Χόμπιτ

εγω ειχα σποιλεριαστει για το που κοβεται οποτε μου ηρθε καπως “φυσικα”

Το δα και εγώ και πρέπει να πω ότι μου άρεσε πολύ. Όπως το περίμενα δηλαδή ως συνέχεια του πρώτου. Μόνο το μοντάζ λίγο στο τέλος με κούρασε με νάνους στο Erebor και σκηνικά στην Λιμνούπολη. Ενθουσιάστηκα με Thranduil. Σαν να έβλεπα Ξωτικό βγαλμένο από Silmarillion. Και μου άρεσε και το στόρυ νάνου και Tauriel. Ο κόσμος το παρεξηγεί γιατί σκέφτεται με τα δικά μας πρότυπα. Εγώ το είδα ως κάτι που ο Τολκιν αναφέρει συχνά πυκνά. Τον θαυμασμό των “κατώτερων” φυλών προς τα Ξωτικά και την αγάπη που εκπέμπουν κ πως κάποια από αυτά μπορεί να το εκτιμήσουν και να το επιστρέψουν πίσω. Δεν θα “καθόταν” πχ ποτέ στον νάνο. Απλά είναι Sylvan Ξωτικό η τύπισσα που είναι ξωτικά πιο γήινα και κοινωνικά από ότι τα Υψηλά Ξωτικά. Ωραία πράματα! Φοβερός κ ο Γκάνταλφ ως συνήθως. Τι έχει τραβήξει και αυτός…:smiley:

Έπεσε και 3η προβολή χθες.

Μερικές ακόμα σκέψεις ενός φανμπου

[U][B]spoiler βιβλίου για την 3η ταινία παρακάτω[/B][/U]

[SPOILER]Το ειδύλλιο Tauriel Killi φαίνεται να έχει μπει για μεγαλύτερο συναισθηματικό βάρος μιας και ο Killi μας… αποχαιρετά στο τέλος και θα πέσει κλάμα. Γενικά μου άρεσε σαν προσθήκη αλλά φοβάμαι μήπως παρασυρθεί ο Jackson με τις μελούρες στο 3ο

Έτσι όπως την πήγαν την ιστορία με Gandalf το βλέπω έντονα το σενάριο για εμφάνιση Aragorn. Λογικά με άλλον ηθοποιό (λίγο δύσκολο να δείξει ο Viggo 20 κάτι) αλλά ποτέ δεν ξέρεις, ίσως να μας το κρατούν έκπληξη.

Αν κάτι με χάλασε λίγο στην ταινία είναι που σε αρκετές περιπτώσεις προσπερνάει μερικές πολύ όμορφες διηγήσεις του βιβλίου για να χώσει παραπάνω σκηνές δράσης. Πολλά σημεία είναι φανερό πως τα έχει κρατήσει για την exteneded version. Το πιστεύω έντονα πως ο Jackson επηρεάστηκε πολύ από τις χλιαρές κριτικές της πρώτης ταινίας που από άποψη μεταφοράς ήταν πιο πιστή

Ο Βάρδος μου άρεσε, δεν ξέρω γιατί τον βρήκατε μέτριο μερικοί. Luke Evans ναι μεν μοιάζει εμφανισιακά με Bloom αλλά ερμηνευτικά σίγουρα δεν μοιάζουν.

Freeman ευκολάκι το καλύτερο χομπιτ που έχουμε δει, Πανέμορφη ερμηνεία εξαφανίζει όλους τους πρωταγωνιστές του Lord.

Νομίζω πως ήταν ευχής έργον που είδαμε τον Άρχοντα πρώτο και όχι τώρα. Η ταινία του Άρχοντα ήταν πολύ πιο… ρεαλιστική, λίγο οι τοποθεσίες που εμφανώς χρησιμοποιήθηκαν περισσότερο από ότι εδώ, λίγο το orc που ήταν ηθοποιοί με make up και όχι digital σου άφηνε μια αίσθηση πιο επική, πιο αληθινή. Το hobbit γεμάτο ψηφιακά εφέ (δεν με χαλάει) αφήνει περισσότερο την αίσθηση ενός παραμυθιού και καθόλου ενός έπους. Φυσικά δεν το λέω ως αρνητικό αλλά ως θετικό. Είμαι περίεργος αν θα συνεχίσει να μας αφήνει με αυτή την αίσθηση στο 3ο μέρος που σαφώς η ιστορία θα πάρει διαφορετική τροπή, πιο σκοτεινή, με θανάτους και μάχες αλλά Lord.
[/SPOILER]

την ειδα και γω εχτες και εχω να πω τα εξης.

-Η ταινια ειναι καλυτερη απτην πρωτη σιγουρα
-ο Smaug [B]ΓΑΜΗΣΕ[/B]
-Το side story του Γκανταλφ δεν ειναι ασχημο και εχει LotR feeling
-Ουτε η προσθηκη του Λεγκολας ηταν ασχημη

στα αρνητικα

[SPOILER]
-Το ρομαντζο της ξωτικινας με τον νανο…τελειως αχρειαστο και λαθος εκτελεσμενο
-Αρκετες σκηνες τραβηγμενες απτα μαλλια[/SPOILER]

Γενικα το προβλημα των μεχρι 2 τωρα ταινιων ειναι οτι δε μπορουν να αποφασισουν αν θελουν να ειναι Χομπιτ η Αρχοντας των Δαχτυλιδιων…προσπαθει δηλαδη ο Τζακσον να ικανοποιησει τους φαν και των 2,αλλα το Χομπιτ και ο Αρχοντας αν και ειναι στο ιδιο universe,ειναι γραμμενα [B]τελειως διαφορετικα[/B] και εχουν [B]τελειως διαφορετικο [B]υφος[/B][/B]…

Εγω προσωπικα θα προτιμουσα κατι που δε θα γινοταν ποτε βεβαια για εμπορικους λογους.
Θα αλλαζα τελειως το Χομπιτ και θα εβγαζα τα “παιδικα” η τα περισσοτερα κομικα στοιχεια και θα το εκανα κανονικο Dark Fantasy σε επιπεδο LotR και καλυτερο

Τους νανους θα τους εκανα ολους πολεμιστες με το υφος του Θοριν η του Γκιμλι,γτ αυτη τη στιγμη ειναι κομικες καρικατουρες.Οπως και να το κανουμε ειναι καπως αστειο οτι 12 νανοι βγαλμενοι απο καρτουν της Disney θα κατακτησουν ξανα την Ερεμπορ απο τον πιο γαμηστερο δρακο που εχει δειξει το σινεμα

επισης θα αλλαζα σκηνες οπως αποδρασεις με βαρελια,σκηνες με τα τρολ στην πρωτη ταινια και καποια αλλα σημεια και θα τα εκανα πιο badass γτ στις ταινιες ειναι τερμα lighthearted για το γουστο μου

γενικα αν το Χομπιτ γινοταν μια ταινια [B]ακομα πιο απιστη[/B] στο βιβλιο(οσον αφορα τον τροπο που προχωραν τα γεγονοτα,οχι την καθε αυτου ροη της πλοκης) και ειχε ενα [B]υφος σε στυλ σκηνες Γκανταλφ στο Ντολ Γκουλντουρ[/B],τοτε ειμαι σιγουρος πως θα φταναμε επιπεδα ταινιων που μονο με αρχοντα εχουμε ξαναδει

…τό’δα εδώ στις Σέρρες, σε μια άδεια αιθουσα, όπως και πέρσι…το έργο τά σπασε…καλύτερο απ’το πρώτο μέρος,αλλά και μαρέσει ο τρόπος που πάει η πλοκή…θα ακολουθήσει κιάλλη μια προβολή στον Πειραιά ,και θά’χει ολοκληρωθεί η αποψή μου:):!:

Βλέπω σχόλια θετικά, σχόλια αρνητικά- το κακό είναι ότι νιώθω πως συμφωνώ και με τους δύο, γιατί δεν μπορώ να καταλήξω στο πώς νιώθω για την ταινία. Έχω την υποψία ότι φταίει το πως ένιωθα τότε (η ιδέα ότι θα δω το Χόμπιτ και μόνο), ίσως κι ότι ήμουν πιο καλά προετοιμασμένος(ιστορία, κλίμα, hype) για την προβολή, αλλά γενικά αυτή η φορά δεν είχε την ίδια μαγεία. Πολύ πιθανό να κάνω ένα φρεσκάρισμα στο βιβλίο και να επισκεφτώ κάποιο κοντινό σινεμά για την δεύτερη ευκαιρία. Στο ζουμί όμως…

[SPOILER]Η ταινία σαν ταινία πολύ καλογυρισμένη, εξαιρώντας μερικές φάσεις όπως η απόδραση με τα βαρέλια, όπου ένιωθα ότι ήταν απλά ένα ράψιμο από action και comedy stunts. Με την ροή είχα θέμα, καθώς μου φάνηκε ότι πέρασε υπερβολικά γρήγορα από Άρκο και Mirkwood, που έπιαναν τα 2/3 σχεδόν του βιβλίου και εστίασε σε Λιμνούπολη(που δεν πολυγούσταρα ούτως η άλλως σαν κεφάλαιο, kill me).

Με εκνεύρισε αρκετά το ότι αυτό που περίμενα σαν glorified cameos από Legolas και Tauriel εξελίχθηκε σε σημαντικό sub-plot (που μεταξύ άλλων δίνει και πιο κομβικό ρόλο στον Kili ανάμεσα στους υπόλοιπους νάνους-πλην Θόριν φυσικά, μέγα λάθος για μένα). Πάντως όσον αφορά τον Legolas, δεν ξέρω αν φταίει η πάροδος των χρόνων ή το μακιγιάζ, μου άρεσε πολύ περισσότερο από LOTR φυσιογνωμικά, έβγαζε αυτή την ψυχράδα των Ξωτικών, όπως κι επίσης ο ΤΕΛΕΙΟΣ Thranduil(σωστότατο αυτό που είπε κάποιος πάνω ότι είχε αύρα Σιλμαρίλλιον). Freeman πολύ καλός, και μου άρεσαν πολύ οι σκηνές που έδειχναν την εξέλιξη της επίδρασης του Δαχτυλιδιού πάνω του και McKellen υπεράνω σχολίων κλασικά, αν και λίγο κουρασμένος ίσως. Ο Bard αρκετά meh, αν και δεν είχα κάποιο θέμα. Ο Smaug δεν με ανατρίχιασε όπως ήλπιζα, μιας και περίμενα πολλά απ’ αυτό το κομμάτι, αλλά παρ’ όλα αυτά ήταν απολαυστικός.

Η ταινία πάντως τις είχε τις ανατριχίλες της: σκηνή Thorin με Thranduil, Smaug και ο διάλογος με Bilbo, οι αίθουσες του Erebor, ο Smaug στο τέλος να τινάζει το χρυσάφι από πάνω του, Ο GANDALF ΝΑ ΨΕΛΛΙΖΕΙ “SAURON”. Αλλά αν έβαζα μία σκηνή πάνω πάνω, σχεδόν ίσα με το τραγούδι των νάνων στην 1η ταινία, θα ήταν η σκηνή στην Laketown, με τον Bard να βρίσκει το γενεαλογικό δέντρο των νάνων, με την προφητεία να αντηχά και επική μουσική στο background. Δεν υπάρχουν λόγια (τουλάχιστον μέχρι να την ξαναδώ ή να υπάρξουν ντοκουμέντα.[/SPOILER]

Ο θοριν παντως εχει καταφερει να γινει πιο μελ γκιμπσον απο τον αραγκορν,ποντος!

τα ειπες ολα φιλε Nihilist …δεν έχω να προσθέσω κάτι
η πρώτη ταινια ηταν καλύτερη για εμένα και το κόψιμο με έκανε να βγώ έξω να τα σπάσω
ΥΓ
Ελπίζω το τρίτο μέρος να ειναι αντάξιο του τέλους του άρχοντα

Διέρρευσε screener το έβαλα να κατεβαίνει, από τα screenshot φαίνεται καλό πάντως.

Μολις ειδα την ταινια(God bless the uploader).
Βασικα,το πώς ειναι ειναι ηταινια εχει να κανει με το αν καποιος εχει διαβασει ή οχι το βιβλιο. Αν καποιος εχει διαβασει το βιβλιο,φανταζομαι εντυπωσιαστηκε με την ταινια.
Εγω,εχοντας διαβασει το βιβλιο,ειχα αλλες προσδοκιες και μπορω να πω πως δεν ενθουσιαστηκα ιδιαιτερα…
Οπως παντα ισχυει το “βιβλιο>>>ταινια”.Ειδικα εδω,που ο Jackson την αυτοσχεδιασε για τα καλα.(Πώς θα γεμιζε 3 ωρες ταινια,β’μερος,για ενα βιβλιο 300 σελιδων;)
Οκ,ειχε περισσοτερη δραση απο την πρωτη(που στην ουσια ηταν ενας μεγααααλος,3ωρος προλογος).Αλλα το κακο ειναι οτι πολλες σκηνες περαστηκαν στο ντουκου,ενω με καποιες αλλες μας πρηξανε.( Παραλιγο να ξερασω στη σκηνη με τις αραχνες. Η σκηνη με τα βαρελια απο καποιο σημειο και μετα ηταν σαν καποιος να επαιζε videogame.)
Οταν εμαθα πως ο Jackson σκαρφιστηκε την Tauriel,ειχα τις αμφιβολιες μου…οι οποιες τελικα επιβεβαιωθηκαν. Αυτο το love story απο το πουθενα ηταν πραγματικα αχρηστο.
Οσο για τους αλλους χαρακτηρες:
Ο Thranduil,μιλαμε,πιο “Bitch,I’m fabulous” attitude,πεθαινεις!!(ασε που ηταν φτυστος ο πατερας του Malfoy απο το Harry Potter). 8O
Toν Bard δεν τον ειχα φανταστει ποτε να εχει τετοια μουρη νταβατζη! :stuck_out_tongue: και τελος…
Μα αν ειναι δυνατον,ο Smaug ΚΙΝΕΖΙΚΟΣ ΔΡΑΚΟΣ;!;!;! #-o Μας τον κραταγαν τοσο καιρο κρυφο για να δουμε τελικα τον δρακο τις δυναστειας των Qing; Αλλα,οκ,η φωνη γαμησε!

Anyway… Η ταινια δεν ηταν κακη,περαναγες καλα,αλλα εκανε πιο πολυ σε fanfiction παρα σε προσαρμογη βιβλιου. Αυτα απο μενα… Cheers!

Δεν έχω διαβάσει ούτε απόσπασμα,αλλά το είδα,το συζήτησα με φίλο που το είχε διαβάσει και συνέβει το εξής παράδοξο:μας την έσπασαν τα ίδια πράγματα ακριβώς!
1.Ο Δράκος ήταν αστείος.Απορώ αν θα ψάρωνε και παιδάκι στην αίθουσα.

[SPOILER]Δεν μιλάω εμφανισιακά,αλλά για την αστεία φωνή και την όλη φάση που έγινε με τα χόμπιτ και τους νάνους επί ώρες,που πήγαινε κάπως έτσι
-Θα σε βρώ,θα σε σκοτώσω,σε κυνηγάω
Αι στο διάλο!Τι το λές και δεν το κάνεις???
Συν το οτι έφυγε ξαφνικά και τους άφησε στην φωλιά του να πάει για τσάρκα ήταν ΑΚΥΡΟ από κάθε άποψη[/SPOILER]
2.Η Tauriel ηξταν πολή καλύτερη από ότι την περίμενα από τα αποσπάσματα που είχα δεί.

3.Πρέπει στην επόμενη ταινία,πέρα από τα εφέ να ρίξει βάρος στην πλοκή και τους χαρακτήρες λίγο περισσότερο γιατί είχα την αίσθηση ότι έβλεπα video game παρά ταινία,πολλές φορές κατά την διάρκεια.
Άντε να δούμε τι θα γίνει με το 3…

Η σκηνή με τα βαρέλια ήταν λες και βγήκε απ το Donkey Kong Country. ΓΤΠ επιεικώς.

λολ

έτσι τα έγραψε ο Τόλκιν, τι να κάνουμε τώρα. inb4 " να τα γαμήσουμε όλα όπως στην υπόλοιπη ταινία, αυτό βρήκε να κρατήσει πιστό;" :-s

Αρνητικα της ταινιας: http://www.youtube.com/watch?v=rSEOb2DAiXw

την ξαναείδα χθες στο σινεμά και μου φάνηκε ακόμα χειρότερη από την πρώτη προβολή. Σκατά στους σεναριογράφους.

tauriel και kili ειναι χαλαρα το πιο forced love story που θυμαμαι εδω και καιρο

Μου άρεσε η ταινία. ϊσως λιγότερο από την πρώτη αλλά μου άρεσε. Θα ήθελα μόνο περισσότερο Beorn. Όμως…(spoiler βιβλίου)…

[SPOILER]μετά θυμήθηκα ότι στο τέλος σφάζει τον βασιλιά των goblins όποτε περιμένω επική brutal-feral-bear σκηνή στην τελευταία ταινία. Επίσης κάπου διάβασα στο ιντερνετ ότι υπάρχει περίπτωση να εμπλακεί στην φάση της αιχμαλωσίας του Gadalf στο Dol Guldur. Λογικό, δεν μπορεί να τον είδαμε μόνο για 10 λεπτά και τέλος.[/SPOILER]

όχι δεν υπάρχει κάποιο νέο από την νέα ταινία, παραείναι νωρίς για κάτι τέτοιο. Απλά είδα την αφίσα του Desolation από την προώθηση της ταινίας στην Κίνα (όπου η ταινία βγήκε μόλις τώρα στους κινηματογράφους) και γούσταρα κάργα.

Καθόλου περίεργο βέβαια που επικεντρώθηκαν στον δράκο αφού τα κινεζάκια τα γουστάρουν κάτι τέτοια.