Τρύπες

Τεράστιος. Κρίμα.

πο ρε μλκες τώρα το πήρα πρέφα, ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΕΣΑ

Γειά σου ρε Γιωργάρα παικταρά

5 Likes

Πολύ πολύ κρίμα, τόσο νέος…

Νομίζω και η τελευταία ελπίδα για reunion έσβησε μαζί του…

Δεν είναι λίγο περίεργο/άσχημο που ο (κατά τα άλλα) λαλίστατος Αγγελάκας δεν έχει πει τίποτα;

1 Like

Δεν εχω ιδεα απο Τρυπες, την σχεση των μελων πλεον κτλ, αλλα… το εχω σκεφτει κ προσφατα με αφορμη τον Matthew Perry γιατι καποιοι ειχαν βιαστει να κατηγορησουν τους εναπομειναντες πως δεν ειχαν πει 2 λογια. Ο καθενας, το πενθος, το τι νιωθει μετα απο μια απωλεια, ειναι πολυ προσωπικο. Δεν χρειαζεται να εκφραστει δημοσια. Δεν το χρωσταει σε καποιον. Και ειδικα οταν ειναι γεγονος λιγων ημερων.

20 Likes

Θα συμφωνήσω. Ζούμε και σε μία εποχή όπου το πένθος έχει γίνει μία δήλωση προς το κοινό στα social media, ενώ αυτοί οι άνθρωποι μεγάλωσαν χωρίς αυτά, με έναν πιο αυθεντικό τρόπο. Δεν έχει σημασία αν ο Αγγελάκας ή οι άλλοι γράψουν ένα κατεβατό ή δύο λόγια στα social για να το δούμε εμείς και να το αναπαράγουν τα μέσα ενημέρωσης. Σημασία έχει οι κοντινοί του άνθρωποι να ξέρουν ότι αυτοί που έπρεπε τον θυμήθηκαν. Άλλωστε οι μουσικοί κάποιες φορές επιλέγουν να μιλήσουν για τέτοιες περιπτώσεις στη σκηνή, αφιερώνοντας κάποιο τραγούδι στο πρόσωπο που έφυγε.

8 Likes

Μπήκα να ακούσω αυτό και από κάτω είδα αυτό τον σχολιασμό από κάποιον.Μια επίθεση στο πρόσωπο του Αγγελάκα κατά κάποιο τρόπο.

Το “κατα καποιο τροπο” μου αρεσε :stuck_out_tongue:

2 Likes

Από τη στιγμή που έχει τα (νομικά αλλά και…ηθικα) δικαιώματα να παίζει και Τρύπες στα λάηβ του και εφόσον ήθελε να ζήσει μια διαφορετική καλλιτεχνική προσέγγιση, δεν βρίσκω πρόβλημα πουθενά.

Ο Γιάννης (σαν μέλος της μπάντας) είχε την κότα που έκανε τα χρυσά αυγά θα λέγαμε με την συνέχεια ανερχόμενη δημοφιλία τους, αλλά επέλεξε να αρχίσει κάτι καινούριο εκεί στις αρχές των 2000s.

Λίγο αργότερα ο εύκολος-γρηγορος τρόπος να χεστει στο τάλιρο θα ήταν τίποτα επετειακά λάηβ Τρύπες που θα γέμιζαν στάδια.

Όλοι πονεσαμε που δεν έγινε (και μάλλον δεν θα γίνει ποτέ) η επανένωση, αλλά ο φίλος πονεσε λίγο παραπάνω, απαράδεκτη η επίθεση για εμένα.

3 Likes

Το ίδιο σχόλιο υπάρχει και στο facebook του Αγγελάκα από κάποιον λογαριασμό που 99% είναι fake, όχι ότι όχι και σημασία, όπως δεν έχει σημασία και το ίδιο το ξεκατίνιασμα τώρα, αλλά και ο Αγγελάκας είχε βγει να μιλήσει παλιότερα σε συνέντευξη, δεν ξέρω γιατί να ήταν ψέματα εκείνα και όχι αυτά του Τόλιου (RIP).

Από τις απαντήσεις στο φβ:

1 Like
12 Likes

Ωραια συνεντευξη. Τα τελευταια χρονια εχουν μιλησει σχεδον ολοι απο τις Τρυπες κι εχουν πει πανω-κατω τα ιδια για τη διαλυση.

3 Likes

Με το γάντι τον έχουν κόψει τον Αγγελάκα.
Και μάλλον δίκαια.

2 Likes

Απο οτι καταλαβαινω διαλυθηκαν με αποφαση Αγγελακα.οκ! γιατι ομως αποφασισε να τους διαλυσει;
Δεν ειχε τοσο ελεγχο πλεον στα πραγματα;
Θεωρουσε οτι μονος του θα εβγαζε παραπανω χρηματα;
Αν ισχυει το 2ο θα μπορουσε να βγαζει ταυτοχρονα και απο Τρυπες και απο σολο δουλειες.

1 Like

Δε θα πει ποτέ ξεκάθαρα. Η αλήθεια πάντως είναι ότι μετά από τις Τρύπες ο Αγγελάκας ασχολήθηκε με πολύ διαφορετικά πράγματα.

Από συνέντευξεις από όλα τα μέλη βγαίνει πως εχουν παράπονο όλοι με τον τρόπο, ξαφνικά και χωρίς να έχουν προηγηθεί συζητήσεις

2 Likes

και πολύ λιγότερο ενδιαφέροντα από μουσικής πλευράς. αν εξαιρέσουμε την περίοδο με τον Σαδίκη, όλα τα άλλα είναι μια μανιέρα

2 Likes

Έτερον εκάτερον, δε διαφωνώ.

1 Like

Ειναι κριμα γιατι θεωρω οτι ειχαν ακομα πολλα να δωσουν οι Τρυπες

4 Likes

Ο Αγγελάκας βέβαια έχει πει την δική του εκδοχή πολύ νωρίτερα, λέγοντας ότι “μπαίναμε στο στούντιο και κάποιοι κοιτουσαν το ρολόι για να δουν τι ώρα έχει πάει”.

Αν και είναι ανοιχτό σε ερμηνεία, είναι και μια εύκολη απάντηση, αλλά προσωπικά το μεταφράζω ως “πλέον ζούμε διαφορετικές ζωές, είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι, έχουμε διαφορετικές προτεραιότητες”. Του Αγγελάκα προφανώς αυτό δεν του έκανε, σίγουρα δε θα του έκαναν κι άλλα πράγματα, όπως αυτό που είπε ο Ζαμπέτας ότι έχασε τον απόλυτο έλεγχο σε κάποιες καταστάσεις. Η αλήθεια είναι ότι στην πορεία ο ίδιος κινήθηκε σε πολύ διαφορερικά μονοπάτια, με μόνο σίγουρο ότι σε όλες τις δουλειές του πρώτο στη μαρκίζα ήταν το όνομά του, πράγμα που φανερώνει ότι σίγουρα ήταν και εγωιστικό το ζήτημα εκτός ίσως από καλλιτεχνικό… Όταν μετά το ξαναγύρισε στο ροκ, οι συγκρίσεις εκτός από προφανείς είναι ταυτόχρονα και άδικες, γιατί κανένας δε μπορεί να ξαναγίνει αυτή η πεντάδα φωτιά, όσο κι αν στα λάηβ προσπαθεί να αναπαράγει αυτά τα τραγούδια. Πάντα ακούγονται σαν τη μπάντα του που προσπαθεί να παίξει Τρύπες με αυτόν στη φωνή, και ποτέ ένα δεμένο σύνολο, όπως δηλαδή ήταν οι Τρύπες.

Όπως και να έχει κρίμα είναι, γιατί είναι ξεκάθαρο ότι η μπάντα την εποχή που διαλύθηκε ήταν σε δημιουργική ακμή.

10 Likes

Μανιέρα τα πράγματα που έκανε με τον Βελιώτη δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να τα χαρακτηρισεις

2 Likes