Στράτευση και στρατός

και βέβαια επιτρέπεται

Περιμένω να δω τι θα λες όταν θα βγεις!!!
(Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας)

E, λοιπον “man”, εγω δε γουσταρω καθολου να παω στρατο, για να μαθω πως να σκοτωνω! Και κατα τη γνωμη μου, ενα εθνος για να επιβιωσει χρειαζεται ΠΑΙΔΕΙΑ, και ΟΧΙ στρατο. Επισης ειναι δικαιωμα σου να γουσταρεις που θα εκπαιδευτεις να γινεις δολοφονος, ομως ταυτοχρονα ειναι και δικαιωμα δικο μου να αρνηθω.

Δηλαδή οι αυτοκρατορίες που πέσαν δεν είχαν στρατό? Φτάσαν ας πούμε να έχουν έκταση ηπείρου, μετά κάναν αφοπλισμό και στη συνέχεια στέλναν μπουκέτα με τριαντάφυλλα και φερέρο ροσέ στις γειτονικές χώρες για να μην κάνουνε το Ντου?

@ damnation669

και ενας φιλος μου πηγε με ορεξη σαν και σενα στον στρατο(πηγε στην ΜΑΚ στην κω γιατι ψιλογουσταρε να περασει εκπαιδευση ειδικων δυναμεων) και μολις μπηκε ξενερωσε απιστευτα…

ΥΓ.ο φιλος μου δεν ηταν στρατοκαυλος απλα γουσταρε να περασει την εκπαιδευση των ειδικων δυναμεων!!

Εγώ στη θητεία μου είδα καραστρατόκαυλους να ξενερώνουν τη ζωή τους μ’αυτά που βρήκαν εκεί μέσα. Γι’αυτό το λέω!

Βυζαντιο και Ρωμη εννοω και τι σχεση που επαιζε ο μισθοφορικος στρατος στις νικες και τις ηττες.Αλλα και στον Β παγκοσμιο κατι χωρες που δεν ειχαν εκπαιδευμενο στρατο οπως η Γαλλια γκρεμιστηκαν σε λιγες μερες.Και αν δεν επιανε βαρυς χειμωνας τους Γερμανους στην Μοσχα μπορει σημερα να ηταν αλλιως τα πραγματα.Και μιας και μιλαμε για στρατο προτεινω να δειτε την σειρα war at world .Ειναι μαζι με τα εξτρα επεισοδια 34 συνολο και πανω απο 32 ωρες με υλικο απο τις μαχες και συνεντευξεις πολλων Στρατηγων κτλ.

@ Leto atrides και το λινκ που παράθεσες

Διάβασα τα δελτία τύπου τους και είναι πραγματικά αστεία. Ειδικά ένα, που κατηγορούσε τους στρατοδίκες πως έβαλαν τη δίκη στις 31η Μάρτη, δηλαδή 3 εβδομάδες πριν την 21η Απρίλη (και όπως δήλωναν με Λιακοπουλικό ύφος “όλοι ξέρουμε τι έγινε τότε”) είναι από τα πιο αστεία πράγματα που έχω διαβάσει σε δελτίο τύπου. :lol:

Κατά τα άλλα, για να είσαι αντιρρησίας συνείδησης, πρέπει να το αποδείξεις κι όλας από ότι ξέρω (δε μπορείς π.χ. να δηλώνεις αντιρρησίας συνείδησης κι από την άλλη να έχεις μαύρη ζώνη στο καράτε ή λατρεύεις τις ταινίες του Ράμπο…). Αντιρρησίας συνείδησης νομικά δεν είναι αυτός που λέει “βαριέμαι να πάω στρατό, είναι χάσιμο ενός χρόνου από τη ζωή μου”, αλλά αυτός που είναι κατά της οποιασδήποτε μορφής βίας γενικότερα στη ζωή του. Είμαι λάθος; Οι γνωρίζοντας ας το δηλώσουν (δεν είμαι τέτοιος)

@ Ζούγκλα:

Κατ’εμέ η συζήτηση για τη διαφθορά στο στρατό είναι ένα τελείως ανεξάρτητο θέμα από την υποχρεωτική θητεία και κακώς το μπλέξατε εξ΄αρχής. Ναι, ο επαγγελματικός στρατός θα αλλάξει τα κόζια (κι από εκεί που έκλεβαν οι απατεώνες μόνιμοι από τις βενζίνες, τώρα θα κλέβουν και από τις βενζίνες και από τις καινούργιες σκουπιδιάρες και από τα κυκλώματα ασφαλείας και από τα κέτερινγκ και από τις εταιρείες καθαρισμού), αλλά δε θα λύσει το θέμα της διαφθοράς. Απλά θα κάνει και με τη βούλα το στρατό άλλη μία δημόσια υπηρεσία (όπως οι πολεοδομίες) με την οποία ο πολίτης θα έρχεται σε ελάχιστη επαφή και θα πάψει σύντομα να έχει άποψη και κρίση για αυτόν. Προσωπικά είμαι βέβαιος για την αύξηση της διαφθοράς και δε θα ήθελα να περιμένω το πείραμα για να βεβαιωθω… (ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως δε θα χρειαστεί να κάνω θητεία)

@ all εκτός damnation
Από ότι βλέπω τσιμπάτε σαν τα ψάρια…

ρε τι είναι αυτά που λέτε γιά δολοφόνους και παπαριές, συνέλθετε. 5 βολές έκανα και έγινα δολοφόνος? η στρατιωτική εκπαίδευση (τουλάχιστον έτσι όπως γίνεται, δεν ξέρω τι λένε τα εγχειρίδια) περιστρέφεται γύρω από το σφουγγάρισμα, τη γενική καθαριότητα (στο στρατό έμαθα να σφουγγαρίζω και να κάνω καλό φραπέ), τη χλοοκοπή (καβάτζωσα 5 τιμητική γιά 5 απογεύματα ξέγνοιαστη χλοοκοπή) και μία άλφα υπευθυνότητα γύρω από μερικές καθημερίνες λειτουργείες. τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. βέβαια όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει οπότε ο καθένας είναι ελεύθερος να μιλάει για τις φονικές μηχανές που κουρδίζονται από τον Ε.Σ. και σαν άλλοι μαντσουριαν καντιντεητς μια μέρα θα ξυπνήσουμε και θα θέλουμε να σκοτώσουμε το διπλανό μας!

Το Βυζάντιο και η Ρώμη δεν είχαν στρατό ή μήπως επειδή είχε είχαν προσπαθήσει όλοι να τους ρίξουν?

Όπως και να χει πάρε και δικό σου εξοπλισμό γιατί ο δικός τους είναι μούφα.

Σου προτείνω:

και

ναι καλα οντως αυτο που ειπωθηκε οτι και καλα γινεσαι δολοφονος αν πας στρατο(με ελαχιστες βολες) ειναι λιγο ακυρο!!εγω πιστευω οτι ειναι χασιμο χρονου ετσι οπως εχει γινει τα τελευταια χρονια ο στρατος.τουλαχιστον αν γινοταν κανονικη εκπαιδευση να πω οτι αντε να παω.αλλα τωρα ολο αγγαρειες…

:lol::lol::lol:

σορρυ για το double post αλλα το ειδα μετα αυτο!!!

Στη μονάδα μου είχαμε έναν παλαιστίνιο πρόσφυγα που υπηρετούσε έξι μήνες για να πάρει την ελληνική υπηκοότητα.

Σε κάποια φάση μάς είπε πως χαιρόταν που θα έπαιρνε την υπηκοότητα, αλλά είχε στεναχωρηθεί γιατί αν οι Ισραηλινοί μάθαιναν πως “εκπαιδεύτηκε στον ελληνικό στρατό” θα του βγάζαν φάκελο τρομοκράτη. Ε τα γέλια μας ακούστηκαν μέχρι την Γάζα!!! :lol::lol::lol::lol:

ναι θα γινοταν τεραστια φονικη μηχανη το παλληκαρι…:lol:

θα τους καθάριζε όλους με τη μάπα

http://www.youtube.com/watch?v=FbppVMTc8Ig

έχω και αυτόγραφο από το θεό :bow2:

μετα την εκπαιδευση στον ΕΣ θα γινει σαν τον τυπα στο βιντεο.(ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα εχει πολυ γελιο.)οποιος δεν το εχει δει ας το δει!!!

:lol::lol:

the palestine chainsaw massacre!!!:stuck_out_tongue:

damnation, μια απλή απορία. εσύ είσαι αυτός που χε πάει για μπάσκετ, τον έπιασε κόψιμο κ μέχρι να φτάσει σπίτι είχε χεστεί πάνω του ή σε μπερδεύω με κάποιον άλλον?