Βιβλία...διαβάζουμε?

Τι εννοείς; Αν έχει τους ηθοποιούς που παίζουν στο βιβλίο;

:cold:

Για βιβλία που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, η καλύτερη και πιο εύχρηστη βάση δεδομένων είναι η Βιβλιονετ.

http://www.biblionet.gr/

Δες την εφαρμογή Visual Bookshelf στο facebook, αν κ δεν ξέρω αν είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις

forkboy εισαι θεος…
και ειχε μια ζεστη την ωρα που το διαβασα…:stuck_out_tongue:
nine…θα το τσεκαρω

Adaris. thanx

Το πιο σοβαρό που διαβάζω αυτόν τον καιρό είναι η Τέχνη του Πολέμου.
Ταυτόχρονα έχω και το Vector Prime από New Jedi Order κι άλλα 4 που περιμένουν να τα ξεκινήσω.

μεγαλη καυλα τα βιβλια

μολις τσιμπησα 6-7 αμερικανικα βιβλια οποτε για τον επομενο μηνα ειμαστε φουλ κομπλε :smiley:

i love reading :slight_smile:

Ευγε. Το The Art of War σπερνει. Το εχω διαβασει και εγω δεν ξερω ποσες φορες. Κατι ξερανε οι σχιστοματιδες.

Παντρευτηκα Έναν Κομμουνιστη : Δεν θυμάμαι αν το είχα ποσταρει , όταν το είχα διαβάσει … απλά διαβαζα τώρα το “Ε” απ την κυριακατικη Ελευθεροτυπία και έχει θέμα τον Μακαρθισμό …την διωξη δηλαδή αμερικάνων πολιτών ειτε με αριστερες είτε γενικά με ελευθερες ιδεες , ως κατασκοπους των Ρώσων , την συσταση ειδικων επιτροπών κλπ την δεκαετία του 50… το θέμα αναλυεται με αφορμή το κυνήγι μαγισσων περι τρομοκρατίας … Το βιβλιο αναφέρεται ακριβως σ αυτην την περίοδο , για οποιον ενδιαφέρεται …

Εγώ ξεκίνησα να διαβάζω σήμερα το “Άνεμοι Πολέμου” από τον Steven Pressfield, που μιλάει για τον εμφύλιο μεταξύ Αθήνας-Σπάρτης.
Γενικότερα και τα υπόλοιπα βιβλία του που έχω διαβάσει μου άρεσαν πολύ, οπότε εάν κάποιος ενδιαφέρεται για ιστορικά μυθιστορήματα, σαν συγγραφέα τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

[SIZE=“4”]Stephen King - The Dark Tower[/SIZE] “εφταλοτζη”

ΠΡΕΠΕΙ να τα διαβασετε αυτα τα βιβλια!!!
τουλαχιστον ενα απο τα πραγματα που πρεπει να κανετε οπωσδηποτε, πριν βαλετε και τα 2 ποδια σας στον ταφο…

μαρκαν τα καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει! αλλαξαν τον τροπο που βλεπω τα παντα στην ζωη μου σχεδον! οσοι τα εχουν διαβασει ελπιζω να συμμεριζονται την αποψη μου.

στα βιβλια ειναι η ιστορια ενος “κοινου θνητου” (ενος πιστολερο για την ακριβεια) που θελει να φτασει σε αυτο τον μαυρο πυργο, ο οποιος λεγεται οτι βρισκεται στο κεντρο των παντων… το τρελο ειναι οτι μεχρι το τελος ο αναγνωστης δεν εχει την παραμικρη ομως ιδεα, για το τι βρισκεται εκει μεσα…
ε και τελοσπαντον στα 7 βιβλια διαβαζουμε για το ταξιδι αυτου του ανθρωπου προς τον υστατο στοχο του…Τον Μαυρο Πυργο

molis teliosa to 1984… exo kataplako8ei apo mia apistefti pagomara ke lipi.

αρχισα το καμα τσουχτρα

Ο συγγραφέας του ΚΑΜΑ ΤΣΟΥΧΤΡΑ προκειμένου να συγκεντρώσει τις απαιτούμενες πληροφορίες υποδομής του βιβλίου και να επι¬νοήσει τις όποιες χρηστικές λύσεις στα προβλήματα των …εκτός τειχών αναγνωστών του, χρειάστηκε να κάνει πολλά και διάφορα ανεπίτρεπτα κι επισφαλή:
Να κλοτσήσει στο καλάμι ένα όργανο της τάξεως (ένα “Ζητά” συγκεκριμένα) και να γίνει καταληψίας σ’ ένα διώροφο σπίτι της Καστέλλας (το οποίο παρ’ ολίγο, μάλιστα, να το κάνει τριόροφο). Να συνάψει σφοδρές, ερωτικές, σχέσεις με τρεις κυρίες, πέντε δεσποινίδες και μια χοντρή Βραζιλιανά (μπουκιά και συχώριο), με αποτέλεσμα να τον χωρίσει η γυναίκα του και τα παιδιά του να φω¬νάζουν άλλον για μπαμπά.
Να μελετήσει καλά το σύστημα ασφαλείας των σούπερ μάρκετ (καταγράφοντας όλα τα γνωστά κόλπα των κλεπτομανών πελατών τους), να διαπράξει κάθε είδους γιόγκα (ακόμα και τη doga yoga), να προσευχηθεί σε διάφορους θεούς και …δαίμονες που βρήκε πρόχειρους, να επιβιβασθεί λάθρα σε λεωφορεία, τραίνα και τρόλεϊ του λεκανοπεδίου, να γευθεί και να καπνίσει “απαγορευμένες ουσίες”, να φυτέψει διάφορα “χόρτα”, να μαγειρέψει γάτες κι αρουραίους και να σπαταλήσει το χρόνο του άσκοπα σε μελέτες που κανείς “σοβαρός” άνθρωπος δεν ενδιαφέρεται, μάλλον, να πληροφορηθεί

0 ΝΙΚΟΣ ΠΛΑΤΗΣ, τέλος, για να συγγράψει το βιβλίο τούτο που κρατάτε στα χέρια σας αναγκάστηκε να σπουδάσει open όχι μόνο σπηλαιολογία, αλλά και μουνοψειρολογία. Κι ακόμα να ταξιδέψει στο Άγιο Όρος, στην Αργεντινή, στο Ρίο (και όπου αλλού), να βραχεί μέχρι κόκαλο μια μέρα, να πάει σε συνεδρίες πολλές και να παραστήσει τον τρελό σε μια επιτροπή ειδικών και να κατέβει ως τα άδυτα του σπηλαίου των Τρικαλώνων, στον υπόγειο κόσμο (των ιγκουάνας και των άλλων περιθωριακών όντων), που τυχαία ανακάλυψε ένα βράδυ…

ειναι του 1982…
το οπισθοφυλλο ειναι το απο πανω κειμενο που με εψησε να το αγορασω και γαμει…αληθεια…με αψογες δοσεις χιουμορ!!

Έχω να προτείνω ένα πολύ καλό βιβλίο για όσους ενδιαφέρονται για πολιτική φιλοσοφία
Είναι απο τον αναρχικό Πιετρ Κροπτκιν το βιβλίο Νόμος και Εξουσία.
Περιγράφει το πως ο νόμος και το πνέυμα τους έχει μεταλλαχθεί απο την κάθε κυβέρνηση εις βάρος του λαού.
Νομίζω ότι αξίζει κάποιος να το μελετήσει

Μπορείτε να το αγοράσετε απο το παρακάτω Link
http://www.perizitito.gr/product.php?productid=38997&page=1

Διάβασα το Ημερολόγιο Ενός Δαίμονα του Clive Barker…φρικιαστικές περιγραφές σε αρκετά σημεία και γενικά μια αφήγηση διαφορετική απ’ ο, τι έχουμε συνηθίσει :stuck_out_tongue: μου άρεσε αν και σε μερικά σημεία κούραζε…προτιμώ τον Κλέφτη του Πάντοτε που έχω διαβάσει από τον ίδιο…σίγουρα όμως θα αγοράσω και άλλα βιβλία από Barker.

:thumbup:
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=12896&highlight=clive+barker

αα ελανορ το διαβασες το abarat τελικα??

Έχω ξεκινήσει το “Στο ντιβάνι” του Irvin Yalom και μου αρέσει πολύ. Μου αρέσει που είναι μυθιστόρημα και ταυτόχρονα έχει και ψυχολογικούς όρους ή αναφορές στον Freud ή Jung και γενικώς διαβάζεται πολύ ευχάριστα!

Χαχα, έχει πλάκα γιατί χθες εκεί που καθόμουν θυμήθηκα ξαφνικά πως δεν έχω διαβάσει ακόμα το Abarat και σήμερα βλέπω αυτό το ποστ! Δε ξέρω τι παίχτηκε, ήταν να το πάρω κάπου τα Χριστούγεννα αλλά δε μου έφταναν τα χρήματα τότε και το ανέβαλα για μετά, αλλά τελικά το ξέχασα…!

Θα ναι σίγουρα απο τα πρώτα βιβλία που θα πάρω μόλις μπει το καλοκαίρι πάντως. 8)

διάβασα το αστείο κ ευρηματικό “μικρή φιλοσοφία του έρωτα” του αλαιν ντε μποτον. αν θέλετε κάτι για το καλοκαίρικ λατρέψατε (όπως εγώ) το 500 μέρες με τη σάμερ, τρεχάτε !!

αγόρασα το “περί κοινωνικού στάτους” του ιδίου αν κ διαβάζω τώρα το “συνδεδεμένοι” του χριστάκη (best seller για την επιρροή της κοινωνικής δικτύωσης στις ζωές όλων)

To διάβασα προ ολίγων ημερών, μου άρεσε πάρα πολύ. Όπως είπες, ευρηματικό, και πιάνεις πολλές φορές τον εαυτό σου να χαμογελά με τις τόσο γνωστές σε όλους μας καταστάσεις που περιγράφει, την αγωνία δλδ του να είσαι ερωτευμένος:lol:

Και εγώ το προτείνω με τα χίλια, και θα διαβάσω και άλλα του ίδιου, λέω να συνεχίσω με προυστ.

Εντιτ: ιδανικό δώρο για κοπέλα που σας ενδιαφέρει:p

Μετά από αρκετές μετριότητες, πήρα μία βαθιά ανάσα και ξεκίνησα χθες τον Ανθρωπο Χωρίς Ιδιότητες του Μούζιλ.
Έχω διαβάσει 20 σελίδες προς το παρόν, μου μένουν άλλες 2000 περίπου. :rockon:

Η γραφή του είναι υπέροχη πάντως.

Σε ζηλεύω.
Δε θα απογοητευτείς.

Άνθρωπος που εκτιμώ, θεωρεί ότι είναι κλάσεις ανώτερο από το Μαγικό Βουνό π.χ.
Αν μπορείς να κάνεις τη σύγκριση…

[SPOILER]Εγώ δεν έχω διαβάσει κανένα από τα δύο!

:tomato:
[/SPOILER]