Τζίμης Πανούσης

αν είσαι Αριστερός δν νομίζω να είναι κι ό,τι πιο λογικό να έχεις ΣΤΕΚΙ σου καφετέρια στην Κηφισιά…αν είναι έτσι,ας το βουλώσει κι ας μην ξανασχοληθεί με άλλους πουλημένους όπως ο Νταλάρας…
αλήθεια,όλη την περιουσία την έκανε με καλλιτεχνικά μέσα?
γιατί ακούγονται διάφορα…

λοιπον μια διευκρινηση…απ οτι καταλαβα οταν εχει την παναγια με μορφη κοτας και την αναφερει σαν παναγια η κοτουσα :oops: θελει να καυτηριασει ολους αυτους που εκμεταλλευονται εμπορικα το ονομα της παναγιας.π.χ. παναγια η ελεουσα κ.α. μονο και μονο για να χτιζουν εκκλησιες μοναστηρια και να πηγαινουν καλα οι δουλειες τους…

Εγω ειμαι υπερ του 3ου. Ο Πανουσης ειναι πολυ καλος και μ’αρεσει που σατιριζει αλλα πιστευω οτι πολλες φορες γινεται αρκετα υπερβολικος.

ακριβώς…η σάτιρα δεν έχει όρια,αλλά είναι αρκετά σημαντικός ο λόγος για τον οποίο γίνεται … κι ο Πανούσης το κάνει για να είναι στην επικαιρότητα και να προκαλεί…δεν το χαρακτηρίζω θετικά ή αρνητικά,αλλά δεν τον υποστηρίζω κιόλας

Καλή η σάτιρα του Πανούση παιδιά…αλλά γιατί αυτή η εμμονή στα σύμβολα του έθνους και της πίστης?Αλήθεια για τον Μωάμεθ θα τόλμαγε να κάνει κάτι αντίστοιχο?Λέμε τώρα… 8)

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Δε θα το εκανε γιατι οι Μουσουλμανοι τιμορουν ακομα και με θανατο οποιον πει κατι κακο για τον θεο τους. Ευτυχως εμεις δεν ειμαστε φανατικοι (οπως ειναι γνωστο ο φανατισμος σε εμποδιζει να δεις την αληθεια)

Πήγαινε στα Βρηλίσσια να δεις την βίλα στην οποία μένει…[/quote]

ρε, που μενει βριλησσια γιατι κι εγω βριλησσια μενω και δεν εχω δει το σπιτι του[/quote]

Sorry αλλά ακόμα δεν έχω γίνει Τατιάνα ή Κουρής… Κοινώς δεν φωτογραφίζω βίλες

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :P[/quotε]

δεν σου λεω να γινεις τατιανα αλλα απο την στιγμη που ρωτας αν εχει δει καποιος την βιλλα του πανουση σημαινει οτι εσυ την εχεις δει

Ξέρετε πόσο καιρό ακόμα θα είναι ο Πανούσης Θεσσαλονίκη?Και πόσο πάει το μαλλύ για μα τον δεις ζωντάνα στο μαγαζί?

Ακομα 2 βδομαδες νομιζω

Θα ρίξω L.S.D. στη λίμνη του Μαραθόναααααααααααααα :lol: :lol: :lol: :lol:

Κάτω τα χέρια απο τον τζιμη

Αν και δεν τρελενομαι, ο “Νεοελληνας” ειναι κορυφη!!!8)

Έτσι ρε, Τζιμάρα Πανουσάρα λέμε!!! :smiley:


Μην μου πειτε οτι θελετε και προλογο για τον Τζιμακο :stuck_out_tongue:

εχει πλακα , ακουω που και που
δεν ειμαι φανατικος
τον θεωρω πουλημενο παντως ( ποιος δεν ειναι βεβαια?)

Τζιμάρας rulezzzzzzz 8)

έχω φάει τρομερό κόλλημα! :stuck_out_tongue:

o Πανουσης ειναι το προτυπο μου!!! :stuck_out_tongue:

του εχω απειρο σεβασμο γιαυτο που κανει, που μπορει και γελοιοποιει τα παντα, απο την ελληνικη κακομοιρια και μιζερια, μεχρι τον πατριωτικο φανατισμο και την ορθοδοξια, ακομα και τον ιδιο του τον εαυτο. πιστευω πως αυτο που κανει ειναι ο μονος τροπος αν θες να επιζησεις σε μια χωρα σαν το ελλαδισταν, δε θα πρεπει να περνεις τη ζωη σοβαρα εδω περα.

τελος να πω οτι σχεδον καθε μερα ακουω τουλαχιστον ενα κομματι του, ετσι να μου φτιαξει τη διαθεση και να μην ξεχναω που βρισκομαι… :slight_smile:

respect στον συμπαγή καλλιτέχνη. Πρόκειται για μία από τις παλιές αγάπες, στην ουσία είναι από τα πρώτα ακούσματα μου γενικώς. Η σειρά με την οποία τοποθετώ τα άλμπουμς του:

Μουσικές Ταξιαρχίες / Disco Tsoutsouni
Aν η γιαγια μου είχε ρουλεμάν
Χημεία και τέρατα
Κάγκελα Παντού
Vivere Pericolasamente
Δουλειές του Κεφαλιού

(σχεδόν χρονολογική η σειρά έ?)

Το ντεμπούτο των Μουσικών Ταξιαρχιών αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους δίσκους στον χώρο, τι να λέμε πρώτοπόρος! Ο Πανούσης τραγουδάει σε μία εποχή όπου δεν είχε συνέλθει από τις πολιτικές αναταραξεις του παρελθόντος, στίχους όπως “Ο Γιαρουζέλσκι κάνει πίπες στην Ομόνοια κι εσύ χτυπιέσαι με κουμπιά και ηλεκτρόνια μπροστά σε βίντεο κυκλώματα δαιμόνια” και προκαλεί το χάος. Απλώς ρωτείστε κάποιον που είχε ζήσει εκείνη την εποχή… Αυτός ο δίσκος που εξαιτίας του ο δημιουργός του πέρασε κάτι μερονυχτα στην φυλακή, λογοκρίθηκε, αλλά παρ’όλα αυτά πρόκειται για ένα all time classic. Όλοι μας κάποια στιγμή νιώσαμε / θα νιώσουμε το νόημα του Ερωτικού, ένα από τα πιο έξυπνα κομμάτια που γράφτηκαν ποτέ. Respect και στα υπόλοιπα μέλη του γκρουπ Σ. Πάζιο, Γ. Δρόλαπα, Βέκιο και Δασκαλοθανάση, που έχουν απίστευτη τεχνική κατάρτιση. Στην ουσία αυτός ο δίσκος είναι ένα μείγμα από πάμπολα είδη μουσικής και δεν νομίζω να ήταν πολλοί αυτοί που θα καταφέρναν να αποδώσουν τόσο πιστά το όραμα του καλλιτέχνη! Ο Τζιμάκος ήταν αυτός που συνέλαβε το κλίμα της εποχής πριν αυτό γίνει αισθητό, όπως έχει πολύ σωστά γράψει κάποιος για το κομμάτι “Ένα τραγουδάκι για το χειμώνα” (δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει). Η πρώτη μάνα τραβεστί, άναφέρεται στο όλο κλίμα που επικρατούσε το 80, στο αδιεξοδο των πολιτικών συστημάτων και την ανάγκη / πρόβλεψη να δημιουργηθεί κάτι νέο.
Δυστυχώς καμμιά φορά όμως αλλιώς αρχίζουν τα πράγματα και αλλιώς καταλήγουν. Τόσο πολύ που δεν μπορούμε να διακρίνουμε πλέον αν ο Πανούσης είναι επαναστάτης ή ένας μαγαζάτορας που εμπορεύεται την επανάσταση (στο υπόγειο μαγαζί του…). Η απάντηση δεν με απασχολεί πολύ. Το σίγουρο είναι ότι δεν ευθυνεται μόνο αυτός. Πόσοι από σας δεν έχετε πει “Πάμε στον Πανούση να γελάσουμε…”, και εγώ το έχω πει δεν κρύβομαι βέβαια. Τουλάχιστον όμως όσες φορές τον έχω δει live δεν πάω με πρωταρχικό σκοπό να γελάσω. Την απάντηση στην τελική την έχει δώσει ο ίδιος ο Τζίμης σε ένα κομμάτι του:

Ο λάκκος με τ’ αστεία που σκάβω από παιδί
η τέλεια ληστεία που έχω σκαρφιστεί
με σφίγγει σαν παπούτσι ντόπιο και μπαλωμένο
στο χείλος του Ζαλόγγου το τέλος περιμένω

Θέλω να πέσω μέσα
σε χάχανα και γέλια να πνιγώ
να γίνω πριγκιπέσσα
της μάνας μου τα ρούχα να φορώ
να χαθώ

Με δώρο μια κιθάρα-ασπίδα του μπαμπά
που πήρα με δεκάρι στα μαθηματικά
Τα πρώτα τραγουδάκια με στίχους τολμηρούς
με διώχνουν από κύκλους αντιστασιακούς

Είπα θα πέσω μέσα
σε χάχανα και γέλια να πνιγώ
να γίνω πριγκιπέσσα
της μάνας μου τα ρούχα να φορώ
να χαθώ

Το τσίρκο που 'χω στήσει, το υπόγειο μαγαζί
βουλιάζει και με παίρνει και μένανε μαζί
Βουτάω το μαύρο χιούμορ σε έγχρωμη οπή
και δάχτυλο Κυρίου μού γνέφει σιωπή

Γι’ αυτό θα πέσω μέσα
σε χάχανα και γέλια να πνιγώ
να γίνω πριγκιπέσσα
της μάνας μου τα ρούχα να φορώ
να χαθώ

Θέλω να πέσω μέσα
σε χάχανα και γέλια να πνιγώ
να γίνω πριγκιπέσσα
της μάνας μου τα ρούχα να φορώ
να σωθώ

Η αποψή μου είναι εγγύτερα αυτής του Karvou.Επίσης μου άρεσε το άλλο,πως όλοι οι Έλληνες δηλώνουμε πρώην αριστεροί(άρα σκεπτόμενοι).:stuck_out_tongue:
Πάντως με το ρεαλισμό μια κοινωνία μένει πνευματικά και καλλιτεχνικά στάσιμη…