Βιβλία...διαβάζουμε?

τι???νομιζεις οτι η ερευνα αγορας δεν εφτασε εκει??εχω ψαξει παντου!!!το ειδα αυτο…πηρα κ τηλεφωνο μην κανω καμια βλακεια στην παραγγελια και μετα απο 20(!!)μερες με πηραν τηλ και εφαγα χυλοπιτα γιατι ειχε εξαντληθει ΚΑΙ εκει…και βεβαια μιας και το ειχε στο ιντερνετ λεω δεν παω και αθηνα στο μαγαζι και στο ηρακλειο οταν ημουν μπας και εχουν κανα ξεχασμενο εκει…τιποτα…τι θα γινει??αφου ειχε τοση περαση πια γιατι δεν γινεται επανεκδοση δηλαδη!![-X

ΥΓ:στο λινκ που εβαλες οταν το παρηγγειλα εγω ελεγε διαθεσιμο και οχι κατηργημενο…μετα απο μενα το πηραν χαμπαρι μαλλον!!!χααχαχχαχαχα

Όπα! Να ένα βιβλίο που επιβάλλεται να υπάρχει σε κάθε βιβλιοθήκη! Το χω διαβάσει αρκετές φορές και θέλει πολλές ακόμα.

#-o

ειμαι αμπαλος…
σορρυ δεν ειδα οτι λεει κατεργημενο…:roll:
το ειχα δει στον παπασωτηριου πριν απο κανενα εξαμηνο…λογικα δεν υπαρχει ποια…

σορρυ… :?

αχαχαχ…αμα το ξαναδεις παρτο και στειλε μηνυμα!!!:lol::lol:

Ρε παίδες θέλω δύο πράγματα να ρωτήξω.Για το προδομένη επανάσταση του Τρότσκυ τι έχετε να πείτε και που μπορώ να το βρω?Και δεύτερον,προτείνετε κάποιο εισαγωγικό για τον νίτσε

Για το δεύτερο ερώτημα σου, χωρίς δεύτερη σκέψη το “Τάφε Έφη Ζαρατούστρα” (ή έτσι μίλησε ο Ζαρατούστρα). Είναι το σημαντικότερο και το πιο “λογοτεχνικό” βιβλίο του Νίτσε. Πέραν αυτού, προτείνω επίσης τη Χαρούμενη Επιστήμη (ή Χαρούμενη Γνώση), το Πέρα απο το Καλό και το Κακό και τη Χαραυγή, αλλά ξεκινάς με το Ζαρατούστρα χαλαρά.

Όμως επειδή ακριβώς είναι το πιο “λογοτεχνικό” δηλαδή το πιο συμβολικό, είναι δύσκολο ως πρώτο ανάγνωσμα γιατί παρερμηνεύεται πολύ άνετα. Ή απορρίπτεται ως προϊόν τρέλας. Εκτός κι αν ξεκινήσει κανείς παρέα με “βοήθημα” για να μπορέσει να παρακολουθήσει τους συμβολισμούς. Η ιδέα του Υπερανθρώπου έχει πάρει εκατομμύρια ανθρώπων στο λαιμό της.
Κι εγώ έτσι το είχα πρωτοδιαβάσει στα 15, με μεγάλη περηφάνια για τον εαυτό μου και την ευφυία μου, και όταν πριν από 1-2 χρόνια κοίταξα τις σημειώσεις που είχα κρατήσει στα περιθώρια, πέταξα το βιβλίο όπως ήταν :roll:
Γι’ αυτό ίσως κάποιο άλλο να είναι πιο καλό ως πρώτο ανάγνωσμα, ώστε να έχει κανείς μία ιδέα της φιλοσοφίας του Νίτσε πριν πιάσει τον Ζαρατούστρα

Εγω πάλι όταν το διάβασα (μεγαλύτερος, γύρω στα 20), δεν είχα ιδέα απο τη φιλοσοφία του Νίτσε, και αυτό μου φάνηκε καλό γιατί το ερμήνευα με τον τρόπο που ήθελα ο ίδιος. Σα να διαβάζω ποίηση ένα πράγμα. Παρεμπιπτόντως, κάθε άλλο παρά προιόν τρέλας μου είχε φανεί, αντίθετα, το θεωρούσα (και θεωρώ) ένα απίστευτα καλογραμμένο και ποιητικό έργο, μου άρεσαν όλες εκείνες οι σκηνές με τα ζώα, τον ακροβάτη στο σκοινί, τον γέρο σοφό, τον νάνο, και οι συμβολισμοί γενικά…

Επειδή ωστόσο ξέρω και κόσμο που απο την πρώτη κιόλας σελίδα (που ο γέρος μιλάει στον Ήλιο) είπε “καλέ αυτός είναι τρελός, μιλάει στον ήλιο!”, καταλαβαίνω τι λες. Ίσως τελικά έχει να κάνει με το πόσο κουβαλάει την “ποίηση” κάποιος μέσα του, ή ποιά είναι τα λογοτεχνικά του κριτήρια, για το αν θα εκτιμήσει αυτό το έργο.

Είναι πάντως το σημαντικότερο βιβλίο του, και παραμένει ένα απο τα ελάχιστα βιβλία φιλοσοφίας που δε θυμίζει την κλασική φιλοσοφική πραγματεία και παραπέμπει περισσότερο σε μυθιστόρημα… Καλύτερα τελικά να το δει έτσι και ο αναγνώστης, ως μυθιστόρημα/ποιητικό έργο και να κρατήσει τις σημειώσεις για τα υπόλοιπα, πιο ξεκάθαρα βιβλία του Νίτσε…

πηρα το Ίβο Άντριτς - Η Δεσποινίδα . . .απο την γνωστη σειρα…

Το τάδε έφη ζαρατούστρα δείχνει κατά κάποιο τρόπο την φιλοσοφία του νίτσε και όλα αυτά που είχε πει για τον υπεράνθρωπο κλπ με απλά λόγια?κάτι τέτοιο θέλω για να μάθω μερικές από τις ιδέες του

Τελευταια διαβασα το ‘A single man’ του Chris Isherwood & το ‘The big blowdown’ του George P. Pelekanos…

Το πρωτο ειναι πολυ ‘διαφορετικο’ απ’ οτι περιμενα, ενω το δευτερο μου αρεσε περισσοτερο και διαβαζετε πιο ευκολα. Παντως και τα δυο καλα ειναι.

παντως οπως αναφερθηκε επικινδυνες οι ιδεες του νιτσε…η τελοσπαντων επικινδυνες στην παρερμηνευση (ναζισμος κτλπα)…

Πω το είχα διαβάσει αυτό πριν 4 χρόνια!8O
Ωραίο ήταν αν και λίγο δυσανάγνωστο :-k

Εχθές διάβασα το “η δυστυχία του να είσαι έλληνας” του Νίκου Δήμου… :respect:

η δυστυχια πολυ καλο…γενικα ο δημου εχει σωστες ιδεες και τον παω αλλα με χαλαει η αρκετα μεγαλη ιδεα που εχει για τον εαυτο του…ισως λιγο και ο αντικομμουνισμος που βγαζει οποτε βρει ευκαιρια

Χμ…να σου πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί και τόσο πολύ :-k Κάποιο άλλο καλό δικό του που μπορώ να διαβάσω?

α δεν ξερω κι εγω μονο αυτο εχω διαβασει απ αυτον…απλα παρακολουθουσα το blog του για καιρο :slight_smile:

Ω ok τότε!:stuck_out_tongue:

Το Τάδε Έφη είναι το μόνο βιβλίο του στο οποίο αναφέρεται σε θέματα όπως ο υπεράνθρωπος ή η αιώνια επιστροφή… :wink:

Επικίνδυνος είναι αυτός που τα ερμηνεύει όπως του κατέβει. Τον Νίτσε τον έχουν επικαλεστεί απο ναζί ως αναρχικοί. Οι ναζί είχαν επικαλεστεί (παραμορφώνοντας τους) ένα σωρό στοχαστές, ειδικά ο Νίτσε τους έκατσε βολικός. Πήραν κάποια μεμονωμένα ρητά του, αγνόησαν εντελώς άλλα (που έρχονται σε πλήρη αντίθεση με οποιαδήποτε ακροδεξιά ιδεολογία), και τα προσάσμοσαν όπως όπως στο δικό τους πλαίσιο.

σωστος ελλανορ!

pax το βιβλιο που ζητας το εχω εδω κ αρκετα χρονια.αν δεν κανω λαθος εχει τα πρωτοτυπα χειρογραφα του ΚΑΙ μεταφραση.επικοινωνησε αν το θελεις ακομη,αυριο γυρναω στα πατρια εδαφη και θα το εξακριβωσω…κατα τα αλλα εγω λιωνω με στιβεν κινγκ για ακομη μια φορα.μαγεια…