Στράτευση και στρατός

Μα Mule, οι “κανονικές συνθήκες” στις ΗΠΑ, τα τελευταία 17 χρόνια, θέλουν τον στρατιωτικό να είναι πάντα ετοιμοπόλεμος.

Έτσι είναι φίλε Κρισ. Πας να “υπηρετήσεις τη μαμά-πατρίδα” και κάνεις παρουσιάστε με τη σφουγγαρίστρα.
Και έχεις υπ’ευθύνη σου ένα όπλο/όχημα/εξοπλισμό που μπορεί και να’χει και τα διπλάσια χρόνια από σένα.

Για να μην υπάρξει βέβαια καμιά παρεξήγηση σε όσα είπα, προτιμώ ένα χρόνο σφουγγάρισμα από το να κόβουν βόλτες τα τανκς στη γειτονιά μου, έτσι?

Δυστυχώς φίλε έτσι είναι. Από το 100 κσ μεχρι το 30 κσ σού φαίνεται αιώνας!!! :frowning:

Σωστό είναι αυτό που λες, ο στρατός τους όλο και κάπου μπλεκόταν και πιό πριν, απλά το φιάσκο του Ιρακ και η έλλειψη κάθε νομιμοποίησης για αυτόν τον πόλεμο άλλαξε τα δεδομένα σε σχέση με παλιότερα που συμμετείχαν π.χ.σε αποστολές που γίνονταν με έγκριση του ΟΗΕ, συμμετοχή και Ευρωπαίων κλπ.

Ειλικρινά αν έλεγα ότι έχω ακόμα 79 μέρες για να απολυθώ δεν θα την πάλευα!! Και οι 30 τελευταίες μέρες είναι όντως οι πιο απάλευτες ειδικά αν δεν έχεις άδεια. Εγώ κάθε 4 μέρες έπαιρνα άδεια στο τέλος με κάτι τιμητικές κτλ. και αν έχεις και κανένα ψαρά επιλοχία και σου βάλει καμιά υπηρεσία τις τελευταίες 5 μέρες άστα βράστα! Εμείς είχαμε κάνει συμφωνία με τον λοχαγό τις τελευταίες 10-15 μέρες να μην κάνουμε υπηρεσίες! Στάξανε οι νέοι αλλά όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι…:stuck_out_tongue:

Ξερει κανεις εαν οσοι ειναι σε φυλακια εαν δικαιουνται καποιες μερες τιμητικη αδεια καθε μηνα? Ο διοικητης μας οταν μας πηρε την τυπικη συνεντευξη μας ειχε πει “Θα καθεστε 20-25 μερες φυλακιο,το πολυ ενα μηνα κ θα παιρνετε 5 μερες αδεια τιμητικη”,μεχρι τις εκλογες θα εχω κλεισει 50 μεσα κ απο αδεια τζιφος,δεν ειναι αστειο πλεον.

καμια μερα δεν δικαιεισαι για το οτι πας στο φυλακιο. αυτο αν θα γινει, ειναι καθαρα θεμα διοικητη και λοχαγου. αν θελουν να στις δωσουν, θα τις δωσουν. δεν ξερω σε πιοια μοναδα εισαι, αλλα κρατα μικρο καλαθι. συνηθως ακους δικαιολογιες του τυπου… “ξερεις δεν βγαινουν οι υπηρεσιες… κτλ κτλ” . μακαρι να στις δωσουν παντως.

Μπηκε ο νινο φανταρος λεει…και ειπε οτι ειναι πoλυ χαρουμενος που θα υπηρετησει τη θητεια του…Και θα παρει ακουστηκε 3 μηνες αδεια … ορκιστηκε κιολας… ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΟΡΚΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΠΟΥΣΤΟΝΕΟ ε,ιουνιο μηνα? ε τοτε τι εσσο ειναι? Πτου γμ καρακολη κωλοβυσμα,θα πηξει η μου@α σου ρε γιοτα!

@@ θα πήξει… [-X

χώσε χώσε :twisted:

νινο μου νινο μου νινο μου.Γιατι ο αλλος καραφλας που ηταν το πρωι στην τηλεοραση με μια φαλαινα αλλο καραπουσταριο δεν εκανε οτι εχει ψυχολογικα προβληματα για να τον διωξουν.[-X

Με το 9μηνο τι παιζει τλκ παιδες ? @@ρια σε κανα 10ρι χρονια ?

Παιδιά εγώ τι να πω…
πήγα στρατό έκατσα ένα χρόνο
και πέρασα με μια λέξη υπέροχα…
όχι δεν είμαι “στρατοκαυλος” αλλα δεν είμαι και “κλαψομουνις”…
στρατό πήγα όχι στην παιδική χαρά. το αν κάποιος περάσει καλά η όχι έχει να κάνει καθαρά με τι ψυχολογία μπει…
και το λέω αυτό γιατί είχα ένα
παλικάρι που παρουσιαστήκαμε μαζί
και ήμασταν μαζί σε όλες της μεταθέσεις και λόχους μέχρι που απολυθήκαμε και δεν την πάλευε με τίποτα…
και τι καναμε? τσάμπα τουρισμό στην Ελλάδα με πληρωμένο κατοικία, δωρεάν φαγητό και γυμναστικη…

όσο για το 9μηνώ πολλά ερωτηματικά στον αέρα για το πότε…

BREAKING NEWS

Ο Μεϊμαράκης το πρωί ανακοίνωσε στη ΝΕΤ ότι από τον Αύγουστο θα αρχίσει να εφαρμόζεται το 9μηνο.

Μάλιστα, το μέτρο θα ισχύσει αναδρομικά και για όσους μπήκαν το Φεβρουάριο, οι οποίοι θα κάνουν θητεία 11μηνο, και για όσους μπήκαν Μάιο (δηλαδή εγώ), οι οποίοι θα κάνουν / κάνουμε 10μηνο.

Κοινώς, αντί για Μάιο, ο Κόζυ θα είναι ΛΕΛΕ από Μάρτιο του 2010 :dizzy::bounce::vibrate::yahoo:=D>

Αντε να δουμε εμεις που ειμαστε ηδη για 9μηνο, ποσο θα παμε τελικα:!: Κανα 7μηνο μας βλεπω:roll:

Είδες τι κάνει το -4,4% ???

Σίγουρα το επισπεύδει, αλλά το ετοιμάζουν πολύ καιρό…

Μάλιστα είπε πως η ανακοίνωση δεν έγινε νωρίτερα, γιατί όλοι όσοι μπήκαν Μάιο θα έπαιρναν αναβολή για Αύγουστο (ένα μήνα λιγότερο).

Καλά κρατήστε μικρό καλάθι. Εγώ ήμουνα 303 σειρα και ακούγαμε απο τα Χριστούγεννα ό,τι ράδιο αρβύλα μπορείτε να φανταστείτε για το 9μηνο και τελικά τζίφος. Βέβαια από την άλλη πήρε τα φρύδια μου στις ευρωεκλογές ο Κωστάκης οπότε κάθε είδους γλύψιμο τον ψηφοφόρων είναι πιθανό.

Εγώ μπήκα Φλεβάρη του 07 και ακουγόταν από τότε! Αλλά τίποτα δεν είναι τυχαίο, εδώ ανήμερα των εκλογών το είχε δεύτερο θέμα εφημερίδα προσκύμενη στη ΝΔ(του Τράγκα μια δεν θυμάμαι πως λέγεται) :wink:

Ρε!!!
Η μείωση αποτελεί κλασική ραδιοαρβύλα από τον καιρό του Νώε!
Η δικιά μου σειρά ήταν η πρώτη που έκανε δωδεκάμηνο (282) το 2003, και από τότε κυκλοφορούσαν αρβύλες για δεκάμηνο!!!
κρατήστε μικρό καλάθι.

Hσουν βυσμα?:-k:roll: Τι ειδικοτητα ησουν? Πρωτη φορα ακουω απο καποιον που πηγε στρατο οτι περασε υπεροχα. Για να περασεις υπεροχα θα πρεπει να εισαι η ο ρουβας,η ο παπακαλιατης,ο νινο κοκ.:stuck_out_tongue: