Εκλογες 2007

Ενω αρχικα θα περιμενε κανεις να πληγει τραγικα η κυβερνηση απο τα γεγονοτα αυτα, εγω πιστευω οτι ηδη αρχιζει να φαινεται(και μετα της δηλωσεις Καραμανλη) μια μαλλον αντιθετη κατευθυνση προς οφελος της κακομοιρης κυβερνησης που αντιμετωπιζει “πολεμο” απο πολιτικους αντιπαλους κ.λ.π.και καταληγουμε εκει που λεει ο Κρισπ για συσπειρωση του λαου με την υπαρχουσα κυβερνηση. Δεν ξερω κατα ποσο ευθυνεται το Πασοκ μονο ή και αλλα κομματα για μερος εστω της καταστροφης αλλα πιστευω πως ναι πολιτικα συμφεροντα κρυβονται πισω απο τα γεγονοτα.

Οσο ο καραμανλης δεν αποπεμπει τον Πολυδωρα (με την υπουργικη του ανυπαρξια…μην ξεχναμε
οτι ολος ο πολιτικος κοσμος, ακομη κ εντος της ΝΔ, ζητανε την κεφαλη του επι πινακι) και τους Κοη (αρχηγος Πυροσβεστικης) και Φουρλα (πολιτικη προστασια) των οποιων η διαμαχη κρινεται τουλαχιστον εγκληματικη δυσκολο να γυρισει υπερ της ΝΔ…ο κοσμος περιμενει να αποδοθουν ευθυνες αμεσα και ειναι προφανεις οι υποψηφιοι…

Θα δειξει στις εκλογες φιλε μου. Κυριακη, κοντη γιορτη…

Παντως νομιζω οτι ξεφευγουμε προσπαθωντας να βρουμε τον υπαιτιο (η τους υπαιτιους) της πυρκαγιας και τα συμφεροντα που κρυβονται ΑΝ (το τονιζω) προκειται για προμελετημενους εμπρησμους. Υπαρχουν και πιο ειδικοι απο εμας να το ερευνησουν. Θα μου πειτε “εχεις εμπιστοσυνη στην ελληνικη δικαιοσυνη?”. Σιγουρα της εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη απο τις θεωριες μερικων χρηστων ενος φορουμ (κι εμενα με βαζω μεσα)…

Και ναι οι δηλωσεις και το στησιμο του καραμανλη (image making by USA…βλεπε Karl Rove και αντιστοιχο post μου στο thread …BURN) αποσκοπει στη συσπειρωση γυρω απο αυτον…προσπαθει να σωσει οτι μπορει αναλαμβανοντας τον ρολο του θυματος αλλα κα του μελλοντικου σωτηρα…Το image making καμια φορα κανει θαυματα (οπως μετα την 11/09 η δημοτικοτητα του μπους απο το ναδιρ εκτοξευτηκε στο ζενιθ μεσω παρομοιων πρακτικων)…

για δειτε τα ολα μαζι.

Επισης, δεν χρειαζεται να ειναι εξωτερικος ο εχθρος. Αρκει να ειναι “αορατος”, “ανεξηγητος”. Τετοιος ωστε να τρομοκρατει. “Σκοτεινα συμφεροντα” που θελουν το κακο του τοπου. Ολα αυτα δημιουργουν πανικο στον κοσμο και ο πανικος δημιουργει συντηρητικη συνειδηση. Επομενως η μαζα δεν επιθυμει αλλαγες γενικοτερα, ποσω μαλλον στο πολιτικο σκηνικο…

Περιπτωση που προβαλλει ο ΑΝΤ1 δηλαδη.:wink:

Σορι, αλλα εχω να δω ειδησεις σε καναλι απο χτες το μεσημερι…

[SIZE=“7”]ΑΡΘΡΟ 24[/SIZE]

Δεν χρειζεται να πουμε τιποτε αλλο…

Ειναι σα να λεει ο Καραμανλης “Περαστε κοσμε…”…

Δεν απαντάς σ’ αυτό που έγραψα όμως, ούτε και έχει το [SIZE=“4”]ΑΡΘΡΟ 24/SIZE σχέση με τα ποστ μου.

Γνωμη μου ειναι οτι
1)οπως υπαρχει η αποψη οτι το πασοκ μπορει να βαλε τις φωτιες το ιδιο ισχυει και για ΝΔ για να αποσπασει το λαο απο θεματα οπως αυτο με το Ζορμπα ή αυτο με τα ρουσφετια τελευταιας στιγμης. http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20070825&nid=5717065&sn=ΕΛΛΑΔΑ&spid=876
2)και γω συμφωνω οτι οποιος ξεκινησε τις πυρκαγιες δεν σκοπευε να επεκταθει σε τετοιο μεγεθος!
3)και το πασοκ να ταν στην κυβερνηση δεν θα αλλαζε τιποτα
4)αν δεν αποδυναμωθουνε τα 2 αυτα κομματα και σε αυτες τις εκλογες (να βγει καποιο αλλο κομμα το βρισκω απιθανο) ε τοτε ειμαστε πραγματικα αξιοι της μοιρας μας.φραπε,τατιανα,fame story και βολτα με το φρεσκοπλυμμενο αμαξι!
5)καναμε και ολυμπιακους αγωνες και eurovision…

ποιος είν’ αυτός, που μπαίνει ανάμεσα μας
και με το ζόρι ν’ αμαρτήσεις προσπαθεί
ποιος είν’ αυτός που λέει παιδιά του τα παιδιά μας
και με το μέλλον τους ζητάει ν’ ασχοληθεί
ποιος είν’ αυτός που λέει παιδιά του τα παιδιά μας
πες του αγάπη μου να πάει να να να να…

Εγώ για σένα λιώνω
αυτός να μας τρελάνει προσπαθεί
εγώ για σένα λιώνω
πες του να φύγει και να πάει να να να να…

Ποιος είν’ αυτός που μπαίνει ανάμεσα μας
και σαν κατάσκοπος μας παρακολουθεί
ποιος είν’ αυτός που λέει δικά του τα δικά μας
και στο κρεβάτι μας ζητάει να κοιμηθεί
ποιος είν’ αυτός που λέει δικά του τα δικά μας
πες του αγάπη μου να πάει να να να να…

σωστός ο ποιητής?:wink:

σιγα σιγα λεω να σρχισω να μαζευομαι κι εγω…
:slight_smile:
με το αρθρω 24 τι εννοεις???και τα δυο μεγαλα κομματα την ιδια κωλοσταση ειχαν…δεν ειδα κανενα απο το πασοκ να διαφωνει…

Παντως μιλωντας γενικα για πολιτικη, διαπιστωνω μετα λυπης μου οτι ολοι και περισσοτεροι αδιαφορουν για τα κοινα και προσπαθουν να βρουν αλλοθι λεγοντας πως ολοι ειναι ιδιοι, δεν αξιζει ν’ασχολουμαστε, δεν θ’αλλαξει τιποτα, παμε για καφεδακι. Λες και ενασχοληση με την πολιτικη σημαινει να δινουμε το χρησμα σε 300 εντολοδοχους μας να κανουν την κατασταση υποφερτη σε μας. Ή λες και οτι κερδιθηκε κατα καιρους (και τωρα χανεται σιγα σιγα, π.χ. 8ωρο) κερδιθηκε απ’αυτους τους εντολοδοχους μας. Ξυπνηστε οσο ειναι νωρις. Με την αδιαφορια σας δεν παυετε ν’αποτελειτε μελος αυτης της κοινωνιας και δεν την βοηθατε σε τιποτα. Ισα ισα, παιζετε το παιχνιδι ολων οσων σας απογοητευουν νιωθοντας περηφανοι γιατι νομιζετε οτι τους γυρνατε την πλατη. Ειτε ειστε δεξιοι ειτε αριστεροι ειτε κεντρωοι ξυπνηστε γιατι τα πραγματα πανε απ’το κακο στο χειροτερο. Ειδαμε ολοι την ανικανοτητα της κυβερνησης στις πυρκαγιες και θα δουμε τι ωραια που θα μας το χωσουν (ξερετε που) το ασφαλιστικο μετα τις εκλογες, οταν θα χουν ξεχαστει ολα περι πυρκαγιων και οι πενιχρες αποζημιωσεις θα ειναι ακομα στον δρομο.

Και κατι σχετικα με τις εκλογες, ενδεχομενο μεταθεσης τους δεν υφισταται. Νομικα αλλωστε δεν υπαρχουν περιθωρια ν’ανακληθει η αποφαση.

Για την ακριβεια το ΠΑΣΟΚ ειχε θεσει θεμα αναθεωρησης του, το 2001.

Με όλα αυτά που βλέπω καθημερινά δεν έχω καμία διαθεση να ασχοληθώ με τις εκλογές κομματικά… Ο ένας θέι να ξαναψηφιστεί για να αλλάξει και καλά αυτα που γίνανε τις τελευταίες μέρες (πως δεν λέει φυσικά) και ο άλλος “εκμεταλλεύεται” το θρήνο κατηγορώντας την κυβέρνηση. Το σωστότερο και στους δυο είναι να τους δείξουν όλοι ότι αυτό που μας νοιάζει είναι όντως μια καλυτερή Ελλάδα και όχι μια καλύτερη κυβέρνηση γιατι με τη λογική που έχουνε όλοι τους δεν είναι για να κυβερνάνε. Εαν ψηφίσω αυτό θα είναι άκυρο, αλλιώς αποχή. Τους σιχάθηκα να λένε πως βοηθάνε… Πως ρε? Με το κουστουμάκι από την τηλεόραση ή λέγοντας μαλακίες? Πρόληψη δεν υπάρχει σε αυτή τη χώρα… Κράτος σε ελεύθερη πτώση…

Το star δεν ασχολείται φυσικά με τις πυρκαγιές ε? Αν καεί το σπίτι καμοιανού celebrity όμως πρώτο θα τρέξει. Αχ… παραέχουμε δημοκρατία ώρες ώρες…

Χωρίς πλάκα, αυτές τις μέρες λέω πάλι καλά που υπάρχει και το star. Τα άλλα κανάλια δε μεταδίδουν ειδήσεις, αλλά τηλεοπτικά χολυγουντιανά ριάλιτυ με θέμα τον πόνο του ελληνικού λαού. Ώρες-ώρες με αηδιάζει αυτή η χαζομάρα τους.

Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή βλέπω στην ΕΤ3 ένα ντοκυμαντέρ για τους χωλόποδες και όχι, δε θεωρώ τον εαυτό μου αναίσθητο

Αναισθητος ειναι οποιος κανιβαλιζει αυτες τις ωρες μπροστα στην τηλεοραση…

+1

είναι σαν να καθόμαστε και να κοιτάμε ένα σπίρτο να καίγεται ξανά και ξανά… Δε λένε απολύτως τίποτα. Τιμή και Δόξα στο Star και τις ταινίες του

Καλά κ γω βλέπω το Nip Tuck (πολύ καλή σειρά) το βράδυ. Για το δελτίο ειδήσεών του μιλούσα. όντως κανιβαλισμός να κάθεσαι να βλέπεις τα άλλα δελτία ειδήσεων (εκείνος ο Παπαδόπουλος στον Αντ1 μινάρει ασύστολα…) αλλά δεν ασχολούνται με τρελλά πάρτυ στην Μύκονο…

Μουσικούλα και καμιά ταινιούλα…