Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

λοιπον δεν ξερω αν εχει ξαναποσταριστει αλλα στο εξωτερικο κυκλοφορει η σειρα sf masterworks.ειναι καμια 70ρια βιβλια απο τους καλυτερους συγγραφεις επιστημονικης φαντασιας στον κοσμο.εχει τα παντα ολα μεσα εκτος απο ασιμοφ.

κλαρκ,λε γκεν,ντικ,ζελανζι,βονεγκυτ και πολλους αλλους.πιστευω οτι ειναι καλη επιλογη για να ξεκινησει καποιος που δεν ξερει.λογικα μπορουν να βρεθουν απο ιντερνετ.
http://en.wikipedia.org/wiki/SF_Masterworks

  • εξωφυλλαρες.οχι σαν τις ελληνικες εκδοσεις που δεν εχουν τιποτα
    πχ

[SPOILER][/SPOILER]

Εξαιρετικές εκδόσεις. Έχω τιμήσει και εγώ μερικές. Gene Wolf, Moorcock, Howard, Zelazny. Φοβερά εξώφυλλα!

Aπορία!
Τι να διαβάσω από Clive Barker?είμαι άσχετη και θέλω από κάπου να ξεκινήσω!

εχει και δικο του θρεντ,αν θες να ψαξεις.εγω εχω διαβασει μονο τον “κλεφτη του παντοτε” που το βρηκα εξαιρετικο.το βιβλιο που θα γραφε ο τιμ μπαρτον αν ηταν συγγραφεας.αλλα συμβουλη να το διαβασεις τα χριστουγεννα:D

εχει 1 βδομάδα που βγήκε και το 3ο βιβλιο…
(το περιμένω) \μ/ :smiley:

  • και το απο πανω μετράει…

Ωω μερσίιι!
ειδικά το σχόλιο περί Τιμ Μπάρτον με έψησε ιδιαιτέρως :slight_smile: :smiley:

Aγορασα προσφατα το πρωτο βιβλιο [“Πολεμαρχος Ωρος” (Horus Rising)] απο τη σειρα The Horus Heresy των βιβλιων Warhammer 40000 και εχω πορωθει. Ποτε δεν ειχα δωσει ιδιαιτερη προσοχη στην ιστορια του Warhammer αλλα επειδη μ’αρεσε το ολο concept του warhammer 40000 ειπα να το δοκιμασω και προς το παρον το πρωτο βιβλιο γαμαει.
Eιναι στα ελληνικα βεβαια και απ’οτι εχω δει στα ελληνικα εχουν βγει μονο τα 3 πρωτα βιβλια της σειρας οποτε τα υπολοιπα μαλλον θα τα διαβασω στα αγγλικα. Οχι οτι με χαλαει.

Αυτο που ηθελα βασικα να ρωτησω ειναι αν εκανα καλα που ξεκινησα απο τα Horus Heresy επειδη εχω δει οτι υπαρχουν πολλα βιβλια και ειναι λιγο μπερδεμενα χρονολογικα και απο διαφορους συγγραφεις. Θα με βοηθουσε πολυ αν καποιος που ξερει απο τη σειρα warhammer γενικα, εξηγουσε λιγο πως παει η σειρα των βιβλιων ή αν μπορει να προτεινει μια σειρα για να τα διαβασω ετσι ωστε να εχω ενα πλανο να ακολουθησω και να μη τα διαβαζω οπως να’ναι. Πιο πολυ με ενδιαφερουν τα βιβλια W 40000 (στο μελλον δηλαδη). Παρακαλω οποιος τα εχει διαβασει και μπορει, ας βοηθησει :slight_smile:

Τελειώνω την τριλογία The First Law του Joe Abercrombie (http://www.sffworld.com/author/1961.html) και έχω να πω ότι είχα πολύ καιρό να ευχαριστηθώ έτσι βιβλία φαντασίας. Μετά την σχετική απογοήτευση από τον αγαπημένο μου Μάρτιν, ήρθανε αυτά τα 3 θαυμάσια βιβλία να μου θυμίσουν το συναίσθημα της γρήγορης πλοκής και ας μην είναι δαιδαλώδης, των ωραίων διαφορετικών αλλά σχετικά λίγων χαρακτήρων για να επικεντρώσεις και πάνω από όλα της φοβερής και αιματοβαμμένης δράσης. Έχω να διαβάσω τόσο καλή περιγραφή μάχης από τις Πύλες της Φωτιάς του Πρεσφιλντ. Στην διάρκεια μιας πολιορκίας δεν πίστευα τι διαβάζω. Μεγαλείο βίας και βαρβαρότητας! Πραγματικά επικό μέσα από τον ρεαλισμό του. Πολύ ενδιαφέροντα βρήκα και τα στοιχεία που δίνει διάσπαρτα ο συγγραφέας για την ιστορία του κόσμου, δημιουργώντας έτσι μια επική δυσοίωνη ατμόσφαιρα που αιωρείται συνεχώς πάνω από τις πράξεις των πρωταγωνιστών. Τέλος να πω ότι ο Γκλόκτα (κάτι σε ασφαλίτη investigator των αρχών) είναι από τους πιο τέλειους αντιήρωες και ο Λόγκεν από τους πιο γαμάτους αρχετυπικούς πολεμιστές έβερ!

Εχει ασχοληθει κανεις με malazan book of the fallen?

Έχω διαβάσει τα 5 πρώτα, αλλά το παράτησα. Υπερβολικά πολλές πληροφορίες και χαρακτήρες και σε πολύ σύντομο διάστημα για να μπορέσω να αφοσιωθώ. Τα πρώτα 3 μου αρέσανε πολύ. Στην συνέχεια έχασα την μπάλα. Δεν είναι κάτι που διάβασες πχ κάνα δύο χρόνια πίσω και θα το πιάσεις να το συνεχίσεις. Πρέπει να έχεις εκπληκτική μνήμη:)

Πολύ ωραία βιβλια. Προχθές τελείωσα το 3ο και ήδη ξεκίνησα το 4ο. Ενδιαφέρουσα και γρήγορη πλοκή αλλά θα συμφωνήσω με τον Red Viper. Υπάρχουν απίστευτα πολλοί χαρακτήρες οπότε θέλει υπομονή ιδιαίτερα στην αρχή όταν προσπαθείς να απομνημονεύσεις τόσες πληροφορίες. Σίγουρα όμως αξίζουν μία προσπάθεια αν σου αρέσει η λογοτεχνία του φανταστικού.

Ξεκίνησα The First Book Of Lankhmar από Fritz Leiber στα αγγλικά. Ο τύπος έχει φανταστική γραφή. Δεν ξέρω τι λέει η μοναδική ελληνική μετάφραση που γνωρίζω ότι υπάρχει αλλά το πρωτότυπο τα σπάει. Θα μου κρατήσει και πολύ καιρό γιατί έχει τους τέσσερεις πρώτους τόμους της σειράς και είναι πολλεεεεεεές σελίδες. Για όποιον δεν ξέρει, η ιστορία αφορά τις περιπέτειες ενός τρελού διδύμου που απαρτίζεται από τον Fafhrd (!?) τον βάρβαρο και τον Gray Mouser έναν μικροκαμωμένο κλέφτη.

πειτε καμια γνωμη για earthsea saga οσοι γνωριζετε.εχω σκοπο να αρχισω καποια σειρα στο μελλον!

[SPOILER]αφου αποφασισω να τελειωσω μαυρο πυργο που το εχω αφησει[/SPOILER]

Καλή αλλά δύσκολη.
Βασικά πολύ ιδιαίτερη. Χμ. Δε μοιάζει με τίποτα άλλο ‘‘φάντασι’’ που έχεις διαβάσει.
Give it a try αν είσαι φαν - και μόνο για την εμπειρία αξίζει.

Ο Στίβεν Κινγκ δίνει πολύ καλά σενάρια θριλερακίων αλλά ποτέ δε με τράβηξε σα λογοτεχνία. Ο bro όμως τον διαβάζει και δηλώνει ότι ΓΑΜΑΕΙ - και σημειωτέον, ποτέ δεν του άρεσαν, ούτε το διάβασμα ούτε το φάντασι.

Red Viper το τελείωσες το 3ο?Νομίζω πως είναι απο τις καλύτερες σειρές που έχουν κυκλοφορήσει, οι χαρακτήρες του είναι όλοι φοβεροί, καλά ο Gloktra είναι κατηγορία απο μόνος του αλλά και ο Logen με εντυπωσίασε πάρα πολύ, τον περίμενα απο την περίληψη που είχα διαβάσει πριν αρχίσει τελείως ουγκ βάρβαρο απο το βορρά κτλ κλισε κτλ.
Έχεις διαβάσει τα Chronicles of the Black Company?

Rip_Noob και εγώ στο τρίτο είμαι(Memories of Ice) ,και ως τώρα είναι φοβερή η σειρά!έχει άπειρες υπο-υπο-υποπλοκές και τόνους χαρακτήρες, αλλά ,τουλάχιστον για μένα, κάποιοι μου μοιάζουν πολύ μεταξύ και τους μπερδεύω συνέχεια.Ίσως βέβαια να φταίει που κάθε φορά που τελείωνω ένα βιβλίο κάνω 1 χρόνο να αρχίσω το επόμενο:p

Όχι Mierin δεν έχω διαβάσει! Σε εμπιστεύομαι εσένα :slight_smile: Είναι στο κλίμα του Λόγκεν? Δεν έχω τελειώσει ακόμα πάντως. Έχω καμια 250αριά σελίδες. Ο Μπαγιάζ έχει αρχίσει να με ανησυχεί. Κρύβει πολλά! Ο Λόγκεν πάντως, πραγματικά είναι ίσως ο πιο ενδιαφέρον πολεμιστής που έχω διαβάσει. Αρχετυπικού πάντα. Βαρβατίλα, στοικότητα, αυτοσαρκασμός και πραγματικά τρομακτική περιγραφή των μαχών του!

Ο Bayaz είναι ιδιαίτερη περίπτωση, θα δεις στο τέλος, μην κάνω σποιλερ τώρα που κοντεύεις:p
Δεν έχει σχέση με Λόγκεν (αν και έχει πολλή βια και ωμότητα)αλλά πιστεύω θα σου αρέσει!Η πρώτη τριλογία έχει το κλασσικό κλισέ σενάριο (Chosen One νικάει κακούς,επειδή δεν μπορεί να τους σκοτώσει τους φυλακίζει “αιώνια”, οι κακοί βγαίνουν απο τη φυλακή τους να κατακτήσουν τον κόσμο, προφητείες πως η Chosen One θα ξαναγεννηθεί να σώσει την ανθρωπότητα κτλ) αλλά είναι γραμμένη απο το PoV του στρατιωτικού γιατρό της Black Company που είναι στην υπηρεσία των “κακών” της ιστορίας!

Ξερει κανεις να προτεινει καμια επιλογη για διανομη βιβλιων fantasy στο σπιτι? Ειπα να παραγγειλω απο το amazon αλλα απ’οτι ειδα θα κανουν μαλλον καμια βδομαδα να ερθουν οποτε ειπα να δω αν ξερει κανενας αλλος κανεναν καλυτερο και πιο γρηγορο (ή και φτηνο) τροπο, γιατι εγω εχω μαυρα μεσανυχτα :stuck_out_tongue:

κάπου είδα για παζάρι βιβλίων στην Ars Nocturna!!! για ψάξτε το οι ενδιαφερόμενοι!

Πιο γρήγορη διανομή πως να γίνει? Απο εξωτερικό δύσκολο, εκτός αν πληρώσεις εξτρά. Έχει κάτι τέτοιες επιλογές το αμαζον. Πάντως άμα 2-3 μέρες διαφορά δεν σε ενοχλεί το άμαζον κ το play.com έχουνε χαλαρά τις καλύτερες τιμές. Από Ελλάδα δεν ξέρω τι παίζει γιατί συνήθως δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ποικιλία στα αγγλικά.