Π.α.ο.κ

Δεν είχα καμία διάθεση να γράψω τίποτε, όμως επειδή παρατηρώ ότι στο thread του ΠΑΟΚ έχουν βαλθεί να γράφουν από οπαδοί των τριών μεγάλων της Αττικής (αυτών που είναι “πολύ μεγάλοι” και δεν ασχολούνται με εμάς), μέχρι trolls και ένας κακομοίρης που έκανε λογαριασμό μόλις χθες (επί τούτου φαντάζομαι), είπα να μπω στον κόπο.

Τι είδαμε λοιπόν χθες στον αγώνα στο γήπεδο του ΠΑΟΚ; Να σημειώνεται ένα γκολ στο 89’, κανονικό σύμφωνα με τον κανονισμό όπως συνομολογούν πολλοί ειδικοί. Ας δεχθούμε όμως ότι ήταν μια δύσκολη φάση που επιδέχεται και την αντίθετη ερμηνεία.

Ο διαιτητής και ο επόπτης πηγαίνουν προς την σέντρα, οι παίκτες της ΑΕΚ περίλυποι, ο τερματοφύλακας πεσμένος στο έδαφος, ώσπου κάνουν νόημα από τον πάγκο και τρέχουν όλοι προς τον επόπτη να διαμαρτυρηθούν. Ο επόπτης, που λίγο πριν δεν είδε τίποτε το μεμπτό, πείθεται από τους παίκτες της ΑΕΚ (που βέβαια ήταν πιο αμερόληπτοι κριτές!) και παρασύρει τον διαιτητή που ακυρώνει το γκολ!

Όχι λοιπόν το ακυρωθέν γκολ, αλλά ο τρόπος που άλλαξε η απόφαση ήταν πραγματικά σκανδαλώδης και το δεύτερο συνεχόμενο κρούσμα εμπαιγμού, μέσα στην έδρα μας μάλιστα. Αυτό οδήγησε στην έκρηξη του Ιβάν Σαββίδη που, κακώς εννοείται, μπούκαρε στο γήπεδο και κατευθυνόμενος στους παίκτες του, τούς παρότρυνε να φύγουν (και θύμισε σε εμένα τον Βουλινό το 1990!). Αφού ο Βιεϊρίνια του απάντησε αρνητικά, έκανε να γυρίσει πίσω, πήγε να γίνει παρεξήγηση με τον πάγκο της ΑΕΚ, αλλά εκεί πρόλαβαν οι σωματοφύλακες του, μπήκαν μπροστά και τον πήραν στην έξοδο.
Φορούσε μπουφάν και κανένας δεν έδειχνε να αντιλαμβάνεται ή να τρομοκρατείται από το όπλο που έφερε.

Και εδώ ξεκινάει το επικοινωνιακό πανηγύρι που έχουν στήσει τα αθηναϊκά ΜΜΕ – σωστότερα τα ΜΜΕ των ανταγωνιστών του. Μιλάνε για απειλές κατά του διαιτητή και απαιτούν την εξοντωτική τιμωρία του ΠΑΟΚ, επιχαίρουν μάλιστα προκαταβολικά γι αυτό (εδώ να προσθέσω ότι εμφανίστηκαν και οπαδοί ομάδων της Θεσσαλονίκης συνηθισμένων στις μικρές κατηγορίες που ξεσπάθωσαν κι αυτοί. Οι φουκαράδες, περιμένουν από κάπου να πιαστούν για να χαρούν!)

Ο ΠΑΟΚ πρέπει να τιμωρηθεί όσο τιμωρήθηκε η ΑΕΚ όταν ο Μελισσανίδης απειλούσε τον παρατηρητή Κύρκο (παλιός μου συμμαθητής, παρεμπιπτόντως!) – το ότι εξερράγησαν και κάτι γκαζάκια στο αυτοκίνητο του λίγο μετά ήταν σύμπτωση - ή όταν έδερναν τον διαιτητή Μπάκα μετά από έναν χαμένο τελικό κυπέλλου με τον ΠΑΟ. Όσο τιμωρήθηκε ο Ολυμπιακός όταν ο Μαρινάκης απειλούσε και αυτός τον Κύρκο μετά από μια ήττα του στην Τρίπολη, ή για τον καμένο φούρνο του Κωνσταντινέα, όσο ο Παναθηναϊκός όταν ο Ευθυμιάδης εδάρη ανηλεώς στη Λεωφόρο μεταξύ άλλων και από τον τότε πρόεδρο των πρασίνων κλπ κλπ.

Γράφτηκε ότι οι παίχτες της ΑΕΚ δεν βγήκαν στο γήπεδο γιατί λέει… τρομοκρατήθηκαν επειδή μπήκε μέσα ο Σαββίδης. Να τιμωρηθεί ο ΠΑΟΚ όσο τιμωρήθηκε ο Ολυμπιακός πέρυσι που κρίθηκε ότι οι παίκτες του Πλατανιά έφαγαν μεν ξύλο στο Καραϊσκάκη, αλλά όχι τόσο όσο να δικαιολογεί ψυχολογική βία, ή όταν “δίδαξαν ήθος” στον Σισέ κλπ κλπ

Και υπάρχει κόσμος που σοβαρά πιστεύει ότι το πρωτάθλημα ήταν προορισμένο για τον ΠΑΟΚ όταν έρχονται και του κάνουν χοντρή πλάκα μέσα στο γήπεδο του σε συνεχόμενα παιχνίδια, ενώ κάλλιστα αν υπήρχε τέτοια διάθεση, θα μηδενιζόταν ο Ολυμπιακός που αποχώρησε με δική του πρωτοβουλία στην μια περίπτωση, και θα μετρούσε κανονικότατα το γκολ με την ΑΕΚ στη δεύτερη.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αφ’ ης στιγμής υπάρχει τέτοιο ιστορικό “θεσμοθετημένης” ανομίας σε παρόμοια περιστατικά, θα είναι τουλάχιστον αισχρό να κυνηγηθεί ο ΠΑΟΚ και καθόλου ένδειξη “χαλιφάτου”, συγγνώμη αν σας το χαλάω!

(Να συμπληρώσω ότι δεν προτίθεμαι να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν, υπάρχει κόσμος που εκτιμώ ειλικρινά και βλέπω ότι έχει αντίθετη άποψη. Δεν πειράζει, θα τα πούμε σε άλλες, αμιγώς μουσικές κουβέντες. Όποιος θέλει μπορεί να ψάξει παλίοτερες δημοσιεύσεις μου σε αυτό το thread, για το ποιες θεωρώ ότι είναι οι πραγματικές αιτίες αυτών των φαινομένων. Ήθελα όμως για τους λόγους που εξηγώ στην αρχή να υπάρχει καταγεγραμμένη και αυτή η άποψη.)

5 Likes

Δες κάτι πολύ ενδιαφέρον που βρήκα σε ένα σχόλιο στο gazzeta:

και εδώ ο επόπτης έφυγε στη σέντρα, και εδώ ο παίκτης του Άρη ήταν πίσω από τον τερματοφύλακα και τον αμυντικό πεσμένος στη γραμμή, και εδώ δεν ενοχλούσε κανέναν και η μπάλα ήταν στα δίχτυα ούτως ή άλλως.

Φαντάζομαι όμως πως ΚΑΙ εδώ, δε λέγατε τα ίδια τότε, όπως δε λέγατε τα ίδια με τον Ίβιτς και τον Γκαρθία.

Για αυτούς λες Ian?

Ή να πάμε παλιότερα στην υπόθεση Πέλλιου; Δεν είστε και το πιο καθαρό σωματείο, δε νομίζεις;

1 Like

Τελικα ειχε μαζι του γκανι ναι η οχι;
Και αν δεν ειχε θα προβει σε νομικες ενεργειες που εχει διασυρθει το ονομα του παγκοσμιως;

Να πω και γω την μαλακία μου.

Το γκολ, μπήκε, ένας παίχτης ήταν οφσάιντ, οι παίχτες της ομάδας που το δέχτηκε πήγαν να διαμαρτυρηθουν. Μέχρι εδώ όλα καλά, κλασσικό. Αρχικά διαιτητής δίνει γκολ, μετά το συζητάει και το ακυρώνει. Το ακυρώνει σωστά? Δεν ξέρω να πω την αλήθεια. Μια χαρά μου ακούγονται οι απόψεις που λένε ότι έπρεπε να μετρήσει, το ίδιο μια χαρά και οι απόψεις για την ακύρωση του. Είναι παίχτης offside στην πορεία της μπάλας, τελικά δεν την ακουμπάει (άντε δες το λαιβ αυτό), αλλά είναι στην πορεία της μπάλας και ειναι offside.
Τέσπα. Ας δεχτούμε ότι έκανε λάθος ο διαιτητής και έπρεπε να μετρήσει. Ενας γαμημένος αγώνας είναι, που θα έληγε (ίσως) ισοπαλία, οπότε θα ήταν σαν να μην είχε παιχτεί ποτέ. Θα είχε αδικηθεί ο ΠΑΟΚ?
Ναι, όπως και πολλές ομάδες σε άπειρα ματς(μην πούμε για το ίδιο ζευγάρι περσυ στο υπέροχο τελικό). Και? Κρίνεται το πρωτάθλημα θα πείς. Ναι οκ, και? Ένα γκολ θα ακυρωνόταν που είναι 50%-50% αν μετράει ή όχι. Δεν είναι και 2 μέτρα offside.
To ότι συμπίπτει να διαμαρτύρεται μια ομάδα και να ακυρώνεται το γκολ, μου φαίνεται ανούσιο να το τονίζουμε. Δεν μου φαίνεται να έχει ακυρωθεί γκολ σε παιχνίδι χωρίς να διαμαρτυρηθεί ομάδα (εκτός ίσως από του Νικολαίδη που το ακύρωσε μόνος του).

Τώρα που βρίσκουμε την κλοπη ή οτιδήποτε στα παραπάνω, δεν ξέρω. Μου θυμίζει αυτό που λέγαμε παιδιά “δεν ξε-λέμε”. Δηλαδή έλεος. Το ότι τύχατε στις μανούλες πριν 2 αγωνιστικές και σας την φέρανε όπως την φέρατε στον ΠΑΟ, πέρσι, δικό σας πρόβλημα.

Όπως επίσης να πούμε πως αν ήταν άλλη ομάδα, η οποία κοιμηθηκε με +5 και χωρίς κόσμο και ξύπνησε με +2 και κόσμο, κατα πάσα πιθανότητα, δεν θα είχε κατέβει. Μην παραβλέπουμε πως το γεγονός αυτο από μόνο του, δίνει ψυχολογικό boost στην μια ομάδα και ψυχολογική πούτσα στην άλλη, την μέρα του ματς.

Και πάμε στον εκπληκτικό πρόεδρο. Πρώτον μπαίνει φανερά νευριασμένος στο γήπεδο. Τι δουλειά έχει εκεί? Ακόμα να έχουν αδικήσει τον ΠΑΟΚ, τι δουλειά έχει εκεί? Δεύτερον, τι έχεις όπλο στον κώλο ρε καραμήτρο? Δεν ξέρεις οτι απαγορεύεται. Προφανώς (δεν μπορώ να δεχτώ κάτι άλλο), δεν ήθελε να το δείξει ούτε τίποτα και μέσα στην φούρια του, του φεύγει το πανοφόρι, αλλά αντε γαμήσου ας μην ξέχναγες το όπλο. Από το πρώτο γεγονός και μόνο, σταματάει ματς.- Και ας έχουμε συνηθίσει να πέφτουν καρέκλες και να συνεχίζονται αγώνες.

Όλα τα υπόλοιπα είναι για να χαμε να λέγαμε, για ψυχολογικά των βόρειων με τους νότιους και λοιπές μαλακιάρες. Btw δεν ξέρω ένα Αθηναίζο που να έχει πεί κακό λόγο για βόρεια Ελλάδα και να έχει IQ πάνω από 50. Τώρα αν μιλάμε για το τι λέει ο Μπάμπης ο σουγιάς, ε δεν γαμιόμαστε λέω εγώ καλύτερα?

edit:

Και διαβάζω αυτό και επιβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει ελπίδα.
Πέρσι ήταν τραυματισμός, φέτος δεν ήταν. Εγώ λέω ότι και τα 2 καραγκιοζιλίκια ήτανε, αλλά αφού έγινε το πρώτα, κατεβάζουμε κεφάλι και συνεχίζουμε τις ζωές μας. Τώρα τι δουλειά έχουν τα ξύλα του ολυμπιακού πέρσι, δεν το ξέρω. Να ανοιξουμε τα βιβλία της ιστορίας για ένα γαμημένο ματς. Αν δεν κατέβαινε ο πρόεδρας, το παιχνίδι το είχε ο ΠΑΟΚ. Κατέβηκε όμως. Και καπου εδώ σταματάμε να μιλάμε.
Και να το αναλ-ύσω λίγο παραπάνω. Πλάκα σου έκανε ο πρώτος. Και καλά σου έκανε γιατί τα ίδια καραγκιοζιλίκια (Θυμάμαι Ίβιτς σε φώτο μόνο να κρατάει το κεφάλι και να κοιτάει κάτω, γελάει ο κόσμος) τα είχε κάνει και ο ΠΑΟΚ. Και σε ματς που έχανε, οπότε ευνοήθηκε ξεκάθαρα. Ήταν σωστό? Ναι ήταν και καλά έκανε γιατί όλα αυτά πρέπει να σταματήσουν (ασχέτως αν δεν το έκανε για αυτό ο Ιβιτς, αλλά γιατί ήταν καραγκιόζης).
Όταν λοιπόν το έχει γίνει μια φορά, θα γίνεται και δεύτερη. Από δω και πέρα ούτε χαρτί υγείας δεν θα πέφτει και αυτό είναι καλό. Οπότε λοιπόν μια χαρά πλάκα σας έκανε ο ΟΣΦΠ και καλά έκανε, γιατί έπεσε κάτι στην καρκάλα του. Έπαθε κατι? 99% όχι, αλλα ρε μαν ΟΣΦΠ είναι, για όνομα, θα το εκμεταλλευτεί και καλα θα κάνει, όπως καλά έκανε και ο ΠΑΟΚ πέρσι.
Το χθεσινό όμως πως είναι πλάκα? Συνωμοσία του ΠΟΚ και αυτό? Ακόμα και να δεχτούμε ότι αδικείται ο ΠΑΟΚ με ακύρωση του γκολ, τελευταία αγωνιστική ήταν?Δεν ήταν δα οτι θα έμενε πίσω 10 βαθμούς. 2 βαθμους. Η πρώτη ή η τελευταία ομάδα θα είναι που θα έχει αδικηθεί? Για όνομα, φτάνει με την μυωπία.

14 Likes

Πες τα ρε γαμημενε Χρυσοστομε!!!

Δηλαδη η ΑΕΚ τι θα πρεπε να κανει για το κυπελλο περυσι κ το οφσαιντ ενα μετρο και;. Μην μου πειτε για την φωτο με τον Σιμοες. Δειξτε μου το βιντεο πως ξεκιναει να τραβαει ο παιχτης του ΠΑΟΚ η δειτε χτες πριν το γκολ πως εχει βγαλει ολη την φανελα του Λαμπροπουλου ο Ματος που χει κ κιτρινη. Ειστε η μονη ομαδα που δεν αντεχει τιποτα κ νομιζει οτι ολα θα κρινονται με νομους ζουγκλας. Η εμεις η κανενας. Ο νομος της Τουμπας. Στα Γιαννενα ποιος μπηκε κ εσπασε το γηπεδο κ εδιωξε τον κοσμο; Στην Τριπολη; Ο μαγικος φροντιστης που χε ντυθει Κωσταντινιδης κ Λουτσεσκου; Εχετε μια καραμελα κομπλεξ Αθηνα κ ΠΟΚ. Δειτε εκει τα χαλια σας που θα πειτε για συμμαχιες. Αν ειχατε περασει εσεις τα τελευταια χρονια, αυτα που χουν περασει ΑΕΚ κ ΠΑΟ με ΟΣΦΠ θα χατε σκοτωσει κοσμο κ θα χατε αποσπαστει απο την χωρα. Εχετε κανει σημαια οτι σας κραζουν ολοι ενωμενοι. Συγχαρητηρια. Τα ιδια λεγαν κ οι Ολυμπιακοι. Do the math

2 Likes

Οχι η μονη.

1 Like

Σωστο. Απλα οι αλλοι ειναι επιστημονες πλεον…

Η αλήθεια είναι κάπου μεταξύ πρωτίστως @Ian_Metalhead και μετά @Sevek για όσους έχουν την δυνατότητα να έχουν βαθύτερη αντίληψη επί του θέματος, Το σοβαρότερο πρόβλημα των “νότιων”, το οποίο όμως είναι δικαιολογημένο αρκετά κατ εμε, είναι ότι ΔΕΝ γίνεται να έχουν βαθύτερη αντίληψη γιατί ΔΕΝ μπορούν να ξέρουν τι σημαίνει να μην είσαι μέρος της “ποδοσφαιρικής” αθήνας και να βλέπεις τα αθλητικά δρώμενα από ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική οπτική γωνία.
Μέχρι τα 25 πήρα και εγώ μέρος στο αθηναικό ποδοσφαιρικό οπαδικό πανηγύρι, μέχρι το 2000 δλδ, και όταν ανέβηκα θεσσαλονίκη και έκατσα μετά από ένα διάστημα μια μέρα να παρακολουθήσω αθλητικές ειδήσεις σε φιλικό σπίτι…σόκ…έχοντας αφομοιωθεί από την καθημερινότητα εδώ πάνω πλέον ήταν ξεκάθαρο…έβλεπα αθλητικές ειδήσεις Αθήνας vs αδιάφορων αλλόθρησκων, το πόσο παρακατιανός, ΓΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ένιωθε ένας οποιοσδήποτε οπαδός μιας μη αθηναικής ελληνικής ομάδας όταν έβλεπε αθλητικά/περιγραφή αγώνα/ανάλυση κλπ ΔΕΝ πρόκειται να το νιώσει ένας γαύρος/βάζελος/αεκτζής, χρήζει και περαιτέρω ανάλυσης για να πειστούν και οι πλέον μαλάκες οπαδοί αλλά δεν γίνεται μέσω φόρουμ, το θέμα είναι ότι αυτό ΔΕΝ πρόκειται να το αντιληφθεί σχεδόν κανένας αθηναίος οπαδός, εξού και το κράξιμο περί ποκ κλπ. Δεν είναι κακοπροαίρετο αλλά είναι σχεδόν ολοκληρωτικά δικαιολογημένο, τουλάχιστον σε ότι αφορά το ποδόσφαιρο. Θ
Θα προτιμούσα οι όποιοι καθυστερημένοι που θα τρέξουν να διαφωνήσουν με κάποιο επιχείρημα του κώλου να μην απαντήσουν καλύτερα γιατί δεν μπορούν να έχουν άποψη, εκτός κι αν έτυχε και εκείνοι έζησαν μια παρόμοια αλλαγή πόλης και κουλτούρας όπως τη δικιά μου. Αλλιώς πίσω στη σπηλιά που ήμουν και εγώ κάποτε, μείνετε με την μονόπλευρη αποψάρα σας ή αρχίστε να ακούτε και τις υπόλοιπες.

Κατα τ΄αλλα γουστάρω να δώ ευρωπαική τρόικα και στο ποδόσφαιρο, its the only solution.

1 Like

Στη σπηλια σου εσυ.

Επειδή έχουμε ζησει και άλλοι βορεια Ελλάδα πως δικαιολογείται ότι το προβλημα το έχουν ΜΟΝΟ οι παοκτζηδες;; Γιατι εχω δεν εχω γνωρισει ουτε εναν αρειανο ή ηρακλειδεα που να μου πει επρεπε να εχω χ πρωταθληματα αλλα δεν με αφηνει η Αθηνα γιατι με πολεμαει (εκτος και αν τα λενε κατ’ ιδιαν). Αντιθετα εβριζαν τους Παοκτζηδες για την νοοτροπια τους.

1 Like

Eπισης αν εσεις λετε αυτα τα ανυποστατα για μενα για την Αθηνα, τι να πουν οι αρειανοι και οι ηρακλειδεις για τον “αποκλεισμο” που τρωνε εκει πανω απο τον οργανισμο ΠΑΟΚ. Επισης καθε συγκριση αντιμετωπισης Θεσσαλονικης στην Αθηνα με Αθηνας στην Θεσσαλονικη ειναι αστεια. Δεν υπαρχει καμια αντιπαθεια η καποιου ειδους πολωση. Δεν εχει ο Αθηναιος τετοια θεματα. Δεν ειναι ταυτισμενος με την Αθηνα, την Νοτια Ελλαδα και αλλα τετοια γραφικα. Ισα ισα υπαρχει και μεγαλυ κοντρα μεταξυ των ομαδων.

1 Like

Πραγματικά 36 χρόνια Αθηναίος δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να έχει θέμα με την Θεσσαλονίκη και φαντάσου με πόσο κόσμο έχω μιλήσει, σχολείο, σχολή, στρατός, άκυροι τύποι ΚΑΝΕΝΑΣ μα κανένας δεν έχει θέμα με την πόλη ή με τους ανθρώπους εκεί. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το μένος. Ίσα ίσα που μεγαλώσαμε στη δεκαετία του 80 με το μπάσκετ στα πάνω του και υποστηρίζαμε Άρη ή Παοκ (προσωπικά Άρη λόγω Γκάλη και Γιαννάκη).
Ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσει αυτό το πράγμα, είναι πέρα για πέρα γραφικό.

5 Likes

Ναι μόνο που δε σας είπε κανείς βόρειος ότι έχει δει αθηναίους να έχουν πρόβλημα με τη Θεσσαλονίκη.

Προφανώς και οι αθηναίοι δεν έχουν πρόβλημα (ας το εξειδικεύσουμε ποδοσφαιρικά) με τη Θεσσαλονίκη αφού η Θεσσαλονίκη τα τελευταία 40 χρόνια έχει πάρει ένα πρωτάθλημα και 5-6 κύπελλα (μπορεί να λέω και πολλά).

Οι θεσσαλονικείς πάλι και ειδικά οι ΠΑΟΚΤσήδες προφανώς έχουν ποδοσφαιρικό πρόβλημα με την Αθήνα αφού θεωρούν ότι όποτε πήγαν να σηκώσουν κεφάλι χάσανε το πρωτάθλημα εξωαγωνιστικά.

Αυτό είναι το ζήτημα και όχι αν εμείς οι αθηναίοι έχουμε ή δεν έχουμε πρόβλημα με τον Βορρά.

1 Like

Δηλαδή μου λες ότι δεν ξέρεις ή δεν έχει πέσει στην αντίληψη σου ότι υπάρχουν θεσσαλονικείς οι οποίοι έχουν γενικά πρόβλημα με την Αθήνα, όχι μόνο σε ποδοσφαιρικό επίπεδο.

Θεσσαλονικείς που έχουν πρόβλημα με την αθήνα υπάρχουν. Το εξειδίκευσα ποδοσφαιρικά μόνο και μόνο γιατί μιλούσαμε για αθλητικά.

Αυτό που λέω είναι ότι οι θεσσαλονικείς που έχουν πρόβλημα με την αθήνα δεν είναι επειδή θεωρούν ότι οι αθηναίοι έχουν πρόβλημα μαζί τους (όπως εσείς τους απαντάτε “μα δεν ξέρω κανέναν αθηναίο να χει πρόβλημα με τη θεσσαλονίκη”) αλλά επειδή θεωρούν ότι αδικούνται σε σχέση με την αθήνα.

Είναι σα να είμαι εγώ αφεντικό να βγάζω κάνα 100ρι χιλιάδες του χρόνο και να γαμάω έναν υπάλληλο με 16ωρα χωρίς υπερωρίες και με τον βασικό και άμα μου διαμαρτύρεται να του απαντάω “δε σε καταλαβαίνω, εγώ δεν έχω πρόβλημα μαζί σου”. Πρόσεξε όμως δε λέω ότι αυτό συμβαίνει απαραίτητα στην πραγματικότητα μεταξύ βορρά και νότου, άπλά εξηγώ πώς το βλέπουν τα παιδιά από τον βορρά.

2 Likes

Και το ερώτημα μου, που προφανώς κάποιος βόρειος θα μπορούσε να απαντήσει, είναι τελικά τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και υπάρχει αυτό το “μίσος”;

Tην απάντηση θα πρέπει να στη δώσει κανένας από αυτούς τους μισαλλόδοξους.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το ελληνικό κράτος τις τελευταίες πολλές δεκαετίες γινόταν ολοένα και πιο αθηνοκεντρικό σε οικονομικό επίπεδο. Όλες οι άλλες μεγάλες πόλεις με τον ένα ή άλλο τρόπο έχουν παραγκωνιστεί, το ίδιο ισχύει και με την επαρχία σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό.

Τώρα αν σε αυτά μπλέξεις ανόητους τοπικισμούς (από γαστρονομικές διαφορές μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς) και το ποδόσφαιρο που οικονομικά και κοινωνικά είναι μια αντανάκλαση μπορείς να καταλάβεις γιατί κάποιοι μπορεί να αισθάνονται “αδικημένοι”.

Προσωπικά το θεωρώ μια μίζερη στάση ζωής, να προσπαθείς να μεταφέρεις πάντα το φταίξιμο κάπου αλλού. Σε δεύτερη φάση είναι τραγικό να γίνεσαι μισαλλόδοξος με συνανθρώπους σου και δη συμπολίτες σου…αντί να αντιτάσσεσαι σε ένα πολιτικό επίπεδο π.χ.

Υπάρχει μια γραφικότητα σε όλο αυτό αντίστοιχη με τις μούτζες προς τα κοινοβούλια τέλος πάντων.

Είμαι από Θεσσαλονίκη, ζω στην Αθήνα τα τελευταία 6 χρόνια και αντιμετωπίζω τέτοιες συμπεριφορές σαν γραφικές προσωπικά, δεν αξίζει καν να ασχολείται όποιος έχει ένα στοιχειώδες επίπεδο αντίληψης. Διαφορές αντίστοιχες βέβαια μπορεί να βρεις και σε άλλες χώρες, δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Για μένα κύριοι παράγοντες είναι ο τοπικισμός σαν φαινόμενο και σίγουρα οι οικονομικές ανισότητες, διαφορές σε επίπεδο υποδομών κτλ. Όλα αυτά κάτι χτίζουν στις συνειδήσεις κάποιων και γίνεται αυτό που γίνεται.

Κάποτε θεωρούσα ότι στο ποδοσφαιρικό κομμάτι ίσως ήταν πιο εύκολη η επιρροή φορέων από αθηναϊκά σωματεία λόγω του ότι όλοι αυτοί οι φορείς εδρεύουν στην Αθήνα. Μιλάω πάντα για μη-ποδοσφαιρικό επίπεδο, παρασκηνιακό. Τώρα και με όσα έχουμε δει στην εποχή Σαββίδη, κι αυτό καταρρίφθηκε. Πάντα υπάρχουν οι τρόποι όταν έχεις και τα κατάλληλα οικονομικά μεγέθη.

2 Likes

Όπως υπάρχουν ηλίθιοι Αθηναίοι που έχουν πρόβλημα με τους Ευρωπαϊους που (όντως) δεν ασχολούνται μαζί μας (π.χ. Γερμανούς), έτσι υπάρχουν και ηλίθιοι μη-Αθηναίοι που έχουν πρόβλημα με τους Αθηναίους που δεν ασχολούμαστε μαζί τους. Οικονομικά και πολιτειακά είναι τα κριτήρια για αυτό το θέμα κι όχι ποδοσφαιρικά. Απλά το ποδόσφαιρο έχει μια τάση να μαγνητίζει εκτός των άλλων και τους ηλίθιους (ας το παραδεχτούμε - δεν απαιτείται πολλή σκέψη για να δεις ένα ματς) κι έτσι τρομάζουμε οι υπόλοιποι με το ποιοι βλέπουν μπάλα “δίπλα” μας.

Όσον αφορά τα ποδοσφαιρικά. Πολλές ΠΑΕ συνασπίστηκαν για να πάρουν τα κόζια από τον Μαρινάκη. Εγώ ως γαύρος το δέχομαι. Προϊόν ιδιωτών είναι. Τα κόζια στα 10s τα είχε ο Μαρινάκης στην Ελλάδα, η Μπαρτσελόνα στην Ευρώπη, η Ισπανία στα Ευρωμπάσκετ, ο LeBron στο NBA, κλπ. H κάθε λίγκα επιλέγει το πώς θα μεγιστοποιήσει τα κέρδη της και ποιο προϊόν θα προωθήσει. Τώρα ο ΠΑΟΚ έχει τα κόζια και δεν υπάρχει κανένας λόγος οι υπόλοιπες ομάδες να γκρινιάζουν. Δεν συνασπίστηκαν για να μην υπάρχουν κόζια γενικότερα αλλά για να μην τα έχει ο Μαρινάκης. Τα θέλουν τα κόζια κι αν τα κόζια μπορούσαν να τα είχαν πάνω από ένας, τότε δεν θα τα λέγαμε “κόζια”.

Αν ο Σαββίδης γλιτώσει τον ΠΑΟΚ από το -3 και τις ποινές (π.χ. τιμωρηθεί μόνο αυτός), ούτε από τα σύννεφα θα πέσω ούτε θα ζητήσω να τιμωρηθεί ο ΠΑΟΚ για την όποια αδικία. Από φέτος όμως οι δικαστές είναι του κράτους (λες και είναι κοινωνικό αγαθό η UEFA!) και αν ο Σαββίδης ελέγχει δικαστικές αποφάσεις (η δικαιοσύνη είναι κοινωνικό αγαθό και δεν επιλέγει μεριές/φιλίες) τότε εγώ με την κυβέρνηση θα έχω μεγάλο πρόβλημα.

Στον Δυτικό κόσμο (τουλάχιστον) η συσχέτιση είναι ξεκάθαρη:

"ίσες αποστάσεις της δικαιοσύνης από ιδιώτες" == "οικονομική ευμάρεια για τους πολίτες"

3 Likes