε?
Επισης οι μουσικες ταξιαρχιες καλα γαμουσαν.
Χειροτεροι και απο την σκυλε υποκουλτουρα? Κανεις πλακα?

Απο τον κοσμο κρινετε ο Πανουσης.Αρνηθηκε ποτε την κριτικη?

συμφωνω σ αυτα που λες…ωστοσο θεωρω πως σαν καλλιτεχνης ειναι πολυ καλος στο να σατυριζει…ειμαι βεβαια της αποψης οτι μπορεις να σατυριζεις τα παντα αρκει να μην προσβαλεις τον αλλο.οσων αφορα τους παπαδες και τους λοιπους θρησκολιπτους ειναι σιγουρα για το πουτσο εκτος απο ερισμενες εξαιρεσεις…πριν απο κανα δυο χρονακια δεν ειχαν βγει τα σκανδαλα με τους παπαδες??που ειναι η καθαρση που θα εκανε ο χριστοδουλος??
εδω βεβαια στην ελλαδα ολα ξεχνιουνται μολις παρατησει ενα τοσο σημαντικο θεμα η τηλεοραση…

                                                                           πατερ γιωσακης O:)  O:)[/quote]

Επειδή έχεις υπέροχο avatar κι ακόμα πιο ωραίο Nickname θα συμφωνήσω μαζί σου… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Απλά είμαι της άποψης ότι υπάρχει μια κάστα συγκεκριμένων ανθρώπων στην Ελλάδα που έχουν ασυλία και κρίνουν τους πάντες… Αυτό δεν μ’ αρέσει και όχι το γεγονός ότι κράζει τους παπάδες… Και οι παπάδες κρίνονται και μάλιστα πολύ αυστηρά στις μέρες μας… Οι “Πανούσηδες” από ποιους κρίνονται; Και μην μου πείτε την γνωστή επωδό που παπαγαλίζουν όλοι όσοι εργάζονται στα MEDIA… “Aπό το πόσο επιτυχημένη είναι η δουλειά τους”… Μ’ αυτό το σκεπτικό την Eκκλησία δεν πρέπει να την πειράζει κανείς… Έχει την περισσότερη “πελατεία” απ’ όλους…[/quote]

και παλι συμφωνω μα αυτα που λες…δυστυχως αλλα ορισμενα ατομα της
ψευτοαριστερης διανοησης στην ελλαδα εχουν αυτο το προνομιο.(αν και οι πεποιθησεις μου ειναι αριστερες αντιεξουσιαστικες…)και δυστυχως οποιος τους κρινει την ιδια στιγμη χαρακτηριζεται συντηριτικος και οπισθοδρομικιος…

οσον αφορα τους παπαδες…υπαρχουν λαμπρες εξαιρεσεις οικογενειαρχες ανθρωποι που προσφερουν εργο στο κοινωνικο συνολο…αυτους που δεν γουσταρω ειναι οι μητροπολιτες και γενικα οι υψηλοβαθμοι.τυποι που εχουν στο λογαριασμο τους εκκατομυρια και που εχουν το θρασος να μιλανε για ηθικη ενω καλυπτουν σκανδαλα μεσα στο κληρο τους.

Τζίμη μαζί σου!

Άλλο να έχει βίλλα ένας διασκεδαστής και άλλο να έχει βίλα , μερσεντές και μπράβους ένας αποκαλούμενος δούλος του Θεού και ποιμενας των πιστών. Δεν το έπαιξε ο Τζίμης κομουνιστής ή αντιιμπεριαλιστής όπως κάποιοι αρχηγοί κομμάτων (ονόματα δεν θίγουμε…)

Aπό τον κόσμο κρίνονται και οι παπάδες… Και έχουν πολύ μεγαλύτερη πελατεία από τον Πανούση… Δεν σε υποχρεώνει κανείς να είσαι Χριστιανός ή να πηγαίνεις στην Εκκλησία… Το ίδιο “πάνω - κάτω” ισχύει και για τον Πανούση… Το ότι βγαίνει εξω με τζιν και είναι απλός δεν μου λέει τίποτα… Στο δικό μου καχύποπτο μυαλό, ακόμα κι αυτό φαντάζει ως εμπορικό τρικ… Το παίζεις αριστερός; Είσαι αριστερός; Ζεις σαν αριστερός… Βγάζεις πολλά λεφτά; Έλα να τα μοιραστούμε… Όσο για τις αγαθοεργίες, θα πρέπει να ξέρεις ότι φτάσαμε στο σημείο κι αυτές να επιχορηγούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση… Υπό την μορφή ενίσχυσης των ΜΗ Κυβερνητικών Οργανώσεων…
Οι αγαθοεργίες που κάνει η Μαριάννα Βαρδινογιάννη δεν τις κάνει κανείς… Αυτό τι σημαίνει ότι είναι καλή και θα της φορέσουμε φωτοστέφανο;
Ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας… Καλός στην δουλειά του… Μπράβο του… Απλά έχει μια συνταγή, η οποία αρέσει σε αρκετούς… Εμένα δεν μου αρέσει και τον κρίνω… Δεν είναι κακό αυτό…

[size=1]Προσωπικά η chl_chillin με κάνει και γελάω πολύ περισσότερο από τον Πανούση… Τους έχω τσεκάρει να κάνουν χιούμορ παράλληλα…
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: [/size]

Ωραια επειδη κρινονται απο τον κοσμο δεν πρεπει να τους κρινει ο Πανουσης?
Σιγουρα δεν σε υποχρεωνει κανενας. Τους πληρωνεις ομως.Υποχρεωνουν το παιδι σου να μαθει την δικη τους εκδοχη για τον κοσμο στο δημοτικο? Παιρνουν αποφασεις που μπορουν να επηρρεασουν τη δικη σου ζωη?Ας γινει διαχωρισμος κρατους εκκλησιας και στα @@ μου για το αν υπαρχουν κακοι παπαδες.Εμπορικο τρικ για ποιον? Βγηκε στην τηλεοραση? Τον ειδε κανενας? Και αν τον ειδε σιγα μην τον καταλαβε.
Ποιος σου λεει οτι δεν τα μοιραζει, που το ξερεις εσυ? Θα βγει να το φωναξει? Μπορει και να μην το κανει αλλα εμεις δεν μπορουμε να το ξερουμε.Συμφωνω με αυτο που λες για τις αγαθοεργιες. Δεν ειπα να φορεσουμε φωτοστεφανο στον Πανουση και λογικο να μην σ’αρεσει απλα η λεξη βολεμενος δεν εχει νοημα.Εχει λεφτα και ακομα συνεχιζει να δινει παραστασεις και να λεει τη γνωμη του.Που ακριβως βολευτικε?
Βασικα δεν διαφωνω σε τιποτα, εννοειτε πως ειναι επαγγελματιας αλλα το θεμα ειναι πως ποτε δεν το επαιξε τιποτα ουτε ειπε πως ειναι παραδειγμα και αρκετες φορες τα χωνει και στην αριστερα.

θα συμφωνήσω και με τα λεγόμενα του Τέλη και με τα λεγόμενα του Ανδρέα.

μπορείς να είσαι αριστερός [αν και ο Πανούσης αναρχικός δηλώνει, από,τι ξέρω -μπορεί να κάνω και λάθος- και οι αριστεροί δεν έχουν σχέση με τους αναρχικούς]

υπάρχουν πολλοί αριστεροί πάντως που έχουν χρήματα και δεν τα μοιράζονται -άλλο τι λέει η ιδεολογία τους- αλλα υπάρχουν και πολλοί αριστεροί που έχουν και τα μοιράζονται.

το ο,τι δεν το γνωρίζει ο πόλις κόσμος, είναι υπέρ τους. Κάνω κάτι γιατί το θέλω εγώ και όχι για να το μάθει ο κόσμος.

βεβαια όπου κι αν βρίσκεσαι ιδεολογικά όταν έχεις χρήματα θες να βγάλεις κι αλλα. άρα ας μην κρίνουμε για αυτό τον Πανούση και τον κάθε Πανούση πριν κοιτάξουμε την καμπούρα μας.

Όσο για το πρόγραμμα του, τώρα και τον όλο σάλο που έχει δημιουργηθεί γύρο από αυτό.

Ok, μιλάμε για κολλημένα με την θρησκεία άτομα. Πέρυσι πήγα 2 φορες και τον είδα και δεν ένιωσα -ούτε εγώ ούτε η παρέα μου- να με προσβάλει με τα λεγόμενα του.
Δεν είμαι και υπέρμαχος του Νταλάρα, άρα κανένα πρόβλημα!

Και στο κάτω κάτω αν κάτι θα με ενοχλούσε δεν θα πήγαινα να το δω. Σιγά μην έτρεχα έξω από το μαγαζί με πλακάτ και σημαίες.
Υπάρχουν τόσα αλλα θέματα στον κόσμο πολύ πιο σοβαρά που θα έπρεπε να πολεμήσω, παρα αυτό.
8)

Νομίζω δεν είναι αναρχικός ο Τζίμαρος.
Δεν έχει δηλώσει κάτι τέτοιο, ούτε είναι ταγμένοα κάπου.
Αλίμονο από τον Πανούση.
Βασικά βρίσκεται στο δικό του “πεδίο” αν μπορούμε να το πούμε έτσι.
Έχει ένα δικό του τρόπο να βλέπει τα πράγματα.

οι αναρχικοι ανηκουν στην ακρα αριστερα :smiley: …αλλα μην νομιζεις οτι αναρχικοι ειναι αυτοι οι απιθανοι τυποι που σπανε βιτρινες και κλεινονται μεσα στο πολυτεχνειο καθε 17 νοεμβρη…ο αναρχισμος ειναι ολοκληρη ιδεολογια οπως ειναι ο κομμουνισμος οπως ο φιλελευθερισμος κ.α.Ειναι ισως η πιο καλυτερη ιδεολογια που υπαρχει για την οργανωση μιας κοινωνιας αλλα μαλλον ουτοπικη και ανεφαρμοστη για την ανθρωπινη φυλη…

φιλικα παντα…

Τέλη, το θέμα που θίγεις με τις ΜΚΟ (Μη Κρατικές Οργανώσεις) είναι τρομακτικά γιγαντιαίο και μπορεί να οδηγήσει σε πολύωρες συζητήσεις… Ακριβώς για αυτό το λόγο, δε λέω την άποψη μου (συμφωνώ με αυτά που λες και υπάρχουν πολλά να προσθέσουμε…)

Για τον Πανούση (τον βλέπω στην Άνδρο τα καλοκαίρια και έχει ακριβώς το ίδιο στιλ με αυτό που περνάει στις παραστάσεις του), η άποψη μου είναι συγκεχυμένη.

Από τη μία, πιστεύω ότι το αν θα θιχτεί κάποιος εξαρτάται αποκλειστικά από τον εν δυνάμει θιγόμενο, όχι από αυτό που προσβάλλει. Αν κάποιος έρθει και με πει βλάκα, εξαρτάται αποκλειστικά από μένα, πόσο και αν θα με πειράξει και όχι από αυτόν, ειδικά όσοι έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στο χριστιανισμό - για τους παπάδες χτυπάει η καμπάνα- θα πρέπει να μαζέψουν λίγο τα ζωνάρια τους και να μάθουν να συγχωρούν και να δέχονται τα “λάθη” των ποιμνίων τους και όχι να τα αναθεματίζουν, αποδεικνύοντας κάθε φορά το λαϊκισμό τους…

Από την άλλη, η κοινωνία, καθότι ρεαλίστρια και όχι ουτοπίστρια (όπως οφείλει να είναι κάθε θρησκεία) θα πρέπει να θέσει κάποια όρια στα μέλη της, καθώς δε μπορεί ο οποιοσδήποτε να προκαλεί ελεύθερα. Ο Τζιμάκος, παίζει με τα όρια… Πολλές φορές κόντεψε να φάει τα μούτρα του (αν δε τα έφαγε κατηγορώντας δίχως στοιχεία το Νταλάρα). Εμένα προσωπικά, αυτά που λέει και κάνει, σίγουρα δε με προσβάλλουν. Άλλα τα βλέπω ως πετυχημένα αστεία και άλλα ως αποτυχημένα…

[quote=“starstruck”]

οι αναρχικοι ανηκουν στην ακρα αριστερα :smiley: …αλλα μην νομιζεις οτι αναρχικοι ειναι αυτοι οι απιθανοι τυποι που σπανε βιτρινες και κλεινονται μεσα στο πολυτεχνειο καθε 17 νοεμβρη…ο αναρχισμος ειναι ολοκληρη ιδεολογια οπως ειναι ο κομμουνισμος οπως ο φιλελευθερισμος κ.α.Ειναι ισως η πιο καλυτερη ιδεολογια που υπαρχει για την οργανωση μιας κοινωνιας αλλα μαλλον ουτοπικη και ανεφαρμοστη για την ανθρωπινη φυλη…

φιλικα παντα…[/quote]

πίστεψε με γνωρίζω από πρώτο χέρι τι είναι και τι δεν είναι ο αναρχισμός.

και άκρα αριστερά πάλι δεν το λες!

μεγάλη κουβέντα που δεν θα γίνει σε αυτό το forum. [έχω πει να μην ασχολούμαι με πολιτικά για ευνόητους λόγους] 8)

για μερικούς ανθρώπους αυτά είναι θεία και ιερά…καλό είναι τα αποφεύγει ο Πανούσης…καθώς είμαι σίγουρος ότι το έκανε για να προκαλέσει…

οι αναρχικοι ανηκουν στην ακρα αριστερα :smiley: …αλλα μην νομιζεις οτι αναρχικοι ειναι αυτοι οι απιθανοι τυποι που σπανε βιτρινες και κλεινονται μεσα στο πολυτεχνειο καθε 17 νοεμβρη…ο αναρχισμος ειναι ολοκληρη ιδεολογια οπως ειναι ο κομμουνισμος οπως ο φιλελευθερισμος κ.α.Ειναι ισως η πιο καλυτερη ιδεολογια που υπαρχει για την οργανωση μιας κοινωνιας αλλα μαλλον ουτοπικη και ανεφαρμοστη για την ανθρωπινη φυλη…

φιλικα παντα…[/quote]

πίστεψε με γνωρίζω από πρώτο χέρι τι είναι και τι δεν είναι ο αναρχισμός.

και άκρα αριστερά πάλι δεν το λες!

μεγάλη κουβέντα που δεν θα γίνει σε αυτό το forum. [έχω πει να μην ασχολούμαι με πολιτικά για ευνόητους λόγους] 8)[/quote]

και γω ρε συ δεν θα ανελεια τιποτα…χαιρομαι που γνωριζεις… =D> =D>

[quote=“starstruck”]

οι αναρχικοι ανηκουν στην ακρα αριστερα :smiley: …αλλα μην νομιζεις οτι αναρχικοι ειναι αυτοι οι απιθανοι τυποι που σπανε βιτρινες και κλεινονται μεσα στο πολυτεχνειο καθε 17 νοεμβρη…ο αναρχισμος ειναι ολοκληρη ιδεολογια οπως ειναι ο κομμουνισμος οπως ο φιλελευθερισμος κ.α.Ειναι ισως η πιο καλυτερη ιδεολογια που υπαρχει για την οργανωση μιας κοινωνιας αλλα μαλλον ουτοπικη και ανεφαρμοστη για την ανθρωπινη φυλη…

φιλικα παντα…[/quote]

αυτο νομιζω οτι ισχυει, δηλαδη δεν το νομιζω ειμαι σιγουρος. τωρα ο Πανουσσης δεν εχει δηλωσει οτι ειναι ταγμενος καπου και σατιριζει και πολιτικους της αριστερας παραταξης, οποτε εκτος του οτι μισει την δεξια(αυτο το εχω καταλαβει, δεν ειναι και δυσκολο) δεν νομιζω να ειναι κατι συγκεκριμενα, εχει μαλλον δικες του ιδεολογιες.

Εϊναι τεράστια λαϊκίστικη λούμπα που λεγόταν την δεκαετία του ‘30 ότι οι αριστεροί πρέπει να μοιράζονται τα κεκτημένα τους (ακόμα και όταν τους κυνηγάει ο καπιταλισμός στον οποίο είναι κατ’ ανάγκην ενταγμένοι).

Όσο για τον Τζιμάκο και μένα δεν μου κάνει καλά που κάποια πράγματα που σατυρίζει τα κάνει κι ο ίδιος.
Αλλά όπως ειπώθηκε σωστά παλαντζάρει μεταξύ αναρχίας και κομμουνισμού.
Είναι πανεύκολο γιατί έτσι μαζεύεις σχεδόν όλους τους ενάντιους στο σύστημα, τα έχεις κάλά και με τους δύο και στο κάτω κάτω δημόσιο πρόσωπο είσαι…

Πρέπει να είναι ο μόνος αριστερός ή αναρχικός ή οτιδήποτε που έχει στέκι καφετέρια στην Κηφισιά…

Μην το λες.

Άσε που δεν είσαι ό,τι δηλώσεις. Το ότι ο Πανούσης δηλώνει πρώην αριστερός (όπως 10 μύρια έλληνες) γιατί έτσι προστάζει το σταρ σύστεμ (πρώην αριστερός-άρα σκεπτόμενος, τώρα φιλελεύθερος-άρα πανέτοιμος να ενταχτεί στο όποιο σύστημα) δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας…

εμενα παντως αυτες οι υπερβολες του ,τις λαμβανω σαν υστατες προσπαθειες ενος καλλιτεχνη να παραμεινει στην επικαιροτητα με λιγα εξοδα .

  1. Για τα περι πανούση και κιφησιας να πω ότι ο Μπακουνιν, ήταν ρώσος αριστοκράτης και ο Ενγκελς ήταν βιομήχανος και ποτέ δεν μοίρασαν τα τα υπάρχοντά τους στους φτωχούς. Αντίθετα η Φρειδερίκη είχε τεράστια φιλανθρωπική δράση.Η αριστερά δεν είναι φιλανθρωπία και κυρίως δεν είναι φτώχια.
  2. Η αριστερά και ο αναρχισμός έχουν πολύ στενή σχέση. Η πρώτη είναι η αρχή της διαδρομής και ο δεύτερος ο τελικός προορισμός.
  3. Ο Πανούσης δεν έγινε πλούσιος επειδή είναι αριστερος αλλά επειδή (για πολλούς) είναι καλός μουσικός,καλός κωμικός και καλός στο να προωθεί τη δουλεία του.
    4.Πολλές φορές το χιούμορ του είναι αποτυχημένο, αλλά αυτό δεν κρίνεται ανάλογα με το αν είναι ή όχι γνήσιος αριστερός.
  4. Απογοητεύτηκα γιατί περίμενα από τον Πανούση να βρει έναν πιο πρωτότυπο τρόπο να σχολίασει τη θρησκεία και να ασχολείται περισσότερο πλέον με άλλα θέματα. Δεν απογοητεύτηκα επειδή δε ζει σε καλύβα στα Πετράλωνα ή επειδή τον έδειξαν-διαφήμισαν κάποια κανάλια.
  5. Το ‘ένα τραγούδι για το χειμώνα’ είναι κομματάρα.

Κι εγώ στο 3 είμαι… Γενικά μ’ αρέσει αλλά καμιά φορά νομίζω ότι το παρακάνει. Έχει κάνει αξέχαστα πράγματα πάντως!!