Εξόριστοι - Δημήτρης Κατής

μαλλον δεν εχεις ακουσει πολλα ελληνικα τοτε…για ξανασκεψου το…

ειπαμε. προσπαθησε εσυ τελη 80’ς να κανεις ελληνικο γκρουπ, και αν τα καταφερεις γραψε μου.:stuck_out_tongue:

αν τοτε δεν ειχαν τον ελληνικο στιχο, κανεις δε θα τα ελεγε αυτα…

oxi φιλε μου και ο σιδηροπουλος επαιζε με ελληνικο στιχο και το εκανε πολυ καλα.και οι νοκ αουτ παιζανε παραμφερες στυλ δεν μου αρεσε λογω ελληνικου στιχου αλλα τουλαχιστον παιζανε κατι αξιοπρεπες οχι αυτο το εκτρωμα ( το παιζω βιρτουοζος ενω δεν ξερω τι μου γινεται απο κιθαρα, σπαω κιθαρες zeus απο τον αρμαο για να παισω καμμια γκομενα και λοιπα γραφικα που δεν εχουν καμμια σχεση με σοβαρο μουσικο .μου αρεσει που στα live τους δοκιμαζαν να κανουν και jam typoy deep purple .

δεν εχω θετικη γνωμη για τους συγκεκριμενους-ο .Δεν καταλαβα ποτε αν αυτη ειναι καλη κιθαρα , βασικα μπερδευομουνα ,με κατι κριτικες που διαβαζα, μηπως τελικα κανω λαθος . Εκεινο που μου ειχε κανει πολυ ασχημη εντυπωση ηταν το οτι ο συγκεκριμενος ηταν υπευθυνος μιας rock συλλογης , με all time classic μπαλλαντες .Στην συλλογη αυτη εβαλε και το ΄’κανε μια ευχη ’ . Ακομα και να ηταν all time classic , για μενα δεν επρεπε να το περιλαβει μονο και μονο επειδη ηταν δικο του . Επισης την εποχη εκεινη , λογω γνωριμιων
'καρασπρωχνοταν ’ απο τα μεσα , ακομα και απο εφημεριδες ημερισιες , με λογια ακρως κολακευτικα και υπερβολικα . Φυσικα ,δεν ειμαι αυτος που θα τους κρινω , απλα ετσι μου ακουστηκαν αν σας καλυπτουν δεν
μου πεφτει λογος .
Τα γκρουπ απο το χωρο που θα μπορουσαν να κανουν ενα σχετικα καλο ονομα , αν διαχειριζοντουσαν καλυτερα την κατασταση ηταν οι SPITFIRE ,RAW SILK ,TRADEMARK ,οχι οτι δεν υπηρχαν αλλοι ,αλλα οι συγκεκριμενοι αν προσεχαν και ειχαν συνεχεια πιθανως να ειχαμε ελλ. hard rock σημερα ,με δισκογραφια εννοω . Ως αναφορα τον ελλ. στιχο , για μενα οταν η μουσικη ειναι καλη , ταιριαζουν ολοι οι στιχοι ,ειτε ισπανικος ειτε ελληνικος ειτε ιαπωνεζικος .Ενα καλο ροκ αλμπουμ δεν θα μειωνοταν αν δεν ειχε Αγγλικο στιχο .

δε διαφωνω με οσα λέτε, αλλά ειναι λιγο ακυρο να λεει κανεις “χειροτερο από οτι βγηκε απο ελλάδα”. ειναι καπως υπερβολικο. οντως spitfire, northwind, raw silk ουτε καν συγκινονται, αλλα δε μπορουμε να βαζουμε ολες τις εποχες και ολες τις συνθηκες στο ιδιο καζανι.και οτι ειχαν μια αλφα προωθηση ενω άλλοι όχι τοσο ντακσ, δεν αδικω κανεναν σας και καλα κανετε που τα λετε…

αλλο ομως δε μου αρεσει και αλλο “ειναι οτι χειροτερο εβερ” οπως το λες αγαπητε τζιμ.

Για εμένα πάντως ο Κατής και η μπάντα του παραείναι cult για τα γούστα μου,μου θυμίζουν κάτι σαν σουβλάκι με τζατζίκι στα 80’ Εξάρχεια και σίγουρα δεν ψωνίζω “Exoristoi” παραμένω στο “Eξώριστοι” με ελληνικό στίχο.σαφώς πιο true κατάσταση:metal:

προσωπικη γνωμη εκφραζω .δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησουμε.να εισαι καλα …:slight_smile:

απο τραγουδι των ανωριμων:

μαεστρο εχουμε και λεμε
αυτοκινητο φευγει απο στροφη, μαλλιας σολαρει πανω απ’το γκρεμο… λες να ειναι ο κατης?
τι λε ρε μαλακα ο νεκροπεθαμενος ειναι:lol: :lol: :lol:

καλα ναι, δεν αντιλεγω απλα τη θεση μου εξεφρασα.:slight_smile: ουτε εγω ειμαι αυτο που λενε φαν…

οσο για τους ανωριμους, δυσκολα θα περναγε κανεις τον νεκροπεθαμενο για κατή. αν τους δειτε θα καταλαβετε…

Όνειρο παλιό θωρώ
Εσύ γυρνάς πίσω και με πονάς
Λες στη φωνή που σου μιλά
Άνεμος μικρός φυσά εκεί (mpa ? olo noima o stixos etsi ?)
Στιγμές ζητώ να θυμηθώ
Πιες το ποτό που σε μεθά (edw i epistimi sikwnei ta xeria psila)

Αν μπορείς να μου δοθείς
Τούτη τη στιγμή ζητώ
Να μου πεις πως μ? αγαπάς
Άσε με να σε φιλώ

Δίπλα στη φωτιά μπορώ να δω
Κορμί ζεστό βελούδινο
Ας? τη φλόγα να σε κοιτά
Χάθηκες ξανά, ψέμα ήσουν
Τώρα κοιτώ στον ουρανό
Να δω το φως να μου πει που πας

sorry magkes gia tin yperopsia mou alla sto gimnasio egrafa kalitera stixakia kai panta me omoiokataliksia KAI PANTA ME NOHMA.
kai an to parapanw de sas fenete eleeino (mazi kai i mousiki panta) ok.

Osoi anafer8ikate stous Spitfire. NAI! MALISTA ayti einai mpanta! otan akousa na poume to lead me on gia prwti fora nomiza oti itan rainbow kserw gw. alla vevaia mousika den exoun kamia sxesi me eksoristous.
Kai gia na ma8ete ekeini tin periodo OLOI oi metalades / rokades tous ekrazan. milame gia terastia pososta.
8ymamai xaraktiristika se ena live tou gaki (allos eleeinos kalitexnis pou 10 xronia paizei mono whitesnake kai tpt allo) otan tou fwnazame na paiksei eksoristous mono pou de mas evrise.
Oi long live (8eoi) exoun ma8ei pleon to filaraki mou me ti fwnara tou ka8ws se kamia 3-4 live pou tous exoume dei fwnaze sinexeia paikste eksoristous kai ton ema8an! fysika kai aytoi tous sixainontai.
Ligo akyra vevaia ta parapanw alla i8ela na dwsw ena paradeigma gia to ti gnwmi exoun giafton (kati) toses kai toses genies apo teli ogdonta mexri kai simera.
Btw, o sxizofrenis dolofonos me to prioni DE KWLWNEI sta isa klaseis anwtero.

Αυτά είναι δικές σου εικασίες! :wink:
Προφανώς θα ίσχυαν στις δικές σου παρέες και στη δική σου περιοχή! :dunno:

Θυμάμαι όμως πολύ κόσμο που μάλλον το αντίθετο έκανε!
Οι δικές μου παρέες πάντως ακούγανε τον συγκεκριμένο δίσκο! :yes:
Και όχι μόνο!
Θυμάμαι χαρακτηριστικά το καλοκαίρι του 1991 είχα πάει κατασκήνωση και είχε παιδιά (metalheads) από ολόκληρη την Ελλάδα! Και γουστάρανε πολλοί από αυτούς αυτόν τον δίσκο! :wink:

Και από ότι αντιλαμβάνομαι και οι παρέες του Davidian και του hokam την ίδια γνώμη είχαν! :slight_smile:

Οπότε η φράση “εκείνη την περίοδο ΟΛΟΙ οι μεταλλάδες / ροκάδες τους έκραζαν”, απλά δεν ισχύει![-X
Ίσως μιλάς για άλλη χώρα! :dunno:

Ξαναλέω! Δεν τα αναφέρω όλα αυτά για να υπερασπιστώ τους Εξόριστους, αλλά το να λες ότι εκείνα τα χρόνια δεν είχαν αναγνώριση και δεν άρεσαν στον κόσμο, μου ακούγεται αστείο! :wink:

Eμένα αστεία μου φένεται η φάτσα του Κατή…Παρόλαυτα respect στους Εξόριστους 8)

2 video poy eida apo ton teleftaio disko htan h kagoyria proswpopoihmenh . Kai h moysikh ta idia xalia. To ena htan mia mpalanta me enan typo na kovei voltes sto El.Venizelos kai to allo ena me kati agalmata me kariofyllia sthn eksoxh. Eidika to deftero htan toso geloio poy se syndyasmo me thn a8lia moysikh poy akoygontan me ekane na pe8anw sta gelia mprosta apo to pc:lol: Epishs o Kaths apokei poytan karaflos se kati palies fwtografies poy ton eida ksafnika apekthse pyknotath komh…:lol: :lol: :lol:

gia tous simerinous ti exete na peite

egw gelaw poly pantws…:smiley:

p.s. to kanw mia eyxi koryfi tragoudi, to exei kaneis se mp3??

μπορεί το video να είναι πολύ (μα πολύ) ερασιτεχνικό και γραφικό, και ο τραγουδιστής λίγο φάλτσος, αλλά το τραγούδι δεν είναι και τόσο χάλια…καλούτσικο ήταν

To παράξενο είναι πώς αυτό το τραγούδι “Tomb Of Doom”, είναι ουσιαστικά το τραγούδι “Στον Τύμβο του Ολέθρου” που υπάρχει στον δίσκο “Η Γενιά του Αρίστων” του 1998… :-k
Με μόνη διαφορά ότι τώρα έχει αγγλικούς στίχους! :lol:
Δηλαδή ένα από τα ελάχιστα ψιλοσυμπαθητικά tracks του κάκιστου νέου δίσκου, είχε κυκλοφορήσει με ακριβώς ίδια ενορχήστρωση στον προηγούμενό τους! #-o :lol:

Afto einai to video poy me ekane na ly8w sta gelia . Sthn arxh poy vgainoyn me tis karampines … voh8eia erxontai oi exoristoi kryfteite stis sphlies …:stuck_out_tongue: :lol: #-o :lol: :lol:

παντως πολυ καλυτεροι απο κατι δημιουργους φασαριας στυλ rotting christ[-X

8O 8O
Oi Rotting Christ exoyn ginei ekswfyllo sto Terrorizer . O Kaths ??? Liga ta logia gia thn koryfaia ellhnikh mpanta.

pou mporei na krathsei 2 oloklhtrous rythmous sta tympana - kala gia kithares ki agglika - asto -
dwthe diabainei o lazaros :stuck_out_tongue: !

na eleges septic - para thn asteia skhnikh parousia - otan proetrepe o spyros to koino na sou pw nai !

http://www.soundclick.com/pro/view/01/default.cfm?BandID=587846

απάλευτη mid-ήλα,τσεκάρετε τη φωτογραφία που παραλαμβάνει τον πλατινένιο δίσκο του…